poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Kontanthjaelp a A-kasse  (Przeczytany 13641 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gajol

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: +0/-0
Kontanthjaelp a A-kasse
« dnia: 23 Mar 2010, 19:11:18 »
Witam

Mam pytanie do wtajemniczonych w ten temat chodzi następująco :
Płacę A-kasse od 2 lat i zastanawiam się czy to ma jakiś sens gdyż gdybym straciła pracę zawsze mogę otrzymać Kontanthjaelp z Komuny gdyż należy mi się na okres poszukiwania pracy .Bo przecież nie można otrzymać pieniążków z A-kasse i Komuny w tym samym czasie - prawda? Dlatego moje rozumowanie jest takie że A-kasse pomoże mi np. wtedy gdyby w mojej firmy był jakiś przestój w pracy i szef kazał by iść na przymusowy urlop , wtedy dostałam bym pieniążki z A-kasse .Proszę mnie poprawić czy dobrze myślę
Pozdrawiam Gajol

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Mar 2010, 19:17:36 »
Jak stracisz prace to a-kasse ci bedzie wiecej placila niz kontanthjælp z ktorego to mozesz dostac pieniadze ale musisz najpierw spelnic wiele warunkow (Masz jakis majatek? Zarobki polowicy? Miesieczne wydatki itd. itd).

varszafiak

  • Gość
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Mar 2010, 19:24:42 »
hymm... a dla mnie A+kase placi zasilek dla osob zmieniajacych prace, kontanthjælp to rodzaj pozyczki-zapomogi dla najbiedniejszych. Dla wiekszosci osb to OGROMNA roznica

Offline Gajol

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Mar 2010, 19:26:41 »
Hmm nie mam żadnego majątku -co to te warunki bo nie rozumiem ?
A co to to : efterlon i czy to też w związkach się płaci ?
A i pytanie pewnie głupie ale zapytam ;) nie oddają tych pieniążków które płaciłam przez ten cały okres co ?


[Posted on: 23 Mar 2010, 19:25:37]


varszafiak

Pożyczki - zapomogi ? To trzeba to oddać potem ?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Mar 2010, 19:38:22 »
Krotko: A-kassa to sprawa prywatna (prywatne ubezpieczenie sie w wypadku bezrobocia w A-kasse). Nie koniecznie trzeba byc czlonkiem Zawiazkow - wystraczy A-kasse. Nikt nie pyta czy masz oszczednosci, majatek itp. Zapomoga nawet do 4 lat. Pomoc socjalna (kontanthjælp) to co innego. Nie mozesz miec nic. Masymalnie 10.000 na koncie bankowym na osobe. Zapomoga rzedu 9.000-10.000 bruto (dla oosoby z opieka nad dzieckiem 13.100). Kommun moze wymagac zwrotu pomocy. A nawet jak znajdziesz sobie dorywcza prace, komuna przy zarobku 100/godz. zostawia Ci 14/godz. Reszte potraca z pomocy.

[Posted on: 23 Mar 2010, 19:32:58]

Nie podaje nazwy komuny, ale tak jak juz wspominalem, kontrol przybiera na sile. Jedna z komun zazadala od wnioskodawcy o kontanthjælp udokumentowania nie posiadania nieruchomosci w Polsce (wlasne mieszkanie, wlasny dom, dzialka itp.) Trudno sie dziwic poniewaz takie sa przepisy prawa socjalnego i takich informacji wynaga sie od dunczykow. Udzielenie kontanthjælp przewiduje, ze nia masz innycsrodkow na zycie i nie masz wartosci majatkowych, ktore ewentualnie moglbys zrealizowac. Komuna mozeudzelic pomocy, jezeli posiadasz majatek, ale po pierwsze krotkotrwalej, a po drugie udzielajac tej pomocy jako pewnego rodzaju pozyczki do czasu uzyskania srodkow z realizacji majatku.

Offline Gajol

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Mar 2010, 19:43:47 »
Roga bardzo dziękuje  za odpowiedz a powiedz mi co daje sama przynależność bez A-kassy i jak mi się to opłaca ?

Prosze jeszcze o odp na temat : efterlon

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Mar 2010, 09:05:03 »
Roga bardzo dziękuje  za odpowiedz a powiedz mi co daje sama przynależność bez A-kassy i jak mi się to opłaca ?

Prosze jeszcze o odp na temat : efterlon
A-kassa to kasa w ktorej ubezpieczony jestes w razie bezrobocia. Nie musisz byc czlonkiem Zwiazkow zawodowych. Sakassy tansze i drozsze, ale wszystkie spelniaja takie same warunki. tzn. wplacaja zapomoge dla bezrobotnych w tej samej wysokosci
okolo 160.000 kr. rocznie (nie pamietam dokladnie, mozna sprawdzic na internecie Google np.  "A-kasse satser").
Efterløn, to skladka na przedwczesna emeryture. Duzo sie o tym mowilo i pisalo. Rzad w ostanim okresie czasu przeprowadzal eozne poprawki do prawa o efterløn. Istnieje duza obawa, ze efterløn zostanie powaznie zredukowana a w perspektywie 20-30 lat to moze w ogole zostanie zlikwidowana. Duzo mlodszych pracownikow wybiera inne formy zabezpieczenia. Efterløn jest dosyc skomplikowana i dlatego nie bede opisywal szczegolow

poloniainfo.dk

Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Mar 2010, 09:05:03 »

Offline EVA77

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: +2/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Mar 2010, 09:33:40 »
Roga a czy mógłbyś wytłumaczyć jak jest wypłacane te 14 koron ze 100 koron kiedy się pracuje i bierze kontant. Jeśli np.mój zasiłek wynosi 6000 i pracuję dorywczo to te 14 koron ze 100 koron to są jakieś pieniądze ekstra, czy wchodzą w kwotę zasiłku.Nie rozumiem tego zupełnie.

Offline Gajol

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Mar 2010, 10:00:52 »
Roga dzięki za dokładne sprecyzowanie mych wątpliwośći

Aco do tych " Duzo mlodszych pracownikow wybiera inne formy zabezpieczenia. Efterløn jest dosyc skomplikowana i dlatego nie bede opisywal szczegolow"
Nie znam innych form może znasz jakieś prosiłabym o podanie i w jakiech rzędach kwotowych się to ma

Pozdrawiam

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Mar 2010, 12:07:07 »
....Nie znam innych form może znasz jakieś prosiłabym o podanie i w jakiech rzędach kwotowych się to ma...

Prywatne formy oszczedzania na emeryture sa bardzo w Danii popularne, najczesciej w bankach ale sa i inne mozliwosci, ratepension, kapitalpension, livslangpension itd.
Jakie rzedy kwotowe?? To zalezy od tego ile bedziesz wplacal, jak dlugo i w co beda pieniadze inwestowane, moga byc inwestowane w cos "pewniejszego" ale z mniejszym zyskiem, albo cos bardziej ryzykownego gdzie zysk moze byc duzo wiekszy albo tez wyladujesz na minusie, mozesz inwestowac sam, mozesz zlecic to bankom.

Bardzo niewielu dunczyków oczekuje ze bedzie zyla z samej folkepension, to po prostu bardzo mala kwota.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Mar 2010, 13:26:04 »
Dla uzupelnienia dodam: wymienione formy oszczedzania w bankach Kapitalpension i ratepenion. Kwotowo ograniczona roczna wysokosc wplat do ponad 40.000 koron (nie pamietam dokladnie ale mozna zobaczyc na necie albo zapytac w banku). Kapitalpension - jednorazowe podjecie kwoty po osiagnieciu np. 60 lat. mozna przedluzac date wyplaty ale max o ile pamietam obecnie podniesiony do 75 lat. Jednorazowy afgift/podatwk przy wyplacie 40%. Ratepension jak oznacza samo okreslenie wyplata w ratach, np. 10 lat. Nie placi sie afgiftu. Wyplacana kwote dolicza sie do wszystkich innych dochodow i od tego oblicza sie podatek. Obie formy oszczednosci odlicza sie od podstawy opodatkowania. Zarabiasz np. 300.000 rocznie, wplaciles 45.000
na oszczednosci emerytalne podatek nalicza sie od 255.000 (oczywiscie zachowujesz inne ulgi jak personfradrag itp.).
Ww oszczednosci sa doskonalym uzupelnieniem Fokepension (okolo 8.000 brutto mieseicznie dla mieszkajacych w Danii po osiagnieciu wieku emerytalnego i okolo 5.500 dla tych ktorzy beda pobierac folkepension poza Dania.

[Posted on: 24 Mar 2010, 13:21:48]

Roga a czy mógłbyś wytłumaczyć jak jest wypłacane te 14 koron ze 100 koron kiedy się pracuje i bierze kontant. Jeśli np.mój zasiłek wynosi 6000 i pracuję dorywczo to te 14 koron ze 100 koron to są jakieś pieniądze ekstra, czy wchodzą w kwotę zasiłku.Nie rozumiem tego zupełnie.
Pobierajac kontanthjælp, musisz poinformowac komune o np. dorywczej pracy (masz obowiazek co 3 miesiace wypelnic formularz o zmianach w Twojejsytuacji ekonomicznej, rodzinnej itp.) Zarabiajac np. 100 kr/godz. komuna potraci Ci z wyplaty kontanthjælp okolo 86 kr/godz. i wyplaci tylko te 6.000 ktore ci sie naleza, a z pracy dostaniesz 14,30 kr. tak ze suma laczna bedzie troche wyzsza niz 6.000.

Offline Gajol

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Mar 2010, 16:39:59 »
Roga

Dziękuje za pomoc

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Mar 2010, 19:45:06 »

Bardzo niewielu dunczyków oczekuje ze bedzie zyla z samej folkepension, to po prostu bardzo mala kwota.

Masz w zupelnosci racje. Mlode pokolenie dunczykow nie liczy w ogole na folkepension. Beda oni mieli Arbejdsmarkedspension
na ktora wszyscy (prawie) zatrudnieni placa skladke. Ogolnie mozna stwiedzic, ze Arbejdsmarkedspension bedzie w granicach
60-65% zarobkow. Niestety "stara" generacja dunczykow, ktora budowala i finansowala system ktory funkcjonuje dzisiaj, nie miala tych samych mozliwosci, ani tez dostatecznie wysokich zarobkow aby zaoszczedzic na starosc. Ci ludzie dostaja "gola" folkepenion. Oczywiscie, ze sa tez bogacki pensioniscu, ale relatywnie jest ich niewieli. Ale cos z zupenie innej beczki. Przeczytalem w "Penge og økonomi", ze ilsoc podatnikow zarabiajaca 300.000 kr. rocznie jest najwieksza grupa i wynosi 1.400.000 osob. Razem z zarabiajacymi ponizej 300.000 kr. stanowia wiecej niz polowe wszystkich podatnikow.Osob zararabiajacych ponad 1 mill. jest tylko okolo 45.000. Oczywiscie wszystkie zarobki brutto (prze opodatkowaniem).

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Mar 2010, 20:06:49 »
wszystkich przyjezdzajacych do pracy namawiam do zapisania sie do A-kasse z pierwszym dniem rozpoczecia pracy.
Jest to ubezpieczenie od bezrobocia, ktore w wypadku utraty pracy wyplaca zasilek do 4 lat, pomaga szukac pracy, przekwalifikowuje i organizuje kursy.

tylko trzeba spelnic jeden warunek, byc czlonkiem A-kasse minimum 12 miesiecy i przepracowac okreslona ilosc godzin od momentu zapisania sie do niej, jest to ok. 1920 godzin w okresie ostanich trzech lat przy pracy na pelen etat, czyli powyzej 30 godzin tygodniowo i ok. 1250 przy ubezpieczeniu czesciowym.
Skladka na A-kasse jest odliczana od dochodu, czyli 38% placi panstwo.
do zwiazkow mozna zapisac sie pozniej, wystarczy dwa miesiace przynaleznosci aby objely czlonka prawna opieka.
Efterløn to tez ubezpieczenie, ktore trzeba placic

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Mar 2010, 19:17:38 »
Oczywiscie tak jest jak piszesz. wielokrotnie "namawialem" naszych rodakow do zapisania sie do A-kassy (niekoniecznie do Zw.Zaw.). Niestety, tak sadze zwielu pytan o kontanhjælp, ze niewielu zdaje sobie sprawe, ze jest to bardzo dobra inwestycja w siebie i rodzine, zamiast byc calkowicie uzaleznionym od pomocy socjalnej.

[Posted on: 24 Mar 2010, 21:00:55]

Roga dzięki za dokładne sprecyzowanie mych wątpliwośći

Aco do tych " Duzo mlodszych pracownikow wybiera inne formy zabezpieczenia. Efterløn jest dosyc skomplikowana i dlatego nie bede opisywal szczegolow"
Nie znam innych form może znasz jakieś prosiłabym o podanie i w jakiech rzędach kwotowych się to ma

Pozdrawiam
Male uzupelnienie do mojego poprzedniego postu. Inwestycje srodkow wplacanych na kapitalpension lub ratepension mozna zlecic bankowi lub samemu inwestowac w papiery wartosciowe na gieldzie. Mona to robic za pomoca Netbank, ktory maja prawie wszystkie banki. Mozesz tez pozostawic swoje wplaty na koncie gotowkowym w banku. Wszystko zalezy od temperamentu i Twojego profilu ryzyka.

poloniainfo.dk

Odp: Kontanthjaelp a A-kasse
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Mar 2010, 19:17:38 »

 

UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 16236
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15180
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja
A-kasse - naliczanie godzin

Zaczęty przez kittyDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4752
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2014, 20:40:49
wysłana przez kitty
A-kasse 2014

Zaczęty przez Polak WyjatkowyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6683
Ostatnia wiadomość 05 Lis 2013, 23:43:15
wysłana przez Polak Wyjatkowy
Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy

Zaczęty przez michal234Dział Edukacja

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 11499
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 21:14:51
wysłana przez andyandy