poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rejestracja pobytu  (Przeczytany 4340 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Rejestracja pobytu
« dnia: 30 Paź 2010, 23:49:32 »
Tylko dla przypomnienia. Status "Arbejdstager" (tzn. przcujacego/aktywnego na rynku pracy) zachowuje sie tylko w okresie 6 miesiecy w przypadku:
1. Zwolnienia nie z wlasnej winy w okresie pierwszego roku zatrudnienia (np. kontakt staly)
2. Jezeli nie z wlasnej winy zostales zwolniony przed uplywem kontrakty z ograniczonym okresem zatrudnienia, np. 12 miesiecy.

Ww nie przeszkadza w otrzymaniu kontanhjælp przez 6 miesiecy pod warunkiem, ze pracowalo sie min. 10 tygodni.

Offline teraz

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rejestracja pobytu
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Paź 2010, 00:09:24 »
z tymi pozwleniami roznie bywa nie widac czystej reguły

moj przyklad :
zachorowalem i zostalem zwolniony z pracy , wy wypowiedzeniu nie ma nic o tym ze powodem jest moja choroba.
automatycznie przeszlem na chorobowe i otrzymje pieniadze z kommune, miedzy czasie poszedlem , zapytac o moje pozwolenie
odziwo okazalo sie ze juz wygaslo 3 miesiace przed moim pojawieniem sie w tym biurze. jako czlonek a-kasse pani w biurze mowila ze moga mi wydac nowe pozwolenie na tej podstawie ze bede mail srodki finansowe z prywatnego funduszu , a jesli znajde prace automatycznie powinienem zglosic sie po nowe inne pozwolenie. Jednoczesnie godzac sie na ten waruek zostalem poinformowany ze trace wszystkie przywileje socjalne etc.  wiec poprosilem o nowe pozwolenie na podstawie zwolnienia z pracy wiec oczekuje na nie.
pracowalem ponad 2 miesiace bez pozwolenie czy jakies konsekwencje z tego moga wyniknac?
i jakim prawem moge pobiera  pieniadze za moja chorobe, jesli praktycznie moje pozwolenie wygaslo juz dawno, pani w urzedzie tez wie, ze pobieram pieniadze nawet dzwonila do komuune czy na tej podstawie mozna wydac nowe pozwolenie
osobiscie sam nie wiem jak jest z tym prawem

Offline rudi376

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rejestracja pobytu
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Paź 2010, 00:26:25 »
Witaj Teraz...
Ja też jestem na chorobowym. Dostaję pieniądze z Kommune. Pozwolenie dostałam choć się o to nie starałam. Przyszło pocztą, mam na 12 miesięcy...
Roga zna się na takich sprawach i najlepiej czekać na rady od niego. Ja sama z nich korzystam.
Pozdrawiam Was!

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rejestracja pobytu
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Paź 2010, 01:32:48 »
Nie znam szczegolow Twojej sytuacji, ale jezeli zostales zwolniony i byles na chorobowym, to nie byles do dyspozycji  na rynku pracy. Nie mowie o kilu dniach choroby. Na pewno byla mowa o dluzszym okresie (moze nawet 120 dni?). Utraciles status "Arbejdstager". Tracac ten status tracisz zarejestrowanie pobytu w Statsforvaltningen, poniewaz rejestracja uwarunkowana jest posiadaniem pracy. Komuna wyplacajac chorobowe ma obowiazek powiadomic Statsforvaltning, ze wyplaca ten zasilek i podac jak dlugo go wyplaca. Komuna robi to rowniez w przypadku osob zglaszajacych sie do Jobcenter (ale ciebie to nie dotyczy). To na tej podstawie Statsforvaltningen cofnal zarejestrowanie pobytu poniewaz nie spelniasz warunkow zarejestrowania.Gdybys po chorobie zostal bezrobotnym moglbys korzystac z A-kasse. Jezeli po chorobie zaczalles pracowac to nie ma zadnego problemu. Jedyna sprawa byla koniecznosc odnowienia zarejestrowania. Z praktyki znam kilka przypadkow, kiedy utracila prace poniewaz przez ponad pol roku byla na chorobowym. bla to osoba bez A-kasse. Komuna wyplacala chorobowe do czasu oswiadczenia lekarza, ze jest w staniw pracowac (niekoniecznie w takiej samej pracy). Bedac na chorobowym utracil tak jak Ty status "Arbejdstager". Bez tego statusu nie podlegal wiec pod Jobcenter poniewado Jobcenter nalezy sie zglosic bezposrednio po utracie pracy i byc zdrowym aby przyjac propozycje pracy lub aktivering. A wiec nie otrzymal kontanthjælp. Decyzja: zadnej pomocy socjalnej, albo wraca do Polski albo zostaje i jest zarejestrowany jako poszukujacy pracy, utrzymujac sie z wlasnych srodkow. Gdyby byl zonaty i zona mieszkala razem z nim w Danii to sytuacja wygladalaby troche inaczej. Dostalby kontanthjælp, gdyby dochody zony byly nizsze niz okolo 20.000 kr. brutto. W tej sytuacji musialby znowu starac sie o zarejestrowanie w ramach laczenia rodzin, mimo ze zona juz tutaj przebywa.


[Posted on: 31 Paź 2010, 00:58:46]

A tak na marginesie, to komuny (po uzyskaniu instrukcji odgornych) zaczelly reagowac tak jak powinny, tzn. w zgodzie z obowiazujacymi przepisami. Przez kilka lat nikt tak naprawde nie wiedzial o co chodzi, w kazdym razie nie zwykly urzednik w komunie, skacie, jobcenter itp. Trudno sie temu dziwic. Wymagaloby to, aby wszyscy pracownicy zapoznali sie szczegolowo z przepisami unijnymi (wiekszosc problemow nie dotyczy obywateli dunskich). Ale znajac cierpliwosc i "målrettet indsats"
dunczykow w swojej pracy, nie ma watpliwosci, ze zblizamy sie do sytuacji, gdzie urzedy beda wykorzystywaly kazda prawna "furtke" do przestrzegania przez klientow i podatnikow obowiazujacych przepisow. W tym celu urzednicy juz nie musza sami wglebiac sie w sterty rozporzadzen, przepisow itp. Komuny i inne instytucje otrzymuja tzw. Vejledninger, ktore opracowane sa przez specjalistow w ministerstwach lub regionach. Na ich podstawie bardzo latwo sa w stanie podjac decyzje zgodnie z obowiazujacymi przepisami. W razie watpliwosci, maja osoby kontaktowe w tych ministerstwach lub administracji regionalnej, ktore sa w stanie b. szybko odpowiedziec na pytania w konkretnej "sprawie". Odnosnie podatkow, chodzi pogloska, ze w zwiazku z rozliczeniem podatku za 2010, planuje sie automatyczne wypisanie cpr.nr., ktore w ostatnich 5 latach mialy ulgi w rubrykach 51 i 53 ponad pewna granice. Nie wiem czy jest mowa o 50.000 czy 100.000, ale wiadomo o jakich podatnikow chodzi. Dunczycy takich ulg i w tych rubrykach nie maja. Chodzi o to, ze rozliczenia roczne zasadniczo rozliczane byly automatycznie przez komputer, a nadplacony podatek obliczony przez ten komupter wyplacany byl podatnikom w ciagu np. tygodnia na Nemkonto. Podobnie jest z zezwoleniami na jazde na polskich numerach. Zauwazylem, o czym juz pisalem, ze Skat opiera sie na zasadzie ilosci dni pobytu w Danii, tzn. jezeli zamierzony pobyt przekracza 185, Skat nie udziela tymczasowego zezwolenia. Konkretny przypadek miala ostatnio osoba z forum. Mialem mozliwosc zapoznania sie z pismem Skatu.
Nie zauwazylem, ze czas tak leci. Najwyzszy czas isc spac. Dobranoc. 

poloniainfo.dk

Odp: Rejestracja pobytu
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Paź 2010, 01:32:48 »

 

rejestracja auta sprowadzonego z Niemiec

Zaczęty przez HaniaSZ21Dział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6837
Ostatnia wiadomość 06 Wrz 2011, 08:01:35
wysłana przez @ae@
rejestracja polskiego auta z gazem

Zaczęty przez turbopiotrDział Pomoc!

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 13127
Ostatnia wiadomość 26 Lis 2008, 08:36:55
wysłana przez vera
rejestracja motocykla

Zaczęty przez julandDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4182
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2015, 19:35:44
wysłana przez pkmyslo
rejestracja samochodu-pomocy

Zaczęty przez asiorekkDział Pomoc!

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 9966
Ostatnia wiadomość 19 Sty 2013, 17:20:02
wysłana przez vordingborg
Rejestracja auta wyliczony afgift a rozlozenie na raty

Zaczęty przez malkin20Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 6105
Ostatnia wiadomość 09 Sty 2013, 16:36:40
wysłana przez vordingborg