poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: nieścisłości  (Przeczytany 4245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ego

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
nieścisłości
« dnia: 11 Cze 2007, 00:40:53 »
Poczytałem trochę to forum ponieważ dostałem propozycje pracy w zawodzie jaki wykonywałem w kraju. Mam kilka pytań bo po rozmowie jaką przeprowadziłem z człowiekiem który mi tą prace zaproponował i po przeczytaniu forum coś mi się tu nie zgadza
Kolega mówi, że kontrakt bezterminowy wcześniej mówiono o 2 letniej umowie i w obu przypadkach przewijało się 8% podatku (po lekturze forum wychodzi mi, że 8% + 38%) czy ktoś może wyjaśnić czy jest możliwe przy umowie bezterminowej lub 2 letnim kontrakcie płacenie tylko  8% ? Drugie pytanie czy posiadając tylko dowód osobisty mogę założyć konto w duńskim banku i wogóle otrzymać pozwolenie na prace czy musze mieć paszport? Z góry dziękuje za info.

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: nieścisłości
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Cze 2007, 09:20:56 »
Przez pierwszy rok jestes zwolniony z podatku, wiec placisz tylko 8% na cele socjalne. Musisz miec kontrakt na 1 rok! potem mozesz przedluzyc na kolejny rok. Zasada jest taka ze ta ulga przysluguje przez pierwszy rok, ale niektorzy robili tak, ze zwalniali sie z firmy i zatrudniali ponownie by uzyskac te ulge. Puki co to dziala. Warunkiem jest jednak kontrakt na max 1 rok.

Co do dowodu to powinien wystarczyc, chociaz zalezy gdzie trafisz. Zdania sa podzielone. Jedni zalatwili wszystkie formalnosci z nowym dowodem osobistym, inni musieli okazac paszport. Urzytkownik Kristoff ma pisemna odpowiedz z UDLST ze dowod wystarczy do wszystkiego.

Offline ego

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nieścisłości
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Cze 2007, 23:25:18 »
czyli jeżeli mam kontrakt bezterminowy i przepracuje 1 rok to zapłace 8% podatku i nic mi nie dołożą przy rozliczeniu?

Offline ego

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nieścisłości
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Cze 2007, 23:36:10 »
Już sam nie wiem co myśleć bo koleś który już tam robi i ma kontrakt na 2 lata mówi, że odciągają mu 8% przy wypłacie. Czy jest możliwość, że później mu pociągnąć te 38%?

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: nieścisłości
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Cze 2007, 08:37:39 »
Musisz miec podpisany kontrakt na rok. Po roku przedluzasz na kolejny. Na takiej zasadzie zaplacisz 8%. Jesli kontrakt bedzie bezterminowy, to rozliczysz sie jak kazdy tutaj, czyli -38%

Offline ego

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nieścisłości
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Cze 2007, 00:09:45 »
dzięki za informacje teraz wiem na czym stoje

Offline szakir

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: nieścisłości
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Cze 2007, 11:38:03 »
Dołączając się do tego wątku pracuje tu 5 miesięcy jako osoba żonata z dziecmi mam ulgę podatkową około 13000 koron kolega kawaler 10 000 koron do tej kwoty
potrącają nam tylko 8% na cele społeczne po przekroczeniu tej kwoty od nadwyżki potrącają nam 38% nadmienie że jeszcze pracuje w wikaracie ale od sierpnia przechodzę na kontrakt prywatny z firmą w której pracuje jak to będzie na prywatnym kontrakcie co powinienem wiedziec czy ktoś morze mi podpowiedziec dzięki z góry

poloniainfo.dk

Odp: nieścisłości
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Cze 2007, 11:38:03 »