poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: żłobki/przedszkola  (Przeczytany 10046 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline htpcom

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
żłobki/przedszkola
« dnia: 06 Paź 2010, 07:24:25 »
Witam Wszystkich serdecznie

Mam takie pytanie, czy ktoś z Was zna może jakiś żłobek/przedszkole w okolicach Greve/Ishoj/Albertslund/Taastrup (lub gdzies niedaleko tych miejscowosci) ktory czynny jest juz od godziny 6:00 a nie 6:30? Czy małymi dziećmi (9-10 miesięcy)  zajmuja się tylko vuggestue, czy bornehave tez się nimi opiekują?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy jeśli mieszkam w np. Greve to moje dziecko musi chodzić tam do żłobka- czy mogę go zapisać w innej miejscowości?

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuje za pomoc,

Joanna

Offline ciacho

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 147
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Paź 2010, 07:56:03 »
W børnehave tez sie opiekuja malymi dziecmi. Mozesz zapisac dziecko w innej dzielnicy/miejscowosci, ale pierwszenstwo maja osoby mieszkajace w poblizu wiec masz o wiele mniejsze szanse na znalezienie wolnego miejsca - chyba ze zlobek jest nowo otwarty...

Ja79

  • Gość
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Paź 2010, 12:37:47 »
W børnehave tez sie opiekuja malymi dziecmi. Mozesz zapisac dziecko w innej dzielnicy/miejscowosci, ale pierwszenstwo maja osoby mieszkajace w poblizu wiec masz o wiele mniejsze szanse na znalezienie wolnego miejsca - chyba ze zlobek jest nowo otwarty...
Ciacho to nie jest prawda co piszesz. Børnehave (tak samo jak polskie przedszkola) przyjmuje dzieci gdy skończą trzeci rok zycia. Dzieci do trzech lat są u dagpleje lub w żłobkach a htpcom jak pisze ma dziecko ok.9-10 miesięczne. Pozostała treść zgadza się ze stanem rzeczywistym ;) Pozdrawiam :)

marit7

  • Gość
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Paź 2010, 13:20:29 »
Albertslund: http://www.soendergaard.albertslund.dk/ominstitutionen.asp
Taastrup: http://www.parkhaven.htk.dk/Virksomhedsplan.aspx

to takie przykłady.

jeśli chodzi o wczesne godziny otwarcia, to warto rozejrzeć się za przedszkolami w Høje Taastrup.

Offline ciacho

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 147
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Paź 2010, 13:49:15 »
Ciacho to nie jest prawda co piszesz. Børnehave (tak samo jak polskie przedszkola) przyjmuje dzieci gdy skończą trzeci rok zycia. Dzieci do trzech lat są u dagpleje lub w żłobkach a htpcom jak pisze ma dziecko ok.9-10 miesięczne. Pozostała treść zgadza się ze stanem rzeczywistym ;) Pozdrawiam :)

Ups, pomylilo mi sie z børnehuset. Za pomylke serdecznie zainteresowanych przepraszam!! ;)

Offline htpcom

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Paź 2010, 13:57:28 »
Bardzo Wam dziekuje, a przede wszystkim Tobie Marit7 :)

Pozdrawiam :)

Offline klaudia29

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Paź 2013, 17:18:23 »
Witam, chcialabym wyslac mojego syna do przedszkola (2 lata 8 miesiecy), czy jest mozliwosc zapisania dziecka w trakcie roku szkolnego, to pierwsze moje pytanie :) a drugie czy zna ktos jakies godne polecenia przedszkole w slagelse? oraz trzecie :) czy musze czekac , az synek skonczy 3 latka? z gory dziekuje za odpowiedzi :) pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Paź 2013, 17:18:23 »

Offline kayutek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Paź 2013, 17:59:32 »
Skontaktuj sie z "pladsanvisning" w Slagelse. To oni zajmuja sie przydzielaniem miejsc w instytucjach.
Nie wiem jak sprawa wyglada w Slagelse z oczekiwaniem na miejsce. Moze byc od reki, moze byc kilka miesiecy.
Przedszkola przyjmuja z reguly od 2 lat i 10 miesiecy. Z reguly, bo w przypadku niezapelnionych miejsc biora i mniejsze (jedno dziecko ponizej 2,10 liczone jest jako 2 przedszkolakow).
Istnieje mozliwosc zapisania dziecka w trakcie roku szkolnego - zaczynaja od 1 danego miesiaca.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Paź 2013, 20:19:06 »
Istnieje mozliwosc zapisania dziecka w trakcie roku szkolnego - zaczynaja od 1 danego miesiaca.
Ja tylko dodam, że nie zawsze dziecko zaczyna od 1. danego miesiąca. U nas było tak, że najpierw dostaliśmy jedną ofertę - od 15. Odrzuciliśmy bo było za daleko, druga była od 12. zdaje się, więc można zacząć w dowolny dzień - to zależy od instytucji.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Paź 2013, 23:57:13 »
W kwestii wieku wszystko zalezy od kommune. Generalnie w Danii dzieci moga isc do przedszkola, gdy maja 2 lata i 10 miesiecy. U mnie w kommune musza miec 3 lata. Sprawdz na stronie kommune lub zadzwon do nich z pytaniem.
« Ostatnia zmiana: 06 Paź 2013, 11:57:36 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Paź 2013, 11:59:01 »
Generalnie jak zapisujesz dziecko to okreslasz date od kiedy bys chciala. Kommune w miare mozliowsci przydziela miejsce od tej daty.

Kayutek - dokladnie jest jak piszesz. Ja chcialam przeniesc Mala z dagpleje nieco wczesniej. Przedszkole nawet sie zgodzilo (zaczelam od spytania ich, czy to wogole mozliwe i jak to wyglada), ale pani powiedziala mi, ze kommune niechetnie zgadza sie na mlodsze dzieci, dlatego, ze ich wiecej to kosztuje. Jak sa mlodsze dzieci w grupie, to musi byc ekstra opieka = koszt. No i oczyiwiscie kommune powiedziala NIE.
Aczkolwiek powiedzieli rowniez, ze zgadzaja sie wtedy gdy: jest nowe dziecko i dopabuse zaczyna, wowczas bez sensu jest "wrzucac" dziecko do zlobka, by za miesiac dwa przeniesc do przedszkola.
Tudziez, gdy dziecko przeprowadza sie z innej kommuny, albo obecna placowka jest likwidowana.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kayutek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Paź 2013, 13:30:17 »
Farvela, jesli instytucja ma wolne miejsce to i owszem. Brakujacy przedszkolak w grupie to jakies 5 tysiecy miesiecznie na minusie.
Mi sie wlasnie przypomnialo, ze dziecko "zamawialam" 16, 23 i 30. Ale u nas bylo 6 wolnych miejsc (nasze "starszaki" poszly do przedszkola wczesniej). A ze chwilowo mamy same maluchy trzeba to bylo jakos zorganizowac z glowa ;) Najczesciej jest jednak tak, ze rodzice wypisuja ostatniego dnia miesiaca, zaczac mozna wiec pierwszego.

Jomir, pytanie tylko jakie jest oblozenie przedszkoli w Slagelse. Mam nadzieje, ze sytuacja wyglada tak jak w Kopenhadze i ze wiecej miejsc w przedszkolach niz samych przedszkolakow :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Paź 2013, 13:47:10 »
Jasne :)
Dlatego napisalam, ze najlepiej zeby spytala w kommune.

U mnie moze byc na przyklad odwrotnie. Nie dosc, ze musze czekac na trzeci rok zycia (luty), to moze sie okazac, ze nie ma miejsca i bedziemy musieli czekac na kwiecien, az starszaki pojda do SFO.

Kazda kommuna rzadzi inaczej miejscami. U nas bylo mase, wiec zamkneli chyba ze dwie instytucje i znow sa kolejki. No, ale wiadomo, ze jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Paź 2013, 20:28:44 »
To nasze przedszkole chyba nietypowe bo tylko we wrześniu zaczęła przedszkole trójka dzieci. W środku miesiąca. Czyli trojka musiala zrezygnowac. Wiem po tym ze zawsze na drzwiach są powitania nowych dzieci i zawsze synek zwraca uwagę, ooo, znów ktoś nowy :) także przynajmniej u nas dzieci nie są wypisywane z końcem miesiąca :)
Swoją drogą teraz zmieniamy komunę, od 20.10 wypisałam, że chce posylac młodego-zobaczymy kiedy przyznają :)

Offline siudemka1972

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +3/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Paź 2013, 17:36:16 »
Zdaje się ze co instytucja to inne obyczaje;-)
U nas 1 i 15 jest dniem gdy przychodzą nowe dzieci.Zaskoczeniem dla nas jest ze dostałam list w którym proszą nas o to aby minimum!!! 6 miesięcy wcześniej(dziecko przechodzi do przedszkola w wieku 2 lat i 10 miesięcy) określić się czy nasze dziecko zostaje w tejże instytucji czy mamy pragnienie zabiegać o miejsce w innej.Dzieci jest tak dużo z ostatnich 2 lat ze przedszkola będą bardzo przepełnione i chcą wiedzieć trochę wcześniej aby zorientować się w sytuacji.

Wnioskuje, ze masz dziecie w zintegorowanej, wiec musza zaplanowac ile maja wolnych miejsc. U mnie przedszkole w planach do 2 lutego, ale poki co ani widu, ani slychu. Jedyne co widze, to, ze mamy nr. 3 w kolejce do wybranego przedszkola.
No, ale ja mam dziecie w dagpleje, czyli zaczynam od nowa.
« Ostatnia zmiana: 07 Paź 2013, 19:13:16 wysłana przez Jomir »
"Straszną namiętnością ludzką jest owa pycha, która każe nam zmuszać innych ludzi, aby myśleli tak jak my"

poloniainfo.dk

Odp: żłobki/przedszkola
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Paź 2013, 17:36:16 »

 

Kiedy najwczewśniej do przedszkola???

Zaczęty przez Magda_lenaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 6590
Ostatnia wiadomość 02 Paź 2012, 13:36:50
wysłana przez anha
dofinansowanie do przedszkola

Zaczęty przez emilyroseDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3367
Ostatnia wiadomość 06 Wrz 2010, 22:40:32
wysłana przez Daria2007
mamusiu nie chce do przedszkola!!!

Zaczęty przez MamaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 9093
Ostatnia wiadomość 30 Wrz 2009, 22:41:49
wysłana przez mama
Co na drugie śniadanie do przedszkola?

Zaczęty przez anhaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 188
Wyświetleń: 73676
Ostatnia wiadomość 09 Lut 2013, 21:28:19
wysłana przez happybeti
Dofinansowanie do przedszkola

Zaczęty przez LoliluliDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5815
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2016, 13:22:17
wysłana przez Loliluli