poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Urlop rodzicielski pare pytan  (Przeczytany 9093 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aneczka.k

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Urlop rodzicielski pare pytan
« dnia: 02 Lut 2010, 12:26:05 »
Witam, mam takie pytanie z tego co czytalam w tej ksiazece dotyczacej urlopu rodzicielskiego nalezy wzasc go do przed ukonczeniem przez dziecko 46 tygodni ale czy ten urop musi zakonczyc sie przed ukonczeniem 46 tygodni czy ma sie rozpoczac przed tym czasem czyli np rozpoczynam ten urlop w 45 tygodniu zycia dziecka i biore ciagem te 32 tygodnie? drugie pytanie to takie bo rowniez w tej broszurce jest napisane ze mozna ten urop odlozyc i wykorzystac pozniej ale nie pozniej niz do 9 roku zycia dziecka, jak to wyglada bo owszem znalazla przetlumaczenie tego ale jest dla Mnie niejasne. Jakie warunki trzeba spelnic aby wykorzystac ten urlop pozniej, jakie dokumenty trzeba miec i co wogole zrobic? Za odpowiedz z gory dziekuje.

xxpp

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lut 2010, 13:20:40 »
witam ja mam pytanie jak to jest...
jestem w ciązy , teraz jestem na chorobowym juz do końca ciązy , w czerwcu zaczynam macierzyński .. który bedzie trwał do maja 2011 , dostałam z firmy feriekort i na niej pisze ze pieniadze mogę dostac od maja 2010 do kwietnia 2011.. ale ja nadal bvede na macierzynskim,czy istnieje możliwosc odebrania tych pieniedzy teraz w maju,a urlop jak skończe macierzynski ?? bardzo prosze o odpowiedz, nie chcialabym żeby mi to przepadło .

Offline Mrozik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: +5/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Lut 2010, 16:20:49 »
Moja narzeczona rodzi we wrzesniu(bedziemy juz malzenstwem) czy przysluguje mi jakis urlop dodatkowy platny po urodzeniu dziecka?

varszafiak

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Lut 2010, 17:06:51 »
Moja narzeczona rodzi we wrzesniu(bedziemy juz malzenstwem) czy przysluguje mi jakis urlop dodatkowy platny po urodzeniu dziecka?

przysługuje 2 tygonie urlopu platnego, który musisz wykorzystać w ciągu pierwszych 14 tygodni zycia dziecka.
Nie musicie być malżenstwem, wystarczy ze będziesz oficjalnie Tata dziecka , czyli wypelnisz odpowiedni dokument który potwierdzi dwóch Świadków.... jeszcze jedna  wazna informacja  dla rozwodnikow,  partnerka nie moze być krócej po rozwodzie  9 lub 10 miesięcy w innym wypadku beda potrzebne specjalnie badania.

Offline EUZEBINA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Lut 2010, 08:35:50 »
witam!właśnie kończy mi się macierzyński,pieniądze przychodziły z komuny,rozmawiałam z szefem i mówił,że mam wrócić  do pracy!mam pytanie ,czy jak przyjdzie do mnie pocztą ostatni "kwitek"za macierzyński to mam go odesłać do komuny z gotowością do podjęcia pracy?[jest tam bowiem taki mały odcinek z adnotacją o tym czy wracam do pracy]? :)

[Posted on: 17 Lut 2010, 17:16:58]

czy nikt naprawdę nie wie nic na ten temat?pytam o to ,bo pisaliscie tu ,że wypadałoby sie zgłosić do job center,że czas jest bardzo ważny itp!będę wdzięczna za jakiekolwiek info! :)

varszafiak

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Lut 2010, 11:10:29 »
nikt nie odpowiada ponieważ w twoim poscie same niezgodności : pracowałaś a  pieniądze przychodziły  z kommuny?  Wracasz do pracy to po co ci jobcenter?
no cóż... kwitek odeślij.

Offline EUZEBINA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Lut 2010, 11:56:39 »
no ok!może to trochę zawiłe!poprostu jak bylam w ciązy byłam na zwolnieniu przez około 6 miesięcy,dostawałam pieniądze z komuny,które potem "zamieniły " się na macierzyński!rozmawiałam z szefem i mówił,że mam wrócić,ale nie odrazu po zakończeniu macierzyńskiego ,tylko około miesiąć póżnej!dlatego moje pytanie o job center! ;)myslałam, że następny dzień po zakończeniu macierznskiego powinien być moim pierwszym dniem pracy po urlopie? >:(

[Posted on: 18 Lut 2010, 11:55:43]

dodam,że wypowiedzenia nie dostałam!

poloniainfo.dk

Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Lut 2010, 11:56:39 »

Offline Bulinka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Mar 2010, 14:44:57 »
czy urlop rodzicielski to barsel? jesli tak to czy bedzie mi przyslugiwal, jesli nie pracuje tylko chodze do szkoly jezykowej i nigdy wczesniej nie pracowalam w Danii?

xxpp

  • Gość
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Mar 2010, 15:10:35 »
hej, Bulinka, ja troche nie rozumiem Twojego pytania, skoro nie pracujesz to od czego chcesz wziąsc urlop ?

[Posted on: 24 Mar 2010, 15:07:49]

no bo jeśli pytasz o dagpenge, to :
"Możecie otrzymać pieniądze ( dagpenge ) podczas urlopu pod warunkiem, że zanim
go rozpoczniecie, byliście zatrudnieni przez co najmniej 13 tygodni i
przepracowaliście co najmniej 120 godzin.
Jeżeli jesteście bezrobotni i otrzymujecie zasiłek dla bezrobotnych, macie również
prawo do otrzymywania pieniędzy ( dagpenge ) gdy jesteście na urlopie
rodzicielskim.
Kwotę pieniędzy ( dagpenge ) otrzymywanych podczas urlopu rodzicielskiego
oblicza się na podstawie tego ile godzin przepracowujecie i ile zarabiacie na godzinę.
Oblicza się maksymalną kwotę na tydzień. Skontaktujcie się z waszą komuną jeżeli
nie jesteście pewni co do tego jak jest ta kwota obliczana dla was."

Offline Bulinka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Mar 2010, 17:39:50 »
czytalam ze szkola liczy sie do wymaganych 7 lat, gdy chcem sie ubiegac o pobyt staly. Jesli tak jest,to moze szkola upowaznia tez w jakis sposob do otrzymania barselu.

Offline balu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Mar 2010, 17:23:11 »
euzebina-kwitek powinnas odeslac w ostatnim miesiacu pobierania pieniedzy z dagepenge

Offline horta

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Maj 2010, 10:57:30 »
Moja narzeczona rodzi we wrzesniu(bedziemy juz malzenstwem) czy przysluguje mi jakis urlop dodatkowy platny po urodzeniu dziecka?
Tak nalezy ci sie urlop platny 14dni po porodzie ,oraz urlop TACIERZYŃSKI czyli  macierzynski!!!.Co wazne.PODKRESLAM!
JESLI TWOJA PARTNERKA ZARAZ PO PORODZIE CHCE WROCIC DO PRACY,Z ROZNYCH POWODOW,MOZE MA LEPSZA PRACE I CHCE WROCIC DO TEJ PRACY,TO OCZYWISCIE OJCIEC DZIECKA MOZE SKOZYSTAC Z URLOPU KTORY PRZYSLUGUJE MATCE.
Czyli matka po porodzie jest na macierzynskim i pieniadze dostaje od swojej firmy.Rownie dobrze ojciec moze byc na tacierzynskim, lub po zakonczeniu macierzynskiego dostajemy od komuny wychowawczy i ten urlop moze  wykożystac oboje rodziców do 9 roku życia dziecka.
No ale nie ukrywając kobiety chca same dla siebie przeznaczyć ten urlop zaraz po porodzie.Więć drodzy tatusiowie musicie sie dogadać z mamusiami.
Ja w tej chwili jestem pierwszy miesiac na wychowawczym i uwazam ze to jest na prawde duzo wolnego czasu zeby go tylko dla siebie przeznaczyc.Wiec niebawem wracam do pracy a wychowawczy pzeznacze na pozniejszy cel. 


[Posted on: 10 Maj 2010, 10:47:07]

nikt nie odpowiada ponieważ w twoim poscie same niezgodności : pracowałaś a  pieniądze przychodziły  z kommuny?  Wracasz do pracy to po co ci jobcenter?
no cóż... kwitek odeślij.
Jak nie wież to sie nie odzywaj.Tak to wygląda w danii ja byłam już 2 razy na zwolnieniu i mój mąz też.
Wyglada to tak:
Pieniadze z komuny zawsze bedą przychodzić i nie zależnie czy wrucisz do pracy czy bedziesz dalej siedzieć w domu.
Jesli wrócisz do pracy i bedziesz dalej dostawał pieniądze to sie tym nie przejmuj.Wystarczy pujść do komuny z ostatnim kwitkiem i powiedzieć kiedy sie wróciło do pracy.Ja poszlam po miesiacu bo nie mialam za bardzo czasu i od komuny dostalam jeszcze 2 pensje.Po jakins czasie przyjdzie ci do domu rozliczenie tego okresu i pismo o zwrot pieniedzy które ci  nadpłacili.Termin do zwrotu pieniędzy jest bardzo długi ok 4miesiecy.
Nie musisz chodzić do job center ani sie martwić wszystko w swoim czasie przyjdzie pocztą.

Offline dania_d

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 38
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Maj 2010, 13:01:40 »
Miałbym takie pytanie.
Czy ten urlop  "Tak nalezy ci sie urlop platny 14dni po porodzie ( dla ojca dziecka) "  Czy można wykorzystać te 14 dni w okresie wygodnym dla mnie, czy muszę je wykorzystać od razu po porodzie( Nie ukrywam, że chciałbym zrobić chrzciny w PL)
Pozdrawiam

Offline Gajol

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Maj 2010, 13:45:57 »
Miałbym takie pytanie.
Czy ten urlop  "Tak nalezy ci sie urlop platny 14dni po porodzie ( dla ojca dziecka) "  Czy można wykorzystać te 14 dni w okresie wygodnym dla mnie, czy muszę je wykorzystać od razu po porodzie( Nie ukrywam, że chciałbym zrobić chrzciny w PL)
Pozdrawiam

Jak dobrze pamiętam można te 14 dni wykorzystać przez pierwsze 12 miesiący dziecka , nie trzeba ich od razu wykorzystywać .

Offline marta999

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Sie 2010, 16:41:46 »
MAM PYTANIE .WYKORZYSTALAM 2 TYG PRZED PORODEM,POTEM 14 TYGODNI PO PORODZIE KTORY WYPLACAL MI SZEF,NASTEPNIE PRZYSLUGUJE MI 32 TYG MACIERZYNSKIEGO.CZY TRZEBA DOSTARCZYC JAKIES DOKUMENTY DO KOMUNY,CZY TO JEST AUTOMATYCZNE.ILE WYPLACA KOMUNA,CZY TO JEST TA SAMA KWOTA CO PRZEZ TE 14 TYGODNI?PROSZE O POMOC

poloniainfo.dk

Odp: Urlop rodzicielski pare pytan
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Sie 2010, 16:41:46 »

 

Urlop.

Zaczęty przez FlashDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3037
Ostatnia wiadomość 13 Mar 2012, 18:11:23
wysłana przez Flash
ile trwa ustawowo urlop

Zaczęty przez ile trwa ustawowo urlopDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5074
Ostatnia wiadomość 23 Cze 2009, 23:20:01
wysłana przez felis
urlop po narodzinach dziecka.

Zaczęty przez grzes85_2006Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4516
Ostatnia wiadomość 24 Kwi 2012, 21:34:50
wysłana przez Jomir
urlop tacierzyński

Zaczęty przez magiDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 8242
Ostatnia wiadomość 12 Lip 2009, 13:16:02
wysłana przez Jen28
wyjazd na urlop,a ubezpieczenie

Zaczęty przez asia1234Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3699
Ostatnia wiadomość 20 Cze 2009, 23:14:41
wysłana przez asia1234