poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?  (Przeczytany 18541 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Judka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Czy wiecie ile się czeka na rozpatrzenie wniosku o zrzeczenie się obywatelstwa?
Dzięki

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Gru 2009, 13:57:45 »
Moja znajoma czekala prawie rok. Czekala tak dlugo na podpis prezydenta, bo rozpatrzenie wniosku bylo zwykla formalnoscia i poszlo blyskawicznie.

Offline romanosiu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Gru 2009, 22:05:51 »
Witajcie,

ale po co się zrzekać polskiego obywatelstwa? Polskie prawo zezwala na posiadanie drugiego obywatelstwa....

pozdrawiam

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Gru 2009, 23:38:35 »
Ale prawo dunskie juz niekoniecznie.

Offline Judka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Gru 2009, 09:01:40 »
No wlasnie. Zeby miec dunskie musze sie zrzec polskiego. Tak to juz jest  :)
Znajomi straszyli mnie, ze trzeba czekac od 2 do 3 lat.
Rok to jeszcze nie tak zle.
Dzieki za odpowiedzi.

Offline romanosiu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Gru 2009, 09:06:58 »
też, to jest dyrektywa Unii Europejskiej,

także nie trzeba wyrzekać się Ojczyzny...  :o jaka by nie była, bo to świadczy bardzo źle o nas, a i duńczycy kręcą głową z niedowierzaniem

możesz mieć obywatelstwo duńskie i polskie. Nie bądźmy nadgorliwi ! :-[

Offline Liwia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Gru 2009, 11:57:51 »
też, to jest dyrektywa Unii Europejskiej,

także nie trzeba wyrzekać się Ojczyzny...  :o jaka by nie była, bo to świadczy bardzo źle o nas, a i duńczycy kręcą głową z niedowierzaniem

możesz mieć obywatelstwo duńskie i polskie. Nie bądźmy nadgorliwi ! :-[
Też tak myślę. A poza tym ludzie tak narzekają na tą Polskę, że taka bida i w ogóle a chyba nie widzieli krajów trzeciego świata. By pomieszkali w jakiejś chacie z kupy gdzieś w Afryce to by w końcu docenili... Nie mówię, że w Polsce jest cudownie, ale bez przesady, są kraje o wiele biedniejsze i mniej rozwinięte.

poloniainfo.dk

Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Gru 2009, 11:57:51 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Gru 2009, 12:19:04 »
Jeszcze raz: starajac sie o obywatelstwo dunskie musisz zrzec sie obywatelstwa innego kraju. Oczywiscie sa przypadki, ze nuektore osoby posiadaja i dunskie i inne obywatelstwo, ale na dzien dzisiejszy obowiazuja wlasnie takie przepisy. Warto sie jednak zastanowic dlaczego zmieniac obywatelstwo. Jestesmy w EU i przebywajac w jednym z krajow, mamy zapewnione prawie wszystkie prawa obywatelskie krajow EU (za wyjatkiem glosowania).

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Gru 2009, 13:26:16 »
to prawda ale na starosc jak chcesz wrocic do Polski lepiej miec dunskie obywatelstwo bo inaczej trzeba bedzie jezdzic co pol roku do Dani ,nie mozna na stale mieszkac za granica , a jako dunczyk mozesz!i dlatego warto sie starac

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Gru 2009, 13:40:13 »
Moi rodzice maja polskie obywatelstwo i mieszkaja na stale w Danii od 30 lat. W Polsce przebywaja ile chca i nikt ich o nic nie pyta. Prawda jest, ze nie korzystaja ani z polskiego ZUS-u ani z innych form pomocy. Maja emeryture i ubezpieczenie zdrowotne w Danii, ktore jak wiadomo jest respektowane w UE (jezeli nagle zachoruja w Polsce). Maja tez nieruchomosc zarowno w Danii jak i w Polsce.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Gru 2009, 14:14:27 »
także nie trzeba wyrzekać się Ojczyzny...  :o jaka by nie była, bo to świadczy bardzo źle o nas, a i duńczycy kręcą głową z niedowierzaniem

Dla mnie obywatelstwo i paszport to sprawy czysto administracyjne. Skoro decyduje sie zamieszkac na stale w Danii, to znaczy, ze czuje sie z tym krajem najbardziej zwiazana, jestem czescia tego spoleczenstwa i obywatelstwo jest tego naturalna konsekwencja.
A z innej bajki. Nie mam pewnosci, jak bedzie wygladala Europa za 30 lat i nie chce na starosc skonczyc na ulicy.

Offline Judka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Gru 2009, 15:25:29 »
A ja robie to tylko ze wzgledu na moje przyszle dzieci. Wiecie, ze jesli oboje rodzicow jest polakami, to dziecko chociaz urodzone tutaj tez dostanie polskie obywatelstwo. Nie mam zamiaru po urodzeniu dziecka, meczyc sie z polska ambasada o wyrobienie wszystkich dokumentow dla dziecka. Jak bede miala dunskie obywatelstwo to i zalatwienie wszystkich formalnosci po urodzeniu dziecka bedzie o wiele prostsze  :)
Pozdrawiam i zycze Szczesliwego Nowego Roku.

Offline Liwia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Gru 2009, 15:43:11 »
Dla mnie obywatelstwo i paszport to sprawy czysto administracyjne. Skoro decyduje sie zamieszkac na stale w Danii, to znaczy, ze czuje sie z tym krajem najbardziej zwiazana, jestem czescia tego spoleczenstwa i obywatelstwo jest tego naturalna konsekwencja.
A z innej bajki. Nie mam pewnosci, jak bedzie wygladala Europa za 30 lat i nie chce na starosc skonczyc na ulicy.

Dobrze, że napisałaś "dla mnie" bo wystarczy spojrzeć do jakiejkolwiek książki o socjologii i dowiesz się, że tu nie chodzi tylko o sprawy czysto administracyjne. Naród to przedewszystkim potrzeba przynależności, wspólny język, kultura, także miejsce urodzenia itd. Ważne jest również to, że ludzie wokól Ciebie powinni Cię uważać za część tego narodu. I tu jest problem. Zakładając, że Judka dostanie obywatelstwo duńskie i w towarzystwie duńskim (od razu wyłapią po akcencie, że nie jest z Danii) ktoś się jej spyta, "skąd jesteś?" I czy wtedy odpowie, "jestem Dunką, jestem z Danii i jestem jedną z was" ??????? WĄTPIĘ. Ktoś kto urodził się w Polsce, mówi jak native, spędził tam dzieciństwo, młodość ZAWSZE będzie Polakiem. Może nie w swoim mniemaniu, bo może otrzyma paszport innego kraju i będzie się czuł Duńczykiem np., ale i tak wszyscy wokół niego będą uważać go za Polaka.

[Posted on: 29 Grudzień  2009, 15:40:14]

Dla mnie obywatelstwo i paszport to sprawy czysto administracyjne. Skoro decyduje sie zamieszkac na stale w Danii, to znaczy, ze czuje sie z tym krajem najbardziej zwiazana, jestem czescia tego spoleczenstwa i obywatelstwo jest tego naturalna konsekwencja.
A z innej bajki. Nie mam pewnosci, jak bedzie wygladala Europa za 30 lat i nie chce na starosc skonczyc na ulicy.

A tak nawiasem do tej innej bajki. Nie bądź taka pewna, że w Danii cały czas będzie taki dobrobyt. Popatrz np na Islandię. Kilka lat temu Forbes uznał ten kraj za "raj na ziemii" a teraz ludzie tam właśnie kończą na ulicy albo popełniają samobójstwa. Więc nie rokuj na tak odległą przyszłość, bo nigdy nie wiadomo co się stanie.

Krakers

  • Gość
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Gru 2009, 15:49:24 »
Liwia a co to znaczy "uwazac kogos za Polaka"?

Znam wielu Dunczykow i kazdego oceniam indywidualnie, bo nie ma czegos takiego jak narodowosc, ktora definiuje cechy wszystkich obywateli.

A jakby wszyscy oceniali Polakow tak jak mnie oceniaja ... to by sie wszystkim Polakom klaniali i ich respektowali.

A`propos tematu: w dzisiejszych czasach to jeden piernik jakie masz obywatelstwo (UE) ... mnie mowia w pracy, ze jeszcze troche i bede sie mogl o nie starac ... ja odpowiadam ... "ale po co mi to?".

Poza tym lepiej miec polskie, bo moze w koncu zmienia cos w sprawie polskich rejestracji ;)

Offline Liwia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Gru 2009, 16:02:05 »
Tzn. że ludzie z którymi mieszkasz na jednym osiedlu, w jednym mieście czy w jednym kraju uważają Cie za "swojego". Mieszkając w PL czułam się jak u siebie, bo wszyscy mówili w moim ojczystym języku, urodzili się w Polsce, i czułam, że jestem częścią tego społeczeństwa i do niego przynależę, tak? W Danii, czy komuś się to podoba czy nie, to jest obcym na obcej ziemii. Nie jesteś jednym z nich i nikt nie uważa Cię za Duńczyka, bo nim nie jesteś, nawet jeśli masz duńskie obywatelstwo. Wszyscy wiedzą, że jesteś Polakiem, bo się tam urodziłeś i wychowałeś. W tym momencie chodzi mi o narodowość a nie o stereotypy. I tu wcale nie jest ważne, co oni myślą  o Tobie jako Polaku tylko ważna jest Twoja przynależność narodowościowa.
Mieszkając w PL miałam sąsiadów Litwinów. Moi rodzice się z nimi przyjaźnili i często u nas bywali. I gdyby taki mój sąsiad np przyszedł któregoś dnia i powiedział "mam obywatelstwo polskie i od dziś jestem Polakiem" to bym w dalszym ciągu uważała go za Litwina, bo po pierwsze nie urodził się w PL, po drugie nie mówi "czystą polszczyzną".
Liwia a co to znaczy "uwazac kogos za Polaka"?

Znam wielu Dunczykow i kazdego oceniam indywidualnie, bo nie ma czegos takiego jak narodowosc, ktora definiuje cechy wszystkich obywateli.

A jakby wszyscy oceniali Polakow tak jak mnie oceniaja ... to by sie wszystkim Polakom klaniali i ich respektowali.

A`propos tematu: w dzisiejszych czasach to jeden piernik jakie masz obywatelstwo (UE) ... mnie mowia w pracy, ze jeszcze troche i bede sie mogl o nie starac ... ja odpowiadam ... "ale po co mi to?".

Poza tym lepiej miec polskie, bo moze w koncu zmienia cos w sprawie polskich rejestracji ;)



poloniainfo.dk

Odp: Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego - ile sie czeka?
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Gru 2009, 16:02:05 »

 

jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14259
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
Gdzie najlepiej mieszka sie w Århus?

Zaczęty przez SarahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 21439
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2012, 19:29:18
wysłana przez air2006
muah Thai - gdzie mozna sie zapisac?

Zaczęty przez Muay Thai- gdzie znajde?Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 30536
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2014, 13:41:34
wysłana przez czesio
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11516
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 21467
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3