poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?  (Przeczytany 58010 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kamila

  • Gość
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Lut 2010, 18:37:07 »
Kamilko  ;D, dyskutować ze mną nie musisz, a z przytoczonymi przeze mnie faktami- nie możesz  ;D

Dlatego właśnie milczenie ci pozostało  8)

Lilio, odpowiadajac Jucie kolejny raz udowodnilas, ze kompletnie nie rozumiesz slowa pisanego. Oraz nie zrozumialas tez jej ostatniej, skabusewanej do Ciebie wypowiedzi, co jest dosyc zabawne.
I dlatego nie bede Ci proponowac, zebys raz jeszcze przeczytala, co napisalam.




cristi

  • Gość
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Lut 2010, 20:39:22 »
Dlaczego Wy na sile probujecie udowodnic, ze Polacy sa lepszym narodem od Dunczykow? To pewnie z zazdrosci, ze im powodzi sie lepiej, ze nawet bez wysokiego wyksztalcenia jest im lzej.
Jak nie temat,ze auta maja gorsze, a to znow, ze brzydcy sa, zle ubrani, kraj nieatrakcyjny bo gor nie maja, pfffff.... a teraz znow na szkolnictwo.   :-\
 Ten temat powinien byc przeniesiony do watku Narzekalnia. Czyz nie?
A dlaczego niektórzy na siłę próbują udowodnić że jesteśmy narodem gorszym od innych. Jesteśmy chyba jedynym narodem, gdzie rodak rodaka potrafi tylko krytykować a wychwala pod niebiosa innych.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Lut 2010, 20:40:52 »
Kamilko... Zrozumiałam doskonale  ;D

Za to w przeciwieństwie do ciebie, posiadam tak wspaniałą cechę, jaką jest dystans do siebie i poczucie humoru  ;D  ;D  ;D

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Lut 2010, 20:55:56 »
Jezeli poziom nauczania jezyka polskiego (srednia reprezentowana na Forum) jest reprezentatywny dla nauczania innych przedmiotow w polskich szkolach , to nie ma czym sie chwalic.


[Posted on: 14 Lut 2010, 20:45:07]

Dlaczego Wy na sile probujecie udowodnic, ze Polacy sa lepszym narodem od Dunczykow? To pewnie z zazdrosci, ze im powodzi sie lepiej, ze nawet bez wysokiego wyksztalcenia jest im lzej.
Jak nie temat,ze auta maja gorsze, a to znow, ze brzydcy sa, zle ubrani, kraj nieatrakcyjny bo gor nie maja, pfffff.... a teraz znow na szkolnictwo.   :-\
 Ten temat powinien byc przeniesiony do watku Narzekalnia. Czyz nie?
Masz zupelnie racje. Jestesmy tacy madrzy i wspaniali i kulturalni i tolerancyjni (np. w dyskusji na forum), a oni, tzn, dunczycy to nieuki bez wyzszego wyksztelcenia, i w ogole do niczego. Tylko jedno niezrozumiale, ze wlasnie oni w przeciwienstwie do nas potrafili swoja nieudacznoscia stworzyc kraj, ktory jest wzorem dla wielu innych....no ale oczywiscie nie dla nas.   

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Lut 2010, 20:58:28 »
A dlaczego niektórzy na siłę próbują udowodnić że jesteśmy narodem gorszym od innych. Jesteśmy chyba jedynym narodem, gdzie rodak rodaka potrafi tylko krytykować a wychwala pod niebiosa innych.
Ja niczego nie probuje udowadniać i nie krytykuje rodakow i rowniez nie wychwalam pod niebiosa.
W tym temacie to raczej probujecie udowodnic, ze to naród duński jest gorszy. Dlaczego? Czyżby w mediach mówili,ze Polak coś złego zrobił?
 Dla mnie to nie ma znaczenia, nie czuje się ani lepsza ani gorsza od Dunczykow. Może tylko mi czasami wstyd... ::)

cristi

  • Gość
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Lut 2010, 21:11:40 »
Ja niczego nie probuje udowadniać i nie krytykuje rodakow i rowniez nie wychwalam pod niebiosa.
W tym temacie to raczej probujecie udowodnic, ze to naród duński jest gorszy. Dlaczego? Czyżby w mediach mówili,ze Polak coś złego zrobił?
 Dla mnie to nie ma znaczenia, nie czuje się ani lepsza ani gorsza od Dunczykow. Może tylko mi czasami wstyd... ::)



Ale  ja  nie napisałam Ty tylko niektórzy. 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Lut 2010, 21:41:19 »
Tym razem jednak przychyle sie do wypowiedzic krytykujacych dunski system.
Faktycznie nauczycielem mozna zostac tu po dwuletniej szkole policealnej i to na dodatek od razu dwoch przedmiotow.

Moim pierwszym, niewykonywanym od lat 15 zawodem jest nauczycielstwo. Przez jakis czas myslalam o uczeniu w szkole specjalnej. Chcialam wobec tego pojsc na studia podypolomowe, by zostac pedagogiem specjalnym.
Studia podyplomowe mialy sie skladac z 6 modulow, moglam je ukonczyc w dowolnym terminie - moglam zaliczyc 6 modulow w ciagu jednego semetru lub kolejnych.
Najlepsze w tym wszystkim jest to, ze by zostac pedagogiem specjalnym wystarczylo by tylko 4 moduly z szesciu dotyczyly pedagogiki specjalnej, a wlasciwie 3, bo modulem numer 1 jest zawsze metodyka nauczania.

Jako pozostale 2 moduly, doradzal mi studievejleder matematyke i np. zarzadzanie placowkami oswiatowymi. Gdy zdumiona powiedzialam, ze ostatni raz do czynienia z matematyka mialam prawie 20 lat temu, wiec jak moge po polrocznym module uczyc matematyki, doradca stwierdzil, ze dam na pewno rade i przeciez wszystkiego naucze sie w trakcie kursu.

Powiem szczerze, ze wyszlam stamtad mocno zdumiona i niestety z nienajlepsza opinia o nauczaniu w folkeskole.
Na codzien mam do czynienia z nauczaniem specjalnym i przyznam, ze niestety wiedza nauczycieli w tym zakresie jest rowniez ograniczona.

Jednakze jestem zadowolona z poziomu nauczania u corki w gimnazjum. Mam rowniez dobre zdanie o wyksztalceniu inzynierskim mojego meza.

Zgadzam sie natomiast ze jezeli pracujecie jako roznosiciele gazet, sprzatacze czy pracownicy szklarni to do czynienia z dunska inteligencja raczej nie macie.
Moje srodowisko to ludzie wyksztalceni. Zapewniam, ze wszyscy sprawnie poruszaja sie, w naprawde wielu zagadnieniach, reprezentujac szeroka wiedze z wielu dziedzin.

Konczac pragne zwrocic Wasza uwage, ze obowiazek posiadania magisterskiego wyksztalcenia przez nauczycieli w Polsce zostal wprowadzony dopabuse na poczatku lat 90. Czesc z nich zaczela dopabuse uzupelniac swoje wyksztalcenia w ostatniej chwili, rozpoczynajac studia dopabuse w roku 1994-1995. Co oznacza, ze my wszyscy zostalismy wyksztalceni przez niedouczonych pedagogow, ze nie wspomne, ze w nieudolnie zarzadzanych komunistycznych szkolach.
Jak wiec moze byc, ze jestesmy tyle lepsi od innych narodow???
Moze lepsze jest tylko nasze sampoczucie???
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Lut 2010, 21:41:19 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #37 dnia: 15 Lut 2010, 12:24:01 »
Jomir, przyznaje Ci racje co do poziomu polskich nauczycieli z przed lat 90-tych. Spotykam od czasu do czasu moich bylych nauczycieli, ktorzy w tamtych czasach ukonczyli tzw. Studium Nauczycielskie. Dopabuse dzisiaj widze, jak zenujacy jest ich poziom wiedzy. Zostali w tyle za peletonem. Moze mlodzi, obecnie ksztalcacy sie nauczyciele odrobia te zaleglosci w polskim systemie nauczania.   

Offline neletop

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 681
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #38 dnia: 15 Lut 2010, 13:26:26 »
Prawda jak zawsze lezy gdzies po srodku.
Ja bylam przed 1990 uczona przez wielu cudownych fachowcow - nauczycieli.

Tu w Danii tez sa dobrzy nauczyciele.

Ale ja sama nie mam zbyt wysokiego mniemania o dunskim szkolnictwie podstawowym.
Zwiazki zawodowe + panstwowa praca mocno sie do tego przyczynily.
Praktycznie nie jest to mozliwe pozbyc sie slabego nauczyciela.

kamila

  • Gość
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #39 dnia: 15 Lut 2010, 14:26:26 »
Jomir, przyznaje Ci racje co do poziomu polskich nauczycieli z przed lat 90-tych. Spotykam od czasu do czasu moich bylych nauczycieli, ktorzy w tamtych czasach ukonczyli tzw. Studium Nauczycielskie. Dopabuse dzisiaj widze, jak zenujacy jest ich poziom wiedzy. Zostali w tyle za peletonem. Moze mlodzi, obecnie ksztalcacy sie nauczyciele odrobia te zaleglosci w polskim systemie nauczania.   

Poziom nauczycieli - absolwentow wyzszych uczelni nie napawa takim optymizmem, roga.
Wielu z nich nigdy nie bedzie posiadalo takiej wiedzy (o kulturze nawet nie wspomne), jaka posiadalo wielu dawnych nauczycieli bez wyzszego wyksztalcenia.
Od kilkunastu lat w Polsce wartosc dyplomu wyzszej uczelni ulega dewaluacji, niestety.

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #40 dnia: 15 Lut 2010, 22:05:31 »
szkola w Dani uczy samodzielnego myslenia oraz wspolpracy w grupie,dunczycy sa o wiele bardziej praktyczni i racjonalni od nas w pracy za to slabi w teori...teoria to dla nich czesto pisanie jakiegos projektu w grupie ,za to praktycznie wymaga sie od nich bardzo duzo.zawsze musza obmyslac nowe sposoby na rozwiazanie problemow, byc aktywni, udawac ze sa wypoczeci mimo, ze padaja ze zmecznia ,chorzy przychodza do pracy np po operacjach oczu , kregoslupa , nogi po tygodniu juz sa w pracy!(branza med)w pracy potrafia krecic sie bez celu, niby bardzo zajeci i obmyslaja nowe pomysly,kazdy zgrywa naukowca ,oni potrafia bardzo dobrze grac- czego my nie potrafimy.jak nam zle, to wykrzywiamy sie, jak jestesmy zmeczeni to widac, itp a oni zawsze "frisk",i aktywni .po pracy sto zainteresowan, kursow, gotuja, tancza, nieraz mi sie nie chce w to wierzyc!moze to cyborgi a nie ludzie?

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #41 dnia: 16 Lut 2010, 06:53:35 »
ayme - zgadzam się z Twoją pierwszą wypowiedzią w 100%. Co do wykształcenia. Jednak zajęcia poza pracą to tak naprawdę różnie wygląda. To kwestia przyzwyczajenia i tyle.

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #42 dnia: 16 Lut 2010, 10:52:35 »
W Dk brakuje od lat nauczycieli i dlatego tez szkoly sa malo wybredne.Bylem tutaj na kursach internetowych gdzie nauczyciele mieli mocna dyslekcje: jeden napisal "kitbort" majac na mysli "keyboard", w nazwie stacji Nordhavn poprzestawial wszystkie litery.Zaszokowany bylem.
Porownujac, poprzez obserwacje i rozmowy z mlodzieza dunska i polska, wydaje mi sie ze tutejsza jest bardziej samodzielna i socjalnie rozwinieta, po prostu dojrzalsza i bardziej przygotowana do zycia.Co napewno jest powodem dunskiego systemu edukacji.
Nalezy sie tez zastanowic nad tym: ilu znacie rodakow kochajacych swoja prace (zwiazana z ich wyksztalceniem)? Sadze ze napewno niewielu. W Danii mlodziez ma duzo czasu i mozliwosci zeby wybrac intereujace ja wyksztalcenie i dlatego najczesciej sie spotykasz z kompetentnymii, usmiechnietymi ludzmi pozbawionymi stresu: to wszystko pomimo ich "nizszego poziomu edukacji"  :)

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #43 dnia: 16 Lut 2010, 11:23:08 »
Polski system nauczania jest oparty na renesansowym obrazie wiedzy - i historia i astronomia i botanika i chemia. Wszysko to podane jako gotowy zestaw , to trzeba umiec - czyli nauczyc sie na pamiec ( np. który król kiedy sie urodzil)

Dunski system opiera sie na innych filarach - po pierwsze uznaje wiecej niz 1 inteligencje, to znaczy, ze uczacy sie moze byc inteligentny na wiele sposobów - moze znac sie na muzyce bez znajomosci matematyki i znac sie na fizyce bez znajomosci historii krajów sródziemnomorskich albo tez moze malowac bez doglebnej znajomosci i poezji i matematyki.
Tego w systemu w Polsce sie nie uzywa.

Po drugie szkoly, przedszkola, kursy i universytety maja jeden cel -  przygotowywac i uczyc : samodzielnego myslenia i rozwiazywania problemów, analizy i  syntezy
 Do znajomosci teori wystarczy tylko 6 liter: google.
 Analizowanie wiedzy i wyciaganie wniosków uwazane jest najwazniejsze.

Bardzo latwo zauwazyc te róznice juz w przedszkolu albo jeszcze wczesniej w rodzinnym ogrodzie - maluch sie przewrócil, lezy na trawie, placze i krzyczy: przewrócilem sie! Wiekszosc polskich przedszkolanek podbiegnie i podniesie malucha - ktos pomyslal za niego.
Dunski pedagog podejdzie i powie: ...og hvad vil du gøre ved det? I co teraz zrobisz? Maluch pomysli, pomysli rozwiaze problem, wstanie i pobiegnie sie dalej bawic, nastepnym razem juz wie jak rozwiazac problem "upadlem".

Ta filozofia nauczania obowiazuje w calym systemie oswiatowym.
W gimnazjum mozna zakonczyc matematyke juz po pierwszym pólroczu ale zaglebic sie w psychologi albo na odwrót zrezygnowac z historii a koncentrowac sie na chemii przez 3 lata.

Dla polskiego systemu myslenia - jestesmy nauczeni ze wiedze ktos nam ma wlac do glowy - ten system jest bardzo obcy.
Obce rzeczy czesto wzbudzaja niechec - wiec lepiej to nowe i obce odrzucic.

Owszem w Danii brakuje nauczycieli, owszem czesc z nich moze miec handikap i pisza tak jak slysza ale poniewaz jest wiele inteligencji moga byc bardzo dobrzy w czyms innym.
Bliski znajomy jest ordblind - tez ciezki handikap zwiazany z pisaniem, skonczyl uniwersytet juz dawno jest dobry w swojej chemicznej dziedzinie a pisanie? Po prostu uzywa dyktafonu.

Glupota byloby nie wyksztalcic bardzo dobrego chemika tylko dlatego, ze slabo pisze!
Jedno z drugim nie ma nic wspólnego - jezeli wychodzi sie z zalozenia, ze ludzie posiadaja wiele inteligencji.

Pozdrawiam
Piekna pogoda a ja mam dzisiaj wolne !  :-)
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #44 dnia: 16 Lut 2010, 16:46:27 »
,,ae", o co Ci chodzi w tym zdaniu: Owszem w Danii brakuje nauczycieli, owszem czesc z nich moze miec handikap i pisza tak jak slysza ale poniewaz jest wiele inteligencji moga byc bardzo dobrzy w czyms innym.
Nie czepiam się, tylko za Boga nie rozumiem o co Ci chodzi w tym zdaniu.
A co duńskiej szkoły, to jest taka sobie. Owszem uczy pracy w zespole, ale gdy nagle trzeba coś opracowac całkowicie samodzielnie, to zaczynają się schody...A tak swoją drogą pracę można stracić, gdy się za bardzo odbiega od grupy. Brak współpracy w zespole i do widzenia. Szczególnie, gdy jest się zbyt samodzielnym i dobrym. Nie mówię, że jest to regułą, ale zdarza sie niestety...
Fakt, że polska szkoła jest przeładowana teorią, uczniowie nie są zbyt samodzielni, ale gdy przychodzi co do czego, to wykształcony człowiek potrafi wykazać się kreatywnością i samodzielnością. Przez kilka lat pracowałam na uczelni w Danii i byłam przerażona jednostronnością wykształcenia. Brakiem podstawowej wiedzy o świecie. Wiedzy elementarnej, nie tylko u studentów niestety...
Poza tym, gdy ruszyły programy wymiany studenckiej, studenci z Polski zaczeli cieszyć się doskonałą opinią. Gdy minęły pierwsze problemy z adaptacją i poznaniem systemu pracy przy projekcie, zaczęli błyszczec, własnie za sprawą tej wiedzy teoretycznej ....
Odwołania do dobrego stanu gospodarki duńskiej nie mają sensu...Inna historia, inne uwarunkowania gospodarcze, gigantyczna pomoc z Planu Marshalla, te czynniki na pewno pomogły gospodarce Danii.
A Duńczycy wcale nie są mądrzejsi, ani głupsi od Polaków. Chociaz czasami jestem porażona ignorancją i brakiem wiedzy zadawałoby się wykształconego człowieka.
Moi synowie uczyli się w duńskiej szkole, a  nie są całkiem głupi tylko dlatego, że dostawali odpowiednie rzeczy do przeczytania, które podsuwała im ,,wredna " matka i ,,wyrodny " ojciec...
Czasami mam wrażenie, że niektórzy tak bardzo identyfikują się z Danią, że uważają za swój obowiązek bronienie jej w każdej sytuacji...Wyluzujcie trochę. Kraj jak każdy, ma swoje zalety, ale wady też.

poloniainfo.dk

Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #44 dnia: 16 Lut 2010, 16:46:27 »

 

Czy jest to mozliwe???

Zaczęty przez agunDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15505
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2008, 19:49:23
wysłana przez karolcia19877
Czy miasto Vejle jest ładne?

Zaczęty przez monik93Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9457
Ostatnia wiadomość 01 Mar 2011, 09:22:27
wysłana przez vera
szukam kolegi z Odense zona tłumacz a on ma lawetę jest po wypadku

Zaczęty przez baterDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8871
Ostatnia wiadomość 30 Maj 2013, 12:20:38
wysłana przez bater
Gdzie w Khh jest najlepsza szkola nauki dunskiego?

Zaczęty przez Nauka jezyka dunskiegoDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 13558
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2009, 11:43:44
wysłana przez jamjurand
3F JAK TO JEST?

Zaczęty przez gosiek20097Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6585
Ostatnia wiadomość 12 Kwi 2012, 08:44:16
wysłana przez M z Horsens