poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pieniadze na dzieci  (Przeczytany 131827 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #45 dnia: 11 Lis 2007, 21:03:56 »
Danish basic education includes education for children between age 6 and 16
There is no compulsory schooling in Denmark, but all children must participate in education for 9 years from the year of their 7th birthday. An optional pre-school class is available from the year of the child’s 6th birthday, and an optional 10th year is available after the 9th form. It is the responsibility of the parents that their children are educated.

Three main types of education are available – the municipal Folkeskole, private schools and private instruction at home. Most Danish children (87 percent) go to the Folkeskole, which is free of charge. 12 percent go to private schools, which charge instruction fee. Only 1 percent is educated at home. Some of the private schools are international schools and provide instruction in English, German or French.


Cytat za workindenmark....

Mowiac szkola nie jest obowiazkowa mialam na mysli szkole, nie edukacje...
Masz obowiazek edukowac dziecko, ale nie posylac do szkoly..
Rownie dobrze moze sie uczyc w domu...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Thunder86

  • Gość
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #46 dnia: 11 Lis 2007, 21:21:55 »
No ale chyba kilkanaście lat pozniej, bo mój synek ma prawie 3 latka. ;D

Mirabelko ja w głębi serca nadal jestem 3letnim dzieckiem ;D

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #47 dnia: 11 Lis 2007, 21:30:24 »
Tak Mirra , ja wiem nie musisz dziecka posylac do Szkoły ale edukacje musi skacząc.

Offline dorotaa22

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #48 dnia: 12 Lis 2007, 17:24:27 »
my z mezem zlozylismy w komunie wnioski na zasilki dla dzieci,potem przyslali nam informacje ze nasze papiery poszly do Polski celem potwierdzenia formularzy E401 i E411 do ROPSU.Polska szybko odpisala i czekamy tera na decyzje i kase.Powiedzieli tylko ze albo po czek bede chodzila albo mam zalozyc konto i mi przeleja nie mezowi aha od wrzesnia czekamy ja zdziecmi na te CPR bo maz juz mial po 2tyg.pracy.Dzieci sa z nami do szkoly ich przyjeli bez numerow i bez problemow kazali tylko zglosic sie do Komuny,dostalismy tez kazdy zolte karty ale nie plastikowe lecz papabusewe skladane z data waznosci do 31.05.2008 a wiec tak jak maz ma kontrakt.Wiem ze czesc dochodu placi normalny podatek a czesc ma na 8% ale nic nie wiem ze mielibysmy nie otrzymac rodzinnego.Aha dzieki temu ze mamy ten kontrakt to mamy zgode z Kopenhagi Politi na uzywanie auta na polskich tablicach ale w zasadzie w wikendy na jazdy do Polski.Niby na drugi rok tez mamy miec roczny kontrakt dopabuse po 2latach bedzie umowa na czas nieokreslony a co sie z tym wiaze to podatki i skurczenie dochodow i koniecznosc kupna auta tutaj.Dobre jest to na poczatek bo mozna troche odlozyc i jakos sie zagospodarowac bo nie byloby tak rozowo z podatkiem 40%+od razu kupno tu auta i oplacenie go kolosos!!!i życie w 4 osoby z jednej pensji.Chodzimy z mezem do szkoly i intensywnie uczymy sie dunskiego.Niektore rodziny sa podlamane autami,podatkami i jezykiem jadna rodzina wraca do Polski bo tu nic nie odkladaja a bedac w rozlace odkladali po 6tys.miesiecznie.Fakt.Ale ja nie zamierzam wracach choc sa nieraz doly!!!Ale bedzie dobrze!!!Koniec rozstan z mezem i wyjazd i placzace dzieci na to nie ma ceny.Jestesmy nareszcie razem.Pozdrawiam podlamanych!!!!

Offline marta_malgorzata

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: +9/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #49 dnia: 12 Lis 2007, 19:09:03 »

.Ale ja nie zamierzam wracach choc sa nieraz doly!!!Ale bedzie dobrze!!!Koniec rozstan z mezem i wyjazd i placzace dzieci na to nie ma ceny.Jestesmy nareszcie razem.Pozdrawiam podlamanych!!!!


Bardzo spodobalo mi sie pozytywne zakonczenie  postu Doroty. ;)

Poczatki zawsze sa trudne, ale z czasem wszystko zaczyna  sie ukladac. We dwoje latwiej sie z tym wszystkim zmierzyc. Powodzenia :)

ryba

  • Gość
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #50 dnia: 13 Lis 2007, 11:31:34 »
tak wlasnie bylo do szkoly poszla pracownica z zony pracy porozmawiala i juz bez papabusew przyjeli po 1,5 miesiacu bylo znowu spotkanie w szkole takie z inspektorem oraz nauczycielakami bylo ich 3 oraz pielegniarka ktora przeprowadzala wywiad o dziecku na tym spotkaniu byla wezwana pani z komuny z Aarhus taka bardzo mila 80 letnia pani polka co mieszka juz tu 55 lat opowiadali co zauwazyli przez ten okres u dziecka czy sie zaaklimatyzowalo czy nie w nowej szkole w klasie jest jedynym bialym dzieckiem i 1 dzieckiem z Polski w szkole wiec na spotkaniu dziecko zwazyli sprawdzili cisnienie okulista zagladali na uzebienie i pokazali ksiazeczke jak dziecko ma sie odzywiac w komunie wypelnilismy druk w banku  w koncie nemkonto otworzylismy to bylo na poczatku pazdziernika i wyslali do polski zapytanie kiedy byly wyplacane rodzinne ostatni raz jak do tej pory nie mamy jeszcze pieniazkow na koncie w banku otworzylem konto na podstawie kontraktu o prace aha ta pani musiala z komuny przyjechac 45 km bo mieszkamy w Silkeborgu ostatnio dziecko na wf mialo wypadek zawieziono ja do szpitala na przeswietlenie reki i dostala leki przeciw bolowe za pomoc nie przyslali nam zadnego rachunku z szpitala pozdrawiam serdecznie w razie niejasnosci pytac mam kompa tu w domu to w razie mozliwosci odpowiem wam wiecej

ryba

  • Gość
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #51 dnia: 22 Lis 2007, 23:32:53 »
pytanie do ciebie   Dorota w jaki sposob chodzisz do szkoly ty jak nie masz zgody z kopenhagi bo mnie i zonie co pracuje w firmie co odgornie maja zgode na zatrudnianie polakow jakos bylismy dzis w komunie i nawet nie ma mowy o zaczeciu szkoly bez papabusew co za tym idzie nie mozna sie zarejestrowac czyli meldowac tez a teraz pytanie z innej beczki do forumowiczow dostalismy juz po 4 miesiacach kilka ofert na mieszkanie z spoldzielni bo juz jestesmy 3 na liscie ja sie zastanawiam jak oni chca dac nam mieszkania bez zgody na pobyt i bez papabusew bo to jest dla mnie chore co wy na to do szkoly nas nie chca ale mieszkania prosze bardzo aha dzis pani mi powiedziala w komunie bo od sierpnia gdy zlozylismy w komunie wniosek o rodzinne ze oni nie wyslali jescze papabusew do polski o informacje kiedy bralismy ostanie rodzinne az z wrazenia usiadlem jak to uslyszalem i wiecie co mi odpowiedziala ze oni mi przysla na adres dunski czesc wypelniona a jak bede jechal sobie w grudniu na swieta to mam zabrac bo bedzie szybciej i w polsce w urzedzie ma ktos to wypelnic bo jak oni to puszcza droga urzedowa to bedzie to o wiele dluzej szlo wiec ja pytam do cholery co to robilo u nich w biurku od sierpnia i nawet poza szuflade nie wyszlo czy oni tzn dunska komuna jest zobowiazana jakims przepisem do dotrzymywania terminow na rozpatrywanie wniosku bo ja myslalem ze poprostu normalnie polece zaraz jak pawlak z filmu po sierp do domu dobrze ze moja mania byla obok czyli zonka pozdrawiam i czekam na odpowiedz kto cos takiego przechodzil ale sie dzis rozpisalem milej nocy

poloniainfo.dk

Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #51 dnia: 22 Lis 2007, 23:32:53 »

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #52 dnia: 23 Lis 2007, 15:05:53 »
Ryba, o takie rzeczy jak Szkoła nie pyta się w komunie tylko w szkole. Oni w komunie zawsze tak mowia, idź lepiej do Szkoły i zapytaj się ich czy możesz zaczac szkole oczekując na papiery. Normalnie Szkoła nie robi żadnych problemów. U mnie w szkole jest dużo Polaków którzy czekaja na pozwolenie a chodza do Szkoły. A co do pieniędzy na dzieci , to raczej maja racje. Lepiej sam je zawieź do polski, będzie szybciej.

Co do sierpa, zostaw go w domu ;D. Ja tez nie raz spazmy dostawalam jak na coś musiałam czekac z komuny.  Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Lis 2007, 17:53:51 »
Z tymi szkolami to roznie bywa... tu w Kopenhadze, robia dranie problemy, wszystkie moje kolezanki w okresie oczekiwania bola po 4000 za modul z wlasnej kieszeni. Nawet dzieci nie chca przyjmowac jak nie maja CPR-ow.
Co Komuna to obyczaj.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #54 dnia: 23 Lis 2007, 21:59:37 »
W naszym rejonie nie robią problemów. Ida na ugodę.

Offline justynat.

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #55 dnia: 27 Lis 2007, 10:01:39 »
Czy ktoś z was mogłby mi napisac ile sie czeka na zasiłek rodzinny w Danii, papiery z Polski wysłali 30 pazdziernika. Z tego co wyczytałam wnioskuje ze dostane 20 stycznia? Dziekuje za odpowiedz.

Offline dorotaa22

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #56 dnia: 27 Lis 2007, 20:01:09 »
Sama tez jestem ciekawa jak dalej potocza sie sprawy z tym rodzinnym nasze papiery z polski przyszly do komuny pod koniec pazdziernika i narazie cisza,czekamy.Moze przed okresem planowanej wyplaty cos drgnie czyli w styczniu!!!!!!

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #57 dnia: 27 Lis 2007, 20:07:21 »
Kiedy wam wyplaca nie wiem.
Namiast rodzinne jest placone 4 x w roku, 20.01., 20.04., 20.07, i 20.10.
Okres musi byc pelen, wiec jesli papiery przyszly pod koniec pazdziernika, to dostaniesz pieniadze dopabuse 20.01.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Anja26

  • Gość
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #58 dnia: 15 Kwi 2008, 15:51:56 »
Witam.Moj chłopak pracuje legalnie w Danii od 1,5 roku,a ja z dzieckiem mieszkam w Polsce. Czy jemu się nalezy coś na dziecko? Jesli tak to w jaki sposób to załatwić? Z góry dziękuję za odp.Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #59 dnia: 15 Kwi 2008, 18:55:55 »
NIestety nie. NIe jestescie malzenstwem, wiec skoro mieszkacie oddzielne, jest to traktowane, jako sprawowanie opieki nad dzieckiem przez Ciebie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Pieniadze na dzieci
« Odpowiedź #59 dnia: 15 Kwi 2008, 18:55:55 »

 

Nauka języka polskiego dla dzieci w Brønshøj-Husum

Zaczęty przez scoatDział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5904
Ostatnia wiadomość 23 Sty 2012, 22:35:25
wysłana przez scoat
komuna nie wypłaca mi już drugi rok zasiłku na dzieci

Zaczęty przez robotnikDział Podatki

Odpowiedzi: 44
Wyświetleń: 28912
Ostatnia wiadomość 28 Mar 2015, 18:46:19
wysłana przez robotnik
zebranie informacyjne - nauka języka polskiego dla dzieci w Brønshøj/Husum

Zaczęty przez scoatDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5919
Ostatnia wiadomość 11 Gru 2011, 22:45:43
wysłana przez scoat
zasiłek na dzieci

Zaczęty przez proszę o radęDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4352
Ostatnia wiadomość 05 Sty 2008, 13:16:37
wysłana przez prośba o pomoc
Opiekunka do dzieci

Zaczęty przez PatrycjaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4305
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2007, 15:21:36
wysłana przez AGA