poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: który podatek wybrać  (Przeczytany 4441 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dksa90

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
który podatek wybrać
« dnia: 28 Cze 2007, 21:54:30 »
Witam
Na początku chciałem się przywitać gdyż jestem tu nowy...więc mam na imię Hubert  :)
Wiem, że kwestia podatków była poruszana wielokrotnie, niemniej chciałem prosić o radę w moim przypadku, który jest troszkę bardziej złożony.
Mam dylemat czy pierwsze miesiące czy też rok spędzić na 8% podatku, czy też od razu przejść na pełen podatek - sutuacja wygląda następująco:
- wyjeżdżam na stałe
- wyjeżdżam z dzieckiem które w tym roku skończy 6 lat i chcę posłać je do szkoły
- chciałbym dostawać jakieś świadczenia na dziecko (z tytułu samotnego wychowywania, niepłacenia alimentów przez drugiego rodzica)
- mieć tak jak Duńczycy prawo do bezpłatnego leczenia i innych tego typu spraw.
- mam dom w Polsce i chyba polski urząd podatkowy może mnie opodatkować bo nie uwierzy w moje przeniesienie do Danii a w przypadku zapłacenia tutaj już mnie nie dosięgną
- odkładać już na rente/emeryture (Duńską oczywiście)
- mam zapropopnowane 150 koron/h - to chyba i tak część zostanie opodatkowana, bo te diety tyle nie osiągną  - czy mylę się?

to chyba tyle, może coś pominąłem...wydaje mi się, że chyba powinienem od razu przejść na pełem 43 procentowy podatek...mylę się?

pozdrawiam Hubert

Offline dksa90

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: który podatek wybrać
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Cze 2007, 23:38:38 »
sprecyzuję: wyjeżdżam z zamiarem zostania na zawsze, po 9-ciu latach bycia przykładnym obywatelem zamierzam ubiegać się o obywatelstwo.
zasiłek alimentacyjny można pobierać (jak w większości państw unii) tylko nie wiem czy to i inne świadczenia nie będą uzależnione od płacenia pełnego podatku.
te 100 parę dni poza krajem to chyba tylko argument "za" a nie jednoznaczne stwierdzenie ustalone jakimś paragrafem...niby zależy to od widzimisię urzędnika w urzędzie skarbowym...

Offline dksa90

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: który podatek wybrać
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Cze 2007, 23:55:42 »
To jednoznaczny przepis podatkowy. Jesli przebywasz poza granicami kraju wiecej jak 185 dni w roku, Polski Urzad Skrabowy nie ma prawa naliczyc Ci podatku dochodowego od dochodu wypracowanego poza granicami kraju.
Obywatelstwo czy staly pobyt?
Co z egzaminem z jezyka? i kultury dunskiej?
Acha, jesli chodzi o corke, w ramach laczenia rodzin musisz liczyc sie z zaplaceniem kaucji 50.000 DKK - 7-letni depozyt.


ok, dzięki.
Chciałbym obywatelstwo, do egzaminu przygotuję się przez te 9 lat

Możesz wyjaśnić coś więcej nt. tej kaucji?

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: który podatek wybrać
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Cze 2007, 00:48:59 »
Teraz kilka slow ode mnie. O ile sie orientuje w aktualnych przepisach, samo przebywanie za granica 183 dni nie wystarczy. Po zmianie ustawy status naszej rezydencji podatkowej wyznacza wlasnie dlugosc pobytu lub miejsce interesow osobistych lub gospodarczych. Oznacza to ze jesli nawet pozostanie w Polsce rodzina to moze byc on uznany za rezydenta RP i w Polsce zaplacic podatek. Ale na ten temat tylko tak w skrocie. Dla zainteresowanych polecam bardzo ciekawa lekture: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rezydencja-podatkowa-a-opodatkowanie-cudzoziemcow-w-Polsce-i-Polakow-za-granica-1590835.html

Co do opodatkowania w Danii, to jesli nawet bedziesz tu przebywal jako rezydent RP i rozliczal sie z podatku w Polsce, to moim zdaniem mozna wykozystac te sytuacje. Podatek placisz raz w roku, wiec dzieki tutejszej uldze zarabiasz dosc spore pieniadze. Mozna je w tym czasie zainwestowac w fundusze, lokaty, etc. i do kwietnia 2008 zarobia na nalezny podatek. Reszta zostaje w kieszeni.

Jak napisales wczesniej skoro zamierzasz pozostac w Danii na stale, to mysle ze najlepszym rozwiazaniem bylo by zmienic miejsce rezydencji podatkowej na Danie i tu sie rozliczac. Kiedys robilem symulacje gdzie oplaca sie bardziej podatek i wyszlo ze w Danii dzieki ulgom i dodatkom na reke dostaniemy wiecej niz w PL placac 40% podaku.

Offline dksa90

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: który podatek wybrać
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Cze 2007, 18:00:01 »
ok. dziękuję wszystkim. tak też chyba zrobię - od razu na pełny podatek.

pozdrawiam Hubert

Nokio

  • Gość
Odp: który podatek wybrać
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lip 2007, 13:05:41 »
Ogolnie z tym podatkiem to roznie bywa ja jestem 190 dni - place 8 procent czegos tam i w polsce mam robote caly czas jako pracownik na stazu - znajomy  ;) choc wogule nic nie robie rozlicze sie tylko z tego.
A tak w nawiesie w danii prztchodza jakies rozliczenia pod koniec roku czy cos takiego?jakies wycinki z kazdego miesiaca mam- w sumie wyglada jak pit ;D

poloniainfo.dk

Odp: który podatek wybrać
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lip 2007, 13:05:41 »

 

podatek za 2009

Zaczęty przez BetagoDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5441
Ostatnia wiadomość 09 Wrz 2009, 19:05:25
wysłana przez bruner1971
Podatek Środowiskowy

Zaczęty przez cwsm111Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4870
Ostatnia wiadomość 01 Mar 2013, 17:33:42
wysłana przez cwsm111
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11887
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
Podatek 19% od sprzedazy mieszkania

Zaczęty przez droningDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7193
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2010, 22:58:23
wysłana przez droning
podatek 8%

Zaczęty przez tekilDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6340
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2008, 00:46:05
wysłana przez Klingon