poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Poród w Danii  (Przeczytany 17977 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zyrafffkaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Poród w Danii
« dnia: 07 Wrz 2007, 08:32:36 »
cześć wam !
Mam pytanie odnośnie porodu w Danii. Jeżeli mój mąż ma tutaj stały pobyt, pracuje legalnie itp. to czy ja mogłabym rodzic tutaj skoro to jest tez jego dziecko i czy to obejmuje jego ubezpieczenie? Jak to jest gdy nagle kobieta dostaje boli i zaczyna sie akcja porodowa.... czy ten poród w moim przypadku byłby bezpłatny czy tez płatny? Jeżeli płatny,to jaki jest tego koszt?? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

piatka

  • Gość
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Wrz 2007, 10:24:42 »
Proponuje, zeby maz wszystkiego dowiedzial  sie w komunie, jest tyle roznych przepisow dla roznych grup, ze tak bedzie najprosciej.
Moja sasiadka dwa dni temu urodzila trzecie dziecko. Jak rozpoczely sie bole, pojechala do szpitala, gdzie stwierdzono, ze przyjechala za wczesnie i kazano jej jechac do domu.
 Tak jezdzila trzy razy, za czwartym ja przyjeto, dostala tabletki na przyspieszenie akcji porodowej, a po dwoch godzinach, nie po 12 jak pisalam wczesniej, kazali jej opuscic szpital. Nie miala zadnych komplikacji, zadnego szycia. Hotel przy szpitalu jest, owszem, tylko trzeba za niego placic :(
 

Offline zyrafffkaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Wrz 2007, 10:34:34 »
Dziekuje piatka za odpowiedz... Tyle ze maz dzownil do komuny oni zas odeslali go do Familiestyrelse...a tam stwierdzili ze nic takiego nie wiedza i ze trzeba sie o to spytac lekarza... kazdy odsyla do kogo innego :/ My chcemy tylko wiedziec czy taki porod bylby platny czy nie, jezeli tak to jaki jest tego koszt...

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Wrz 2007, 13:28:17 »
Jeżeli kobieta ma żółtą kartę to rodzi za darmo. A ja słyszałam, że jeżeli kobieta nie ma żółtej karty a dziecko urodzi się w terminie to poród jest bezpłatny. natomiast jeżeli nie w terminie to trzeba płacić 30.000 dkk za poród i 1000 dkk za każdą dobę w szpitalu. Są to nie potwierdzone informacje od mojej koleżanki i nie wiem czy na pewno tak właśnie jest.

Pozdrawiam 
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Wrz 2007, 14:51:59 »
NIe zaplaci jedynie wtedy jesli pobierze odpowiednie dokumenty w ZUS uprawniajace do swiadczen zdrowotnych za granica, ale wiaze sie to z tym, ze musi byc w Polsce uprawniona do swiadczen ZUS ... wowczas on za nia zaplacia w ramach obowiazujacego prawa unijnego...
... jesli nie,  moze przejrzec oferty firm ubezpieczeniowych, moze w ktorejs znajdzie opcje zwiazana z porodem za granica.

Jesli nie, niestety bedzie musiala zaplacic.

Byla o tym wielokrotnie mowa na forum, ale napisze jeszcze raz... Tu nie ma tak jak w Polsce swiadczen dla czlonkow rodziny osoby pracujacej. Tu kazdy musi miec swoja zolta karte.

Nie wiem ile masz jeszcze czasu, ale moze uda CI sie jeszcze zalatwic formalnosci zwiazane z jej otrzymaniem.
« Ostatnia zmiana: 07 Wrz 2007, 16:03:49 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Wrz 2007, 15:43:20 »
Jeżeli kobieta ma żółtą kartę to rodzi za darmo. A ja słyszałam, że jeżeli kobieta nie ma żółtej karty a dziecko urodzi się w terminie to poród jest bezpłatny. natomiast jeżeli nie w terminie to trzeba płacić 30.000 dkk za poród i 1000 dkk za każdą dobę w szpitalu. Są to nie potwierdzone informacje od mojej koleżanki i nie wiem czy na pewno tak właśnie jest.

Pozdrawiam 
Powiedz mi,co to znaczy dokładnie w terminie wg.tych przepisów??
Datę porodu co do dnia wyznacza sie tylko orientacyjnie,tylko 5% kobiet rodzi właśnie w tym terminie.
Zakres "urodzenia w terminie" wynosi 2tyg.przed i 2tyg.po.
Zresztą dla mnie brzmi to jak kompleta bzdura.30.000kr???

Najlepiej wyrobić dla żony żółtą kartę i problemu nie będzie.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Wrz 2007, 16:08:05 »
dokladnie tak Anho....
... aczkolwiek obawiam sie, ze te 30.000 to zupelnie realna kwota.... moze nie realna dla ludzi, ale optymalna jak na Danie...
W Polsce jeden dzien pobytu w szpitalu (tylko lozko i wyzywienie i wizyty lekarskie) to ok. 700 zl (w zaleznosci od szpitala) plus dodatkowo za wykonane zabiegi i uzyte leki...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Wrz 2007, 16:08:05 »

piatka

  • Gość
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Wrz 2007, 09:26:14 »
Jeszcze jedno Zyrafko
porod w Danii nie daje zadnych praw dziecku, bedziesz musiala zglosic jego urodzenie w Polsce, zalatwiac mase papabusew, paszport jak w kraju.
Obywatelstwo dunskie z powodu urodzenia tutaj dostaje tylko dziecko dunczyka
nawet jesli to dziecko urodzi sie poza Dania.
Zastanow sie dobrze gdzie lepiej rodzic, chyba ze nie masz wyboru.
Pozdrawiam



Offline zyrafffkaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Wrz 2007, 10:59:43 »
Tak sie sklada ze lepiej bedzie mi rodzic w Danii dlatego ze tutaj jest tata dziecka i chcemy byc w 3 razem. Moj maz jest w trakcie zalatwiania dunskiego paszportu, ma staly pobyt i dziecko otrzyma papiery dzieki ojcu, bo on wezmie na siebie ojcostwo:) tak bedzie najlepiej... (tak zaproponowali nam w urzedzie w kopenhadze dla obcokrajowcow). A rodzic moge tutaj bezplatnie dzieki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego.

piatka

  • Gość
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Wrz 2007, 11:37:27 »
Ciesze sie , ze juz wszystko wiesz, jesli maz ma dostac dunski paszport, to jest pelnoprawnym obywatelem DK.
Bedziesz mogla sie starac o pobyt w ramach laczenia rodzin, pamietaj, ze polska europejska karta jest wazna tylko trzy miesiace.
Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla calej rodzinki. :)

Offline zyrafffkaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Wrz 2007, 11:10:02 »
Mam jeszcze jedno pytanko co do tematu.... Czy w naszym przypadku po urodzeniu będę musiała długo czekać na to żeby dziecko miało zapewniona pełną opiekę medyczna...mam na myśli szczepienia i lekarza?

PS.
pamietaj, ze polska europejska karta jest wazna tylko trzy miesiace.
- hym... nawet z tego co czytałam karta ta jest wystawiana na miesiąc... ( w Polsce jestem zarejestrowana jako bezrobotna) ale to już nie problem, zawsze chyba można przedłużyć sobie kartę :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Wrz 2007, 13:55:15 »
Jezeli maz ma staly pobyt, dziecko dostanie CPR od reki i jest objete opieka medyczna od pierwszej minuty.

Tak czy owak byloby objete (zgodnie z przysiega Hipokratesa), ale Ty mozesz byc pewna, ze nie dostaniesz za to rachunku.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline zyrafffkaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Wrz 2007, 14:06:06 »
Dziękuje Mirra za odpowiedz... wiec wiemy już wszystko co do tej sprawy..:) dziękuje wszystkim za odpowiedzi :) Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia  :)

poloniainfo.dk

Odp: Poród w Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Wrz 2007, 14:06:06 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 252970
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 619
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27733
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33982
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 31188
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand