poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????  (Przeczytany 13073 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« dnia: 31 Lip 2007, 11:06:59 »
Dziewczyny!
Dostałam propozycję wyjazdu do Danii jako au pair. Zaraz mi powiecie, że to nie ten dział, ale sprawa jest skomplikowana.
Otóż mam synka (10 mies), który wyjechałby ze mną. Zalogowałam się w serwisie dla au pair, i nawet nie spodziewałam się żadnego odzewu, bo:
1. mam dziecko, i z nim tylko mogę wyjechać,
2. mam męża, który też by za mną pojechał (sam nie zdecyduje się na ten krok, bo ma pracę, ja jestem na wychowawczym, więc on pracy tu, w Polsce nie rzuci)
3. mam już 30 lat.
A jednak mnie chcą. Nie umówiłam się jeszcze wiążąco, dopabuse zacznę wszystko organizować. Proszę Was, Mamy, wesprzyjcie radą i dobrym słowem, albo ostrzeżcie, jeśli to zły pomysł. Boję się nie tylko rozłąki z mężem na czas, póki tu nie przyjedzie. Jak Dunka będzie się odnosić do mojego dziecka? Wiem, że ludzie są różni, a ja proszę o generalizowanie, ale czy oni się wtrącają do tego, jak ktoś wychowuje swoje dziecko, pouczają, dają niechciane rady, jak w Polsce? A może traktują nasze dzieci gorzej?
I jeszcze, czy jako au pair mam normalne prawa legalnie zatrudnionej osoby, tzn. będę mogła sobie chodzić na wizyty kontrolne do lekarza z dzieckiem, szczepić itd? Czy w razie, gdybym mało zarabiała (au pair ma chyba 2,5 tys. koron, i nie więcej niż 5 godz. pracy dziennie) a potrzebowałabym czegoś dla dziecka, dostałabym jakiś zasiłek, jak u nas rodzinne?
Wiem, że byłoby proście, gdyby to mąż wyjechał pierwszy, ale w tej chwili on nie odważy się rzucić pracy w kraju, nawet mało płatnej, ale stałej, bo jak nie wyjdzie, to byśmy zostali bez żadnej pensji. Ja znam w miarę angielski, i przyjechałabym do pewnej pracy. Jak się nie polubimy i nie wytrzymamy pod jednym dachem, zawsze mogę wrócić...

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Lip 2007, 18:54:36 »
Nie wiem jak to ujac...
Sprawdzilam strone: http://www.workindk.dk/Au_pair (dunskojezyczna) Ministeriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling.
Jest kilka warunkow otrzymania pozwolenia na pobyt jako au pair (nie otrzymuje sie w tym przypadku pozwolenia na prace). Przetlumaczylam wiekszosc z nich, omijajac jedynie dwa dotyczace rodziny przyjmujacej.
1. Dobra znajomosc jezyka dunskiego lub szwedzkiego lub norweskiego lub angielskiego lub niemieckiego.
2. Osoba musi byc miedzy 17 a 29 rokiem zycia.
3. Musi zostac podpisany kontrakt miedzy zainteresowanymi stronami (zamieszczony na stronie internetowej Udlændingestyrelsen). Jest on sprawdzany przez organ wydajacy pozwolenia na pobyt.
4. Minimalna oplata to 2,500kr miesiecznie.
5. Darmowe wyzywienie i zakwaterowanie (pokoj  w domu/mieszkaniu rodziny).
6. Au pair pracuje 3 do 5 godzin dziennie, ogolem miedzy 18 a 30 godzinami w tygodniu. Opiekunka musi miec zapewniony jeden dzien w tygodniu wolny.
7. Au pair nie powinna byc osoba zamezna lub przywozic z soba maloletniego dziecka.  (dun. wersja: Au pair-personen mæ som udgangspunkt ikke være gift eller medbringe mindreærige børn. )
8. Minimum jedno z rodzicow w rodzinie przyjmujacej musi miec dunskie obywatelstwo.

Pozwolenie na pobyt jest wydawane tylko na rok, w niektorych przypadkach przedluzane do dwoch lat.

Znalam kilka au-pair i nie zawsze byly one zadowolone z rodzin, wyzywienia itd.
Prawie zawsze mialy problem z czasem pracy: od 6 -8.30 rano i 15- 18 wieczorem. I jeszcze przygotowac jedzenie, pranie i posprzatac. Dunskie wychowanie jest tez jakos inne, tak to oceniam.
Wydaje mi sie, ze ciezko sobie zaplanowac nauke jezyka i jakis czas dla siebie. A co dopabuse dla wlasnego dziecka. 

Prosze sie nie obrazic, ale jakos ta cala propozycja pracy jako au pair nie wydaje mi sie wiarygodna, ale moze inni z forum beda wiecej wiedziec.


Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lip 2007, 19:36:15 »
Dzięki!
A nie wiesz, czy liczy się rocznik, czy dokładna data? bo rocznikiem mam już 30, ale urodziny dopabuse 30. 08, może zdążę?
Zarejestrowałam się na ogólnoświatowym portalu, tam rodziny luźno podają swoje oczekiwania, także wiekowe. Czasem nawet 35-40 lat. Czy w takim razie można się umówić poza systemem ua pair? Ale żeby było legalnie, np. jako opiekunka po prostu, czy pomoc domowa. Można podpisać taką umowę? A jeśli się sobie nie spodobamy, czy mogę wtedy liczyć na zapłatę choćby za miesiąc przepracowany, bym miała za co wrócić?

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Lip 2007, 19:47:01 »
Warunki ministerstwa sa jasne: wiek do 29 r.z.( dokladna data ).
Oczekiwanie na powolenia na pobyt moze trwac i trwac, i trwac....
Nie wydaje mi sie, aby mozliwe byloby otrzymanie pozwolenia na pobyt jako au-pair, jesli nie spelnia sie warunku wieku, ktore jest drugim w kolejnosci na liscie. Po prostu odesla wniosek.

Moje znajome zawsze przyjezdzaly przez biura, ktore mialy rekomendacje ministerstwa (a przynajmniej na taka sie powolywaly).
Najpierw mialy rozmowy telefoniczne, potem biura zalatwialy papiery i dopabuse wtedy przyjezdzaly do rodzin.

Na pozostale pytania nie znam odpowiedzi.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lip 2007, 20:08:39 »
Dzięki raz jeszcze!
Dziwi mnie to, co piszesz o wyżywieniu. Jak to, wyliczali dziewczynie, ile może zjeść? Przecież i tak te 2.500 to chyba małe pieniądze, ja bym już wolała mieć więcej obowiązków, niż być tak rozliczana. I przyznam, że też boję się o dziecko. Maż dojedzie do nas, jak ja będę miała jakieś podstawy, nawet, jeśli nie będzie to żaden zysk, byle tylko mieć zapewniony ten minimalny byt. Ale koszt pieluch, może jedzonka dla dziecka...
Dziewczyny, odradzacie taki układ? Boję się, że mąż nie odważy się rzucić pracy, a ja czuję, że muszę coś zrobić. Nie mamy noża na gardle, on jest cenionym pizzermanem, 10 lat praktyki, nigdy nie był długo bez pracy, jak zamknęli jakiś lokal, od następnego dnia niemalże pracował w innym miejscu: wystarczyło, że pokazał, jak pracuje... Ale rzucić wszystko i jechać, wynająć mieszkanie itd, nie ma odwagi. Jest OK, ma pracę, tylko ja nie mogę znieść tego, że pracuje wychodzi o 9.15 rano, wraca o 23.15... Zwariuję, jak czegoś nie zmienię!
Dziewczyny, co byście zrobiły z dzieckiem w takiej sytuacji? Nie zostawię go z dziadkami, nawet na tydzień. Kilka rodzin jest mną zainteresowanych, dziś już jedna dzwoniła i pytała, kiedy mogę przyjechać....

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Lip 2007, 20:53:38 »
Kłania się ex-operka.
2.wyjechałam do pracy w wieku 29 i 5 miesięcy czyli kontrakt skończył mi sie już po trzydziestce,
4.minimalna ale zawsze można się targować o więcej, od tego jeszcze trzeba 8% odprowadzić,
5.jedzenie i mieszkanie powinno być darmowe,chyba,że operka live-out czyli nie mieszka z rodziną,
6.3-5 godzin dziennie ? chyba tylko na papierze :o przepisy swoje a życie swoje,
7.rzeczywiście operka na kontrakcie nie może mieć męża i dzieci,oczywiście oni tego nie sprawdzą (zwłaszcza dzieci) ale jak zamierzasz go przywieść ze sobą to nie da się skłamać.

Przecież i tak te 2.500 to chyba małe pieniądze, ja bym już wolała mieć więcej obowiązków,
Założeniem programu au pair nie jest wyłącznie praca zarobkowa.Przede wszystkim nauka języka (rodzina opłaca kurs).
Za opiekę na dziećmi i inne prace dostaje się kieszonkowe a nie wynagrodzenie.
Ja przyjechałam przez biuro więc w pewien sposób byłam zabiezpieczona,kontrakt podpisaliśmy na miejscu i po 2 miesiącach dostałam pozwolenie i cpr.

Nie widzę tego za dobrze.Kiedy będziesz zajmowała się obowiązkami to co z Twoim dzieckiem?Jak będzie chore?
Wydaje mi się,że legalnie pracy jako operka nie dostaniesz a o pracy jako pomoc domowa,nie wiem nic (tzn.jak to wygląda od strony prawnej).
Może zapytaj którejś z dzwoniących rodzin jak oni to widzą.
Powodzenia
« Ostatnia zmiana: 31 Lip 2007, 20:59:42 wysłana przez anha »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Lip 2007, 23:06:13 »
Faktycznie na tych warunkach nie dostaniesz CPR na dziecko.... a to oznacza, brak bezplatnej opieki lekarskiej... jak sobie wyobrazasz male dziecko bez dostepu do lekarza... prywatny kosztuje krocie, nie wspomne o kosztach lekow....
dzis kupilam dla psa Stoperann - 50DKK...

Poza tym jako matka nie widzie mozliwosci opieki nad dwojka dzieci jednoczesnie... mam na mysli opiekunke z malym dzieckiem?
Co zrobisz jak Twoje bedzie chore??? lub to drugie...
I to nie wazne, Dunka, Szwedka, Polka... to jest matka, ktora szuka kogos kto pomoze jej w opiece nad dzieckiem... a nie przy okazji zaopiekuje sie dzieckiem....

Moim zdaniem nie jest to najlepszy pomysl.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Lip 2007, 23:06:13 »

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Lip 2007, 23:11:18 »
Sylwia z Wegier nie mogla sie przyzwyczaic do ilosci miesa spozywanego w rodzinie.. Dawania 3 miesiecznemu dziecku Coca-Coli do picia itd.
W wypadku mojej innej przyjaciolki, Maren z RPA, nie mogla ona gotowac osobnych obiadow dla siebie.
Natasza narzekala na ilosc pracy zwlaszcza wieczorami (czytanie ksiazeczek, usypianie dzieci, sprzatanie, dzieci zostawiane w weekendy na jej glowie, bo rodzice maja romatyczny wyjazd itd) w zwiazku z tym nie mogla przejsc przez egzaminy w sprogcenter (szkole jezykowej) oraz drogie rozmowy telefoniczne do domu.

2500 kr na miesiac to malo, aby sie utrzymac tutaj. To jak pisze anha tylko kieszonkowe.A nalezaloby utrzymac tez i dziecko.

Gdzie bedzie przebywac Twoje dziecko, kiedy Ty pracujesz?  Jak porozumiesz sie w zlobku, w ktorym opieka miesiecznie moze kosztowac wiecej niz Twoje zarobki.

Praca pizzermana (?)  nie jest zbyt dochodowa w Danii. Przynajmniej takie odnosze wrazenie. Wiekszosc pizzerni jest prowadzona przez osoby z Bliskiego Wschodu...Sugeruje znajomosc jednego z jezykow z wyzej wymienionego regionu.

Milo, ze rodzina zadzwonila. Czy przekazala jakies informacje dotyczace pozwolenie na pobyt, zakwaterowanie itd? Gdzie mieszkaja = Jak daleko bedzie Pani miala do sklepu/ szkoly/ przedszkola? Czy bedzie miala Pani do dyspozycji samochod? Czy tylko transport publiczny?

Prosze sie nie obrazic, ale nie widze sensu w tym calym wyjezdzie.
To prawie prosze sie o niedogodnosci i nie daj Boze problemy.  


Sugeruje o rozwazenie calej sytuacji ponownie. Jest tyle rzeczy, ktore mozna robic w Polsce, bez potrzeby wyjazdu tutaj.

To raczej moj ostatni wpis w tym temacie. Pozdrawiam.

TO ZLY POMYSL !!!

  • Gość
Odp: Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Sie 2007, 15:29:34 »
Dziewczyno wybij to sobie z glowy.
Ja pracowalam jako au pair u dunskiej rodziny.Opiekowalam sie 2 dzieci.To bylo straszne matka wychowywala je bezstresowo tzn robily co chcialy nawet jesienia chodzily boso po miescie bo matka im na wszystko pozwalala.Mialam 2 dziewczyny a nie moglam je na chwile z oka spuscic,bo by sie pozabijaly.
Dziewczyno !to bardzo zly pomysl,nie bedziesz miala czasu zeby opiekowac sie wlasnym maluszkiem,poza tym dziecko nie bedzie mialo ubazpieczenia a wiec nie chcesz je chyba narazac na takie niebezpieczenstwo.W pracy jako au pair musisz sprzatac dom kazdego dnia masz duzo obowiazkow no i jescze opieka nad dzieckiem.A ze sie do Ciebie odezwali to normalne.Oni na poczatek wezma kazda dziewczyne bo chca z niej zrobic sprzatczke,kucharke nianke do dzieci i sluzaca.Pracowalam jako au pair to wiem o czym mowie.Zapomnij o tym pomysle1dobrze Ci radze!!! :-\
Ja wyjechalam sama do rodzine a nie mialam czasu dla siebie!!!

Tula

  • Gość
Odp: Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Sie 2007, 20:51:25 »
Ja tez bylam operka. To nie jest praca dla osoby z dzieckiem, wierz mi, jak sobie to w ogole wyobrazasz? Poczekaj, az syn podrosnie i wtedy myslcie z mezem o ewentualnej przeprowadzce i normalnej pracy. Operstwo jest dla mlodych dziewczyn; poza tym z zasady operka jest niezamezna i bezdzietna. Pozdrawiam.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Sie 2007, 22:29:50 »
Obawiam sie, ze rodziny kontaktujace sie z Toba licza po prostu na znalezienie taniej sluzby. Nie moga Ci zaoferowac kontraktu au pair, bedziesz wiec pracowac na czarno. A poniewaz przyjedziesz z dzieckiem, to bedziesz latwa "ofiara", pracujaca za marne pieniadze, godzaca sie niemal na wszystko, bo przeciez nie bedzie Cie stac na rzucenie roboty, trzasniecie drzwiami i powrot do domu. Moge sie mylic, ale takie odnioslam wrazenie.


poloniainfo.dk

Odp: Jak Dunka odniesie się do mojego dziecka????????
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Sie 2007, 22:29:50 »

 

Gdzie najlepiej mieszka sie w Århus?

Zaczęty przez SarahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 21482
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2012, 19:29:18
wysłana przez air2006
muah Thai - gdzie mozna sie zapisac?

Zaczęty przez Muay Thai- gdzie znajde?Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 30609
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2014, 13:41:34
wysłana przez czesio
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11555
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
No i się qqqqqqqqqqqq zaczęło.....

Zaczęty przez aleszDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7542
Ostatnia wiadomość 23 Wrz 2007, 01:16:00
wysłana przez mawi
Metoda wylaczenia z progresja - czy trzeba sie rozliczac? Co z NIP-3?

Zaczęty przez ReFormerDział Podatki

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 22362
Ostatnia wiadomość 10 Mar 2012, 11:46:27
wysłana przez roga