poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pytania o rozliczenie podatku 2009  (Przeczytany 11072 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline koki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
Pytania o rozliczenie podatku 2009
« dnia: 02 Kwi 2010, 00:56:17 »
Witam, mam kilka pytan, ktore nie pozwalaja mi spac! Bede wdzieczny za jakakolwiek pomoc!

1. Czy da sie anulowac rozliczenie roczne Årsopgørelsen a jesli tak to w jaki sposob? ( chodzi mi o rozliczenie zrobione droga internetowa)
2. Czy mozliwe jest ze zwrot jaki mam dostac przewyzsza kwote zaplaconego podatku?

Z gory dzieki za informacje

kamila

  • Gość
Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Kwi 2010, 12:47:27 »
Witam, mam kilka pytan, ktore nie pozwalaja mi spac! Bede wdzieczny za jakakolwiek pomoc!

1. Czy da sie anulowac rozliczenie roczne Årsopgørelsen a jesli tak to w jaki sposob? ( chodzi mi o rozliczenie zrobione droga internetowa)
2. Czy mozliwe jest ze zwrot jaki mam dostac przewyzsza kwote zaplaconego podatku?

Z gory dzieki za informacje

1. Anulowac nie, ale mozna zrobic korekte.
    Poprzednie årsopgørelsen i nowe, skorygowane beda widoczne w Twojej teczce podatkowej.
    Korekte robisz tu: Ændre årsopgørelsen (oplysningskortet/selvangivelsen)
2. Nie jest mozliwe. Mozesz otrzymac zwrot podatku do wysokosci zaplaconego podatku.
    Takie jest przeciez znaczenie slowa "zwrot".

Offline koki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Kwi 2010, 16:34:19 »
Dzieki Kamila, mam jeszcze taka sprawe do 2 pytania:

"AM-BIDRAG" - czy ta nazwa moze oznaczac podatek jaki zaplacilem w Danii? Czy bardziej okreslenie "A-SKAT"? Te dwie pozycje mam wyszczegolnione na payslip -ie (rozliczenie od pracodawcy). Jesli "AM-BIDRAG" to wielkosc mojego podatku pokrywala by sie z iloscia koron jakie mam na rozliczeniu Årsopgørelsen do zwrotu.

3. Jeszcze jedno pytanie: Na rozliczeniu Årsopgørelsen znajduje sie ilosc dni spedzonych w Danii. Ta ilosc jest wieksza niz faktycznie mialo to miejsce. Czy w zwiazku z tym mam sie kontaktowac ze Skatem czy zostawic tak jak jest? Oczywiscie z mojego punktu widzenia jest to lepiej gdyz moge odliczyc wiecej diet ale czy Skat w przyszlosci sie o to nie upomni ?

Dzieki za cierpliwosc i Wesolych Swiat
Koki

kamila

  • Gość
Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Kwi 2010, 17:07:16 »
AM-bidrag to skladka na rynek pracy (a jednoczesnie skladowa dunskiego podatku dochodowego od 2008 r.).
AM-bidrag potracany jest od przychodu brutto, a dopabuse kwota otrzymana po jego potraceniu jest podstawa opodatkowania wlasciwym podatkiem dochodowym i to ten podatek moze podlegac zwrotowi.
Natomiast AM-bidrag nie jest brany pod uwage przy zwrocie zaplaconego podatku, czyli mowiac po prostu nie jest zwracany.

Co do ilosci dni, to powinienes przy obliczaniu kwot ulg Kost/Logi (rubryka 53) uwzglednic tylko dni faktycznie spedzone w Danii, czyli musisz odjac dni spedzone w Polsce, a w przypadku ulgi Befordring (51) w przypadku dojazdow do pracy z miejsca zakwaterowania w Danii tylko dni robocze, kiedy faktycznie dojezdzales do pracy.
W przypadku ewentualnej kontroli i weryfikacji rozliczenia przez SKAT z cala pewnoscia bedzie to skrupulatnie sprawdzane.
Poza wszystkim, byloby to zwyklym oszustwem, wykazanie wiekszej ilosci dni spedzonych w Danii, niz faktycznie mialo to miejsce - musialbys sie z tego wyspowiadac;)

Offline koki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Kwi 2010, 18:30:54 »
To moze ja wyjasnie wszystko po kolei. Oczywiscie rozliczenie ze Skatem traktuje powaznie i chcialbym zrobic wszystko rzetelnie, dlatego tez stworzylem ten watek i dzieki Tobie, Kamilo bedzie mi latwiej zrozumiec kilka spraw.

W rubrykach 51 i 53 wprowadzilem dane faktyczne. Czyli prawdziwe i niepodwazalne. Nie jestem oszustem i nie chce zarabiac na kraju, który dal mi satysfakcjonujaca prace. Dni o ktore pytalem znajduja sie na rozliczeniu  Årsopgørelsen, które Skat automatycznie sam sobie wylicza ( przypuszczam ze bierze to z karty podatkowej ) :

Skattepligtens indtræden 18.5.2009
Skattepligtens ophør 3.7.2009
Skattepligtige dage 47

Chodzi mi o to ze faktycznie bylem tam od 18 maja ale wrocilem do Polski 30.06, a nie jak wyzej 3.07 Czyli roznica to 3 dni. I tutaj jest moje pytanie, czy pisac do Skatu w tej sprawie?


No i druga sprawa, jak to mozliwe ze chca mi zwrocic kwote wyzsza od podatku czyli o ile dobrze sie orientuje to jest ta kwota:

Skat til udbetaling. Se under Udbetalingsoplysninger.                                                                   1. 527, 00
Beløbet indsættes på din NemKonto til disposition den 12.4.2010.

AM-bidrag/pension til udbetaling. Se under Specifikation af arbejdsmarkedsbidrag/pension.                      84, 00
Beløbet indsættes på din NemKonto til disposition den 12.4.2010.

A podatku zaplacilem (przez caly pobyt) wedlug payslipa A-Skat 1233

Bo ja juz nic nie rozumiem! To gdzie ja popelniam blad?

pozdrawiam

kamila

  • Gość
Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Kwi 2010, 18:49:01 »
Moim zdaniem ta roznica wynika z  tego, ze 03.07.2009 to byl ostatni dzien tygodnia w ktorym wyjechales, mozliwe, ze wowczas zostales wyrejestrowany przez pracodawce.
Nie sadze, zebys musial cokolwiek prostowac w SKAT, oni maja pelna informacje od pracodawcy.

Co do kwoty zwrotu, spojrz na swoim Årsopgørelsen na rubryke Beregnet skat - tam jest calosc podatku (oprocz AM-bidrag oczywiscie), ktora zostala odprowadzona przez pracodawce w formie zaliczki, rowniez podatku od feriepenge.

Jest tam tez takie podliczenie:
Forskudsskat: tu kwota zaliczek odprowadzonych przez pracodawce
Beregnet skat: tu kwota podatku naleznego po rozliczeniu calego roku
Overskydende skat: nadplata podatku (czyli kwota do zwrotu przez Skat)

Teraz wszystko jasne?

Offline koki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Kwi 2010, 23:55:49 »
Czyli jak rozumiem Forskudsskat odpowiada kwocie jaka moj pracodawca odprowadzil do Skata. Rozumiem, tylko zastanawia mnie dalej to dlaczego ta kwota nie pojawila sie na moim ostatnim rozliczeniu za prace. Tylko jest mniejsza... hmm

Dziekuje Ci bardzo za pomoc Kamilo, chyba jestem Ci winny dobre piwo

pozdrawiam serdecznie

poloniainfo.dk

Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Kwi 2010, 23:55:49 »

kamila

  • Gość
Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Kwi 2010, 00:04:49 »
Co do kwoty zwrotu, spojrz na swoim Årsopgørelsen na rubryke Beregnet skat - tam jest calosc podatku (oprocz AM-bidrag oczywiscie), ktora zostala odprowadzona przez pracodawce w formie zaliczki, rowniez podatku od feriepenge.

W powyzszym zdaniu popelnilam dosc istotny blad - beregnet skat to oczywiscie kwota NALEZNEGO podatku, a nie suma zaliczek.
Piszac to myslalam oczywiscie o Forskudsskat, ale widze, ze z dalszej czesci mego postu prawidlowo wnioskowales.
Przepraszam za te pomylke, bo mogla zaciemnic i wprowadzic Cie w blad.
Co do roznicy w kwotach, to moze pracodawca na ostatnim rozliczeniu nie ujal podatku odprowadzonego od feriepenge?

A co do piwa, to wypij za mnie i bedziemy kwita:)

Offline koki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Kwi 2010, 12:01:53 »
Nie jestem pewny czy to akurat podatek za feriepenge. Wlasnie zobaczylem wchodzac na zakladke "Personlige skatteoplysninger mv." ==>> "Alle nedenstående grupper, hvor der foreligger oplysninger, vist samlet" znalazlm informacje, ktore juz wyjasnily mi wszystko, a mianowicie :

Kiedy juz wrocilem do Polski a mianowicie na koniec roku 30.12 - 31.12 moj pracodawca przeslal do Skata takie informacje:

08     Ansat periode                                                            30/12-2009 - 31/12-2009           
13    A-indkomst, hvoraf der skal betales AM-bidrag
        (Kan normalt henføres til selvangivelsens rubrik 11)                                     815    
14    A-indkomst, hvoraf der ikke skal betales AM-bidrag
(Kan normalt henføres til selvangivelsens rubrik 16)                                             0    
15    Indeholdt A-skat                                                                                    285    
16    Indeholdt arbejdsmarkedsbidrag (AM-bidrag)                                             65    
-    Produktionsenhedsnummer (arbejdssted)                                  1007292933    

Nie bardzo wiem co to jest i dlaczego moj pracodawca mnie o tym nie poinformowal. Mozliwe ze to ten podatek od Feriepengen ktore pisalas... Nasuwa sie pytanie czemu mnie o tym pracodawca nie powiadomil?!
Wiem jednak jedno, w koncu zgadza mi sie kwota po sumowaniu tego podatku z podatkiem na moim ostatnim rozliczeniu z kwota Forskudsskat.

Twoje zdrowie Kamila <piwo>

[Posted on: 03 Kwi 2010, 00:24:28]

A w pozycji 11 mam wpisac sume kwot: A-Indkomst + SH + Feriepenge ?

[Posted on: 07 Kwi 2010, 12:00:43]

A w pozycji 11 mam wpisac sume kwot: A-Indkomst + SH + Feriepenge ?

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Kwi 2010, 13:34:04 »
Nie jest mozliwe. Mozesz otrzymac zwrot podatku do wysokosci zaplaconego podatku.
    Takie jest przeciez znaczenie slowa "zwrot".

maks. można dostać zwrot całego podatku + odsetki 0,6% minus zaokrąglenie do pełnej korony (o ile pamiętam zawsze w dół).
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

poloniainfo.dk

Odp: Pytania o rozliczenie podatku 2009
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Kwi 2010, 13:34:04 »

 

Rozliczenie

Zaczęty przez edipolo1Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4759
Ostatnia wiadomość 22 Mar 2007, 21:39:16
wysłana przez edipolo1
skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15156
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
Zerowy dochód. Rozliczenie.

Zaczęty przez pablito08Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6608
Ostatnia wiadomość 27 Kwi 2011, 22:07:12
wysłana przez pablito08
Chorobowe a rozliczenie - proszę o pomoc

Zaczęty przez ImpossibleDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7927
Ostatnia wiadomość 04 Mar 2013, 00:02:16
wysłana przez roga
Rozliczenie roczne z malzonkiem

Zaczęty przez Madzik1307Dział Podatki

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 10336
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2017, 14:49:05
wysłana przez Jomir