poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: 2009 i małżeństwo  (Przeczytany 13094 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anaszim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
2009 i małżeństwo
« dnia: 11 Mar 2010, 22:08:28 »
witam wszystkich
i prosze jesli to możliwe o rade.

pracuje w Danii od pocz 2008 roku. w 2009 jestem tu z żona i dzieckiem. W Skacie dostalismy oboje ulgi ( choc nie powinno tak byc skoro jestesmy tu razem) , nadmieniam ze nic nie kombinowalem , sami dali. teraz dostalismy rozliczenia podatkowe i do zwrotu do Skata razem ponad 45tys DKK.

czy to k....a jest oki??????????????????????????????????

i kto sie teraz przyzna w Skacie do błędu...

moze ma ktos jakis pomysł jak z tego wybrnąć chocby na zero
pozdrawiam i czekam na pomysły

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Mar 2010, 09:29:10 »
moja znajoma w tamtym roku wzieła slub i w związku z tym pojechała do skatu zmniejszyc fradrag, o dziwo miły pan jej zwiekszył i to drastycznie(1 rok pracy), miała juz kontrakt na stałe ,
ja na Twoim miejscu rozliczyłabym sie uwzględniajac ulgi,przeciez to nie Twoja wina, Ty sie nie musisz znac na zasadach ich przyznawania i czekała co wydarzy sie dalej ..no i w razie czego prubowała sie tlumaczyc ze przeciez to nie Ty robiłas sobie te karte podatkowa.

Offline Lilka

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Mar 2010, 10:33:03 »
Heh... Dramat się mi przypomniał...
Otóż, w połowie 2008 roku wzieliśmy ślub. Zgodnie z prawem zgłosiliśmy to, gdzie trzeba - w komunie, w kościele i w Skacie oczywiście. Mimo tego dostaliśmy z mężem ulgi. Jakoś nie byliśmy świadomi,że coś jest nie tak... Za mała znajomość przepisów podatkowych niestety... :(
Jak przyszło rozliczenie roczne to nam zaspiewali prawie 100 tyś kr do zwrotu Skatowi. To dopabuse był szok! Cofnęli nam ulgi za cały 2008 rok. Na nasze zarzuty i kilkakrotne odwołania,że pracownik Skata po prostu sie walnał, a my mamy za to płacić usłyszeliśmy "no cóż, zdarza się"...
Oddaliśmy sprawę księgowej, która w naszym imieniu wywalczyła ulgi do momentu zawarcia małżeństwa, chociaż według Skata nawet to sie nam nie należało, gdyż mieszkaliśmy od początku razem. Ale i tak spłacamy prawie 30 tyś za 2008 rok :(

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Mar 2010, 11:28:12 »
ja tez wziełam slub w 2009 r, i zgłosiłam ten fakt gdzie trzeba . no ale ja juz nie korzystałam  od 2008 r z ulgi na wyzywienie i nocleg, tylko na dojazdy, z mezem mamy 2 rózne meldunki w POlsce . no i za 2009 r , dojazdy do Pl mam tylko uwzglednione do daty ślubu .

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Mar 2010, 12:18:47 »
Cóż, rezydencję podatkową ustala się na cały rok, a nie na poszczególne miesiące. Czyli jeśli np. rodzina była w 2009 w Danii i również w 2009 był ślub to raczej o ulgach do daty ślubu można zapomnieć bo cały 2009 rozlicza się w Danii.
No chyba się nie mylę? Czy ktoś potwierdzi? Może Kamila :)

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Mar 2010, 12:26:33 »
tak , karta podatkowa ustalana jest na cały rok, ale zawsze po ślubie można jechac i ja zmienic... wiec nie widze problemu.
tak samo jest z kontraktami,jesli np, w połowie roku dostaje sie na stałe , wtedy NALEŻY jechac i zmienic karte podatkową , zeby nie naliczali nadal ulg na wyzywienie i nocleg ...

[Posted on: 12 Mar 2010, 12:23:17]

ap-ropo kontraktu to ja bylam w takim przypadku ze w 2008 r , w pazdierniku dostałam na stałe , ciezko mi było w styczniu 2008 r przewidziec ze go dostane.. do skatu nie pojechałam, ale w rozliczeniu rocznym ujełam ten fakt ,ulgi tylko do pazdziernika, wiec miałam troszke do zapłty z tego powodu .
nieraz slubu tez sie nie da przewidzieć na początku roku ...

Offline Lilka

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Mar 2010, 12:30:32 »
No i do tego jak sie trafi na urzędnika-niemotę to potem wychodzi klops :(
My pojechalismy oczywiście zaraz po ślubie, w połowie roku, do Skata zgłosić ten fakt, a pani zarejestrowała i dała nam nowe karty do końca roku - z ulgami. No więc skoro urzędnik tak mówi to ok. Jeszcze sie zapytałam czy to aby na pewno tak jak trzeba. Pani obruszyła się, że wątpię... No to pojechaliśmy do domu. A potem w marcu niespodzianka... :(

poloniainfo.dk

Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Mar 2010, 12:30:32 »

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Mar 2010, 12:43:01 »
Ok karta podatkowa to jedno, ale mi chodziło o rezydencję. Nie ma czegoś takiego jak bycie rezydentem w PL do ślubu (z tego tytułu ulgi na dojazdy, bo rodzina osobno) bo przecież Twój status się zmienił również w roku 2009, to wychodzi na to ze cały 2009 jesteś rezydentem duńskim (nie ma podziału na miesiące, albo rezydent polski albo duński w danym roku).

Karty podatkowe ustalamy sami sobie, jeśli zmieni się stan faktyczny to rzeczywiście należy się zastanowić, jak to z nami będzie w danym roku podatkowy i z tego tytułu przyznać sobie odpowiednie ulgi (nie sugerować się Paniami w skat tylko przepisami) lub je zabrać korygując kartę do końca roku tak aby nie było niespodzianek z dużymi dopłatami gdy się okaże że było się rezydentem w Danii.

Offline Lilka

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Mar 2010, 14:21:35 »
No ok, ale jeśli się z różnych przyczyn nie miało jeszcze możliwości zapoznać z duńskim prawem podatkowym to sie idzie do źródła i pyta po prostu. A to,że urzędniczka była nieogarnięta to już mój pech... :(
Zresztą nieistotne. Płacę już za mój i jej błąd i nie płaczę.
A wracając do pytania Anaszim, bo o to chodziło przecież, to myślę, że ciężko będzie coś zdziałać niestety...
Spróbuj znaleźć kogoś, kto Cię zareprezentuje przed Skatem i dobrze rozliczy, poodejmuje co się da i może nie będzie tak źle :)
Powodzenia :)

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Mar 2010, 18:39:24 »
letniak skoro tak uważasz, to powiedz mi jaka wg Ciebie rezydencje podatkową na dany rok ma załóżmy pan Kowaliski, który rozpoczał prace w styczniu na czas okreslony, w Polsce ma zone i dzieci, w maju dostał kontrakt na stałe wiec zdecydował sie sciągnąc zone i dzieci, zona znalazła prace , a dzieci poszły do szkoły ...
otóz rezydencja podatkowa może zmienic sie w połowie roku i wtedy nalezy informowac skat o zaistniałych zmianach...

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Mar 2010, 22:42:58 »
Anaszim:W Skacie "ulg sie nie dostaje". Twoje ulgi wynikly prawdopodobnie z Forskudsopgørelse na 2009 (zaliczkowa karta podatkowa) sporzadzona przez Skat i ktora miales obowiazek skorygowac jezeli uwazales ze cos w 2009 sie zmieni/zmienilon.
Akceptujac tak wysokie ulgi, pobierales wiec duzo wieksze wyplaty w 2009 niz Ci sie nalezalo - teraz czesc trzeba zwrocic. Odnosniee Twojej zony to Skat nie wpisywal jej ani dochodow ani ulg. Zrobil to prawdopodobnie jej pierwszy pracodawca albo ona sama. Nieznajomosc prawa niezwalnia od jego przestrzegania! Tak jest na calym swiecie.

[Posted on: 12 Mar 2010, 22:38:17]

Anaszim: piszesz: "czy to ku.....a jest OK?
Odpowiedz: Tak k......wa, to jest jest OK. Otrzymalicie w 2009 razem 45.000 koron wiecej niz Wam sie nalezalo. Teraz trzeba je oddac z odsetkami.

Offline czarna

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Mar 2010, 22:54:40 »
i tu się milisz...

Skat wystawili im karty podatkowe takie jakie otrzymują wszyscy na "dzień dobry" 8% i tam powyżej kilkunastu tysięcy 38%

bez żadnych ulg... ulgi powinni sobie odpisać teraz.. ale się nienaleza bo sa tutaj cala rodzina... skat wogole niepowinien im dac tak wysokiego progu...

I w tym momencie  z winy urzędnika niewinny ludzie muszę zwracać kuuupe kasy do skatu, według mnie powinien za to odpowiedziec skat a szczególnie ten urzędnik a nie ze bogu ducha winni ludzie muszą zwracać pieniadze ..

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Mar 2010, 23:25:47 »
Nikt z nas nie zna szczegolow. Ale maz przcuje tutaj od 2008 i dlatego nikt nie wystawial mu karty podatkowej "na dzien dobry".
Pod koniec 2008 roku dostal forskudsopgørelse na 2009 i mogl w nim zobaczyc zarowno dochody jak u ulgi jakie w pierwszej kolejnosci Skat automatycznie mu udzielil, ktore to pozycje mogl sobie skorygowac. Drugasprawa: w Danii nie placisz 8% lub 38%. Podatki jak Ci zapewne wiadomo uzaleznione sa od dochodu i wielkosci ulg. Albo masz tak wysokie ulgi, ze nie placisz w ogole podatku (za wyjatkiem skladki zdrowotnej) albo placisz przykladowo, 38%, 40% albo i wiecej. Skat nie daje karty podatkowej 8% jak piszesz "na dzien dobry".

[Posted on: 12 Mar 2010, 23:18:46]

Nie bronie absolutnie urzednika Skatu. Prawda moze tez lezec "po srodku", np. niezrozumieniem (brak znajomosci jezyka) problematyki przy wyrabianiu karty podatkowej. Skat w przypadku przyjezdrzajacej zony w 2009 roku nie byl zobowiazany
wnikac czy podatnikowi naleza sie ulgi czy tez nie (ulgi mozna sobie zawsze wniesc bez konsekwencji). Naleznosc ulg jest dopabuse rozpatrywana w rozliczeniu rocznym (Årsopgøresle). Sprawa jest trudna. Ale jak juz pisalem nie latwo bedzie "odzyskac"
podatku, bo faktem jest, ze podatnicy uzyskali przeciez korzysc, ktora teraz musza zwrocic.

Offline czarna

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Mar 2010, 23:28:45 »
sytuacje znam bo sa to moi dobrzy przyjaciele.. a 99 % ktorzy przyjzdzaja do Danii maja bardzo wysoki prog podatkowy bylo to zapoczatkowane "zapenieieniem sobie pracownikow"  i znam ludzi kotrzy maja 3 rok wysoki prog... i duze zwroty


i w tym momencie jak to jest skoro ludzie maja 8% i powyzej 12tys. 38% dostaja podczas rozliczenia po 20tys. zwrotu ze skata... ? a niema tam nic ze ulgi sa juz wliczone? czary mary?

a tak na marginesie to pytanie dotyczylo kogo teraz karac skoro skat wydal takie karty ? podkreslam SKAT ...

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Mar 2010, 08:31:52 »
Do mojamoja: Jeżeli Kowalski przebywał powyżej 183 dni z rodziną w Danii to tu ma rezydencję w danym roku. Jeśli złożył NIP3 w pl to za rok 2009 nie musi składać tam deklaracji.
PS Kontrakt na stałe wcale nic nie mówi o tym że nie można mieć ulg - jeśli rodzina w pl, dom w pl to rezydencja tez w pl. No ale to już chyba inny wątek.

poloniainfo.dk

Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Mar 2010, 08:31:52 »

 

podatek za 2009

Zaczęty przez BetagoDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5418
Ostatnia wiadomość 09 Wrz 2009, 19:05:25
wysłana przez bruner1971
podatek za 2009

Zaczęty przez araslaskDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2225
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2010, 20:36:36
wysłana przez araslask
Od dnia 1 Grudnia 2009 pisanie na forum będzie dostępne tylko dla ZAREJESTROWANY

Zaczęty przez willyDział Informacje

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 47789
Ostatnia wiadomość 02 Mar 2010, 22:34:09
wysłana przez mary-la
Pytania o rozliczenie podatku 2009

Zaczęty przez kokiDział Podatki

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 11073
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2010, 13:34:04
wysłana przez andyandy
potrzebuje pomocy przy rozliczeniu Skat za 2009

Zaczęty przez dominika83Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3404
Ostatnia wiadomość 21 Gru 2010, 14:46:13
wysłana przez lilia