poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci  (Przeczytany 26587 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Paź 2010, 12:52:28 »
Ja tez sie nie dziwie. Jestem przekonany, ze ten kraj (a kraj to jego obywatele) tak jak i w przeszlosci, tak i teraz i przez nastepne wiele, wiele lat bedzie w stanie szybko sie przestawiac zarowno w latach kryzysow i latach prosperity i zachowa tzw. velfærd, ktory zbudowany zostal dzieki ich zrozumieniu solidarnej odpowiedzialnosci spolecznej. A, ze my chcielibysmy to, czy tamto, czy tez Unia wprowadza swoje przepisy, nie zawsze na korzysc takich krajow jak Dania, nie ma najmnieszego znaczenia patrzac na calosc z helikoptera. A my sobie pogadamy, damy upust naszym frustracjom, a wielu z nas wroci do swojego domu, kupi mieszkanie, dzialke i nadal bedzie narzekac nie na udolnosc swojego kraju, ktory nie potrafil im zabezpieczyc normalnych warunow, ale na Danie, na podatek rejestracyjny od samochodow, na brak kisielku, zlych lekarzy i szpitali, za wysokiego podatku, niesprawiedliwych pracodawcow i jezyk nie do nauczenia.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Paź 2010, 15:12:50 »
....A my sobie pogadamy, damy upust naszym frustracjom, a wielu z nas wroci do swojego domu, kupi mieszkanie, dzialke i nadal bedzie narzekac nie na udolnosc swojego kraju, ktory nie potrafil im zabezpieczyc normalnych warunow, ale na Danie, na podatek rejestracyjny od samochodow, na brak kisielku, zlych lekarzy i szpitali, za wysokiego podatku, niesprawiedliwych pracodawcow i jezyk nie do nauczenia...

I jakos nikomu nie przyjdzie do glowy najprostsze rozwiazanie - spakowac sie i opuscic ten kraj zlych lekarzy, wysokich podatków rejestracyjnuch, niesprawiedliwych pracodawców itd itp...

Proste, latwe i przyjemne dla wszystkich rozwiazanie :-)
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

vred

  • Gość
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Paź 2010, 16:49:42 »
...państwo duńskie ma 0-we koszty utrzymania takiego dziecka przebywającego w Polsce - szkoła, przedszkole, lekarz... więc szukanie oszczędności w zasiłkach to już poprosty żenada....

Kompletne niezrozumienie polityki zasilków i podatków.

Panstwo dunskie finansuje zasilki na dzieci by utrzymac dodatnia stope przyrostu naturalnego w DANII. Dzieci dunskie dorosna, beda pracowac , placic podatki a tym samym utrzymywac DUNSKIE  szkoly, szpitale i domy starców.

Bez sensu jes inwestowanie zasilków w dzieci mieszkajace, dorastajace a w przyszlosci pracujace  w obcym kraju. To po prostu wyrzucanie pieniedzy "za okno" albo "za granice"  :-)
Ty chyba nie myślisz że duński rząd aż tak daleko wybiega w przyszłość. Tu chodzi o tu i teraz a nie o to co będzie za 20 lat. Teraz brakuje pieniędzy więc szuka się oszczędności. Ujemny przyrost naturalny można w łatwy sposób zaspokoić tanią siłą roboczą ze wschodu.

[Posted on: 13 Paź 2010, 16:41:48]

....A my sobie pogadamy, damy upust naszym frustracjom, a wielu z nas wroci do swojego domu, kupi mieszkanie, dzialke i nadal bedzie narzekac nie na udolnosc swojego kraju, ktory nie potrafil im zabezpieczyc normalnych warunow, ale na Danie, na podatek rejestracyjny od samochodow, na brak kisielku, zlych lekarzy i szpitali, za wysokiego podatku, niesprawiedliwych pracodawcow i jezyk nie do nauczenia...

I jakos nikomu nie przyjdzie do glowy najprostsze rozwiazanie - spakowac sie i opuscic ten kraj zlych lekarzy, wysokich podatków rejestracyjnuch, niesprawiedliwych pracodawców itd itp...

Proste, latwe i przyjemne dla wszystkich rozwiazanie :-)

Jestem pierwszy w kolejce do opuszczenia tego raju na ziemi. I bynajmniej nie chodzi tu o lekarzy , podatki czy brak kisielu. Oboje z żoną pracujemy i zauważyłem że im lepiej mi się powodzi tym bardziej jestem tu nieszczęśliwyi tym częściej myśle o powrocie.ale ktoś kto na siłe prubóje zrobić z @ąęskiego@  @ąęsena@ tego nigdy nie zrozumie

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Paź 2010, 18:05:27 »
Vred,
Zrozum, ze nie kazdy kto wlada jezykiem polskim jest polakiem czy ma obowiazek bycia polakiem do konca zycia; to sa indywidualne historie ktorych nigdy nie poznasz. Z dugiej strony jedna z podstawowych cech tutejszej "nowej" emigracji jest widoczny brak solidarnosci ; no to po co tu dyskutowac patriotyzm?

vred

  • Gość
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Paź 2010, 18:32:09 »
Jamjurand
Jakoś nie mogę zrozumieć. Polakiem czy duńczykiem się po prostu jest. Jezyk można sie nauczyć, paszport można zmienić ale pamięci nie wymazesz. I tu nie chodzi wcale o patriotyzm, ja po prostu wiem gdzie jest moje miejsce, a dunczycy stale mi o tym przypominaja.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Paź 2010, 18:43:31 »
Jezeli masz problemy z pamiecia, to dobrze ze Ci przypominaja. A moze maja jakies powody ku temu? W innym przypadku troche niegrzecznie. Najczescie sami wduzej mierze ponosimy wine za sposob w jaki sie do nas ktos odnosi. Kiedys bardzo, bardzo temu mialem swoje uprzedzenia do niektorych grup etnicznych, w ogole ich nie znjac i nigdy nie rozmawiajac z osobami nie bedacymi dunczykami. Dzisiaj mam wielu wpsanialych znajomych z Egiptu, Indii i Palestyne. W ogole nam sie nie sni o przypominaniu jeden drugiemu skad przjechalismy, chyba tylko w pozytywnym slowa tego znaczenie, z ciekawosci co poszczegolnych obyczajow itp.
Mysle, ze nalezy samemu zrobic cos w kierunki wzajemnego "poznania sie" i usuniecia barier. 

[Posted on: 13 Paź 2010, 18:41:55]

Ale odbieglismy zupelnie od tematu.

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Paź 2010, 19:00:44 »
Roga, to nie jest zawsze tak proste i "szlachetne", duzo bowiem zalezy od poziomu czy wyksztalcenia dunskich wsplpracownikow. Prostacy/durnie ktorym brak argumentow beda zawsze czepali sie byle czego by podraznic "ofiare" czy zdobyc "punkty" .

poloniainfo.dk

Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Paź 2010, 19:00:44 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Paź 2010, 19:35:24 »
Ale ja nie myslalem o wspolpracownikach, ale raczej o zyciu prywatnym, zeby nie byc zamknietym w sobie i podejrzliwym, znalezc kilku znajomych na wlasnym poziomie. Praca to czesto tylko wysilek aby zdobyc srodki na utrzymanie itp. A odnosnie naszej (ale juz nie mojej) podejrzliwosci, to mialem latem taki przypadek. W domu, ktory mamy w PL zabralem sie do malowania elewacji, ale moja drabina byla za krotka i pozyczylem od sasiada, nowa, prawie prosto z Castoramy. A przy malowaniu nie zawsze sie uda nie pobrudzic. Wymylem starannie, ale niestety zostalo kilka nieduzych plam. Po kilku dniach oddajac drabine zaproponwalem sasiadowi, ze ja zatrzymam jego lekko przybrudzona, a jemu kupie nowa bo i tak mialam zamiar kupic taka sama, poniewaz moja jest za krotka. Zdziwil sie bardzo, widzialem po jego twarzy, ze cos nie tak. Powiedzial, ze pomysli. Nastepnego dnia przyszedl i zapytal, Roga powiedz a o co ci wlasciwie chodzi z ta drabina. Nie moge zrozumiec, dlaczego chcesz mi oddac nowa drabine a zachowac moja. Opowiedzialem, ze o nic mi nie chodzi. Nie sadze, ze uwierzyl. Wzial swoja stara. Nie widujemy sie czesto, kilka razy w roku. W zeszlym togodniu bylem tam znowu. Zaprosilem go do siebie na kieliszek dobrego wina.
Pogadalismy o starych dziejach. Wychodzac ode mnie ni omieszkal zapytac ”No, aj ak tam z ta nowa drabina, kupiles? Powiedzialem, ze nie mialem czasu, a on przeciez nie chcial nowej to nie kupilem i zrobie to przy okazji. Twarz mu sie zmienila, nawet sie usmiechnal, troche jakby sie wyprostowal  i zadowolony z siebie, ze nia dal sie oszukac, spokojnym krokiem, nawet podgwizdujac poszedl w kierunku swojego domu. 

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Paź 2010, 19:48:19 »
...Ty chyba nie myślisz że duński rząd aż tak daleko wybiega w przyszłość. Tu chodzi o tu i teraz a nie o to co będzie za 20 lat. Teraz brakuje pieniędzy więc szuka się oszczędności. Ujemny przyrost naturalny można w łatwy sposób zaspokoić tanią siłą roboczą ze wschodu....

Owszem, w miare normalny rzad wybiega 20-30 lat do przodu. To normalna polityka w normalnym kraju.

...Jestem pierwszy w kolejce do opuszczenia tego raju na ziemi. I bynajmniej nie chodzi tu o lekarzy , podatki czy brak kisielu. Oboje z żoną pracujemy i zauważyłem że im lepiej mi się powodzi tym bardziej jestem tu nieszczęśliwyi tym częściej myśle o powrocie.ale ktoś kto na siłe prubóje zrobić z @ąęskiego@  @ąęsena@ tego nigdy nie zrozumie..

Alez ja cie bardzo dobrze rozumiem. Bylo biednie w Polsce, nie miales perspektyw i wyboru, opusciles kraj i wyjechales tam gdzie miales szanse na "dorobienie sie".
Wtedy nie narzekales, byles szczesliwy majac prace, kupujac pierwszy dom itd...
 Teraz powodzi ci sie dobrze i teraz masz wybór, teraz stac cie na to by to Polski wrócic i zyc "wy-godnie".
Twoim zyciem steruja pieniadze. Nie  ...@ąęskiego@  @ąęsena@... a od kasa :-)
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

vred

  • Gość
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Paź 2010, 20:10:14 »
Wygodnie żyje mi się tutaj. W Polsce będzie dużo dużo  gorzej, ale z tym się licze

[Posted on: 13 Paź 2010, 19:56:51]

Dotkliwie odczuje brak ciągłego dopływu gotówki (kosmicznej jak na polskie warunki). Przez tych kilka lat człowiek przyzwyczaił sie do życia na wyższym poziomie i ciężko będzie się przestawić z powrotem na polską pensje. Tak więc pudło.

[Posted on: 13 Paź 2010, 20:01:53]

"Owszem, w miare normalny rzad wybiega 20-30 lat do przodu. To normalna polityka w normalnym kraju."

Jeśli tak to jak wytłumaczysz ograniczenie zasiłków max do 3 dzieci (o ile tem projekt wejdzie w życie, na bieżąco nie jestekm więc może mają teraz inne plany). Jeśli tak by im zależało na podtrzymaniu przyrostu naturalnego to poszukaliby oszczędności gdzie indzej. Mogliby na przykład pomyśleć co tu zrobić żeby duńskie firmy nie przenosiły produkcji na wschód i do chin. Jeden zakład może zapeewnić większy zysk niż oszczędnoś na zasiłkach.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Paź 2010, 21:14:07 »
.....Jeśli tak to jak wytłumaczysz ograniczenie zasiłków max do 3 dzieci (o ile tem projekt wejdzie w życie, na bieżąco nie jestekm więc może mają teraz inne plany). Jeśli tak by im zależało na podtrzymaniu przyrostu naturalnego to poszukaliby oszczędności gdzie indzej. Mogliby na przykład pomyśleć co tu zrobić żeby duńskie firmy nie przenosiły produkcji na wschód i do chin. Jeden zakład może zapeewnić większy zysk niż oszczędnoś na zasiłkach....

Statystyka mówi, ze rodziny majace powyzej 3 dzieci to w duuuuzej wiekszosci rodziny etnicznie nie-dunskie. Dlatego ograniczono zasilek do 3 dzieci - zeby placic na dunskie dzieci. Duzo o tym bylo w prasie nie tak dawno.

Zatrzymac przenoszenia "ciezkich" miejsc pracy sie nie da, zaden kraj w Europie nie moze konkurowac z krajami wschodnimi patrzac na miejsca pracy fizycznej. Inny system podatkowy, zdrowotny, kultura itd.
Mozna konkurowac w innych dziedzinach - wyksztalcenie, IT, nauka, i w tych dziedzinach Dania to robi.

Mozna na ten temat dyskutowac ale wiekszosc Polaków bardzo sie oburza jezeli ogrodnik-wlasciciel chce im placic 60 kr na godzine, zeby móc konkurowac z zagranica :-) I to jest ten klasyczny dylemat - owszem powinnismy konkurowac a nie przenosic firmy na wschód ale kto pierwszy zgodzi sie na obnizenie zarobków ?? Ty ? :-) Ba ja raczej nie... :-)
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

vred

  • Gość
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Paź 2010, 21:28:59 »
"Mozna konkurowac w innych dziedzinach - wyksztalcenie, IT, nauka, i w tych dziedzinach Dania to robi."

Fakt jeśli chodzi o wykształcenie to dania jest potega pod tym wzgledem.

ostatnie propozycje rzadu o skroceniu czasu sstudiowania niektorych kabusenkow na pewno jeszcze umocni ich pozycje w swiecie.

A tak powaznie to bez importowanych specjalistow dania by lezala i kwiczala.

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Paź 2010, 21:30:51 »
Cytuj (zaznaczone)
  Wygodnie żyje mi się tutaj. W Polsce będzie dużo dużo  gorzej, ale z tym się licze


Istotne jest to, że mamy wolny wybór, jak nie DK, PL, to są jeszcze inne kraje...

Cytuj (zaznaczone)
Duńskie firmy nie przenosiły produkcji na wschód i do chin. Jeden zakład może zapeewnić większy zysk niż oszczędnoś na zasiłkach.

Tak za bardzo nie ma już czego przenosić. Poza produkcją żywności nie znam większych zakładów przemysłowych w Danii. Pewnie jest coś z związane z energią wiatrową...
Dziś Eurostat podał wyniki produkcji przemysłowej w sierpniu 2010. W krajach UE zanotowano wzrost o 0,8% (w porównaniu do lipca). Ujemne wskaźniki zanotowały tylko dwa kraje: Grecja -3% i ... Dania -0,9%. Polska  +13,2%.
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Paź 2010, 21:41:09 »
....A tak powaznie to bez importowanych specjalistow dania by lezala i kwiczala....

??
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline bater

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Paź 2010, 16:46:00 »
Ja tez sie nie dziwie. Jestem przekonany, ze ten kraj (a kraj to jego obywatele) tak jak i w przeszlosci, tak i teraz i przez nastepne wiele, wiele lat bedzie w stanie szybko sie przestawiac zarowno w latach kryzysow i latach prosperity i zachowa tzw. velfærd, ktory zbudowany zostal dzieki ich zrozumieniu solidarnej odpowiedzialnosci spolecznej. A, ze my chcielibysmy to, czy tamto, czy tez Unia wprowadza swoje przepisy, nie zawsze na korzysc takich krajow jak Dania, nie ma najmnieszego znaczenia patrzac na calosc z helikoptera. A my sobie pogadamy, damy upust naszym frustracjom, a wielu z nas wroci do swojego domu, kupi mieszkanie, dzialke i nadal bedzie narzekac nie na udolnosc swojego kraju, ktory nie potrafil im zabezpieczyc normalnych warunow, ale na Danie, na podatek rejestracyjny od samochodow, na brak kisielku, zlych lekarzy i szpitali, za wysokiego podatku, niesprawiedliwych pracodawcow i jezyk nie do nauczenia.

Brakuje wzmianki w narzekaniach o wspaniałych WSZACH !

poloniainfo.dk

Odp: Duńczycy nie chcą dopłacać do polskich dzieci
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Paź 2010, 16:46:00 »

 

rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11685
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 49897
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15651
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
Feriepenge - pracodawca nie chce wypłacić.

Zaczęty przez AsfaltDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 11802
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2011, 18:30:58
wysłana przez tomekskive
Nie ma nic za darmo...

Zaczęty przez CzaryMaryDział Hydepark

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 17550
Ostatnia wiadomość 15 Kwi 2014, 13:26:04
wysłana przez CzaryMary