poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zasilek socjalny  (Przeczytany 5422 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
zasilek socjalny
« dnia: 20 Kwi 2006, 18:00:37 »
Grzesiu ,moze wiesz jak jest z zasilkiem socjalnym, na jakich zasadach mozna go dostac.

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:zasilek socjalny
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Kwi 2006, 19:00:27 »
Niedlugo wrzuce artykul o socjalu. Bedzie dostepny w Poradniku

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zasilek socjalny
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Kwi 2006, 20:33:45 »
W Danii jest duzo zasilków wiec nie jestem pewien o który Ci chodzi . Wiekszosc z nich otrzymuje sie po zwróceniu sie do komuny - jezeli spelnia sie wlasciwe dla danego typu kryteria . Inne wyplaca panstwo ale tez zalatwia sie je przez komune .

Pomoc nazywana popularnie socialem ( bistandshjælp ) przysluguje osobom które otrzymaly prawo pobytu w Danii i nie maja dochodu pozwalajacego na samodzielne utrzymanie sie . Dla osób z nowych krajów Unii które przybyly tu aby pracowac nie przysluguje on przynajmniej przez pierwszy rok - ale akurat dla tej grupy osób przepisy moga sie zmienic od 01.05.06 kiedy minie 2 lata od czasu kiedy Polska wstapila do Unii .

Jezeli w malzenstwie tylko jedna osoba pracuje i dochód wypada ponizej okreslonego przepisami minimum to otrzymuje sie dofinansowanie do tej granicy - zalezne równiez od ilosci dzieci . Jednak jezeli obydwoje rodzice pracuja dofinansowanie sie nie nalezy nawet jezeli ilosc dzieci powodowalaby ze dochód laczny jest ponizej minimum .

Bardzo duzo osób pobiera bolisikring - doplate do kosztów mieszkania . Napisz ewentualnie prywatnie o jaki zasilek Ci chodzi to poszukam w przepisach .

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp:zasilek socjalny
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Kwi 2006, 23:23:56 »
Chodzi mi mniejwiecej oto , czy mogę sie starać o bistanshjelp mimo ze mam męża i tylko on pracuje, i czy nie potrącą tej finansowej pomocy z kaucji ktora mój mąż musiał wpłacić żebym mogla tu zostać. A tak na marginesie to jak to będzie z tymi kaucjami po 1.05. czy one dalej będą warunkiem żeby zostać w Danii.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zasilek socjalny
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Kwi 2006, 23:49:15 »
.
Mozesz bez zadnych obaw pójsc do komuny i wypytac ich sie dokladnie o wszystko i otrzymac najbardziej kompetetna odpowiedz .

Na mój rozum to zalezy to od tego co maz podpisal wplacajac ta kaucje . Prawdopodobnie nie jest to zobowiazanie dozywotne tylko moze tak ze przez rok nie bedziesz sie starac o bistandshjælp . Ale takie zobowiazania byly i wczesniej tyle ze bez wplacania kaucji - i opowiem Ci taka historie .

Pewna rodzina sprowadzila tu dwoje rodziców faceta i oczywiscie podpisala ze beda ich sami dozywotnio utrzymywac . Ale jak wiesz - Polak potrafi ....

Po 2 tygodniach zawiezli ich do centrum azylowego w Sandholm gdzie rodzice powiedzieli ze sie poklócili z nimi i nie chca juz u nich mieszkac - a wracac tez nie maja dokad bo mieszkanie w Polsce zdali . I co ? Ano oczywiscie dostali azyl bo Dunczycy juz tacy sa ze nikomu krzywdy nie zrobia . Tyle tylko ze jak nasi rodacy zaczeli nagminnie ten trick stosowac to Dunczycy wprowadzili kaucje . Musza sie w koncu jakos bronic ....
.

piatka

  • Gość
Odp:zasilek socjalny
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Cze 2006, 23:09:04 »
Czytam o zasilkach socjalnych, dla osob, ktore wpalcily 51600kr jako depozyt do dyspozycji komuny.
Ja to przerobilam, swiadomie zwrocilam sie do komuny o kontanthjælp, bo to dawalo mi prawo do znalezienia pracy przez komune.
Zasilek wyplacano mi przez kilka miesiecy, ok 3, a potem skabusewano do pracy, wynagrodzenia nie dostawalam, bo przeciez moim wynagrodzeniem byla pomoc z komuny.......
 Juz kiedys to opisywalam, po 8 miesiacaach pracy komuna znalazla mi prace za lønsedel, moglam sie zapisac do a-kasse, ale zaraz zazadala zwrotu wyplaconego kontanthjælp, natychmiast, w ciagu jednego dnia..........
Pieniadze byly na lokacie bankowej, wiec stracilismy 1500kr za natychmiastowa wyplate.
Ale wiedzielismy, ze zwroca nam skat.........
Urzad byl bardzo zajety rozliczaniem rocznych podatkow i musielismy czekac i dwa dni po pierwszym maja, telefon ze skatu, ze nalezy mi sie zwrot skatu ale moga to wypalcic w przyszlym roku, ale proponuja, ze moje wynagrodzenie bedzie skatefri.
Wiec,. posumowujac:
 komuna zazada zwrotu wplaconej gwarancji w momencie jak znajdzie prace, natychmiast.
Ale bedziesz miec prawo do zwrotu skatu i fradragu i uwazam, ze to sie oplaci
pozdrawiam piatka

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zasilek socjalny
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Cze 2006, 02:29:45 »
.
Troche sie pospieszylas z oddawaniem pieniedzy komunie . To ze oni zadaja nie znaczy ze zaraz trzeba im oddawac . Najlepiej powiedziec ze sie nie ma ( dla nich ) . I zaproponowac afdragsordning ( splata na raty bez odsetek ) . To jest tutaj powszechnie praktykowane .

Jedna ciekawa refleksja . Znalezienie pracy w Danii jest trudne , zwlaszcza kiedy sie jeszcze nie umie dostatecznie jezyka . Tak ze jezeli to komuna znajdzie komus platna prace - to czesc im i chwala ....

poloniainfo.dk

Odp:zasilek socjalny
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Cze 2006, 02:29:45 »

piatka

  • Gość
Odp:zasilek socjalny
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Cze 2006, 05:35:26 »
Hej Grzegorzu,chyba jestes w Danii dluzej niz 4 lata, bo w 2002 r pozmienialy sie przepisy.
Warunkiem uzyskania pozwolenia na pobyt dla zony jest wplacenie do banku kaucji, ktora jest przez 7 lat do dyspozycji komuny.
I to wlasnie komuna nie zwrocila sie do nas o zwrot konthanjælp, tylko z banku odebrala te pieniadze, natychmiast, ze strata dla nas.
Tylko w przypadku, gdy przez 7 lat nie bedzie sie korzystac z ich pomocy, pieniadze mozna odzyskac.
Caly czas sie zastanawiam jak zmusic komune do zaplacenia mi za 8 miesiecy pracy zwanej u nich
virksomhedspraktik, gdzie pracowalam, a na zapytania co z wynagrodzeniem odpowiadano mi, ze nie dostaje løn, bo otrzymuje kontanthjælp.
Okazalo sie, ze ten kontant pochodzil z meza kieszeni, ha,ha.
Pozdrawiam serdecznie piatka

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:zasilek socjalny
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Cze 2006, 08:45:23 »
.
Zgadza sie ze jestem w Danii troche dluzej - 21 lat . O tych kaucjach slyszalem ale ktos mi mówil ze to tylko na pierwszy rok - potem mozna juz dostac bistand . Ale nie zawadziloby upewnic sie - w niezaleznym miejscu - jak to z tym wlasciwie jest . We wszystkich wiekszych miastach w Danii jest bezplatna pomoc prawna . Wejdz na www.google.com i wpisz haslo retshjælp . Wyskakuje masa linków - miedzy innymi - familieadvokaten ( adwokat rodzinny ) gdzie mozna poradzic sie korespondencyjnie - i duzo innych .

poloniainfo.dk

Odp:zasilek socjalny
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Cze 2006, 08:45:23 »

 

karta podatkowa a zasilek

Zaczęty przez tomi66Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3485
Ostatnia wiadomość 27 Lip 2015, 07:31:15
wysłana przez tomi66
Zasilek rodzinny w Danii a rozwód w polsce

Zaczęty przez dzialusDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8840
Ostatnia wiadomość 05 Cze 2011, 21:36:27
wysłana przez nadusiaa
Zasilek dla bezrobotnej osoby

Zaczęty przez TheKazzDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5394
Ostatnia wiadomość 17 Sty 2018, 15:44:32
wysłana przez aneczka.k
zasilek

Zaczęty przez raven123Dział Kopenhaga

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 6299
Ostatnia wiadomość 20 Lut 2013, 05:57:01
wysłana przez raven123
ZASILEK RODZINNY NA DZIECI

Zaczęty przez darecki999Dział Podatki

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 28944
Ostatnia wiadomość 29 Cze 2012, 19:33:37
wysłana przez me