poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zatrzymany samochod przez SKAT  (Przeczytany 108350 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline scoat

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +0/-0
Zatrzymany samochod przez SKAT
« dnia: 09 Lut 2010, 20:21:16 »
jest duzo tematow o jazdy na PL blachach, i ile tematow tyle wersji i jeszcze wiecej komentarzy.
postaram sie informacyjnie opisac jak to byl w moim przypadku :)
1. Jade sobie rano w Kopenhadze i nagle widze w lusterku migajace swiatelka Policyjnego samochodu, mili panowie w mudurach kazda sie zatrzymac
2. Ustalaja do kogo nalezy samochod, i czy ja jako uzytkownik samochodu mam CPR w Danii (czy cos innego sie liczy to nie wiem, w moim przypadku zolta karta byla wystarczajcym powodem)
3. Zadzwonili do oddzialu SKAT (PUNKTAFGIT), pogadali chwile i powiedzieli ze zatrzymuja samochod
3. Zadne moje historyjki panow w mundurach nie przekonaly, o tym ze samochod od tyg w Danii itd. ze moge 14 dni jezdzic po DK itd. , powiedzieli ze dla nich wystarczy ze mam CPR a reszte sobie wyjasnie ze SKATem
4. Panowie mundurowi wezwali holownik a mi wreczyli pouczenie, ze moge sie nie zgodzic i w takim przypadku czeka mnie sad 24godz. w trybie przyspieszonym - pomyslalem ze w takim razie koszty sadowe spadna na mnie, wiec grzecznie podpisalem zgode :)
5. Po mniej wiecej tyg. dostalem liscik ze SKATu z informacja o powodzie zatrzymania i danych osoby odpowiedzialnej za sprawe, udalem sie tam natychmiast z nadzieja ze uda mi sie szybko sprawe wyjasnic i odzyskac samochod ...
6. W SKAT urzednik pytal sie od kiedy samochod w Danii, jak sie tu znalazl, kiedy itd., po czym poinformowano mnie ze jako osoba zamieszkajaca w Danii nie mam prawa jezdzic samochodem na obcych numerach nawet jednego dnia, ze bede musial zaplacic podatek, koszty sprawy (parking, holowanie itd.) oraz mandat (wysokosc mandatu bedzie zalezala od tego co SKAT bedzie mi w stanie udowodnic odnosnie dlugosci czasu uzytkowania samochodu w Danii)
7. Po miesiacu (urzednik prowadzacy sprawe byl na urlopie ...  :-\ ) dostalem wycene podatku i mozliwosc odwolania sie od wyceny albo wyrazic zgode na wys.podatku, poniewaz samochod juz nie mlody stwierdzilem ze nie bede tracic czasu i narazac sie na koszty dlugiego parkingu, wiec kwota podatku zostala przezemnie zaakceptowana
- dodatkowa informacja  - od kazdej decyzji podatkowej SKAT mozna sie odwolac, maja specjalny finansowy trybunal, wnosisz ok 1000DKK oplaty i czekasz :) ... wg. oficjalnej informacji na sprawe mozesz czekac nawet ponad pol roku do 1 roku max  :o
8. Po mniej wiecej 2 tyg. dostaje kwitek z kwota podatku do zaplaty, kosztami holowania, kosztami parkingu, wiec szybko szybko do banku oplacanie podatku i juz myslalem ze dostane moj samochodzik :D
9. po mniej wiecej 3 tyg. czekania dalej nic... ani widu ani slychu o moim autku.... skontaktowanie sie z panem urzednikiem prowadzacym tez nie daje rezulatatu, wybralem sie wiec do siedziby SKATU (telefonicznie przez centrale SKAT niestety nie da sie sprawy zalatwic, bo jak slysza jez. ang. przelaczaja cie do podatkow zagranicznych, a wiec zero info nt. afgiftu), ale niestety tam mnie poinformowali ze tylko osoba prowadzac sprawe ma prawo udzielac info.
10. Pisze skarge przez forularz SKATU... nast. dnia o dziwo dzwoni do mnie Pan nieuchwytny urzednik i informuje mnie ze papierki sa teraz w depart. prawnym ktory bada czy nie oszukalem SKAT i czy samochod nie byl dluzej w DK niz tydzien jak zeznalem wczesniej
11. Po nast. 2 tygodniach dostaje liscik ze SKATU ... ufff tylko 1500DKK kary, telefoniecznie sie dowiedzialem ze uznali ze mowie prawde i to jest standarowa kara za miesiac jazdy po dunskich drogach, nast. prog to 3 miesiac i ok 3000DKK,  a jesli dluzej to juz indywidualnie i kara moze byc nawet polowa wielkosci podatku rejestracyjengo... :o
12. Kara oczywiscie zaakaceptowana, teraz czekam na rachuneczek do oplacenia i mam nadzieje odzykac samochodzik

Wnioski:
1.Jak was zatrzymaja,a sprawa sie przedluzy piszcie emaile albo pisma do skatu, kazdy telefon niech bedzie poprzedzony jakims pismem do SKAT, ktory pozniej bedziecie mogli uzyc w sprawie sadowej, z kazdej rozmowy robcie notatki (podpowiedzial mi to dunczyk)itd
2. To w jaki sposob sie potoczy wasza sprawa zalezy od Policji albo osob ktore Was zatrzymaja, ja myslalem ze Policja olewa sprawe, chyba ze jest w towarzystwie SKAT, ale jak widac bylem w bledzie
3. Wg. dunczykow, SKAT to inny swiat i inna rzeczywistosc, trzeba sie uzbroic w cierpilwosc i w dowody, a walka ze SKAT jest mozliwa, ale dlugotrwala
4. Polska biurokracja to nic w porowaniu do dunskiej machiny i flegmatycznosci

powyzsza historyjke postaralem sie opisac szczegolowo byc moze komus sie to przyda i wyciagnie wnioski z mojej sprawy
prosze moderatora o usuawnie wszelkich nie merytorycznych postow w tym temacie

pozdr.

Offline iwo28

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lut 2010, 01:08:04 »
Nareszcie ktoś normalny napisał coś normalnego! Mnie to nie dotyczy ale inni mogą poczytać...

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lut 2010, 09:58:07 »
mnie tez nie dotyczy, ale na Jutlandii chociaz juz ciszej podobnie robią .. czasami daja tylko większe kary/

Offline lebowski

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 20
  • Wiadomości: 126
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lut 2010, 13:30:09 »
Moja historia wyglada bardzo podobnie.
Jechalam sobie radośnie samochodem, a tu nagle mogajace swiatełka i sygnal dzwiekowy :)
Zatrzymałam się. Bardzo oficjalny i służbowy pan zapytał o dokumenty.  trakcie wyjmowania ch z prtfela ujrzał moja żółtą kartę, o tóą też poprosił:)
Posprawdzał wszystko, po czym poinformował mnie,że nie mogę poruszać się tym samochodem na terenie Danii. Powiedziałąm mu, że samochód jest tu od tygodnia i wlaśnie mieliśmy w poniedziałek (a wtedy był piątek) zacząć procedurę rejestracyjną samochodu i że myśleliśmy, że mamy 2 tyg.
Pan pospisywał wszystko, łącznie ze stanem licznika, porobił zdjęcia i powiedział, że przekaże sprawę do SKAT. MAmy czekać na list ze SKAT. Samochodu mi nie zabrali.
W poniedziałek czem predzej do SKATU. Tam bardzo miły Pan wysłuchał naszej historii i chyba nam uwierzył, bo powiedział, że mamy szybko zrobić przegląd i po przeglądzie oddać tablice. Ufa nam, ze tak zrbimy. No więc szybko przegląd, zdane tablice, wypełniony formularz i czekanie.
Właśnie upływają 2 tygodnie od zdania formularza. Czekamy na wycenę. Trochę długo to trwa. Samochód unieruchomiony stoi na parkingu. Ubezieczenie w Polsce leci, a przecież mglibyśmy już coś odzyskiwać.
Macie może pojęcie jak długo to jeszcze może trwać. Pani w SKAT (nawiasem mówiąc cholernie niemrawa kobieta) stwierdziła, że do dwóch tygodni.
Aha jeszcze jedno pytanie, czy w ubezpieczalni należy przedstawić dokument o zniżkach z Polski?
Wszystkim przerejestrowującym życzę powodzenia:)

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lut 2010, 15:01:57 »
w ubezpieczalni ode mnie chcieli zaświadczenie w jez.ang o ilosci lat bezszkodowej jazdy w Polsce.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lut 2010, 16:02:17 »
scout: "polska biurokracja to nic w porownaniu do dunskiej machiny flegmatycznosci"
Zapominasz tylko, ze ta biurokracja o ktorej tutaj prawie wszyscy piszemy dotyczy specyficznych spraw/tematow najczesciej dotyczacych nas obcokrajowcow, ktorych to sprawy (najczesciej "samochodowe") nizbyt czesto sa rozpatrywane przez urzedy dunskie. Normalne sprawy obejmujace "tubylcow" rozpatrywane sa szybko i bez zbednych formalnosci.

Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lut 2010, 17:21:39 »
My czekaliśmy trzy tyg i nic dopabuse, jak zadzwoniliśmy do Pani zajmującej się wyceną naszego auta, wówczas to pani się pośpieszyła nawet bardzo, bo dokumenty były już w skrzynce następnego dnia. Pani zrobiła to zaraz po odłożeniu słuchawki, wiem to stąd, że na dokumencie była data i godzina ;)

poloniainfo.dk

Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lut 2010, 17:21:39 »

vanroy

  • Gość
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lut 2010, 18:40:36 »
mnie tez nie dotyczy, ale na Jutlandii chociaz juz ciszej podobnie robią .. czasami daja tylko większe kary/
Wysokosc kary jest ustalana - od czasu ustalenia uzytkowania auta w tym przypadku w Danii,i nie dotyczy regionu.

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Lut 2010, 18:55:06 »
możliwe , nie zastanawiałam sie nad tym.  w kazdym bądz razie,znajomy dostał duzą kare, chociaz auto miał od kilku msc, kare naliczyli mu od momentu meldunku w Danii, czyli jakies 3 lata ...

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Lut 2010, 18:56:43 »
Wystarczyło to zrobić wcześniej. Ja tak jeździłem sobie prawie 4 miesiące legalnie na polskich tablicach. Wszystko było złożone w Skacie, a ja nie kwapiłem się aby to przyśpieszać. Na jakiekolwiek pytania pokazywałem zaświadczenie o złożonych papierach.
Niestety nic nie trwa wiecznie  :P :D
pozdrawiam wszystkich.



vanroy

  • Gość
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Lut 2010, 19:15:30 »
możliwe , nie zastanawiałam sie nad tym.  w kazdym bądz razie,znajomy dostał duzą kare, chociaz auto miał od kilku msc, kare naliczyli mu od momentu meldunku w Danii, czyli jakies 3 lata ...
Tu sie zgadza,jak zatrzymujemy do kontroli auto na obcych rej.najpierw interesuje mnie prawo jazdy,zolta karta-okres meldunkowy,kontakt z pracodawca, i dokumenty auta,moze inni policjanci postepuja inaczej.Jak wczesniej opisywalem w innym watku ,policja od roku 2010 moze wiecej.Mnie samemu jest łatwiej w wykonywanej pracy niz skatowcowi,bo ja znam mentalnosc Polaka.Pozdrawiam.

Offline czbnhzw

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Lut 2010, 21:27:26 »
Cytuj (zaznaczone)
Macie może pojęcie jak długo to jeszcze może trwać. Pani w SKAT (nawiasem mówiąc cholernie niemrawa kobieta) stwierdziła, że do dwóch tygodni.
Aha jeszcze jedno pytanie, czy w ubezpieczalni należy przedstawić dokument o zniżkach z Polski?

Najpierw apropo ubezpieczenia - uznali zniżki po przetłumaczeniu dokumentów na angielski.
Co do wyceny to ja byłem w Aarhus i tam trwało to 1,5h - mam ciekawa historie z tym związaną.

Mianowicie wpierw czekałem 40min i do zapłaty wyszło 20tysDKK. Byłem zdziwiony bo przy wcześniejszych telefonach z zapytaniem o przybliżoną kwotę, powiedzieli ze już tego nie robią i że to zależy od "przeglądu celnego" i że powinienem sobie znaleźć 5 najtańszych aut jak moje, wyciągnąć średnią i do zapłaty będzie ok 60%. Znalazłem więc auta w przedziale 18-23 tys.
Powiedziałem to i pokazałem wydruki ofert na co pani wyciągnęła wielki segregator odnalazła mój samochód rocznik i itp(wielki segregator ze wszystkimi autami- którego według pań z infolinii miało nie być) Cena handlowa mojego samochodu w Danii wynosiła tam 39tysDKK, ale to była jedna z najwyższych jakie widziałęm w internecie. Pani zapewniała że nic się nie da zrobić i że to jest ostateczna kwota.
Powiedziałem pani że w takim wypadku, moje auto opuszcza Danie. Pani szybko zmieniła zdanie o wycenie i kazała mi poczekać. Po 5 min poprosiła mnie ponownie z kwotą 16 tysDKK. Postanowiłem zapłacić, i co ? I znowu trafiam na miejsce gdzie akceptuja tylko DANKORT- którego bank nie chce mi wydać:) Pojechałęm wiec do banku bo kase. Był mały oddział, wiec mogli tylko 10tys z pod lady i  3,5 z bankomatu. Jako ze się zdenerwowałem przeszła mi też ochota na rejestracje. Zabrałem papiery i wróciłem do domu. Od tego czasu mineły jakies 2 tyg i dalej jezdze na Polskich. Muszę się gdzieś zwrócić o ponowną wycenę bo to 16 jak dla mnie dalej kradzież. Tym bardziej ze mimo że jestem przywiązany do mojego auta, to jest ono do poprawek lakierniczych jak i tapicerka nie wygląda jak u ew. konkurencji na co nikt nie zwraca uwagę przy wycenie. Chyba tylko Pozdrawiam forumowiczów.

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Lut 2010, 21:37:52 »
Jesli chodzi o zaswiadczenie o znizkach z polski to ubezpieczalnie maja gotowe druki w jezyku angielskim i polskim,zdania sa po polsku a pod nimi tlumaczenie na angielski.

Offline czbnhzw

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Lut 2010, 15:33:13 »
Cytuj (zaznaczone)
scoat:   11. Po nast. 2 tygodniach dostaje liscik ze SKATU ... ufff tylko 1500DKK kary, telefoniecznie sie dowiedzialem ze uznali ze mowie prawde i to jest standarowa kara za miesiac jazdy po dunskich drogach, nast. prog to 3 miesiac i ok 3000DKK,  a jesli dluzej to juz indywidualnie i kara moze byc nawet polowa wielkosci podatku rejestracyjengo... Szok


Natchniety tą wypowiedzią znalazłęm chyba odpowiednią ustawe, oto oryginalny tekst :


§ 27   

Der henvises til straffebestemmelserne i A.13, der omfatter de generelle regler om straf for overtrædelse af punktafgiftslovgivningen, herunder registreringsafgiftsloven, samt til nedenstående regler dels om ordensbøder i visse sager, hvor der er tale om ordensmæssige overtrædelser, dels om minimumsstørrelse for takstbøde udregnet på grundlag af unddragen registreringsafgift.

Ordensbøder   

Bødetaksterne nedenfor omfatter hele området for lovens § 27, stk. 1, nr. 3 og 4, og finder anvendelse i tilfælde, hvor:

   1. SKAT ikke har truffet afgørelse om registrering eller omregistrering, eller
   2. SKAT har truffet afgørelse om registrering eller omregistrering, og hvor der ikke kan antages at foreligge forsæt til unddragelse.

Bøderne fastsættes således:

   1. Ved benyttelse i indtil 1 uge - herunder enkeltstående tilfælde 1.500 kr.
   2. Ved benyttelse i mere end 1 uge, men ikke over 1 måned 3.000 kr.
   3. Ved benyttelse i mere end 1 måned, men ikke over 2 måneder 4.500 kr.
   4. Ved benyttelse i mere end 2 måneder, men ikke over 3 måneder 7.500 kr.

I gentagelsestilfælde forhøjes bøderne med 25 pct.

Bødetaksterne omfatter hele området for lovens § 27, stk. 1, nr. 3 og 4, som fx:

    * ulovlig anvendelse af udenlandsk registrerede køretøjer
    * misbrug af grænsenummerplader
    * "lystkørsel" i ikke afgiftsberigtigede køretøjer på prøveskilte (kørsel i strid med reglerne for anvendelse af prøveskilte i færdselslovens bekendtgørelse om registrering og syn af køretøjer mv.)
    * anvendelse af varebiler efter ændring af indretningen i strid med betingelserne for afgiftsberigtigelsen som varebil efter lovens § 5
    * ulovlig fjernelse af bussæder i busser afgiftsberigtiget efter lovens § 5 a

Bødetaksterne omfatter endvidere "identitetssager", hvor der alene er tale om motorudskiftning, og hvor køretøjet højst har været anvendt i 3 måneder med den "ulovlige motor", inden den oprindelige motor genilægges, eller hvor der sker ilægning af en tilsvarende motor eller ophugning af køretøjet.

Bødetaksterne finder anvendelse i tilfælde, hvor der ikke kan antages at foreligge forsæt til afgiftsunddragelse, jf. lovens § 27, stk. 3.

Hvis benyttelsen fx er kombineret med, at køretøjet forsynes med urigtige nummerplader, evt. kombineret med ændring af stelnummer mv., kan der foreligge forsæt til afgiftsunddragelse uanset anvendelsesperioden og således omfattet af lovens § 27, stk. 3.

Se i øvrigt reglerne om forsvarerbistand i A.13.4.5.

Takstbøde på grundlag af unddragen registeringsafgift   

Benyttes et køretøj, som er afgiftspligtigt efter registreringsafgiftsloven, kan der rejses sag om afgiftsunddragelse efter registreringsafgiftslovens § 27, stk. 3, såfremt SKAT har truffet afgørelse om registrering eller omregistrering, og overtrædelsen af registreringsafgiftsloven er sket med forsæt til afgiftsunddragelse.

Bødefastsættelse eller indbringelse af sagen til domstolsafgørelse sker som i de øvrige sager om unddragelse af punktafgifter.

Bøden fastsættes altid til mindst 7.500 kr.

Ændring eller fjernelse af stelnummer   

Under forudsætning af, at der ikke er tale om afgiftsunddragelse, kan sager om autoreparatørers ændring/fjernelse af stelnumre på motorkøretøjer afgøres administrativt med forelæggelse af ordensbøde.

Bøderne fastsættes således:

1. gang 1.000 kr.

2. gang 2.000 kr.


Czy jest tu gdzies napisane jaka grzywna jest po przekroczeniu 3 miesiecy ?
Dzieki

Offline neletop

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 681
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Lut 2010, 18:30:12 »
To chyba to (nie znosze jezyka paragrafow)

Benyttes et køretøj, som er afgiftspligtigt efter registreringsafgiftsloven, kan der rejses sag om afgiftsunddragelse efter registreringsafgiftslovens § 27, stk. 3, såfremt SKAT har truffet afgørelse om registrering eller omregistrering, og overtrædelsen af registreringsafgiftsloven er sket med forsæt til afgiftsunddragelse.

Bødefastsættelse eller indbringelse af sagen til domstolsafgørelse sker som i de øvrige sager om unddragelse af punktafgifter.

Bøden fastsættes altid til mindst 7.500 kr.

Czyli sprawa trafia do sadu. Najmniejsza grzywna 7.500kr

poloniainfo.dk

Odp: Zatrzymany samochod przez SKAT
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Lut 2010, 18:30:12 »

 

ulga skat na kupno domu

Zaczęty przez mokkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 13661
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2013, 19:23:11
wysłana przez Jomir
Skat - tłumaczenie i drobna pomoc

Zaczęty przez MostekDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 11845
Ostatnia wiadomość 04 Cze 2008, 17:31:14
wysłana przez Klingon
skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15496
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7757
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
Skat odnosnie auta na pl dechach prosze o tlumaczenie/wyjasnienie

Zaczęty przez witiawDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 18524
Ostatnia wiadomość 13 Gru 2014, 21:09:25
wysłana przez roga