poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rozliczenie w Polsce  (Przeczytany 125242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dunczyk21

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Rozliczenie w Polsce
« dnia: 15 Gru 2009, 18:46:12 »
Pracowałem w Danii od 2006 roku do marca 2008 roku. Nigdy nie podjalem pracy w Polsce, nawet nie miałem NIP-u. Jestem kawalerem. Będąc w Danii wymeldowałem sie tymczasowo z Polski. Oczywiscie z wszelkich podatkow rozlizcalem sie w Danii w SaktteCenter. Po powrocie do Polski wyrobiłem sobie NIP. Czy muszę sie rozliczac w Polsce, jesli nigdy w Polsce nie pracowałem i moja rezydencja podatkowa byla w Danii?

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Gru 2009, 21:26:50 »
Czy nie lepiej zwrocic sie z tym pytaniem do US w Polsce?

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Gru 2009, 22:16:02 »
Raczej nie musisz nic robić w Polsce jednak jeśli chcesz być pewien to polecam:
Wniosek o wydanie Interpretacji Podatkowej ORD - IN.

Najlepszy jest punkt, w którym musisz napisać własne stanowisko odnośnie sprawy.  (Jakby nie było przepisów tego regulujących)

pozdrawiam

Offline dunczyk21

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Sty 2010, 18:36:29 »
A czy można już dostać rozliczenie za 2009 rok w SKAT przez TAST-SELV, bo pracowałem w 2009 roku w Danii 2 miesiące i potrzebne mi jest do rozliczenia w POlsce...Czy ktoś wie który rubrykę trzeba wybrać jako dochód z rocznego arspogorelse i gdzie jest napisane ile podatku sie zaplacilo? Dziękuje z góry.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Sty 2010, 19:03:50 »
W watku "Kontakt ze Skatem" pytales dzisiaj w jaki sposob mozesz uzyskac podobne informacje o jakie pytasz tutaj w tym watku. Uzyskales odpowiedz jak skontaktowac Skat. Z rozliczeniem rocznym 2009 musisz troche poczekac.

[Posted on: 05 Styczeń  2010, 18:41:55]

Klingoon tutaj na forum juz wczesniej podal polska wersje rozliczenia rocznego (Årsopgørelse), ktore jest "lustrem/odbiciem" obowiazujacej dunskiej wersji.W ten sposob bardzo latwo mozesz odczytac z dunskiego rozliczenia jakie pozycje masz ujac odnosnie dochodu, zaplaconego podatku itp. Jak juz odpowiedzialem winnym watku, rozliczenie za rok 2008 jest dostepne w twojwj teczce podatkowej. Z rozliczeniem za 2009 musisz poczekac do 12. marca 2010 - bedzie dostepne w twojej teczce.

Offline jakija

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Sty 2010, 17:57:28 »
Witam.Ja przy okazji tematu podatków zapytam czy jak w 2009 do lipca pracowałem w Danii a teraz w Polsce to za ten okres w Danii gdzie powinienem się rozliczyć lub gdzie jest korzystniej?
Dzięki i pozdrawiam

Offline mera16

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Sty 2010, 09:24:08 »
Witaj
Rozliczasz się w Danii do 1 lipca roku nasteonego i
w Polsce PIT-36:ZG: ewentualnie O do 31 kwietnia roku następnego.
Pamietaj o tym że Urzędy Skarbowe dostają informację ze SKAT o Twoich dochodach - /mam biuro rachunkowe i bieżące informacje z Urządu Skarbowego/.
I już zaczynają karać pracujacych w Danii za niezłożenie deklaracji.
Mają na to 5 lat.
pozdrawiam
mera16

poloniainfo.dk

Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Sty 2010, 09:24:08 »

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Sty 2010, 14:03:15 »
..., ktore jest "lustrem/odbiciem" obowiazujacej dunskiej wersji.W ten sposob bardzo latwo mozesz odczytac z dunskiego rozliczenia jakie pozycje masz ujac odnosnie dochodu, zaplaconego podatku itp.
No roga nie do końca ale żeby rzetelnie to zrobić to dla polskiego fiskusa powinieneś przeliczyć każdą wypłatę wg. kursu korony w dniu, w którym została ona postawiona Ci do dyspozycji na twoim rachunku (jest trochę pracy), a zapłacony podatek to nie zaliczki odprowadzone do SKAT ale rzeczywisty czyli pomniejszony o ewentualny zwrot nadpłaty, no i jeszcze jedno feriepenge też trzeba potraktować jako dochód w danym roku podatkowym i podatek od nich odprowadzony. No i wtedy będzie to zrobione jak się należy. Wiem, że biura podatkowe w Polsce robią to byle jak, czyli biorą taką lekką fikcję i liczą pobieżnie.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Sty 2010, 15:55:08 »
Greg 1969: zwroc uwage o co pytal "dunczyk 21": 1)czy mozna juz dostac dunskie rozliczenie za 2009, 2)czy kto swie, ktora rubryke trzeba wybrac jako dochod roczny. I na te pytania wlasnie odpowiedzialem. Oczywiscie masz zupelnie racje, ze (ale dopabuse po uzyskaniu info. o ktore pyta "dunczyk21") nalezy dokonac pewnych przeliczenitp. na co wlasniw wskazujesz - bbardzo dobry serwis z Twojej strony  !

Offline Roxx

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 97
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Sty 2010, 22:37:48 »
Witaj
Rozliczasz się w Danii do 1 lipca roku nasteonego i
w Polsce PIT-36:ZG: ewentualnie O do 31 kwietnia roku następnego.
Pamietaj o tym że Urzędy Skarbowe dostają informację ze SKAT o Twoich dochodach - /mam biuro rachunkowe i bieżące informacje z Urządu Skarbowego/.
I już zaczynają karać pracujacych w Danii za niezłożenie deklaracji.
Mają na to 5 lat.
pozdrawiam
mera16
Hahahahaha. Dobre. Większych bzdur nie słyszałem.
Skat wysyła do polskich urzędów skarbowych pisma. LOL.

Offline martuchnam

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 30
  • Wiadomości: 428
  • Reputacja: +16/-38
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Sty 2010, 22:44:54 »
zgodze sie z przedmowca.nic nie wysyla chyba ze polski urzad skarbowy sie o to sam upomni.:)
Jestem jaka jestem! Nie dbam o opinie ludzi mi obcych. Sama wyznaczam sobie cele, do których  dąże. Potrafie byc nieznosna. Chcialabym móc wszystko. Pragne walczyc o swoje do konca. Milcze, kiedy cierpie. Zamykam drzwi, kiedy chce byc sama. Zawsze sie smieje. Zaluje kilku niepotrzebnych slów.

keny79

  • Gość
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Sty 2010, 19:48:49 »
może w dalekiej przyszłości SKAT będzie wysyłał takie informacje do polskiego U.S.ale na pewno nie teraz.w pierwszej kolejności w Polsce musi zostać zmodernizowany system przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi urzędami a to długa droga.na chwilę obecną "rewolucyjnym"rozwiązaniem w U.S. jest możliwość złożenia rozliczenia rocznego bez podpisu elektronicznego za pośrednictwem internetu.wydaje mi się jednak,że informacje o dochodach osiąganych za granicą nigdy nie będą wysyłane z automatu lecz tylko i wyłącznie na prośbę U.S. .o tym jednak przekonamy się w przyszłości.

Offline martuchnam

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 30
  • Wiadomości: 428
  • Reputacja: +16/-38
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Sty 2010, 21:51:54 »
jasne za jakies 100 lat.bo jak na razie to tylko polska zamiast do przodu to sie cofa.:)
Jestem jaka jestem! Nie dbam o opinie ludzi mi obcych. Sama wyznaczam sobie cele, do których  dąże. Potrafie byc nieznosna. Chcialabym móc wszystko. Pragne walczyc o swoje do konca. Milcze, kiedy cierpie. Zamykam drzwi, kiedy chce byc sama. Zawsze sie smieje. Zaluje kilku niepotrzebnych slów.

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Sty 2010, 10:28:09 »
No to chyba jesteście w błędzie, znam przypadki osobiście - ludzie, którzy pracują tu w Danii razem ze mną, nie rozliczyli się za 2006, 2007 rok, dostali wezwania do US w Polsce w sprawie nie złożenia rocznych rozliczeń. Oni olali sprawę a tu zonk. Jest Urząd Skarbowy w Koninie do którego spływają informacje o wszystkich Polakach zatrudnionych w UE. I teraz goście mają do zapłacenia za te lata po kilka tysięcy złotych, tak niektórzy nawet 10 kawałków. Nie mogą już skorzystać z abolicji.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Sty 2010, 12:31:28 »
Wczesniejsze wypowiedzi, za wyjatkiem Greg, wprowadzaja w blad. Znam rowniez inne US w Polsce, ktor "zawarly umowe"
ze Skatem i regularnie otrzymuja info o swpoich podatnikach. Ale nastapilo to z inicjatywy US. Biorac poduwage, ze coraz wiecej podatnikow polskich (pracujacych poza krajem) unika podania wlasciwych informacji do US, coraz wiecej US bedzie wprowadzac taka procedure i nie tylko w stosunku do Danii .

poloniainfo.dk

Odp: Rozliczenie w Polsce
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Sty 2010, 12:31:28 »

 

uzytkowanie samochodu zarejestrowanego w polsce

Zaczęty przez andykac65Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9158
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 13:35:33
wysłana przez vera
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7957
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
wybory w polsce koresponencyjnie

Zaczęty przez robert73Dział Hydepark

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 35549
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2011, 16:26:23
wysłana przez Bluszcz
Praca w Danii choroba w Polsce !!!!!

Zaczęty przez innaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 12107
Ostatnia wiadomość 13 Sty 2011, 12:39:24
wysłana przez @ae@
Kredyt hipoteczny w Polsce, a rekomendacja KNF.

Zaczęty przez TmkGzlkDział Hydepark

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7349
Ostatnia wiadomość 16 Paź 2015, 19:35:01
wysłana przez aneczka.k