poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty  (Przeczytany 10496 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mmaw

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
WItam, czy jest ktos zainteresowany nauka języka polskiego jako języka ojczystego organiowanego  i finasowanego przez Kommune Kolding. Potrzeba jest 12 osób do stworzenia grupy. Sama znam ok 8 dzieci, których rodzice są zainteresowani.

Pisze to, żeby zorientowac się,  czy jest szansa na stworzenie tej grupy w Kolding.

Dalsze instrukcje przekaże osobom zainteresowanym
Pozdrawiam

[Posted on: 05 Lip 2010, 21:22:27]

To juz jest prawie pewne , że taka grupa powstanie. Potrzeba tylko 12 dzieci. Już chętnych jest ok 9 dzieci.

Kommune Kolding płaci za lokal, nauczyciela i materiały edukacyjne.

Prosimy zainteresowanych o kontakt

[Posted on: 28 Sie 2010, 08:02:42]

Witam.
Grupa dzieci chcących uczyć się jęz. polskiego jest już stworzona i zacznie działać za ok 3 tyg. Zajęcia będa się odbywać  w  Munkevængets Skole, ponieważ większośc dzieci mieszka w tej okolicy.
Chętni jeszzce moga się zgłaszać. Będzie to nauka pisania, czytania dla tych którzy nie mieli kontaktu z polska szkołą, a dla tych ltórzy mieli- kontynuacja, ze szczególonym zwróceniam uwagi na czytanie, pisanie i ortografię.
Myslę że warto

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Paź 2010, 12:15:15 »
Niestety prawo jest takie jakie jest i komuny finansuja takie sprawy. Osobiscie uwazam, ze nauka, czy podtrzymanie znajomosci jezyka ojczystego powinno byc sprawa prywatna rodzicow, ktorzy sami powinni ti finansowac. O tym czy nauka jezyla ojczystego w ogole jest korzystna (jezeli rodzina ma zamiar tutaj pozostac) wspomnialem w innym watku, nie pamietam dokladnei jego nazwy, cos w rodaju "Integracja...". sadze, ze najwazniejsza sprawa jest przede wszystkim nauczenie sie zarowno przez rodzicow jak i dzieci jezyka dunskiego i to w tempie przyspieszonym.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Paź 2010, 13:24:36 »
roga, nie zgodzę się z Tobą. Dzieci samoistnie uczą się języka, przebywając z innymi dziećmi.
Ta oferta akurat nie jest skabusewana do mnie, sama szykuję się do konieczności powolnego nauczania języka polskiego, z czytaniem lektur w rodzaju "Plastusiowego pamiętnika" czy "Witaj, Karolciu" :)
To oczywiście przyjemne z pożytecznym, ale gdyby w mojej komunie pojawiłaby się taka oferta, pewnie bym z niej skorzystała.
Moje dziecko biegle mówi po duńsku, chodzi do duńskiej szkoły, ma tylko duńskich kolegów. Dlaczego nie miałoby dobrze znać rodzinnego języka - swojego modersmaål..?!

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Paź 2010, 13:46:33 »
lilia: przeczytaj moj post w watku "nieco o integracji". Wlasnie o takich rodzicach i dzieciach pisze i tutaj zgadzam sie z Toba. Nauka modersmål nie powinna wyprzedzac nauki jezyka nowego kraju. I tak wlasnie jak piszesz, Twoje dziecko rozmawia normalnie po dunsku i ten etap ma poza soba. Teraz wlasnie swobodnie moze sie uczyc polskeigo. Czesto jest odwrotnie, rodzice kurczowo, a nawet pod presjazmuszaja swoje dzieci do uzywania jezyka ich rodzicow.

Inna sprawa to finansowanie tej przyjemnosci - nadal uwazam, ze to prywarna sprawa rodzicow a nie wszystkich podatnikow.
Jst to moja prywatna opinia. 

Offline mmaw

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Paź 2010, 16:31:15 »
I tu trzeba zwrócić uwage na "MOJA PRYWATNA OPINIA"
TO AKURAT NIE INTERESUJE MNIE CO TY SĄDZISZ NA TEN TEMAT I JAK , CO I KIEDY KTO POWINIEN. NAJLEPIEJ KAZDY WIE CO KTO INNY POWINIEN A CZESTO ZE SWOIM ŻYCIEM NIE DAJE RADY. TO JEST KAŻDEGO INDYWIDUALNA SPRAWA KIEDY I JAK UCZY SE DUŃSKIEGO I CZY NAJPIERW CZY POTEM.

Może i ja byłabym takiego zdania ale jeśli takie nauczenie est określone w jakiś duńskich ustawach i dotyczy innych języków to dlaczego nie polskiego na takich samych zasadach. Kumuny finansuja wielw innych "nieuzasadnionych " rzeczy z naszych podatków.
 To że Tobie się to nie podoba....psss   to nie koncert życzeń
Zachowanie języka u dzieci to bardzo prosta sprawa bo dzieci szybko uczą się wsyzytskiego. Nigdy potem nie będie się tak łatwo uczyć. To trzeba tylko wykorzystać. Kazdy kolejny język będzie przychodził łatwiej.

Wg mnie za to mówienie do dziecka polskiego łamanym duńskiim jest gorszą głupota...Ale to tez jest moje zdanie.....ale cóż jak nasi rodacy niektórzy najchętniej przepompowaliby sobie krew żeby Polakami nie być. Jak kto woli
Ja tam wolę inaczej   
Na szczęście ten cały wątek to jest informacja dla zainteresowanych a nie "Co sądzisz o..." albo broń Bóg-  koncert życzeń
Pozdrawiam i zapraszam. Nauczanie zacznie się za ok 2-3 tyg

lilia: przeczytaj moj post w watku "nieco o integracji". Wlasnie o takich rodzicach i dzieciach pisze i tutaj zgadzam sie z Toba. Nauka modersmål nie powinna wyprzedzac nauki jezyka nowego kraju. I tak wlasnie jak piszesz, Twoje dziecko rozmawia normalnie po dunsku i ten etap ma poza soba. Teraz wlasnie swobodnie moze sie uczyc polskeigo. Czesto jest odwrotnie, rodzice kurczowo, a nawet pod presjazmuszaja swoje dzieci do uzywania jezyka ich rodzicow.

Inna sprawa to finansowanie tej przyjemnosci - nadal uwazam, ze to prywarna sprawa rodzicow a nie wszystkich podatnikow.
Jst to moja prywatna opinia. 

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Paź 2010, 16:44:55 »
mmaw - jestes bezkonkurencyjny/a !

Duzymi literami wyrazasz niezadowolenie: ...TO AKURAT NIE INTERESUJE MNIE CO TY SĄDZISZ NA TEN TEMAT I JAK , CO I KIEDY KTO POWINIEN...

i co piszesz kilka zdan pózniej? : ...Wg mnie za to mówienie do dziecka polskiego łamanym duńskiim jest gorszą głupota...Ale to tez jest moje zdanie..

Tobie wolno miec wlasne zdanie i pisac o nim na forum , innym nie...BO ??

:-))
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

vred

  • Gość
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Paź 2010, 17:08:28 »
O tym czy nauka jezyla ojczystego w ogole jest korzystna (jezeli rodzina ma zamiar tutaj pozostac) wspomnialem w innym watku, nie pamietam dokladnei jego nazwy, cos w rodaju "Integracja..."

Nie kazdy ma zamiar tutaj zostac, wez to pod uwage. 

poloniainfo.dk

Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Paź 2010, 17:08:28 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Paź 2010, 18:22:07 »
mmaw: zapraszasz do nauki jezyka. Wspolczuje tym dzieciom, jezeli nauka bedzie odbywala sie w takim tonie jaki ty reprzentujesz. Nadal uwazam (i nie tylko ja), ze najwazniejsza sprawa jest jak najszybsze nauczenia sie jezyka, nawet kosztem przez jakis czas mniejszego zwracania uwagi na swoj jezyk. Poznajac coraz lepiej (i szybciej) nowy jezyk uczymy sie poznawac rowniez inne pozytywne i negatywne wartosci w sordowisku, ktore nas otacza. Mam wrazenie, ze tak daleko jeszcze nie doszlas, nie tylko w w przyswajaniu sobie jezyka dunskiego. Swiadczy o tym twoj agresywny, pelen zarzutow ton, ktory swiadczy o braku kultury dyskusji i wzajemnej krytycznej wymiany zdan i ocen. W przeciwienstwie do ciebie uwazam, ze tutejsze forum, jest wlasnie pewnego rodzaju "koncertem zyczen", gdzie kazdy moze sobie zyczyc przedlozenia swoich pogladow.
Mam nadzieje, ze z czasem "bedziesz miala sie troche lepiej ze soba", bo chyba brak tego jest powodem twojej frustracji i zgorzknienia. Pozdrawiam i zycze (oj, zapomnialem, ze to nie koncert zyczen) milego wieczoru.

[Posted on: 18 Paź 2010, 18:19:07]

Nie kazdy ma zamiar tutaj zostac, wez to pod uwage. 
No wlasnie, o tym jest mowa, jezeli rodzina nie ma zamiaru pozostac, to w jak najwiekszym stopniu owinna zadbac o kontynuacje rodzinnego jezyka i innych przedmiotow, ktorych moze nie nauczaja w Danii, tak aby po powrocie do kraju nie bylo problemow z nadrobieniem zaleglosci.l

Offline mmaw

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Paź 2010, 19:36:46 »
Może i to forum to dla Ciebie koncert życzeń,  po to ale ten wątek konkretnie bynajmniej nie po to. Nikt tu nie pyta, co o tym sądzą konkretne osoby.
Nic o mnie nie wiesz. Mam się naprawde dobrze tu i kulturowo i językowo.  :D Pracuję w swoim zawodzie i mam sie naprawde oki. Masz więc mylne wrażenie.
Tak to naprawdę prosto brzmi z Twojej strony - "mam wrażenie" - poprostu kupa śmiechu. Twoje wrażenie nie każdego obchodzą naprawde..

Natomiast to Ty zastanów się nad swoja kulturą i nad swoim tonem bo to on jest agresywny w stosunku do wielu tu osób na tym forum.
Mam wrażenie , że hero memeber uzyskane zostało poprzez takie Twoje opinie  i wrażenia, które nie każdego obchodzą.
Realnie nie ma związku z pomoca komukolwiek.


Tak zapraszam i zapraszać będę... będzie to ton bynajmniej nie taki jaki ty prezentujesz.

[Posted on: 18 Paź 2010, 19:28:20]

mmaw - jestes bezkonkurencyjny/a !

Duzymi literami wyrazasz niezadowolenie: ...TO AKURAT NIE INTERESUJE MNIE CO TY SĄDZISZ NA TEN TEMAT I JAK , CO I KIEDY KTO POWINIEN...

i co piszesz kilka zdan pózniej? : ...Wg mnie za to mówienie do dziecka polskiego łamanym duńskiim jest gorszą głupota...Ale to tez jest moje zdanie..

Tobie wolno miec wlasne zdanie i pisac o nim na forum , innym nie...BO ??

:-))

Tak i wcale nikogo to nie musi zajmowac co ja myslę. To taki właśnie przykład był.  Ten wątek to nie jest prośba o opinię, ocenę czy radę. Jest wiele wątków na tym forum bez odpowiedzi. Tam można się spełnić.
Tak czy inacze grupa powstanie czy jeden czy dwóch forumowiczów ma  ochotę to finansowac czy nie. Od jakiegoś czasu finansuje w każdym razie taką nauke języka niemieckiego, tureckiego i innych .


Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Paź 2010, 21:20:44 »
mmaw: cytuje twojawypowiedz skabusewana do mnie

" Natomiast to Ty zastanów się nad swoja kulturą i nad swoim tonem bo to on jest agresywny w stosunku do wielu tu osób na tym forum. Mam wrażenie , że hero memeber uzyskane zostało poprzez takie Twoje opinie  i wrażenia, które nie każdego obchodzą. Realnie nie ma związku z pomoca komukolwiek". ???

Przez skromnosc nie chce odsylac cie do wypowiedzi innnych osob tutaj na forum na temat mojej osoby, czy tez pomocy.
Mylse, ze powinnismy zakonczyc ta dyskusje. Stoimy na odleglych od siebie biegunach. 


Offline mmaw

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Paź 2010, 21:41:18 »
Też tak myślę... bo to tylko jazgot

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Paź 2010, 17:33:44 »
Ja nie rozumiem tutaj jednej rzeczy. Jesli czyjeś dziecko rodzi sie tutaj lub na przykład w Kanadzie, to od kiedy modersmål to jest polski jezyk  ??? Z tego co sie orientuje dziecko jest obywatelem tego państwa w którym się rodzi. Wtedy dziecko ma pochodzenie polskie od rodziców którzy urodzili sie w Polsce.

I jeszcze jedno - cale szczescie ze na forum jest ktos taki jak Roga !  :)

vred

  • Gość
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Paź 2010, 17:42:29 »
Z tego co sie orientuje dziecko jest obywatelem tego państwa w którym się rodzi.
No to zle sie orientujesz, urodzic sie mozna np. w podrozy poslubnej swoich rodzicow w egipcie  :) Obywatelstwo ma sie takie jak rodzice ( o ile oboje maja takie same, bo w przypadku mieszanych malzenstw pewnie jest to bardziej skomplikowane)

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Paź 2010, 18:32:51 »
Do roga:  znasz moze takie powiedzenie o perlach...? Tak jakos mi sie kiedys obilo o uszy... A moze gdzies to bylo napisane...

:-)
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Paź 2010, 19:33:05 »

Natomiast to Ty zastanów się nad swoja kulturą i nad swoim tonem bo to on jest agresywny w stosunku do wielu tu osób na tym forum.
Mam wrażenie , że hero memeber uzyskane zostało poprzez takie Twoje opinie  i wrażenia, które nie każdego obchodzą.
Realnie nie ma związku z pomoca komukolwiek.


Tak zapraszam i zapraszać będę... będzie to ton bynajmniej nie taki jaki ty prezentujesz.

[Posted on: 18 Paź 2010, 19:28:20]


Tak i wcale nikogo to nie musi zajmowac co ja myslę. To taki właśnie przykład był.  Ten wątek to nie jest prośba o opinię, ocenę czy radę. Jest wiele wątków na tym forum bez odpowiedzi. Tam można się spełnić.
Tak czy inacze grupa powstanie czy jeden czy dwóch forumowiczów ma  ochotę to finansowac czy nie. Od jakiegoś czasu finansuje w każdym razie taką nauke języka niemieckiego, tureckiego i innych .


Roga pomyliles mawi z mmaw, to dwie rozne osoby

poloniainfo.dk

Odp: nauczanie języka polskiego dla dzieci w Kolding w soboty
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Paź 2010, 19:33:05 »

 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 15125
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
FORUM DLA NASTOLATKOW

Zaczęty przez JomirDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19397
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2009, 18:21:36
wysłana przez Jomir
Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 50373
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15811
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 20136
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior