poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: pobyt staly  (Przeczytany 77772 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline piott

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 231
  • Reputacja: +5/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Sty 2010, 08:31:19 »
BODAJZE!
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości .

Offline Daria2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Sty 2010, 13:30:57 »
Ale żeście po mnie pojechali .... Może faktycznie trochę głupio to ujęłam... Ale Wasze odpowiedzi też nie były sensowniejsze. Ukłony w kierunku Jomira. Reszte doczytam gdzie indziej... A swoja drogą rzucam temat : jak wygląda rynek pracy w Danii dla Polaków? Wykluczam roznoszenie ulotek i budownictwo. Na jaką pracę ma szansę Polka, nawet jeżeli nauczy się w końcu duńskiego? Czy ktokolwiek z Was skończył jakąś szkołę tam i pracuje zgodnie z wykształceniem? Naprawdę zależy mi na konstruktywnych odpowiedziach. Będzie miło :) ;D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Sty 2010, 14:21:44 »
Ja pracuje na stanowisku takim, na jakim pracowalam w Polsce, zgodnie z moim wyksztalceniem i doswiadczeniem zawodowym.
Ale uwazam, ze to byl F A R T .
Moje przyjaciolki, rownie dobrze wyksztalcone, wladajace biegle dunskim i angielskim, wykonuja prace rozne, z ktorych to znalezieniem wcale tez nie bylo latwo.

Znajac troche juz Danie, dunskich pracodawcow, dunskie wymogi i moje potrzeby zerwania z dotychczasowym zawodem w przyszlosci, doksztalcam sie w tej chwili na poziomie duzo nizszym od mojego polskiego wyksztalcenia, ale gwarantujace mi dunski dokument potwierdzajacy kwalifikacje, tylko po to by w przyszlosci znalezc dobra prace i bez farta.
Niestety Dania jest bardzo otwarta na pewne grono ludzi z wyzszym wyksztalceniem jak lekarze, informatycy, elektronicy itp.
Na marketingowcow, finansistow, piarowcow, socjologow wyksztalconych poza Dania zapotrzebowania tu nie ma. Nauczyciele z racji jezykowych oraz innego systemu ich ksztalcenia sa nieuzyteczni. No chyba, ze sa to fachowcy po  uniwersytetach ze swiatowej top listy
Aczkolwiek duzo tez zalezy od farta, tudziez znalezienia sie w odpowiedniej chwili w odpowiednim miejscu, jak zawsze w zyciu zreszta.
Regula jest brak reguly :) nawet w sprawach oczywistych.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Daria2007

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Sty 2010, 13:25:29 »
No właśnie... Zdaję sobie sprawę, że moje wykształcenie w ogóle nie będzie przydatne w Danii, dlatego też ciągle zadaje pytanie co ja bedę tam robiła? Na pewno warto skupić się na początku na intensywnej nauce duńskiego,a później czekać na FARTA albo.... sama się zatrudnić. Takiej sytuacji nie wykluczam, bo właśnie w Polsce przez kilka lat prowadziłam własną firmę. Może orientujesz się czy jest trochę Polaków, którzy wzięli sprawy we własne ręce i prowadzą własną działalność?

Offline tosia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: +1/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #34 dnia: 18 Sty 2011, 00:17:26 »
Pytanie do Rogi  ::)

Czy moglbys wyjasnic , czy nowe reguly odnosnie pobytu stalego ( koniecznosc zebrania 100 punktow) dotczacza rowniez polskich ( lub ogolnie – pochodzacych z krajow UE) wspolmalzonkow bedacych w zwiazku malzenskim z osobami majacymi prawo pobytu stalego w Danii ( Tidsubegransæt opholdstilladelse ) lub dunskie obywatelstwo ?
http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/permanent-ophold/permanent-ophold.htm
Czy tez my powinnismy podpadac pod reguly Familiesammenføring  i reguly zawarte w Notat om tidsubegrænset ophold efter opholdsdirektivet  http://www.nyidanmark.dk/NR/rdonlyres/299A582B-0D17-4B31-8FA8-CB7E6D883BB3/0/notat_tidsubegraenset_ophold.pdf
Pytam bo dostalam jako zalacznik do nowej decyzji o przedluzeniu mojego pobytu pismo informujace o koniecznosci uzyskania tych 100 punktow w razie gdybym chciala sie ubiegac nastepnym razem o pobyt staly .
A Udlændingeservice pytany o to doslownie raz potwierdza koniecznosc uzbierania tych  100 punktow , raz odsyla na swoja strone internetowa do regul dla czlonkow rodzin z panstw EU.
pozdrawiam

Offline bezwarkoczy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 44
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #35 dnia: 18 Sty 2011, 09:42:01 »
nie jestem roga, ale niestety, wyglada na to, ze jest tak jak mowisz / jesli laczenie rodzin odbywa sie na mocy dunskiej ustawy o cudzoziemcach, a nie na podstawie prawa unijnego, to regula 100 punktow bedzie miala zastosowanie/. a dunska ustawa o cudzoziemcach obejmuje wszystkie zwiazki z dunczykami i osobami majacymi w danii staly pobyt,chyba ze przywoza oni niejako malzonka lub partnera z innego kraju unijnego.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Paź 2011, 21:34:25 »
Minelo troche czasu, ale wyprostowac informacje zawsze warto.

Obywatele EU, ktorzy otrzymali pobyt czasowy w Danii, nie musza starac sie o pobyt staly przez Urzad Imigracyjny, jak dotyczas.
Moga wystapic o pobyt staly poprzez Statsforvaltning, a ich dokumentacja z Urzedu Emigracyjnego zostanie przekazana do Stastforvaltning.
Automatycznie czlonkowie EU, zostaja zwolnieni z obowiazku zebrania 100 punktow, a takze oplaty za procedure przedluzania pozwolenia na pobyt.

Jedynym minusem, takiego rozwiazania jest koszmarnie dlugi czas trwania procedury (wymiana dokumentacji miedzy urzedami) - nawet do 6 miesiecy.

Ponadto, warto wiedziec, ze osoby, ktore maja szczegolne powiazanie z Dania (takowym jest wlasnie rodzina), moga sie starac o staly pobyt po 4 latach, jezeli spelnia kilka dodatkowych warunkow.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Paź 2011, 21:34:25 »

parabola2

  • Gość
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Paź 2011, 22:40:07 »
Witam
Czy piszac o pobycie czasowym masz na mysli pobyt czasowy  nieograniczony czyli taki iz bedzie mozna mieszkac na terenie Dani tak dlugo jak ma sie srodki na utrzymanie tj,praca,a-kasse,oszczednosci
Czy chodzi o ten dokument
http://www.nyidanmark.dk/NR/rdonlyres/60C386F5-1038-43F1-97AA-40CF3C700005/0/EU062_afgorelse_tilladelse.pdf

Taki  dokument otrzymalem  w 2008 czy to oznacza ze  moge starac sie o pobyt staly  bez 100 pkt tzn to;

http://www.nyidanmark.dk/da-dk/ophold/permanent-ophold

Prosze o wyjasnienie
dziekuje

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Paź 2011, 22:57:48 »
Gdy obywatel UE przyjezdza do Danii poczatkowo otrzymuje pobyt na czas nieograniczony, pod warunkiem, ze bedzie sie tu mogl sam utrzymac, lub ma kogos kto go utrzymuje.
Po 5 latach mozna starac sie o zamiane takiego rodzaju pobytu, na pobyt na czas nieograniczony (tidubegrænset).

Jezeli ma sie jakies szczegolne powiazania z Dania (nie wyszczegolnione w ustawie, ale generalnie uznaje sie wiezy rodzinne), mozna starac sie o pobyt staly po 4 latach, jezeli:
 - w okresie tych 4 lat nie korzystalo sie z pomocy socjalnej,
- minimum przepracowalo sie minimum 3 lata (te 3 lata musza uplynac przed data zlozenia wniosku).

Tak jak napisalam powyzej, by uniknac kwestii punktow, a takze oplaty za procedure, co bagatela w przypadku pobytu stalego jest okolo 3000 koron (nie pamietam dokladnie, a juz nie chce mi sie teraz szukac, zwlaszcza, ze nie ma to znaczenia merytorycznego), nalezy starac sie o pobyt staly w Statsforvaltning.
Statsforvaltning, samo juz sie kontaktuje z Urzedem Emigracyjnym, jezeli np. pierwsze pozwolenie zostalo wydane przez Urzad.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #39 dnia: 02 Paź 2011, 22:58:24 »
parabola,poczekaj troche jeszcze z tym,przepisy maja sie poluznic...nawet bardzo  :)

http://politiken.dk/politik/ECE1410250/ny-regering-lemper-udlaendingepolitikken/



Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #40 dnia: 02 Paź 2011, 22:59:50 »
REGULA 100 punktow nie dotyczy UE! Nalezy tylko zmienic miejsce skladania podan, z urzedu emigracyjnego na Statsforvaltning.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

parabola2

  • Gość
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #41 dnia: 02 Paź 2011, 23:28:26 »
Gdy obywatel UE przyjezdza do Danii poczatkowo otrzymuje pobyt na czas nieograniczony, pod warunkiem, ze bedzie sie tu mogl sam utrzymac, lub ma kogos kto go utrzymuje.
Po 5 latach mozna starac sie o zamiane takiego rodzaju pobytu, na pobyt na czas nieograniczony (tidubegrænset).

Jezeli ma sie jakies szczegolne powiazania z Dania (nie wyszczegolnione w ustawie, ale generalnie uznaje sie wiezy rodzinne), mozna starac sie o pobyt staly po 4 latach, jezeli:
 - w okresie tych 4 lat nie korzystalo sie z pomocy socjalnej,
- minimum przepracowalo sie minimum 3 lata (te 3 lata musza uplynac przed data zlozenia wniosku).

Tak jak napisalam powyzej, by uniknac kwestii punktow, a takze oplaty za procedure, co bagatela w przypadku pobytu stalego jest okolo 3000 koron (nie pamietam dokladnie, a juz nie chce mi sie teraz szukac, zwlaszcza, ze nie ma to znaczenia merytorycznego), nalezy starac sie o pobyt staly w Statsforvaltning.
Statsforvaltning, samo juz sie kontaktuje z Urzedem Emigracyjnym, jezeli np. pierwsze pozwolenie zostalo wydane przez Urzad.



Czyli to jest jakby inny sposob,nie trzeba przechodzic calej procedury tych punktow i pieniazkow
Mam pytanie to bardzo wazne w 2  zdaniu  napisalas po 5 latach mozna starac sie o pobyt nieograniczony w nastepny ze mozna starac sie o pobyt stary czy to jest to samo,bardzo pytam uwaznie bo pobyt staly jest wazny
Czy regula  tzw wiezow rodzinych dotyczy np obywatel dunski i polski,
dziekuje i pozdrawiam

Offline tosia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: +1/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Paź 2011, 07:27:29 »
zeby dojasnic dodam ze pobyt staly (permanent) uzyskany  przez Statsforvaltning bedzie obowiazywac tak dlugo jak Polska lub Dania bedzie w UE , gdyz jest to pobyt wg regul  unijnych .

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #43 dnia: 03 Paź 2011, 08:00:15 »
Tosiu, nie sadze. Prawo nie dziala wstecz, wiec na pewno przyznanych pobytow pozbawiac nie beda. Poza tym nie jest to pobyt wedlug regul unijnych, a wedlug regul dunskich, dotyczacy obywateli unii europejskiej. Pobyt jest przyznawany zgodnie z dunskim prawem, w ktorym zawarto odpowiednie paragrafy dotyczace obywateli UE.

Przepraszam, ze uzywam wymiennie tidsubegrænset/staly, wciaz pisze o tym samym.

Regula wiezow rodzinnych dotyczy wiezow dunsko-polskich. Zasadniczo nie jest powiedziane, ze to maja byc wiezy rodzinne. Ma byc "særlig tilknytning til Danmark", wiezy rodzinne sa opcja, rownie dobrze moze byc cokolwiek innego mocno specjalnego... Tyle, ze mi nie przychodzi nic do glowy :)

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline miksboks

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Paź 2011, 11:10:04 »
zeby dojasnic dodam ze pobyt staly (permanent) uzyskany  przez Statsforvaltning bedzie obowiazywac tak dlugo jak Polska lub Dania bedzie w UE , gdyz jest to pobyt wg regul  unijnych .


przeczytałem kiedyś na forum, że jeżeli ma się stały pobyt i nie przebywa się w danii przez 2 lata to traci się go.

czy to prawda?

poloniainfo.dk

Odp: pobyt staly
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Paź 2011, 11:10:04 »

 

Pobyt na kwarantannie - zasiłek, zwonienie lekarskie?

Zaczęty przez marek90Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4428
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 22:32:02
wysłana przez Jomir
Pobyt stały dla nastolatka, a gdzie dowód?

Zaczęty przez hejliDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7299
Ostatnia wiadomość 24 Wrz 2013, 20:48:45
wysłana przez Jomir
Wzory wnioskow na pobyt, prace i laczenie rodzin

Zaczęty przez rogaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 200143
Ostatnia wiadomość 15 Lip 2018, 20:25:20
wysłana przez Jomir
pobyt stały po przepracowaniu 3 i pół roku w Danii????

Zaczęty przez katia963Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 29338
Ostatnia wiadomość 11 Sty 2010, 10:48:03
wysłana przez Svaria
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10728
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja