poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: WAŻNE PYTANIA????  (Przeczytany 6793 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławomir

  • Gość
WAŻNE PYTANIA????
« dnia: 01 Kwi 2006, 16:20:41 »
Witam wszystkich na tym forum,jestem nowym jego uczestnikiem,mam do Was kilka pytań.Jestem bardzo zainteresowany podięciem pracy w Danii.Mam teraz pytanie,czy j.duński jest łatwiejszy do nauki niż j.angielski,chodzi mi o to czy wymowę i odmiany,którego się szybciej nauczyć??Gdzie można kupić książkę i płyty do nauki j.duńskiego i ile kosztują????Czy to prawda że j.duńskim można się porozumieć w Szwecji,Norwegii??Jakioe jest nastawienie Duńczyków do pracujących u nich Polaków,poszukuję pracy w rolictwie,ogrodnictwie,lub innych np. w magazynach,hipermarketach itp,czy o taką pracę można łatwo dostać w Danii.Dziękuje z góry za odpowiedzi na moje pytania,oto mój e-mail: slawus75@wp.pl ,oraz numer gg: 6132633.
Pozdrawiam serdecznie  Sławek

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:WAŻNE PYTANIA????
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Kwi 2006, 20:38:24 »
Sadze ze dla kogos kto nie zna ani angielskiego ani dunskiego a ma zanmiar przebywac w Danii sensowniejsze jest uczenie sie dunskiego . Tyle tylko ze jezeli dalsze plany zyciowe przewiduja inne kraje - to nigdzie poza Dania dunski sie nie przyda -natomiast angielskim mozna sie porozumiec na calym swiecie .

Z drugiej strony bedac w Danii szybko mozna ten dunski doszlifowac , a ponadto znajac dunski latwiej bedzie sie nauczyc angielskiego .

Dunski jest o wiele prostszy od angielskiego i nie ma w nim tak wiele tzw. idiomów . Idiomy to powiedzonka które trudno przetumaczyc doslownie i nie znajac ich znaczenia prawie nie mozna sie go domyslec - np. po angielsku - hot dogs - doslownie gorace psy - oznacza parówki. Tylko jak na to wpasc ?

To co jest zmora w dunskim to bardzo trudna wymowa . Ale jezeli od poczatku polozy sie na to nacisk to jest to do opanowania . Pod \"Ekspresowa nauka dunskiego\" jest szereg linków i troche materialów które umozliwiaja bardzo szybkie opanowanie kilku tysiecy slów dunskich - bardzo podobnych do polskich . A na tej bazie mozna juz duzo zrozumiec .
Majac takie podstawy polecalbym kurs dunskiego po dunsku do którego link równiez jest w wymienionym wyzej watku . Wszystko bezplatnie i na doskonalym poziomie .

Dunskim mozna bez problemu porozumiec sie w Norwegii natomiast ze Szwedami to Dunczycy moga sie porozumiec ale watpie zeby poczatkujacy Polak to potrafil . Natomiast nie powinno byc problemu z pisanym szwedzkim bo ten jest bardzo podobny do dunskiego .

Nastawienie Dunczyków do Polaków jest neutralne lub przychylne - zwlaszcza do tych którzy usiluja uczyc sie dunskiego - bo to oznacza chec integracji .

Informacje o pracy sa w Poradniku na stronie glównej i w forum Praca . Nie jest latwo o prace ale trzeba szukac - mozna najpierw znalezc prace sezonowa poprzez internet a potem szukac dalej - juz w Danii.

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp:WAŻNE PYTANIA????
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Kwi 2006, 18:48:46 »
mozesz sobie takze wykupic kurs jez dunskiego w ESKK w polsce,sa tam cwiczenia plus kaseta. Calkiem niezle.

Krzysztof Ukleja

  • Gość
Odp:WAŻNE PYTANIA????
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Maj 2006, 23:06:27 »
Faktycznie w Polsce w EMPIKU znajdziesz dobry kurs DUŃSKIEGO firmy PONS :)

poloniainfo.dk

Odp:WAŻNE PYTANIA????
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Maj 2006, 23:06:27 »

 

Pytania o rozliczenie podatku 2009

Zaczęty przez kokiDział Podatki

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 11070
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2010, 13:34:04
wysłana przez andyandy
Najgłupsze pytania, jaki usłyszeliście od Duńczyków...dla rozrywki ;)

Zaczęty przez liliaDział Hydepark

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 37151
Ostatnia wiadomość 26 Maj 2012, 09:59:16
wysłana przez jens
pytania: adres korespondencyjny, numer CPR i takie tam

Zaczęty przez zorajdaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 5519
Ostatnia wiadomość 07 Mar 2008, 00:11:27
wysłana przez zorajda
Dagpleje pytania

Zaczęty przez aga_robertDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4349
Ostatnia wiadomość 21 Maj 2012, 10:13:39
wysłana przez aga_robert
Kantor internetowy - pytania

Zaczęty przez MikoszDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 5893
Ostatnia wiadomość 23 Wrz 2017, 18:26:49
wysłana przez Marcel2