poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Taka sobie historyjka ...  (Przeczytany 13177 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline souli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #30 dnia: 09 Gru 2009, 18:17:04 »
Mirra poruszanie sie na pl blachach to jest ŁAMANIE a nie ZMIANA PRAWA ,ulgi owszem 8% przez 1 rok od podjecia pracy i na tym koniec.
Ale zasilki np na dzieci to jest prawo,ktore nam przysluguje
dofinasowanie do mieszkan do jest prawo -//-  -//-
darmowa sluzba zdrowia to jest prawo -//-  -//-
to ze nasze dzieci chodza do dunskich szkol to jest prawo.....
to ze sami mozemy korzystac z nauczania dunskiego za darmo to jest prawo.....


a

  • Gość
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #31 dnia: 09 Gru 2009, 18:23:24 »
Tak jest!
Gosc i domownik w jednym!

jest.info

  • Gość
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Gru 2009, 18:43:23 »
Souli, temat nie jest o normalnych ludziach tylko o Joziach.

PS. Chyba zmienie imie.;D

Offline Novy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #33 dnia: 09 Gru 2009, 18:43:54 »
Szanowne Forumowiczki i Forumowicze nie obraźcie się, ale dorzucę swoje przysłowiowe 3 grosze (a może ore ;)). Jako osoba, która przygląda się niektórym wymianom zdań z boku, muszę napisać, że forum jest podzielone na 2 obozy. W jednym obozie są osoby bardziej powiązane z Danią. Traktują już to państwo jako swoją Ojczyznę. Urodzili się tutaj, przybyli w dzieciństwie, kilka lat temu, są w związkach/małżeństwach z Dunkami/Duńczykami. Nie chcą już wracać do Polski, a jedynie wybierają się tam na jakiś urlop czy uroczystość rodzinną, bądź święta. Osoby te mówią jak tu jest fantastycznie, przyjęli duński tok myślenia i w ogóle. O.K. Druga grupa to Osoby, które przyjechały tu na chwilę żeby zarobić jakieś pieniążki i wrócić do Polski, gdzie je zainwestują, rozkręcą własny biznes, czy chociażby wesprą własną rodzinę. Ludzie Ci przyjechali tu za tzw. chlebem. Można tutaj zarobić i coś odłożyć jeśli się chce. To, że Ktoś pyta u jakąś ulgę, czy dofinansowanie, rodzinne albo o podatek 8% nie powinno być powodem do dyskredytowania takiej osoby. Weźcie pod uwagę coś dosyć istotnego. Ci ludzie gdyby mieli możliwość pracowaliby w swoich miejscowościach, mając bliskich i rodzinę przy sobie. Rozłąka nie jest miła. Nie powinno być stronności w wypowiedziach, że skoro Ktoś nie jest w większym stopniu "tutejszy" jest gorszy, bo powie, że coś mu się nie podoba. Nie piszcie, że narzekanie jest typowe wśród Polaków, bo przez spory czas pracowałem w Wielkiej Brytanii i Anglicy też narzekają. Na wszystko i niejednokrotnie jeszcze bardziej niż Polacy. Duńczycy też narzekają. To forum chyba ma jednoczyć ludzi, a nie dzielić IMO. Chyba, że się mylę to przepraszam.

P.S. Fajne są konstruktywne wymiany zdań i niektórzy powinni wykazywać więcej cierpliwości wobec osób, które w takim miejscu jak to, zaczęły się pojawiać. Osobom, które mają władzę na forum nie powinny puszczać nerwy. Sam jestem adminem i moderatorem na kilku forach, więc wiem jak to jest.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości"
 Jean Cocteau

zaZu

  • Gość
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Gru 2009, 18:52:10 »
Rozumiem, ze jezdzenie na polskich blachach, placenie tylko 8% podatku i ciagniecie z ulg ile sie da, jest w ramach tego zycia na tych samych warunkach?

i to wszystko przez zazdrosc...


od razu sie wytlumacze: jeżdżę duńskim autem , ulgi miałam 12 msc,38 % płace powyżej kwoty ok. 4000 kr/msc :)
 

no ale skoro niektórym sie to należy to ludzie dajmy spokój .,

Offline souli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Gru 2009, 18:56:50 »
jest.info  tylko,ze nie wszycy jestesmy Joziami,ktorzy tylko krzyczą i stawiaja swoje (nie zawsze sluszne)warunki

Novy;
jest jeszcze 3 "oboz" czy tez grupa forumowiczow ,ktorzy przyjechali tu ze  swoimi rodzinami z Polski i nie sa ani zdunczeni(brzydkie słowo) i nie sa tez 'NA CHWILE"-ucza sie tu zyc i maja zamiar tutaj zostac na czas blizej nie okreslony ,moze do ukonczenia szkol przez dzieci a moze i do konca zycia.

zaZu

  • Gość
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Gru 2009, 19:06:05 »
i tacy są najgorsi , najwięcej gadają ( z doswiadczenia) gubią sie : mowią u mnie w Danii a innym razem u mnie w Polsce,sami nie wiedzą czego chcą.
oczywiscie nie wszyscy tacy są ,:)

poloniainfo.dk

Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Gru 2009, 19:06:05 »

Offline Novy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Gru 2009, 19:06:42 »
souli, to prawda, ale ten 3 obóz jest już inaczej postrzegany niż ten drugi ;)
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości"
 Jean Cocteau

Offline piott

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 231
  • Reputacja: +5/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #38 dnia: 09 Gru 2009, 19:52:39 »
i tacy są najgorsi , najwięcej gadają ( z doswiadczenia) gubią sie : mowią u mnie w Danii a innym razem u mnie w Polsce,sami nie wiedzą czego chcą.
oczywiscie nie wszyscy tacy są ,:)

 Ho ho ho.....Najgorsi co sa tacy co sie madrza(z doswiadczenia) To ze ktos pyta a kto pyta nie bladzi nie jest zle.Nie nazwal bym tego gubieniem.Najgorsi sa wlasnie tacy  co sa juz tu dlugo i zapomnieli jak bylo na poczatku(moze sie do nich zaliczasz) oczywiscie nie wszyscy tacy sa....Mozna tak polemizowac bez konca kto gorszy kto lepszy a tak naprawde to mamy wypaczone charaktery i bardziej staramy sie czesto zaszkodzic rodakom niz pomoc..oczywiscie nie wszyscy:)
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości .

keny79

  • Gość
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #39 dnia: 09 Gru 2009, 20:36:51 »
nie potrafię zrozumieć dlaczego pewna grupa forumowiczów próbuje usilnie zbudować teorię iż korzystanie z różnego rodzaju dotacji,dofinansowań czy ulg jest niemoralne i pasożytnicze?przypuszczam,że po prostu wam ulgi się nie należą i żal wam d..e ściska.i nie myślę tu o płaceniu 8% podatku bo to inny temat ale o dofinansowaniach do mieszkania,ulg na dzieci itp.czy was to boli ,że niektórzy mają a wy nie?od razu zaznaczam,że ja nie korzystam z tego bo mi po prostu nie przysługuje ale nie boli mnie to ,że inni korzystają.pracujemy,płacimy podatki dokładnie takie same jak rdzenni mieszkańcy więc dlaczego nie korzystać z przysługujących przywilejów?wg niektórych jesteśmy pasożytami.to jak w takim razie nazwać Duńczyków siedzących latami na bezrobociu i pobierających Pieniążki z a-kasse?a gdy dostają propozycję pracy to podejmują ją ale po tygodniu stwierdzają ,że to nie dla nich i hop ponownie po pieniążki do a-kasse.więc w takim razie kim oni są jeżeli my jesteśmy pasożytami?

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Gru 2009, 21:18:18 »
Do keny79 bez urazy ale wlasnie ci co najwiecej ciagna z tad kasy poprzez odpisy i inne kombinatorstwa podatkowe sa walsnie pasozytami,poniewaz na 10 co najmniej 7-8 to pasozyty, chwala sie na lewo i prawo ze oni sa cool i zajebisci bo placa niewiele podatku poniewaz pracuja przwaznie jako sezonowi a reszta to frajerzy bo maja stala prace i placa to co sie Danii nalezy.Znam takich osobiscie co wlasnie kozacza, maja dobre fury i sa na topie.Ja sam mieszkam juz tu cztery lata i place normalne podatki,kupilems amochod na dunskich numerach i nie narzekam,a jak napisalemt u na forumz e kupilem samochod na dk.blachach to zaraz posypaly sie posty typu ze jestem frajer i tak dalej, ze inni jezdza caly czas na pl. i sie smieja z tych co zrobili inaczej czyt.zgodnie z obowiazujacym prawem.Proponuje troche obiektywizmu.

a

  • Gość
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Gru 2009, 21:18:42 »
żal wam d..e ściska

Pozostajac w zaproponowanej przez Ciebie poetyce spytam: a Tobie co mozg sciska?
Bo piszesz najwyrazniej bez udzialu tego waznego organu.

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Gru 2009, 21:41:10 »
Grunt to być Polakiem.

- Kochać bliźniego
- Nie zazdrościć
- Pomagać
- Nie oszukiwać

Offline szczeciniak

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Gru 2009, 22:03:55 »
Tak sobie poczytalem.. i uwazam ze Mirra troszke "zamieszala kijem w mrowisku".
Podejrzewam, ze miala nieco inne intencje, ale rezultat jest naprawde interesujacy.
I tutaj jakby zabraklo mi malego szczególu. Wyobrazcie sobie forum, gdzie moznaby w lewym marginesie odczytac pogladowy czas pobytu w Danii. Np. pare miesiecy / 2-3 lata / wiele lat / wielenascie lat, etc. (oczywiscie nieprzymusowo)
Chocby w dziale "pomocy" pewnie by sie to sprawdzilo. Ot mala mysl...

Ja musze przyznac, ze sam zachowywalem sie jak "Józio", kiedy pierwszy raz przyjechalem do Danii w ´97.
Nawiasem mówiac, czy Józio to Juzio? sprawdzalem na przegladarce, ale nadal mam watpliwosci.
No ale kij w to.

Bez wchodzenia w zadne racje, chce Wam zwrócic uwage na pewien szczegól:
Nie pamietam kiedy to bylo, chyba pod koniec zeszlego roku, ale (o ile pamietam, bylo to podczas odczytywania naglówków prasy w telewizyjnym programie "Go´morgen Danmark") byl pewien artykul o róznych nacjach w Danii i ich "aklimatyzacji" w DK.
Zwrócono tam uwage, ze Polacy zaczynaja stawac na trzecim miejscu pod wzgledem liczebnosci.... i (!!!) nie dalo sie tego specjalnie zauwazyc przez przecietnego "Nielsa"!. Opisano nas jako nacje, która pilnuje "swojego" i jedynie zaczela stanowic bardzo wazny element w "jobfohold" w  budownictwie ("jobforhold": moje wlasne skojarzenie, poprostu z pamieci). Uwirzcie mi, ze jakby mi skrzydelka urosly!! "Jestesmy tu (w Danii)  na serio!!! Zadne "cwaniaki-Szczeciniaki", lub zwal jak chcial, nie przycmily opinii Dunów!
Moje skromne zdanie jest takie, ze opinie "Dunska" mozemy zepsuc tylko MY. Wiec mysle, ze powinnismy uszanowac opinie naszych rodaków, którzy juz tu troche pobyli / maja na codzien kontakt z tymi "native people" i ze szczerego serca chca sie podzielic uwagami.

W jakis sposób skojarza mi sie dzien dzisiejszy z czasami sprzed wieku: "roepolakker". Ci "obcy" cieszyli sie szacónkiem,
a przeciez w tamtych czasach Duny tez mieli swoje racje! Moze uszanujmy sie nawzajem, a i latwiej bedzie utrzymac szacunek do nas od strony tych  "native´s". (?)
Chcialbym tu dozucic pare linków, ot po to bym nie byl goloslowny, ale poprostu nie pamietam gdzie i kiedy ten artykul wystapil.
Jednak fakt jest faktem, ze potraktowano NAS bardzo powaznie, a to chyba oznaka, ze potrafimy byc powazni...

Offline souli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #44 dnia: 09 Gru 2009, 22:08:35 »
Pozostajac w zaproponowanej przez Ciebie poetyce spytam: a Tobie co mozg sciska?
Bo piszesz najwyrazniej bez udzialu tego waznego organu.

  no to zaczyna sie jazda po bandzie  :)

sa prawa i obowiazki ,sa tez jakies przywileje.Prawo nie jest idalnie ustanowione i jezeli sa jakies luki,kruczki ktorymi mozna je obejsc to dlaczego z tego nie skorzystac???? Sami dunczycy daja nam takie mozliwosci-to ich prawo ,nie do konca idealne i nie zawsze do przyjecia z usmiechem na twarzy (pl blachy),ale to oni daja nam mozliwosc ulg, niskich podatkow przez jakis czas,dofinansowan itd,itd... oni z tego powodu nie zgrzypia.To my sami na siebie psioczymy i mam nadzieje ze sami pod soba dołkow nie kopiemy z powodu zazdrosci ,zawistosci ze ktos ma wiecej niz ja sam.

poloniainfo.dk

Odp: Taka sobie historyjka ...
« Odpowiedź #44 dnia: 09 Gru 2009, 22:08:35 »

 

Chimieliński - wielkie oszustwo, taki sobie malarz, a może geniusz?

Zaczęty przez jakotakoDział Kultura

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 20322
Ostatnia wiadomość 21 Lis 2010, 00:29:53
wysłana przez andyandy
Czego zyczyc sobie na påske?

Zaczęty przez aisakDział Kultura

Odpowiedzi: 87
Wyświetleń: 43105
Ostatnia wiadomość 01 Kwi 2013, 18:37:54
wysłana przez aisak
Takie sobie bajeczki

Zaczęty przez TulaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 6674
Ostatnia wiadomość 17 Lis 2007, 21:10:45
wysłana przez evi
JAK WYOBRAŻASZ SOBIE DANIE ZA 5 LAT

Zaczęty przez emilyroseDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3713
Ostatnia wiadomość 03 Gru 2010, 23:41:15
wysłana przez emilyrose
Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?

Zaczęty przez zorajdaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 44
Wyświetleń: 21201
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2010, 11:55:27
wysłana przez Jomir