poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Choroba a praca  (Przeczytany 6374 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Choroba a praca
« dnia: 02 Lis 2010, 14:59:35 »
Mój kolega rozchorował się dosyć poważnie i zanosi się na dłuższe leczenie, na razie lekarze nie mogą określić jak długo będzie to trwało bo po prostu nie potrafią dobrze zdiagnozować przyczyny schorzenia ale zanosi się na kilka miesięcy może dłużej. Chory pracuje i mieszka w Danii (jest zameldowany), opłaca A-kasse, teraz przebywa na zwolnieniu długoterminowym. 

Nasuwa się kilka pytań bo jak człowiek zdrowy to się nie interesuje takimi sprawami, więc prośba o poradę.

Po jakim czasie choroby pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę? Za jaką ilość zwolnienia płaci pracodawca a za jaką Kommune (czy jest to ilość dni w ciągu roku czy pierwsze ileś dni danego zwolnienia)? Jak długo można chorować i mieć płacony zasiłek z Kommune? Jeśli pracodawca rozwiąże umowę o pracę a chory nabędzie zdolności do pracy to czy może przejść na A-kasse jeśli ma do niej prawa?
Takich kilka pytań się nasuwa w związku z chorobą i pracą. Jeśli ktoś ma doświadczenia w tych kwestiach proszę o radę.  Z góry serdeczne dzięki.

Offline teraz

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba a praca
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Lis 2010, 15:50:24 »
a wiec nie wiem czy to prawda ,ale pierwsze 2 tygodnie pracodawca pozniej juz pokrywa ubezpieczenie/badz kommuna (takie informacje gdzies slyszalem ale nie potwierdzam) 
jesli choroba trwa jak napisales kilka miesiecy to zapewne bedzie mu kommuna pokrywac , az lekarze zdecyduja o jego stanie zdrowia wskazujacym na wystarczajace do pracy. 
jesli pracodawca mu da wypowiedzenie , a ma juz rk w a-kasse czyli kwalifikuje sie do zasilku gdyz nie ponosi winy za utrate pracy
bynajmniej ja mam tak , ze stanie wskazujacym na gotowosc do pracy mam sie zarejestrowac w job center i automartycznie zglosic do a-kasse.
oczywiscie dopytajcie sie o pozwolenia bo podobno za kazdym razem trzeba wyrabiac nowe ( ja jestem w trakcie )

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba a praca
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Lis 2010, 17:21:48 »
Ja słyszałem (ale też tylko słyszałem), że pracodawca płaci i tu jedna wersja 6 tygodni druga 8 tygodni, potem Komunne. Też słyszałem, że na płatnym zwolnieniu lekarskim można być do 52 tygodni, tylko tu też rodzi się pytanko czy liczy się od początku zwolnienia czy od momentu jak rozpocznie płacić Komunne? Wiele pytań, brak konkretów, które by rozwiały wątpliwości.
Jedyne co chyba pewne mamy, że jak wyzdrowiej a nie będzie miał pracy to ratuje go jobcenter i a-kasse.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba a praca
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lis 2010, 17:42:57 »
Greg1969: Masz racje duzo odpowiedzi typu "slyszalem", "nie wiem dokladnie", nie rozwiazuje Twojego problemu. Sprobuje odpowiedziec na Twoje pytania. Oczywiscie sama problematyka sygedagpenge jest bardziej obszerna niz moja odpowiedz.

1. Pracodawca zawsze moze zwolnic pracownika bez wzgledu na to czy jest chory czy nie. Wyjatkiem sa pracownicy zatrudnieni wedlug tzw. funktionærloven. Jezeli Twoj znajomy ma w kontrakcie ustalone, ze w czasie choroby dostaje wyplacona pensje a pracodawca rekompensate z komuny, to jest zatrudniony wedlug tego prawa (§5).

2. Pracodawca wyplaca chorobowe przez pierwsze 21dni. Warunkiem tego aby wyplacal jest zatrudnienie pracownika w ostatnich 8 tygodniach w wymiarze min. 74 godzin w tym, 8-mio tygodniowym okresie. Po 21 dniach komuna przejmuje platnosc chorobowego.

3. Komuna rowniez ma swoje wymagania, a mianowice, pracownik przepracowal 13 tygodni i min. 120 godzin w ciagu tych 13 tygodni (wliczajac okres chorobowego u pracodawcy, poniewaz byl w czasie choroby zatrudniony).

4. Max. okres chorboowego to 52 tygodnie w ciagu 18 miesiecy. Nie pamietam czy okres 21 dni pracodawcy jest wliczony w 52 tyg. Sprawdze to w moich "papierach"i odpowiem.   


Moje uwagi: obcenter skresla osobe ze swojego rejestru po 14 dniach choroby. Uczestnictwo w aktivering przewiduje status arbejdstager, tzn. dyspozycyjnego na rynku pracy.W zwiazku z tym Jobcenter powiadamia Statsforvaltningen, ze warunki uzyskania pozwolenia na pobyt (obecnie rejestracja pobytu) nie sa dotrzymane. Po powrocie z chorobowego i bez statusu Arbejdstager, nie jestes upowazniony do pomocy socjalnej, chyba ze podczas choroby pracowales w miejscach wskazanych przez komune jak flexjob, beskyttet job, skånejob itp. Musisz ponownie miec kontrakt pracy aby zostac zarejestrowanym w Statsforvaltningen, albo, pomimo ze tutaj mieszkasz np. z zona, musisz starac sie znowu o zarejestrowanie pobytu, np. w ramach laczenia rodzin. Dlatego, jak juz wiele razy pisalem, najlepszym zabezpieczeniem sie jest czlonkowstwo A-kassy, ktore bez wzgledu na sytuacje, zapewnia nie tylko lepsza kwotowo zapomoge, ale rowniez po przejsciu z chorobowego na A-kasse zapewnia Status Arbejdstager az do chwili utraty zapomogi po 2 latach. Wowczas jezeli nadal nie znalezlismy pracy, rejestrujemy sie w Jobcenter i w ten sposob zachowujemy nadal Arbejdstager status i mozemy otrzymac pomoc socjalna w formie kontanthjælp.

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba a praca
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lis 2010, 20:53:11 »
Serdeczne dzięki roga, co fachowiec to fachowiec, nie ma co gadać  ;D. To jeśli koleś ma A-kasse to może być spokojny o swój byt gdy wyzdrowieje i okaże się że jest bez roboty, tak mam to rozumieć?
obcenter skresla osobe ze swojego rejestru po 14 dniach choroby.
Co oznacza skreśla ze swojego rejestru, mam rozumieć po 14 dniach choroby licząc od dnia ewentualnego rozwiązania umowy o pracę ze strony pracodawcy (no bo jak na razie on dalej jest zatrudniony), dobrze rozumiem? Czy jak on już jest na zwolnieniu piąty tydzień to już jest skreślony i powinien coś załatwiać w Statsforvaltningen odnośnie rejestracji pobytu. Prośba, jakbyś mógł rozjaśnić tę kwestię.

Jeszce jakbyś mógł sprawdzić to odnośnie pkt nr 4. Super, dzięki jeszcze raz, pełen szacun dla Ciebie i twojej wiedzy. Pozdro.

Acha jeszcze jedno to z A-kasse to już jest przyklepane, że teraz już tylko 2 a nie 4 lata???
« Ostatnia zmiana: 02 Lis 2010, 21:18:55 wysłana przez greg1969 »

Offline teraz

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba a praca
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lis 2010, 22:35:32 »
a mi po kazali/powiezieli abym po zakonczeniu chorobowego , najpierw poszedl zarejestrowac sie w jobcenter i w tym samym dniu isc do a-kasse zarejestrowac sie tez u nich.  czyli wychodzi na to ze jesli jest sie na a=kasse nie trzeba sie rejestrowac w jobcenter jako poszukijacy pracy ??

jesli wystawia mu pozwolenie na podstawie a-kasse , wowczas utraci wszelka pomoc socjalna tak?? (miedzy innymi : doplate do mieszkania etc , i jak wowczas jest za lekcie jezyka, bo te koszta ma pokryc/powinna gmina czyli pieniadze(pomoc) socjalna

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba a praca
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lis 2010, 00:34:11 »
"Greg1969" i "Teraz": na Wasz pytanie odpowiem na priv.

[Posted on: 02 Lis 2010, 22:56:37]

jesli wystawia mu pozwolenie na podstawie a-kasse , wowczas utraci wszelka pomoc socjalna tak?? (miedzy innymi : doplate do mieszkania etc , i jak wowczas jest za lekcie jezyka, bo te koszta ma pokryc/powinna gmina czyli pieniadze(pomoc) socjalna
nie wystawia noego pozwolenia (rejestracji pobytu) a jedynie potwierdza na pismie ze warunki statusu Arbejdstager, zgodnie z tzw, aktivloven §3. 2. 2 (opholdsbekendtgøresle) sa spelnione i ze straciles prace nie z wlasnej winy. Odnosnie dodatkow na czynsz to nie ma to nic wspolnego z rejestracja pobyru. Odnosnie oplaty nauki jezyka nie znam sie na tym. Pozdrawiam.

poloniainfo.dk

Odp: Choroba a praca
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lis 2010, 00:34:11 »

Offline Matt

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba a praca
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lis 2010, 16:14:26 »
Witam
mam pytanie w związku z płatnym chorobowym mianowicie obecnie pracuje na kontrakcie terminowym obowiazujacym od poczatku pazdziernika do konca roku jak na razie  przepracowałem w ciagu 5 tygodni okolo 175 godzin, niestety w ten weekend rozchorowałem sie dosc powaznie i palnuje wziąć chorobowe przynajmniej dwa, trzy dni. Wczesniej pracowałem u tego samego pracodawcy przez 3 lata 0d pazdziernika 2008 do czerwca tego roku. Dostałem wypowiedzenie i od pazdziernika ponownie pracuje w tej samej fimię. Mam pytanie kto zapłaci za ewentualne chorobowe pracodawca ? czy komuna ? bardzo prosze odp mozliwie jak najszybciej

poloniainfo.dk

Odp: Choroba a praca
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lis 2010, 16:14:26 »

 

praca w ochronie środowiska

Zaczęty przez crazyrafDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9656
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2007, 00:34:01
wysłana przez crazyraf
Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17869
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
Praca jako opiekun osób niepełnosprawnych lub starszych

Zaczęty przez OpiekunDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 27627
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 13:18:42
wysłana przez lilia
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 21505
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15174
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja