poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: bornepenge - pomocy :(  (Przeczytany 16933 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

maya

  • Gość
bornepenge - pomocy :(
« dnia: 02 Lis 2009, 18:32:08 »
Witam!
Mam problem ze staraniem sie o bornepenge. Corka wiek 11 lat, jest tutaj ze mna w Danii od lata, teraz chodzi  tu do szkoly.
Jakies 2 miesiace temu bylam w komunie ze wszystkimi umowami, papierami, pani z komuny wszystko pokserowala i ...nic. Podczas pobyty w PL bylam w polskim urzedzie pomocy spol spytac sie, czy jakas korespondencja z Danii w mojej sprawie nadeszla - okazalo sie,komuna nic nie wyslala do PL. Wiec bylam dzisiaj w komunie sie pytac, pani cos mowila, ze komuna er ikke skattepligtigt i ze mam jechac do Skat Billund ! ??? To ja juz nic nie rozumiem - w skacie mam rozmawiac o penge na dziecko? Moj dunski jest wystarczajacy, ale tylko na pierwsze 2 minuty rozmowy ;D. Co robic, nie wypelnialam tych slynnych formularzy E401 i E411. Czy jest tu jakas dobra dusza? Jestem z Vejle, dzisiaj poczulam sie podczas tej rozmowy jak pelzajacy robak  :(

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Lis 2009, 19:29:43 »
Aby dostać zasiłek na dziecko, jednym z warunków jest to, by jedno z rodziców miało pełny obowiązek podatkowy. Pewnie o to tej kobiecie chodziło. Poniżej przesyłam ogólne informacje i wymogi o zasiłkach na dzieci, może się przyda:


I. BØRNECHECK (inaczej: BØRNEFAMIEYDELSE lub BØRNEPENGE)
(czyli czek na dzieci, świadczenie dla rodziny z dziećmi lub pieniądze na dzieci)
Wysokość zależy od wieku dziecka (wolne od podatku) 2009:

* 0-2-årige: 4.107 kr. kwartalnie (babyydelse)
* 3-6-årige: 3.251 kr. pr. kvartal (småbørneydelse)
* 7-17-årige: 2.558 kr. pr. kvartal (børnefamilieydelse)

WARUNKI :
1. Przynajmniej jedno z rodziców musi mieć władzę rodzicielską i pełny obowiązek podatkowy w Danii, co praktycznie znaczy mieszkać w Danii.
2. Dziecko musi mieszkać w Danii
3. Dziecko nie może mieszkać poza domem lub być na utrzymaniu instytucji publicznej.

żródło: https://www.borger.dk/Emner/familieboer ... check.aspx

II. BØRNETILSKUD (dopłata na dziecko)
Można otrzymać maks. 1.174 kr./kwartalnie - 2009, (wolne od podatku)
Warunki są następujace:
1. Rodzice i dziecko muszą przebywać w Danii. Prawo do dodatku traci się w przypadku, gdy dziecko przez dłuższy czas przebywa poza Danią (poza odwiedzinami u rodziny, leczeniem)
2. Dziecko nie jest na utrzymaniu instytucji publicznej.
3. Dziecko lub jedno z rodziców musi mieć duńskie obywatelstwo lub w przypadku obcokrajowców mieszkać w Danii na stałe od 1 roku (dla særlig børnetilskud 3 lata).

W ramach børnetilskud można otrzymać jeszcze dodatkowe pieniądze:
- na kolejne dzieci (børnetilskud til fleringer)
-gdy tylko jeden rodzic ma władzę rodzicielską i samotnie wychowuje dziecko (ekstra børnetilskud) - 1.195 kr/kwartał
-gdy rodzice są w trakcie kształcenia (børnetilskud til forældre under uddannelse)
-gdy jeden z rodziców nie żyje lub jest nieznany (særligt børnetilskud) - można łączyć z ekstra børnetilskud - 2.997 + dodatek 387 /kwartał a poza tym dla dzieci z adopcji oraz rodziców rencistów/emerytów

żródło: https://www.borger.dk/Emner/familieboer ... lskud.aspx?

Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline EUZEBINA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Lis 2009, 21:37:30 »
nie prawda jest, ze trzeba miec (jeden z malzonkow) pelny obowiazek podatkowy w Danii.
Chlopaki pracuja ze mna w jednej firmie i pobieraja zasilki rodzinne na dzieci ktore wraz z ich malzonkami mieszkaja w Polsce
Malo tego gdy im podpowiedzialem ze im sie to nalezy to po wypelnieniu odpowiednich druczkow z komuny i zlozeniu ich tamze,dunska strona po zweryfikowaniu z polskim Urzedem Marszalkowskim (trwalo to oklo 2 m-ce) otrzymali tzw. zasilek rodzinny wyplacony wstecz od czasu jak tu dlugo pracuja i otrzymuja go dalej co kwartal.Zaden z nich nie posiada pelnego obowiazku podatkowego w Danii.Wszyscy sa rezydentami podatkowymi w Polsce ze wzgledu na odpisy podatkowe w Danii.
Osobiscie nie wiem jak to sie dokladnie zalatwia bo w moim przypadku dziecko urodzilo mi sie w Danii i automatycznie komuna wyplaca bez zadnych formalnosci.

wodoor

  • Gość
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lis 2009, 04:36:23 »
Napisz do mnie na moj email, jestem z Vejle. Podziele sie z Toba tym co wiem, wlasnie ostatnio zalatwialem to samo....

wodoor

  • Gość
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Lis 2009, 04:37:20 »

zaZu

  • Gość
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Lis 2009, 11:21:48 »
EUZEBINA
to co napisał andyandy to prawda, tylko ty zle interpretujesz pojecie obowiazku podatkowego,skoro oni co roku rozliczaja sie ze skat w dk maja obowiazek podatkowy w danii.mieszkaja tu płaca podatki ( nawet jesli maja ulgi )
nie wiem co masz na mysli rezydencje podatkowa w Polsce?z Polskim US nalezy sie rozliczyc tylko w przypadku gdy nie pracuje sie w Danii wiecej jak 183 dni w roku....pozatym rozliczamy sie TYLKO tutaj,po złozeniu odpowiedniego wniosku w US

wodoor

  • Gość
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lis 2009, 15:17:31 »
andyandy
punkt 2. Dziecko musi mieszkać w Danii
jaki podałeś jako warunek do otrzymania pieniędzy na dziecko/dzieci, jest nieprawdziwy. Jeśli tylko jedno z rodziców przebywa w Danii, nie przekreśla to szans na otrzymanie tychże na dzieci przebywajace wraz z drugim rodzicem w Polsce. Ta informacja może wprowadzić w bąd osoby chcące ubiegać się o pieniążki, na swoje pociechy, które z różnych przyczyn przebywaja w Polsce. Zarabiasz w Danii, płacisz podatki - Twoje dzieci także otrzymają pomoc, o ile już takowej nie otrzymujesz w Polsce, a która jest niewspólmiernie niższa, niż w Danii

poloniainfo.dk

Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lis 2009, 15:17:31 »

aneczka.k

  • Gość
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lis 2009, 15:47:33 »
Przyznam sie ze dziwne to dla Mnie ze jak dziecko tu przebywa kazali Ci cos wypelniac a to ze trzeba isc do Skat to juz wogole pierwsze co slysze, jezeli dziecko ma tu meldunek to pieniadze powinny przychodzic automatycznie, tak bylo w Moim przypadku i w przypadku moich znajomych. Ja nawet nie musialam isc nigdzie mowic dziecko tu jest, poszlam bo myslalam ze trzeba ale ta Pani powiedziala ze nie musze przychodzic myslalam ze cos zle zrozumialam /mowie tylko po angielsku/ wiec poszlam z osoba mowiaca po dunsku i ta sama spiewka byla, Pani wpisala Moj cpr do komputera i zobaczyla ze dziecko jest ze Mna pokazala nam monitor i zapewnila ze ona nic nie musi nigdzie pisac a ja nic nie musze wypelniac wszystko idzie z automatu, to byl luty i rzeczywiscie mowila prawde bo w kwietniu dostalismy pieniadze, zaznaczyla tylko ze musze miec nem konto.

A tak z ciekawosci ja z corka przyjechalam do meza po pol roku jego pobytu w Dani ale niestety pozwolenia wtedy wydawal urzad imigracyjny i tak kolejne pol roku czekalam na pozwolenie przez caly ten czas /tj rok czasu/ nie pobieralam pieniedzy na dziecko, czy jest mozliwosc abym je dostala /bylo to dwa lata temu/? jak tak to co musze wypelnic?  Maz pracowal legalnie i mial pozwolenie tzn pozwolenie dostal po 5 miesiacach. Czy w tym wypadku moge starac sie o zwroc od poczatku jego pobyru tutaj czy tylko od momentu kiedy dostal pozwolenie? Za odpowiedz z gory dziekuje.

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lis 2009, 16:32:48 »
To zależy co rozumiesz poprzez "legalną pracę".

Jeśli na dwa domy pracował to od momentu otrzymania pozwolenia. Przedtem to były wakacje :)

aneczka.k

  • Gość
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Lis 2009, 13:36:31 »
To zależy co rozumiesz poprzez "legalną pracę".

Jeśli na dwa domy pracował to od momentu otrzymania pozwolenia. Przedtem to były wakacje :)

To bylo do Mnie? legalnie tzn ze mimo ze jak zaczal prace/podpisal umowe/ nie mial fizycznie papierka /wtedy to byla karta plastikowa/ ze ma to pozwolenie bo dlugo trwalo oczekiwanie na nie /urzad imigracyjny/ ale pracowal w firmie ktora mogla zadrudniac ludzi bez pozwolonie i na podstawie umowy z nimi dopabuse wystepowalo  sie o pozwoleniec. Wiec w praktyce byl w Dani, pracowal ja bylam w Pl z dzieckiem i nie pobieralismy zadnych pieniedzy ani w Pl ani w Dk, po 5 miesiacach dostal pozwolenie /fizycznie tzn mial plastkowa karte/ ja przyjechalam z dzieckiem, zaczelam prace wystapilam o pozwolenie na ktore czekalam o.k 6 miesiecy, dalej nie wystepowalismy o pieniadze na dziecko, dopabuse jak dostalam papierek poszlismy sie zameldowac i wtedy pieniadze przyszly ale otrzymalismy je tylko od momentu otrzymania pozwolenia na pobyt dziecka, nie od momentu kiedy dziecko przyjechalo czyt. od momentu zlozenia wniosku o pozwolenie.

Co rozumiesz na dwa domy? czy to ze jak on byl w Dk a ja w Pl ze nas utrzymywal? odpowiedz brzmi tak, ja nie pracowalam...

W takim razie od kiedy moge starac sie o wyrownanie? Jakie papiery musze zlozyc?
Za odpowiedz z gory dziekuje

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Lis 2009, 15:57:38 »
aneczka.k  - chyba się nie rozumiemy. Zależy jaki wcześniej płacił podatek.
1. Od kiedy ma Twój mąż kontrakt (jaki płacił wcześniej podatek)
2. Od kiedy płaci 38%
3. Od kiedy masz pozwolenie na pobyt w Danii.
Powiedz mi to wszystko, a powiem Ci resztę. :)

ale tak na poważnie. Wszystko zależy od kiedy Twój mąż płaci normalny podatek w Danii (38%)

goscCC

  • Gość
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Lis 2009, 16:56:01 »
to czy sie placi 38% podatek, czy tez jest sie na uldze i placi sie tylko 8% nie ma zadnego znaczenia odnosnie pieniedzy na dziecko!
Otrzymuje sie je bez wzgledu na to jaki podatek sie w DK placi...

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Lis 2009, 17:28:12 »
goscCC - nie masz racji.
Właśnie to jest najważniejsze.
Przy tzw. 8% masz inne ulgi (diety, drogę do Polski itp), a przy 38% ma się pieniądze na dzieci itp.
Nie wiem skąd takie informacji jednakże jeśli tak twierdzisz to na jakiej podstawie. Prosiłbym o szczegóły.

gosccc

  • Gość
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Lis 2009, 17:47:14 »
Nie wiem czemu wprowadzasz ludzi w blad???
Prosze , idz do komuny i spytaj o boernefamilieydelser (boernepenge) komu przysluguje i na jakich zasadach - gwarantuje Ci,ze uslyszysz ,ze to czy placisz 8% czy 38% nie ma tu zadnego znaczenia, wazne jest aby placic jakikolwiek podatek, a czy jest to pelne 38%, czy tez w zwiazku z dietami jest 8% nie ma juz znaczenia...

Co do przykladow, to najlepszym przykladem jestem ja, gdy w pierwszym roku pracy w DK bylem na 8% normalnie otrzymywalem boernepenge, na mojego synka...
Teraz jestem na 38% dostaje oczywiscie pieniadze nadal.

Prosze nie wprowadzaj ludzi w blad!
Pozdrawiam

piott72

  • Gość
Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Lis 2009, 17:56:09 »
Nie wazne jaki podatek placimy .Pieniadze sie naleza bez wzgledu na to jaki placimy podatek.Jezeli dzieci sa w Danii to nie ma problemu z uzyskaniem pieniedzy. Jezeli sa w Polsce musimy zlozyc tu dokumenty potwierdzajace ze nie pobieramy zasilku na dzieci w Polsce.Przez pierwszy rok placilem 8% i dzieci byly w Polsce  .Teraz sa tutaj place wiekszy podatek i dostaje nadal z ta roznica ze pieniadze przelewaja na konto zony nie na moje heheheh.

poloniainfo.dk

Odp: bornepenge - pomocy :(
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Lis 2009, 17:56:09 »

 

pomocy karta podatkowa cpr

Zaczęty przez jacek456Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8449
Ostatnia wiadomość 21 Mar 2014, 23:43:09
wysłana przez roga
Pomocy w szukniu mieszkania.

Zaczęty przez krzyk26Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6703
Ostatnia wiadomość 24 Sty 2015, 07:49:47
wysłana przez krzyk26
pomocy! jak zrobić przelew przez internet?

Zaczęty przez niedzielaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 19214
Ostatnia wiadomość 02 Wrz 2008, 23:12:28
wysłana przez niedziela
Konto Pomocy

Zaczęty przez krzysiekk-gDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5679
Ostatnia wiadomość 13 Paź 2014, 16:34:14
wysłana przez roga
potrzebuje pomocy w przetłumaczeniu

Zaczęty przez MONIKA33Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7123
Ostatnia wiadomość 01 Lut 2008, 00:21:20
wysłana przez Klingon