poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?  (Przeczytany 58011 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #45 dnia: 16 Lut 2010, 16:59:48 »
jamjurand - Młodzież w Dani czy w Polsce jest już prawie taka sama. Jak dla mnie podstawową różnicą jest to, że młodzież w Danii może się wyprowadzić z domu i otrzymać pomoc z komuny. W Polsce nic się nie dostaje. "W Danii mlodziez ma duzo czasu i mozliwosci zeby wybrac intereujace ja wyksztalcenie" - i jakie wybiera ??

@ae@ - W Anglii jest podobnie, nie podpowiada się dziecku. W niczym się nie pomaga ponieważ ma dojść do wszystkiego samo. Ale czy to jest dobre rozwiązanie. Oczywiście, że nie można wyręczać dziecka ale jednak pomoc z zewnątrz (nauczyciela) rozwija dziecko szybciej. Co do różnych rodzajów inteligencji to się z tym zgadza ale każdy musi mieć podstawowy zasób wiedzy. A google nie zawsze prawdę Ci powie. Z jednej strony stara się dzieci odciągać od komputera, a z drugiej strony samy je pchamy.

oczywiście w Polsce każdy chyba zna 3xZ. Zakuć , zdać, zapomnieć. Oczywiście to jest złe rozwiązanie. Często uczymy się niepotrzebnych rzeczy, a nie skupiamy się na tym co faktycznie nam jest potrzebne. Często jest tak, że uczą starzy nauczyciele którym się nic nie chce. itd itd.

Każdy kraj ma swoje złe i dobre strony. Tak już jest i tyle.


Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #46 dnia: 16 Lut 2010, 19:53:00 »
......Owszem w Danii brakuje nauczycieli, owszem czesc z nich moze miec handikap i pisza tak jak slysza ale poniewaz jest wiele inteligencji moga byc bardzo dobrzy w czyms innym....

To po prostu znaczy: nauczyciel, który ma trudnosci w ortografii moze byc bardzo dobrym nauczycielem fizyki czy muzyki.
Handikap w pisaniu nie oznacza, ze jest sie mniej inteligentnym. Wydawalo mi sie, ze bardzo dokladnie wyjasnilam ta zaleznosc a raczej brak zaleznosci w moim poscie.

Nie znam srodowiska polskich studentów, znam natomiast srodowisko polskich lekarzy.
Owszem ich fachowe przygotowanie ma bardzo dobra opinie ale bardzo czesto brakujes im podstawowych umiejetnosci wspólpracy z innymi pracownikami i co najwazniejsze z pacjentami. To przykre ale to nie jest ich wina.


...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

cristi

  • Gość
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #47 dnia: 16 Lut 2010, 20:12:06 »
"To po prostu znaczy: nauczyciel, który ma trudnosci w ortografii moze byc bardzo dobrym nauczycielem fizyki czy muzyki.
Handikap w pisaniu nie oznacza, ze jest sie mniej inteligentnym. Wydawalo mi sie, ze bardzo dokladnie wyjasnilam ta zaleznosc a raczej brak zaleznosci w moim poscie."

Te zdanie powinniśmy wklejać za każdym razem jak ktoś będzie znowu zwracał głupie i złośliwe uwagi na temat naszej ortografi i pisowni na tym forum, a zdaża się to dość często.

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #48 dnia: 16 Lut 2010, 20:25:20 »
Przeczytaj jeszcze raz przytoczone przeze mnie zdanie. Sensu w nim nie ma żadnego...Inteligencji, tak generalnie to faktycznie może jest i dużo na świecie, inteligentnych ludzi tez mam nadzieję troche. Co to znaczy miec handikap? Handikap w pisaniu? Przytoczenie przeze mnie zdania, nie było złośliwe. Chciałam zrozumiec o co dokładnie autorce chodziło. Bo zdanie można interpretowac na wiele sposobów. Sorry, ale czasami błedy w składni lub błęde gramatyczne, powodują, że wypowiedź jest niezrozumiała.
 A skoro ktoś wypowiada się na temat poziomu kształcenia, to wydawałoby się, ze powinien się w miarę sprawnie posługiwac językiem i w przejrzysty sposób wyłuszczać swoje zdanie. I nie chodzi mi o posługiwanie się językiem literackim, ponieważ sama z ochotą korzystam z języka potocznego.
A jesli ktos uznał, że jestem złośliwa, to dodam, że ortografii pisze się z dwa ,,i" na końcu. A co tam, skoro niby jestem jedza, to niech będzie to zasłużenie.
« Ostatnia zmiana: 16 Lut 2010, 20:36:51 wysłana przez marysha »

cristi

  • Gość
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #49 dnia: 16 Lut 2010, 20:42:03 »
Przeczytaj jeszcze raz przytoczone przeze mnie zdanie. Sensu w nim nie ma żadnego...Inteligencji, tak generalnie to faktycznie może jest i dużo na świecie, inteligentnych ludzi tez mam nadzieję troche. Co to znaczy miec handikap? Handikap w pisaniu? Sorry, ale czasami błedy w składni lub błęde gramatyczne, powodują, że wypowiedź jest niezrozumiała.
 A skoro ktoś wypowiada się na temat poziomu kształcenia, to wydawałoby się, ze powinien się w miarę sprawnie posługiwac językiem i w przejrzysty sposób wyłuszczać swoje zdanie. I nie chodzi mi o posługiwanie się językiem literackim, ponieważ sama z ochotą korzystam z języka potocznego.
A jesli ktos uznał, że jestem złośliwa, to dodam, że ortografii pisze się z dwa ,,i" na końcu. A co tam, skoro niby jestem jedza, to niech będzie to zasłużenie.

Marysha, twoją wsześniejszą wypowiedz uważam za jedną z rozsądniejszych jakie tu ostatnio padły, a więc nie denerwój się. Jednak denerwóją mnie uwagi  "mój się pisze przez ó a nie u, więc najpierw się naucz polskiego a póżniej się wypowiadaj ",i tu zgodze się z @ae@ że możemy być dobrzy z czegoś innego. Jednak od  nauczyciela powinno się wymagać czegoś więcej.   

Offline Zośka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #50 dnia: 16 Lut 2010, 20:49:09 »
CRISTI denerwója pisze sie przez u a nie Ó....pozdrawiam

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #51 dnia: 16 Lut 2010, 20:57:10 »
Ja dość spokojna jestem...Ciężko mnie wyprowadzić z równowagi, a byłam złosliwa, bo potrafię być. Jesli ktoś uważa, że tak jest...Nie mam z tym problemu.
Zastanawia mnie jednak, tak powszechne na tym forum sprowadzanie dyskusji do poziomu magla. Jeśli ktoś wygłasza swoją opinię na jakiś temat, to jest ona wygłaszana z ambony. Niech nie daj Bóg, ktoś ma odmienne zdanie, idzie bój na dane statystyczne, interpretacje rozmaitych badań. Przypomina mi się ,,Dzień świra" : ,, bo moja racja jest mojsza niz Twojsza".
Identycznie jest z obroną czci Danii, z uporem godnym lepszej sprawy. Duńczycy sami zwracają czasami uwagę, że pewne sprawy np. szkolnictwo nie działaja tak jak trzeba. Tak samo podnoszne jest larum w polskich gazetach na temat nauczania. Póki co, niewiele się zmienia, a jesli już, to dzieje sie to niemal niezauważalnie. Najtrudniej jest zmienić ludzi, a nie system nauczania.
Ja w systemie duńskim zauważam dobre, ale równiez złe strony. Jest to moje zdanie i czasami, choć rzadko, się nim dzielę. Chciałam aby moi synowie mieli wszechstronna wiedzę o otaczajacym świecie, więc sama zabrałam sie do podrzucania im lektur, zwracania uwagi na pewne sprawy. Bo cóż z samodzielnego myslenia, wspaniale ,,wykształconego" w duńskiej szkole, jesli podstaw brak...

poloniainfo.dk

Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #51 dnia: 16 Lut 2010, 20:57:10 »

kamila

  • Gość
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #52 dnia: 16 Lut 2010, 21:04:49 »
Marysha, tylko czasem trudno zachowac spokoj, gdy ktos poslugujac sie malo wybrednym jezykiem, sadzac co drugie slowo ortografy, pisze z wyzszoscia o "dunskich glabach".

Natomiast rzeczowa i spokojna dyskusja zawsze ma sens.

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #53 dnia: 16 Lut 2010, 21:08:01 »
No, czasami zabawnie bywa. Fakt.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #54 dnia: 16 Lut 2010, 21:43:52 »
Marysha:   .....Handikap w pisaniu?....

Inwalidztowo, uposledzenie.

Wyjasnie wiec jeszcze raz: np: czesc autystów ma trudnosci z pisaniem bo oni "widza" slowa w kolorach, ukladaja wiec tekst w ten sposób zeby pasowal kolorami a nie np. gramatycznie.

Ordblindhed - czlowiek o normalnej inteligenci lecz nie potrafiacy nauczyc sie czytac i pisac, moze mikouszkodzenie mózgu? Podkreslam - inteligencja jest normalna.

Tak zwani optycy - pisza slowa tak jak powinny wedlug nich wygladac, a nie tak jak wygladaja.

Polskiej nazwy nie pamietam - ludzie piszacy tak jak slysza, nie sa w stanie wzrokowo zapamietac wygladu slów.

Podkreslam - wszedzie mowa o ludziach o normalnej inteligencji, Albert Einstein byl autysta.

...jesli podstaw brak... W jaki sposób definiujesz: podstawy?

...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #55 dnia: 16 Lut 2010, 22:05:05 »
NIe wiem co ma tu autyzm do poziomu dunskich szkol, ale skoro juz o nim i o definicjach mowa to:

Zaczne od tego, ze owszem po dunsku autysta, ale po polsku autystyk.
Po drugie, autyzm dzieli sie (tu juz posluze sie dunska nomenklatura) na wysokofunkcjonujacy (czyli Zespol Aspergera) i infantylny.

Austycy wysokofunkcjonujacy maja normalny  (czesto bardzo wysoki ) poziom inteligencji, aczkolwiek znamienna jest tu duza roznica pomiedzy inteligencja werbalna i niewerbalna. Ich niepelosprawnosc jest w wiekszosci wypadkow niepelnosprawnoscia socjo-spoleczna. NIe spotkalam sie jeszcze z opisaniem przypadku (sledze swiatowe nowosci naukowe o autyzmie od lat prawie 10, jestem rowniez aktywnym czlonkiem Autismeforegning) autystyka wysokofunkcjonujacego z wiekszymi zaburzeniam w czytaniu. Owszem, maja czasem zaburzenia w zakresie skladni, gramatyki, z racji czesto zaburzonej inteligencji niewerbalnej (tu miedzy innymi logiczne myslenie). Czesto tez w poczatkowej fazie nauki czytania maja problem z analiza badz synteza.

Wyznacznikiem autyzmu infantylnego jest uposledzenie umyslowe, czyli srednia inteligencja ponizej przecietnej. To Ci autystycy maja problemy z pisaniem badz czytaniem. Przyczyna moze byc obrazowe postrzeganie swiata, aczkolwiek rowniez po prostu uposledzenie umyslowe, tudziez i jedno i drugie. Jednakze tak naprawde trudno to sprawdzic, bowiem z ta grupa autystykow nie moa bardzo czesto kontaktu.

Einstein byl autystykiem wysokofunkcjonujacym, stad tez jego nieprzecietna inteligencja i umiejetnosc pisania. Mowi sie tez, ze znany krol Microsoftu - Bil Gates jest rowniez  aspergerem.

To tyle w zakresie definicji.
« Ostatnia zmiana: 16 Lut 2010, 22:55:43 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #56 dnia: 16 Lut 2010, 22:25:50 »
Do ,,ae"...Te wykłady nie są naprawdę potrzebne. Chodziło mi raczej o sposób, w jaki wyrażasz swoje opinie i używanie pewnych okresleń, które są całkowicie niezrozumiałe. Przez wtrącanie ich w zdania, Twoja wypowiedź traci swój sens w tym znaczeniu, że można mieć kłopoty w zrozumieniu o co Naprawdę chodzi. I daj sobie spokój z tłumaczeniem pojęć...Mój młodszy syn jest dyslektykiem skrzyżowanym z dysgrafią, ma także zdiagnozowaną literalizację skrzyżowana. Wady te zostały zdiagnozowane przez polskiego pedagoga, który wykonał serie testów. W Danii badany był przez 7 specjalistów, którzy mieli problem ze zidentyfikowaniem problemu i nazwaniem go. Duńscy specjaliści uważali, że jest to autyzm, tylko jak powiedział jeden ,,specjalista"- jakis dziwny autyzm.
Podstawy rozumiem jako elementarną wiedze o geografii,matamatyce,  historii, literaturze, muzyce i całej reszcie- świata, kraju pochodzenia oraz zamieszkania.
Jak dla mnie sa to naczynia połaczone. Wprawdzie ktoś może byc genialnym malarzem czy pisarzem bez znajomosci podstaw matematyki, ale jej znajomość ułatwia zycie. Ludzie maja kłopot w sklepie, bo nie potrafią obliczyć jaką kwotę stanowi 40% obnizki towaru...
Reakcja syntezy znana z chemii jest ,,transefowana" na inne dziedziny życia. I mamy kłopocik, co to oznacza....
« Ostatnia zmiana: 16 Lut 2010, 22:48:31 wysłana przez marysha »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #57 dnia: 16 Lut 2010, 23:16:38 »
Hehe MArysho :)
Ja mam w domu wszystko w jednym - austytyka ze zdiagnozoawana dysleksja, dysgrafia i skrzyzna laterializacja.
Dodam, ze moj syn prowadzony od poczatku przez specjaliste w Polsce, pozniej juz tylko przeze mnie w domu.
Pisze na komputerze po polsku, dunsku, angielsku prawie bez bledow. Oczywiscie posluguje sie tymi trzema jezykami rowniez na codzien. Nie udalo nam sie pokonac jedynie dysgrafii - ale z tym wiaze sie, rowniez obnizenie napiecia miesniowego miesni dloni. Tak wiec syn "recznie" pisze bardzo niewyraznie.

Corka dysklektyczka prowadzona od zerowki przez specjalistow, pisze rowniez prawie bezblednie, tym razem w pieciu jezykach.
Tak wiec nie zgodze sie na podciaganie dysleksji do grupy niepelnosprawnosci. Odpowiednie zajecia w wieku wczesnoszkolnym, a pozniej duzo czytania, slownik ortograficzny przez 24 godziny na dobe i dysleksje mozna pokonac.

Trzeba tu jednak pochwalic Dunczykow, za wielosc roznorodnych zajec dla dyslektykow. Dysleksja w podrecznikach psychologi zagoscila dopabuse pod koniec lat 80. Co ozncza, ze wiekszosc ludzi urodzonych duzo wczesniej nigdy nie otrzymala zadnej fachowej pomocy w nauce. Ta grupa w Polsce, pozostaje wciaz bez szans na pokonanie dysfunkcji. W Danii wystarcza dobre checi i wszystko jest do nadrobienia.

 
Moje dzieci zostaly rowniez zdiagnozowane w Polsce, na szczescie po roku 1990, praktycznie od wieku wczesnoprzedszkolnego byly pod fachowa opieka. W Danii diagnozy te zostaly podtrzymane.
Zajecia terapeutyczne prowadzilam sama jakos tak z rozpedu.

Z moich obserwacji wynika, ze jednak nauczyciele z folkeskole maja dosc blade pojecie o zaburzeniach rozwojowych.
Natomiast nie narzekam na wiedze specjalistow.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #58 dnia: 17 Lut 2010, 12:35:36 »
Ja po prostu byłam zmęczona. Wsiadłam w samolot z synem i w Polsce szybko zrobiłam wszystkie zalecone przez pedagoga i neurologa testy. Zależało mi przede wszystkim na jak najszybszym zdiagnozowaniu ,,dolegliwości" i podjęciu działania. Tak iedzy nami, w dobie nowoczesnych leków, naprawdę trudna nazwać coś uposledzeniem ( poza ewidentnymi przypadkami). Szybkie podjęcie działania daje efekty. Owszem jest tutaj dużo zajęć dodatkowych dla dyslektyków, ale musi to byc zdiagnozowane. Nie chcę przeciez łykac tabletek na kaszel, gdy boli mnie serce-to tak bardziej obrazowo.
W Danii, pewnie w końcu trafiłabym na kompetentnego  ,,osobnika", który zdiagnozowałby ,,wady" syna, ale na serio szkoda mi było dzieciaka. Nauczyciele w szkole przekonani byli o jego uposledzeniu, bo na skutek kłopotów z koncentracją i zaburzeniami pisania alienował się nieco. Czyli? Cięzki przypadek według nich...
Starszy syn ,,szybki w matmie" nudził się niepomiernie w gimnazjum. Nauczycielowi nie przyszło do głowy, żeby dac mu do zrobienia zadania dodatkowe, żeby ,,szybki" się czyms zajął. Na prosbę o ewentualne ,,cóś" do zrobienia, odpowiadał, że zrobienie zadań przewidziane jest na jedną godzine lekcyjna, więc syn powinien to robic wolniej...Było to jedno z lepszych gimnazjów w Kopenhadze...
Ja wiem, że zawsze i wszędzie mozna trafic na partacza i leniucha. Spotkałam również świetnych nauczycieli, którzy dlatego ze byli lubiani przez uczniów i robili cos wiecej, a czasami po prostu dobrze wykonywali swoje obowiazki, nie cieszyli się sympatia wśród reszty ,,kadry pedagogicznej"...Pojawiały się słynne duńskie ,,kłopoty we współpracy".

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #59 dnia: 17 Lut 2010, 14:07:16 »
Dziwne z ta matma. U mojej corki w gimanzjum sa trzy poziomy matmy. Najwyzszy poziom jest dla uczniow, ktorzy wybieraja sie na studia techniczne, badz matematyczne mysle, ze tam maja odpowiednio trudne zadania.
Moja jest na na srodkowym, czyli dla tych, ktorzy beda potrzebowali matematyki w przyszlosci, ale nie bedzie ona przedmiotem kierunkowym (czyli np. ekonomia).
« Ostatnia zmiana: 17 Lut 2010, 15:04:48 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Jaki jest poziom nauczania w duńskiej szkole?
« Odpowiedź #59 dnia: 17 Lut 2010, 14:07:16 »

 

Czy jest to mozliwe???

Zaczęty przez agunDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15512
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2008, 19:49:23
wysłana przez karolcia19877
Czy miasto Vejle jest ładne?

Zaczęty przez monik93Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9457
Ostatnia wiadomość 01 Mar 2011, 09:22:27
wysłana przez vera
szukam kolegi z Odense zona tłumacz a on ma lawetę jest po wypadku

Zaczęty przez baterDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8873
Ostatnia wiadomość 30 Maj 2013, 12:20:38
wysłana przez bater
Gdzie w Khh jest najlepsza szkola nauki dunskiego?

Zaczęty przez Nauka jezyka dunskiegoDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 13560
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2009, 11:43:44
wysłana przez jamjurand
3F JAK TO JEST?

Zaczęty przez gosiek20097Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6586
Ostatnia wiadomość 12 Kwi 2012, 08:44:16
wysłana przez M z Horsens