poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Akasse a pobyt.  (Przeczytany 7641 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dorotaa22

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Akasse a pobyt.
« dnia: 20 Gru 2009, 13:12:42 »
Przeczytałam na forum sporo wątków odnośnie a kassy.Mam sprawe tego typu.Dowiedizlam sie od 2 osób,które mieszkaja w Dani nascie lat,że jeśli sie ma nawet wypracowaną akasse czyli 1924godz.,a nie ma się pobytu stałego to akassa płaci tylko przez pół roku nam pieniądze.Czyli jeśli przypuśćmy jest tu osoba,ktora pracuje 3 lata płaci i traci pracę to nie dostanie pieniędzy jak kazdy kto ja oplaca przez 4 lata???Sytuacja podobno zmienia sie jesli jest sie małzeństwem i jedno pracuje a drugie jest na akasiie to korzysta z pobytu drugiego.Czy ktoś był w takiej sytuacji,albo zna prawde jak to jest.Bo wiadomo ze po latach jesli ma sie pobyt staly to sprawa jest jasna.

Offline Roxx

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 97
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Gru 2009, 16:07:03 »
Od czasu zniesienia ograniczeń na rynku pracy zaściankowa Dania musi nas traktować tak samo jak innych europejczyków oraz swoich obywateli. Teraz nawet przy zasiłku z komuny nie ma półrocznego ograniczenia.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Gru 2009, 16:37:23 »
Dorota. A-kasse zapomoge, bez wzgledu ile lat na nia placisz, nie dostaje sie przez 4 l ata. Okres 4 lat ten jest maksymalnym okresem mozliwosci uzyskiwania zapomogi, ale w praktyce zadko ktos korzysta z tej zapomogi przez 4 lata.

[Posted on: 20 Grudzień  2009, 16:27:18]

Od czasu zniesienia ograniczeń na rynku pracy zaściankowa Dania musi nas traktować tak samo jak innych europejczyków oraz swoich obywateli. Teraz nawet przy zasiłku z komuny nie ma półrocznego ograniczenia.
Zasciankowa Dania, hmm......ciekawe. Wielu z forumowiczow jest na pewno tez z zasciankowej Polski, jezeli definicja zascianka sa male miejscowosci oddalone od stolicy i wielkich miast kraju.

Offline kropek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +1/-3
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Gru 2009, 16:38:21 »
Od czasu zniesienia ograniczeń na rynku pracy zaściankowa Dania musi nas traktować tak samo jak innych europejczyków oraz swoich obywateli. Teraz nawet przy zasiłku z komuny nie ma półrocznego ograniczenia.


Ciekawy jestem , czy masz coś na poparcie swoich słów , czy tylko wiesz , bo słyszałeś od pewnej osoby  ;D

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Gru 2009, 17:29:42 »
W przeciwienstwie do zapomogi z A-kasy, kontanhjælp nie jest automatycznym prawem uzyskania pomocy. Na stronie www.adir.dk (Arbejdsdirektoratet), podane sa szczegolowo warunki uzyskania kontanthjælp, obnizka stawki po 6 miesiacach,zasada 300 godzin pracy oraz dochody i majatek osoby/rodziny.





[Posted on: 20 Grudzień  2009, 17:25:12]

Odnosnie zapomogi z A-kassy: czy maksymalny okres zapomogi 4 lata rowniez dotyczy obywateli tzw. "nowych krajow Unii"
to najlepiej zwrocic sie z pytaniem do jednego z najwiekszych Zwiazkow Zawodowych zanim watek rozwinie sie z mnostwem odpowiedzi typu: a moj znajomy........, siostra mojego szwagra slyszala.......sasiadka wlasnie mi powiedziala.......itp.

keny79

  • Gość
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Gru 2009, 21:54:23 »
jakiś czas temu zadałem to samo pytanie na forum  gdyż miałem kilka wątpliwości odnośnie tego tematu.odpowiedzi były różne jak to na forum więc udałem się z tym problemem do związków do których należę.W związkach byli zaskoczeni moim pytaniem twierdząc ,że do tej pory nikt nie zwrócił się do nich z tym problemem.Sami nie byli pewni na 100% jak się ma ta kwestia odnośnie obcokrajowców więc wykonali kilka telefonów m.in. do Statsforvaltning i Udlandingestyrelsen(nazwy chyba poprawne).Z informacji które uzyskano wynika ,że po osiągnięciu min.12 miesięcy członkostwa w A-kasse i wypracowaniu 1924 godzin należy nam się zasiłek na tych samych zasadach co obywatelom Danii-czyli maksimum 4 lata.otrzymywany zasiłek traktowany jest jako nasz dochód(który w zasadzie "wypracowaliśmy" płacąc składki do a-kasse),a do momentu gdy osiągamy dochód możemy przebywać legalnie w Danii.
Takie informacje zostały mi przekazane przez pracowników Związków Zawodowych.
Ale tak jak Roga napisał jest to maksimum 4 lata.w praktyce nikt nie korzysta tak długo z zasiłku gdyż odpowiednie jednostki starają się by znaleźć jak najszybciej  zajęcie dla bezrobotnych.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Gru 2009, 13:26:33 »
Pobyt unijny oznacza, ze masz w Danii prawo przebywac tak dlugo jak mozesz sie utrzymac.
A-kasse, jest rodzajem ubezpieczenia swiadczonym przez instutucje prywatne nie panstwowe.
Panstwa nie obchodzi skad masz srodku na utrzymanie (noo :) oczywiscie jezeli srodki nie sa pozyskiwane w kolizji z prawem). Masz swiadczenie, masz srodki, wiec po prostu przebywasz.
Inaczej jest z "kontanthjælp", ktora jest swiadczeniem wyplacanym z funduszu panstwowego.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Gru 2009, 13:26:33 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Gru 2009, 16:47:57 »
Konkretna odpowiedz na pismie (email) Zwiazkow Zawodowych (3F). A wiec nie ma zadnych watpliwosci w tej kwestii.


akassen-brevkasse@3f.dk
Tak for din mail. Der gælder samme regler for danskere og udlændinge, som opfylder betingelserne for at få dagpenge i tilfælde af ledighed. Længden af perioden – max 4 år – er også den samme. Jeg medsender 2 pjecer fra Arbejdsdirektoratet, som kort fortæller om reglerne.

Venlig hilsen

Mikkel Karst

Powyzsze tlumaczone na polski: Dziekuje za Twoj email. Obcokrajowcow obejmuja takie same prawa jak dunczykow jezeli spelniaja warunki aby otrzymac zapomoge z powodu utraty pracy. Okres max. 4 lata jest ten sam (tzn. dla dunczykow i obcokrajowcow.

Z mojej strony dodam tylko, ze oczywiscie chodzi o obcokrajpwcow z krajow EØS.
 


[Posted on: 21 Grudzień  2009, 16:45:20]

W emailu wymienia sie 2 broszury dotyczace tematu. Jak juz wczesniej podalem w tym watku, broszury znajduja sie na stronie
Arbejdsmarkedsdirektoratet. Mozna je rowniez znalezc nastronie 3F.

Offline dorotaa22

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Gru 2009, 09:44:28 »
Super,że tak szybko i sprawnie odpowiadacie,wczoraj odbieralam zaproszenia na związkową imrezę gwiazdkową z 3F i tez porozmawiałam sobie z kompetentną pania i ona takze potwierdziła Wasze stwierdzenia.A kassa to nie to samo co pomoc z Komuny i obejmują nas te same prawa co Duńczykow.Coś Wam tylko powie nie wiem czemy,ale jeśli pozna sie tu w Danii osobę z Polski,która jest tu juz np.10 czy 13 lat to mam dziwne wrażenie że chce nas zdenerwowac nie wiem czy specjalnie tak jakby zjadła wszystkie rozumy,nie znają dokładnie nowych zasad a gadaja wiele błednych informacji.Zamiast zachecić to zniechęcaja.Oni tu czują sie tak jak by byli pełnoprawnymi Duńczykami,a my nowi emigranci 2 czy 3 letni,którym też nie jest lekko,jak mało wiedzące dzieci błądzące we mgle.Przekonalam sie że każda informacje muszę sama sprawdzić w konkretnej instytucji.Ale powiem szczerze że odzyskuje zaufanie do tego forum.Wszystkim życzliwym Spokojnych i Miłych Świąt Bożego Narodzenia.Bądzmy dla siebie bardziej życzliwi.Dorota

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Gru 2009, 10:39:59 »
Masz 100% rację, Doroto. Dlatego ZAWSZE należy pytać u źródła, a nie Polaków, którzy są w Danii od lat "...-stu", bo przeważnie znają stare zasady, nie mając pojęcia o teraźniejszości. Pozdrawiam  :D

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Gru 2009, 11:15:44 »
Masz 100% rację, Doroto. Dlatego ZAWSZE należy pytać u źródła, a nie Polaków, którzy są w Danii od lat "...-stu", bo przeważnie znają stare zasady, nie mając pojęcia o teraźniejszości. Pozdrawiam  :D
Nie uogolniaj; jestem tutaj "od stu lat", znam (prawie) wszystkie nowe zasady, a jak ich nie znam w szczegolach to wiem gdzie je odnalezc i zawsze dotre do zrodla infoermacji i chetnie sie z nimi podziele. Przeciwnie, zauwazylem, ze to przewaznie nowi przybysze, ktorzy po kilku miesiacach pobytu sadza, ze juz wszystko wiedza. 

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Gru 2009, 12:48:34 »
Roga, bez urazy  :D Nie uogólniam, napisałam "przeważnie", a nie zawsze. Wyjątki (Twój czy Klingona) tylko potwierdzają regułę  ;D
Sama znam paru Polaków (nie udzielają się chyba na forum), którzy postępują dokładnie tak, jak pisała Dorota.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Gru 2009, 19:19:35 »
Pobyt unijny oznacza, ze masz w Danii prawo przebywac tak dlugo jak mozesz sie utrzymac.
A-kasse, jest rodzajem ubezpieczenia swiadczonym przez instutucje prywatne nie panstwowe.
Panstwa nie obchodzi skad masz srodku na utrzymanie (noo :) oczywiscie jezeli srodki nie sa pozyskiwane w kolizji z prawem). Masz swiadczenie, masz srodki, wiec po prostu przebywasz.
Inaczej jest z "kontanthjælp", ktora jest swiadczeniem wyplacanym z funduszu panstwowego.
sprawa zasilku dla bezrobotnych z A-kasse zostala wiec juz calkowicie wyjasniona. Max. okres 4 lata. Inaczej jest z kontanthjælp
przyznawana jako zasilek czysto socjalny. Obecne prawo do kontanthjælp dyskryminuje obywateli dunskich poniewaz wymagany jest pobyt wDanii przez 7 lat w ostatnich 8 latach a do tego 2½ roku zatrudnienia w ostatnich 8 latach. Takich wymagan nie ma w stosunku do pobywateli EU-/EØS. Dlatego tez Arbejdsmarkedsudvalg latem tego roku wezwal ministra do spraw zatrudnienia aby to uregulowac. Ewentualna zmiana przepisow (na nasza niekorzysc) wejdzie w 2013. Jest zatem mowa o "odwrotnej dyskrymincji". Prawo dunskie w tym zakresie traktuje gorzej swoich obywateli niz obcych.

[Posted on: 22 Grudzień  2009, 19:13:42]

Aktualne stawki Kontanthjælp:

12.629 kr./miesiecznie dla osoby ponad 25 lat, ktora ma forsørgerpligt (opieki nad dzieckiem)
9.505 kr./miesiecznie dla osoby ponad 25, ktora nie ma obowiazku opieki nad dzieckiem. 

poloniainfo.dk

Odp: Akasse a pobyt.
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Gru 2009, 19:19:35 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4162
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Pobyt stały dla nastolatka, a gdzie dowód?

Zaczęty przez hejliDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7151
Ostatnia wiadomość 24 Wrz 2013, 20:48:45
wysłana przez Jomir
Wzory wnioskow na pobyt, prace i laczenie rodzin

Zaczęty przez rogaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 196096
Ostatnia wiadomość 15 Lip 2018, 20:25:20
wysłana przez Jomir
pobyt stały po przepracowaniu 3 i pół roku w Danii????

Zaczęty przez katia963Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 28915
Ostatnia wiadomość 11 Sty 2010, 10:48:03
wysłana przez Svaria
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10529
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja