poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: ATP - oszczędności  (Przeczytany 10015 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rudi376

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
ATP - oszczędności
« dnia: 23 Lis 2010, 17:14:14 »
Może ktoś mi pomóc, doradzić. podpowiedzieć...? Jak odzyskać swoje odłożone pieniądze na emeryturę z atp, po wyjechaniu na stałe z Danii? wiem, że zwracają po odjęciu 60% podatku? Złożyłam już papiery, dostałam wiadomość że pieniądze będą mi przelane 4 stycznia na duńskie nem konto. Dziś jednak przyszedł e-mail że nie otrzymam tych pieniędzy. Sama już nic nie rozumiem. Byłam tam, dzwoniłam i mówią co innego, w e-mailu co innego. Jeśli ktoś coś wie więcej proszę o wiadomość. Pozdrawiam wszystkich!

Offline thomas211

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lis 2010, 19:57:57 »
Wydaje mi się że niemożesz tych pieniędzy na emeryture tak o sobie wybrać,tak mi powiedziała kadrowa w pracy chyba że sie myle pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lis 2010, 23:17:55 »
ATP jest pewnego rodzaju uzupelnieniem do emerytury (panstwowej/folkepension) i wyplaca sie razem z emerytura z rozpoczeciem wyplat tej emerytury, np. w wieku 65 lat. Tak jak nie mozesz wczesniej uzyskac wyplaty emerytury (folkepension) tak samo nie mozesz wczesniej podjac ATP. To tak "na chlopski rozum". Jezeli sie myle prosze o uzupelnienie
tych, ktorym ewentualnie wyplacono ATP wczesniej.

Baumi

  • Gość
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lis 2010, 10:43:28 »
Ja również słyszałem,  że można wcześniej wypłacić ATP - w tym momencie potrącane jest 60% podatku.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lis 2010, 14:46:33 »
"slyszalem" nie jest wystarczajace, proponuje aby zainteresowany(ni) zadzwonili do ATP i uzyskali konkretna wiadomosc a potem podzielili sie z nia z nami.

Baumi

  • Gość
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lis 2010, 15:29:30 »
Mówiąc słyszałem miałem na myśli informację uzyskana od księgowego w pracy. Nie weryfikowałem tej wiadomości w ATP ponieważ, dla mnie (póki co) nie jest ta informacja niezbędna :)

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lis 2010, 18:35:34 »
Czy aby nie pomyliliście ATP z Pension ?
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

poloniainfo.dk

Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lis 2010, 18:35:34 »

Baumi

  • Gość
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lis 2010, 19:15:39 »
Mówiąc ATP mam na myśli dodatkowa emeryturę na którą idzie 12% wartości zarobków (5% od Ciebie + 9% płaci pracodawca).

Offline rudi376

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lis 2010, 19:39:52 »
Tak, chodzi mi o te 12%. Kolega w sierpniu odebrał te pieniądze, po odjęciu 60% dostał na konto 40.000 dkk. Nie mam z tym kolegą kontaktu także nie wiem jak to załatwiał. Ja byłam osobiście w ATP i dostałam papier do wypełnienia /imię, nazwisko, adres w Polsce, cpr, nem konto, zaświadczenie z Kommune o wymeldowaniu/. Pani nam policzyła ile dostaniemy. Za kilka dni zadzwoniłam jeszcze raz i powiedzieli,że 4 stycznia 2011 będą pieniądze na moim koncie. W tym tygodniu dostałam e-mail z atp, z inną informacją. Dlatego sama się już pogubiłam i Was proszę o radę.
Pozdrawiam z Polski!

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lis 2010, 21:09:54 »
Na 100% wiem, że emerytalne pension można wypłacić przy zjeździe do kraju po potrąceniu 60% podatku (pomagałem załatwić to koledze). O ATP pierwsze słyszę w tym wątku, trzeba by było to sprawdzić.

Baumi

  • Gość
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lis 2010, 21:57:58 »
12% wartości zarobków (5% od Ciebie + 9% płaci pracodawca).
wkradl sie błąd - miałem na mysli 3% + 9% :P

Offline luter6

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Lis 2010, 22:04:05 »
otoz jestem w tarkcie zalatwiania podobnych spraw! ATP to jest dodatek do emerytury a nie Wasz skladka emerytalna ktora chcecie wyplacic!!! ATP placa WSZYSCY PRACUJACY W DANII a tą właściwa skladke emerytalna ktora mozna wyplacic po potraceniu 60% to kazda firma w ktorej pracujemy ma podpisana umowe z jednym z takich funduszy emerytalnych. 

tu jest link do ATP i wszystko jest napisane w jezyku angielskim!!!! po prawej stronie jest takie pytanie i jak je klikniesz to masz odpowiedz...jasna jak slonce!

Can I receive the ATP Livslang Pension before retirement if I do not live in Denmark?

    * No. You will be paid when you become a pensioner.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lis 2010, 22:25:20 »
otoz jestem w tarkcie zalatwiania podobnych spraw! ATP to jest dodatek do emerytury a nie Wasz skladka emerytalna ktora chcecie wyplacic!!! ATP placa WSZYSCY PRACUJACY W DANII a tą właściwa skladke emerytalna ktora mozna wyplacic po potraceniu 60% to kazda firma w ktorej pracujemy ma podpisana umowe z jednym z takich funduszy emerytalnych. 

tu jest link do ATP i wszystko jest napisane w jezyku angielskim!!!! po prawej stronie jest takie pytanie i jak je klikniesz to masz odpowiedz...jasna jak slonce!

Can I receive the ATP Livslang Pension before retirement if I do not live in Denmark?

    * No. You will be paid when you become a pensioner.
A wiec zgadza sie: tak jak nie mozna przedwczesnie wyplacic folkepension tak rowniez nie mozna wyplacic przed czasem ATP, poniewaz jest to dodatek do folkepension

Moj wczorajszy post:
ATP jest pewnego rodzaju uzupelnieniem do emerytury (panstwowej/folkepension) i wyplaca sie razem z emerytura z rozpoczeciem wyplat tej emerytury, np. w wieku 65 lat. Tak jak nie mozesz wczesniej uzyskac wyplaty emerytury (folkepension) tak samo nie mozesz wczesniej podjac ATP. To tak "na chlopski rozum". Jezeli sie myle prosze o uzupelnienie
tych, ktorym ewentualnie wyplacono ATP wczesniej.

Offline luter6

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Lis 2010, 22:34:34 »
roga z tego co sledze Twoje wpisy i pomocne kometarze to 99% zawsze masz racje:)! tylko kurcze czemu ludzie sami nic nie czytaja ani nie probuja zapytac w odpowiednich instytucjach tylko posluguja sie "ba ja slyszalem/lam..." badz " bo ktos tam mi mowi ze ktos inny mu mowil..."       pozdrawiam Cie roga i gratuluje madrosci w WIELU tematach bo z paru Twoich rad skorzystalem uzupelniajac swoje wiedze...

Offline rudi376

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Lis 2010, 23:44:52 »
Przepraszam wszystkich... mój błąd... chodziło mi o Pension, a to jest w siedzibie ATP i dlatego błędnie napisałam. Wybaczcie wszyscy. dziękuję Wam za informacje, jestem wdzięczna!!!!!!!!!! A co do kolegi Roga duży szacuneczek, bo wiem że on duuuuuuuuuużżżżżżżżżżżżżżżżoooooooooooooo wie i zawsze służy dobrą radą. Pozdrawiam Was cieplutko i jeszcze raz przepraszam...

poloniainfo.dk

Odp: ATP - oszczędności
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Lis 2010, 23:44:52 »

 

Opodatkowanie polskich oszczędności

Zaczęty przez liliaDział Podatki

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 22950
Ostatnia wiadomość 24 Cze 2010, 07:45:51
wysłana przez neletop
SKAT a oszczędności na koncie

Zaczęty przez elleveDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 35430
Ostatnia wiadomość 25 Lip 2011, 00:34:27
wysłana przez andyandy
CRS, rezydencja podatkowa w DK a oszczędności w PL

Zaczęty przez BaumiDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4318
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2017, 22:09:45
wysłana przez Baumi
Folkepension a prywatna emerytura i oszczednosci

Zaczęty przez rogaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2536
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2015, 15:44:44
wysłana przez roga
konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić

Zaczęty przez lukasdrugiDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 9375
Ostatnia wiadomość 01 Sty 2014, 13:12:50
wysłana przez Krakers