poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pytanie o 8% próg podatkowy.  (Przeczytany 7785 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Podatek

  • Gość
Pytanie o 8% próg podatkowy.
« dnia: 20 Cze 2007, 14:38:53 »
Witam!
Jestem studentem, mam mniej niż 26 lat. Wybieram sie do sezonowej pracy w Dani na okres 2,5-3 miesiecy. Jakie dokumenty musze mieć z polski aby starać sie o jak najniższy próg podatkowy. Słyszałem że trzeba mieć "wyciąg" z urzędu miasta w ktorym mieszkam o stałym, zameldowaniu. Czy potrzebuje jakiś papierów że jestem studentem, czy potzrebna legitymacja, czy potzreba jakiegos potwuierdzenie że opłacam mieszkanie w Polsce (słyszałem że to konieczne, jak załatwic tą sprawę). Jeszcze jedno czy istnieje taka opcja aby od razu po wizycie w Taxoffiice od razu dostał potwierdzenie dla pracodawcy jaki mam próg czy będe musiał czekać. W zeszłym roku proces ten trwal aż 1,5 miesiąca i w tym czasei dostawalem wypłate z 38% czy 68% juz dobrze nie pamietam. Byc może ten temat był już poruszany na forum, lecz ja nic nie znalazłem. Z gory dziekuje za odpowiedzi. NIech ktos zorientowany pomoże mi zrozumieć ten problem. Pozdrawiam
Adam M.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Cze 2007, 14:58:08 »
Cholera, ja bym zapamietala roznice w wyplacie miedzy 38 % a 68 %...Jak poszlo z odzyskaniem Feriepenge?

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Cze 2007, 19:04:08 »
W Danii nic nie przepada. Jak czekasz na skatekort i juz pracujesz to potracaja ci 60% na zaliczke podatku. Reszta jest do zwrotu po dostarczeniu karty podatkowej. Musisz przyjechac odpowiednio wczesniej i przestawic w SKAT zaswiadczenie o zameldowaniu w PL, mozesz dolaczyc rachunek za czynsz lub prad. Przetlumacz to na angielski (nie musi byc przysiegle). Nie powinienes zaplacic ani korony podatku po za 8% na cele socjalne.

Jesli rok temu zaplaciles podatek, to powinienes dostac zwrot w tym roku o ile zlozyles rozliczenie do SKAT.

Offline ego

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lip 2007, 23:20:59 »
Witam wszystkich. Rozpocząłem prace w Dani podpisałem kontrakt na rok i mówiono mi o 8% podatku. Przy drugiej wypłacie wychodzi mi na druku, że zapłaciłem 8% od całej pensji plus 39% od jakiejś części (dokładnie wygląda to tak: zarobiłem A- indkomst 9.898,58. A-skat (Fradrag kr. 6.638 traek39%) -1271koron. Z mojej dedukcji wychodzi, że od zarobionej kwoty odjeli te 6638 koron i od wyniku tej różnicy pociągneli 39% podatku. Może mi to ktoś wyjaśnić bo nie wiem z jakiej okazji dorzucili mi ten podatek i jeżeli ktoś wie czy można jakoś to ominąć to byłbym bardzo wdzięczny. Z góry dziękuje za informacje

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lip 2007, 23:31:05 »
Zapisac sobie i zapamietac raz na zawsze ze 8% to nie podatek a oplaca na rynek pracy!!! Platne zawsze jako pierwsze od kwoty brutto.

Fradrag to kwota wolna od podatku, czyli taka kasa zostaje u ciebie w kieszeni przed opodatkowaniem

38% lub okolo tego to normalny podatek, ktory placisz od kwoty pow kwoty wolnej (fradragu)

Czyli jesli potracaja ci jakikolwiek podatek, to znaczy ze masz niska kwote wolna. Zwiekszona przysluguje osobom mieszkajacym na stale za granica w Danii, czyli m.in. polakom pracujacym przez pierwszy rok. Widocznie zapomniales zglosic to w SKACIE. Poszukaj o odpisie delegacyjnym na forum.

Offline ego

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lip 2007, 13:44:25 »
Sorkki, że zawracam gitare ale nie dopisałem wyżej, że wypłata ta była dwutygodniówką czyli na miesiąc wyjdzie mi fredrag 13.276 korony - może ktoś wie czy jeżeli złoże papiery o zameldowaniu w polsce i o posiadaniu dwójki dzieci to mam szanse na wyższą kwote wolną od podatku?

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lip 2007, 16:27:49 »
i tak masz duzo, bo standartowo dunczyk ma 3500 miesiecznie. Mozesz popytac w skacie, bo mniej wiecej ok 20tys powinienes miec.

Zaznaczam ze od tego rozliczasz sie w PL, bo jak sam powiedziales, informujesz skat o faktycznym miejscu zamieszkania ;)

poloniainfo.dk

Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lip 2007, 16:27:49 »

lilianka

  • Gość
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Lut 2008, 10:58:25 »
GOTTIE NAPISAŁ:W Danii nic nie przepada. Jak czekasz na skatekort i już pracujesz to potracaja ci 60% na zaliczkę podatku. Reszta jest do zwrotu po dostarczeniu karty podatkowej.   JA MAM PYTANIE CO DO TEGO :))) W STYCZNIU MIAŁAM TAKA SYTUACJE ŻE BYŁY POŚREDNIK ROZLICZAJAC MI WYPŁATE ZA GRUDZIEŃ POTRĄCIŁ MI 60 % PODATKU.DZWONIŁAM DO NICH I JEZDZIŁAM.W KONCU W POŁOWIE STYCZNIA DOSTAŁAM ODPOWIEDZ ŻE JEST TO ZALICZKA NA POCZET PODATKU BO NIE DOSTARCZYŁAM IM NOWEJ SKATTEKORT.A NIE DOSTARCZYŁAM DLATEGO BO ZWOLNIŁAM SIE U NICH 18 GRUDNIA WIEC UZNAŁAM TO ZA ZBĘDNE.  PYTAM SIE TAM U NICH CO Z TYMI PIENIEDZMI I TŁUMACZKA WZRUSZA RAMIONAMI :)WIEC  MOJE PYTANIE BRZMI:CZY JAK DOSTARCZE IM MOJA SKATTEKORT NOWA ONI ZWRÓCĄ MI TO,CZY JA SOBIE TO JAKOS ODTRĄCE W PRZYSZŁYM ROKU???? :) TAK SAMO ZROBILI Z WYPŁATA MOJEGO CHŁOPAKA.MÓJ OBECNY SZEF POWIEDZIAŁ NAM , ZE WYPŁATA ZA TAMTEN ROK POWINNA BYC ROZLICZONA WG.SKATEKKORT NA 2007 ? BUZIAKI                                                                                                                                                                                                                                                   

Klingoon

  • Gość
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Lut 2008, 11:52:58 »
WYPŁATA ZA TAMTEN ROK POWINNA BYC ROZLICZONA WG.SKATEKKORT NA 2007
Zgadza sie. Karte za 2007 mieli wiec cos im sie pomyliło ale jeżeli wpłacili do SKAT 60 % zaliczki na podatek w 2007 to otrzymacie je z powrotem przy tym rozliczeniu rocznym. Natomiast jeżeli wplata dotyczyła 2008 roku, to zwrot otrzymacie dopabuse przy rozliczeniu wiosna 2009.
Krotko mowiac, jeżeli pieniadze sa wpłacone do SKAT to nie przepadną - nie trzeba nic zglaszac tylko czekac na rozliczenie roczne.

lilianka

  • Gość
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Lut 2008, 12:30:56 »
rozliczenie roczne już dostalismy,nie ma tam o tym ani słowa.ale wydaje mi sie że tej grudniowej wypłaty nie ma też na rocznym rozliczeniu.tak wynika z moich obliczeń,czyli pozostaje mi czekać do 2009.? a może w SKAT udzieliliby mi takiej informacji?

Klignoon

  • Gość
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Lut 2008, 12:43:07 »
Rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym tak wiec bedzie rozliczenie calego 2007 roku. PIT (selvangivelsen) bedzie wysylany od 10 marca i potem dopabuse bedzie rozliczenie roczne (årsopgørelsen).
W mojej szklanej kuli widze ze od pracodawcy dostaliscie karte informacyjna (Oplysningsseddel) gdzie jest podany roczny dochod i odprowadzona zaliczka na podatek do SKAT. :) Te liczby mozecie sprawdzic czy zgadzaja sie z kwitkami wyplat, szczegolnie odprowadzony podatek.

lilianka

  • Gość
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Lut 2008, 12:48:53 »
hmmm no dostaliśmy OPLYSNINGDDEDDDEL 2007 ,TO świetnie bo w tym biurze powiedzieli że według tego mam sie rozliczyć w Polsce...i juz xero poszło do polskiej ksiegowej.heh a co do sprawdzenia to ja licze te podatki,dodaje i niekoniecznie mi sei zgadza z kwitkami z wypłat :*a kto te roczne rozliczenia bedzie wysylal? SKAT czy ten postrednik?mam nadzieje ze SKAT >>

Klingoon

  • Gość
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Lut 2008, 13:01:41 »
Pracodawca wylsyla informacje do SKAT og Twoich dochodach i zaliczce na podatek odprowadzonej w 2007 roku. Te i inne informarcje otrzymane od innych instytucji (np. zwiazkow zawodowych, banku, itp.) SKAT wpisuje w PIT i wysyla do poprawienia lub zatwierdzenia. Potem, na podstawie przyslanych liczb oblicza podatek.

PS. Warto bylo kupic szklana kule. ;D

lilianka

  • Gość
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Lut 2008, 13:11:28 »
a gdzie ją kupiles? bo ja tez potrzebuje :)

Dodane: 13 Luty  2008, 13:07:48

 a zanim w koncu dostane to prawidlowe rozliczenie to zdąże wyslac to do Polski? (poczta dziala niesamowicie..mam 1080 km do domu alist idzie 3 tygodnie )

Klingon

  • Gość
Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Lut 2008, 13:32:47 »
a gdzie ją kupiles?
Na planecie Qo'noS (po angielsku Kronos). :)

poczta dziala niesamowicie..mam 1080 km do domu alist idzie 3 tygodnie
Termin rozliczenia z zagranicznych dochodow w Danii jest do 1 lipca, mozliwe ze tez jest tak w Polsce.

poloniainfo.dk

Odp: Pytanie o 8% próg podatkowy.
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Lut 2008, 13:32:47 »

 

pytanie

Zaczęty przez didooDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5345
Ostatnia wiadomość 08 Sie 2011, 18:38:33
wysłana przez didoo
Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie

Zaczęty przez soul1985Dział Podatki

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 13727
Ostatnia wiadomość 18 Lut 2010, 10:48:28
wysłana przez soul1985
Pytanie ( odrobinę ) prawne.

Zaczęty przez AK211Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6117
Ostatnia wiadomość 11 Wrz 2013, 10:14:56
wysłana przez aisak
pytanie

Zaczęty przez didooDział Hydepark

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9455
Ostatnia wiadomość 06 Gru 2010, 23:15:41
wysłana przez roga
pytanie o podatek

Zaczęty przez Michal79Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6320
Ostatnia wiadomość 28 Cze 2008, 17:57:35
wysłana przez Klingon