poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Samochody na polskich numerach-przepisy  (Przeczytany 229525 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #135 dnia: 29 Cze 2008, 18:00:41 »
No to wlasciwie nie wiem co z tym o co pytalam? Czy moge miec dwa auta.. jeden dunski, ktorym bym jezdzila w Danii i jeden polski, ktorym jezdzilabym do Polski? Dlaczego mam jezdzic po polskich drogach dunskim autem? Jestem Polka i chyba mam prawo poruszac sie polskim autem gdy jade do domu? Czy koniecznie musze jechac dunskim?



ja jeżdze do Polski "polskim" autem i jest git  ;)a duńską taczką po Danii.

[Posted on: 29 Czerwiec  2008, 17:57:22]

witam
a ja śmigam na polskich tablicach kupiłem je dłużej jak rok temu i wcale nie zamierzam go przerejestrować ani na mnie w PL ani na duńskie blachy bo i po co??
powiedzcie mi drodzy Formowicze obeznani w tej materii.... czy jak mnie stać i mam chęć to mogę jeździć całe życie autem z wypożyczalni,prawda?
i nie wydaje mi sie abym musiał wybierać duńska,a po drugie jak pan policjant udowodni mi ze akurat pan ,x,widniejący w dowodzie rej. nie wypożycza mi auta?
pozdrawiam


z wypożyczaniem aut jest gorzej. Wypożyczając auto od osoby prywatnej najlepiej mieć pisemną jego zgodę wraz z datą końcową "pożyczki". NIe możesz się poruszać zasadniczo autem zagranicznym w obcym kraju kiedy jest ono pożyczone. Musisz mieć albo meldunek danego kraju lub pisemną zgodę właściciela.
Generalnie jednak mozna by spisywać kilka razy umowe i też by szło , jak ci to pasuje i widzisz ze to by się sprawdziło to działaj

Myslacy Czlowiek

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #136 dnia: 29 Cze 2008, 19:00:08 »
vera Ty tylko obnizasz prawdopodobienstwo zlapania Cie w trasie, bo jakbys mial nalot policji na dom to zadna dla nich roznica, czy masz dodatkowo auto dunskie, czy tez nie. Mandat, tak i tak, bys dostal.

Ja jezdze tylko autem PL i tez jest git. Po co mam bez sensu wydawac pieniadze na dunskie auto i oplaty? A w trasie mnie, tak i tak, nie zlapia :)

Offline picardi

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #137 dnia: 29 Cze 2008, 20:51:42 »
Witam serdecznie.
Kolega marcin_zet znalazł coś takiego : pochodzi ze strony ambasady RP w Kopenhadze    http://www.copenhagen.polemb.net/index.php?document=56


INFORMACJA O ZASADACH REJESTRACJI POJAZDÓW SPROWADZANYCH Z ZAGRANICY PRZEZ OSOBY CZASOWO PRZEBYWAJĄCE LUB NA STAŁE MIESZKAJĄCE W DANII

Podstawa prawna : Duńskie przepisy o rejestracji pojazdów i duńskie przepisy celne.

 

1. Osoba przybywająca do Danii w celach turystycznych (do 3-ch miesięcy) może używać swój samochód na polskich numerach rejestracyjnych w okresie swego legalnego pobytu. Nie ma konieczności uzyskiwania jakichkolwiek zgód władz miejscowych w tym przypadku, jeżeli pojazd nie budzi zastrzeżeń co do sprawności technicznej, posiada właściwe zagraniczne dokumenty (ważny dowód rejestracyjny) oraz ubezpieczenie (przynajmniej podstawowe). Właściciel pojazdu może posługiwać się w tym wypadku polskim dowodem rejestracyjnym i polskim prawem jazdy.

2. Osoba przybywająca do Danii na dłuższy pobyt czasowy lub na pobyt stały

Podstawowa zasada : Osoba mająca zamiar przebywać lub przebywająca w Danii minimum jeden rok, albo osoba mająca zamiar przebywać lub przebywająca w Danii łącznie 365 dni w przeciągu 24 miesięcy (czyli z przerwami) i posiadająca stałe miejsce zamieszkania w Danii musi przerejestrować samochód na duńskie numery rejestracyjne w przeciągu 14 dni od daty pierwszego wjazdu do tego kraju.

Osoba posiadająca tymczasowe miejsce zamieszkania w Danii (przebywająca czasowo) może otrzymać pozwolenie na używanie samochodu w Danii na polskich numerach rejestracyjnych na okres do 1 (jednego) roku. W tym przypadku należy wysłać wniosek o pozwolenie do właściwego dla miejsca zamieszkania osoby duńskiego Urzędu Skarbowego (SKAT). Formularz wniosku znajduje się na stronie www.skat.dk (blankiet nr 21.059 – w języku duńskim; blankiet nr 21.059 E – w języku angielskim). Wniosek należy wypełnić w komputerze i przesłać na adres zamieszczony na blankietach.

Przed przerejestrowaniem na duńskie numery rejestracyjne pojazd musi przejść pozytywnie duński przegląd techniczny (opłata ok. 450,- DKK) i odprawę celną.

Przerejestrowanie samochodu w Danii wiąże się z koniecznością opłacenia specjalnego podatku rejestracyjnego. Sposób jego naliczania określają duńskie przepisy podatkowe. Podatek rejestracyjny można opłacić jednorazowo albo w ratach kwartalnych. W przypadku chęci opłacania tego podatku w ratach kwartalnych należy uzyskać zgodę o którą występuje się do SKAT-u (blankiet nr 21.033 – w języku duńskim; blankiet nr 21.036 – w języku angielskim).

Metoda obliczania podatku rejestracyjnego : Podatek rejestracyjny wynosi 63% wartości rynkowej samochodu na terenie Danii. Wartość rynkowa rejestrowanego pojazdu obliczana jest według kryteriów SKAT uwzględniających rocznik, przebieg, wyposażenie i zabezpieczenia samochodu. Jeżeli wartość rynkowa samochodu wyniesie 100.000,- DKK to 63% tej wartości wyniesie 63.000,- DKK.

Raty kwartalne :
- Podatek 3% od sumy naliczonego podatku
+ Dodatek 1,5% z reszty salda
+ Depozyt 3% + 1,5% (tylko przy pierwszej racie)

Przykład wyliczenia przy podatku rejestracyjnym w wys. 63.000,- DKK

Wpłata w 1 kwartale


- 3% od 63.000,- DKK = 1.890,00 DKK
- 1,5% od 61.110,- DKK = 916,65 DKK
- Depozyt (1.890,- DKK + 916,65 DKK) = 2.806,65 DKK
RATA W I KWARTALE     5.613,30 DKK

Wpłaty w kolejnych kwartałach

- 3% od 63.000,- DKK = 1.890,00 DKK
- 1,5% od 61.110,- DKK = 916,65 DKK
RATY W KOLEJNYCH KWARTAŁACH 2.806,65 DKK

Jeżeli osoba która opłaciła podatek rejestracyjny w całości lub jest w trakcie jego spłacania ratami wyjeżdża na stałe z Danii to cała kwota opłaconego jednorazowo podatku rejestracyjnego lub kwota łączna wpłaconych do tego czasu rat podlega zwrotowi po potrąceniu 15% jej wartości, jednak suma potrącenia nie może być niższa niż kwota minimalna (ok. 7.500,- DKK). Tak więc jeżeli 15% sumy wpłat nie wyniesie kwoty minimalnej to potrąceniu z sumy podatku rejestracyjnego będzie podlegać kwota minimalna.

* UWAGA – Osoba posiadająca zezwolenie na czasowy lub stały pobyt w Danii, która sprowadza samochód w trakcie trwania pobytu w tym kraju (po upływie 14 dni od daty pierwszego wjazdu do Danii z zamiarem czasowego lub stałego pobytu) winna już przy przekroczeniu granicy Danii tym pojazdem zgłosić się do granicznego posterunku Policji duńskiej w celu natychmiastowej wymiany zagranicznych rejestracji samochodu na duńskie (PRÓBNE) rejestracje tymczasowe.

Na terenie Unii Europejskiej polski kabusewca może posługiwać się ważnym polskim prawem jazdy lub ważnym prawem jazdy innego kraju członkowskiego. Każdy kabusewca będący obywatelem kraju członkowskiego Unii Europejskiej może posiadać prawo jazdy wyłącznie jednego z krajów członkowskich.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Kopenhadze informuje, że powyższe informacje uzyskano w drodze konsultacji ze SKAT. Za ew. zmiany w przepisach i procedurach urząd nasz nie ponosi odpowiedzialności. Każdorazowo informacje winny być ostatecznie potwierdzone w duńskim SKAT www.skat.dk (tel. centrali SKAT : 72-22-18-18).

 
 
 
 
« Ostatnia zmiana: 29 Cze 2008, 22:22:48 wysłana przez picardi »

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #138 dnia: 29 Cze 2008, 21:35:03 »
vera Ty tylko obnizasz prawdopodobienstwo zlapania Cie w trasie, bo jakbys mial nalot policji na dom to zadna dla nich roznica, czy masz dodatkowo auto dunskie, czy tez nie. Mandat, tak i tak, bys dostal.

Ja jezdze tylko autem PL i tez jest git. Po co mam bez sensu wydawac pieniadze na dunskie auto i oplaty? A w trasie mnie, tak i tak, nie zlapia :)


nie wiem o co ci chodzi ale do tej wypowiedzi twój nick kompletnie nie pasuje...
Mogę miec poddomem nawet auto z indochin i nic nikomu do tego. Zastanów sie zanim bzdurę napiszesz


@picardi twoja wiadomość była napisana tutaj wieki temu.

Myslacy Czlowiek

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #139 dnia: 30 Cze 2008, 00:18:36 »
No wlasnie vera  mylisz sie, i to bardzo. Nie mozesz miec auta z Indochin (lol), czy tez innego panstwa, niz dunskie, jezeli nie podjales zadnych krokow "rejestracyjnych". Przeczytaj uwaznie podwieszony post, badz tez post picardi`ego i zwroc uwage, ze mozesz takie autko miec przez 2 tygodnie, po przekroczeniu granicy. Zatem jesli policja zapuka do Twoich dni i beda mieli jakies materialy operacyjne z obserwacji, ze auto stoi dluzej niz 2 tygodnie, to czeka Cie mandat. A ostatnio kraza sluchy, ze te mandaty zaleza takze od dlugosci przebywania w Panstwie dunskim. Im dluzej jestes w Danii tym wiecej zaplacisz mandatu.


Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #140 dnia: 30 Cze 2008, 09:09:39 »
No wlasnie vera  mylisz sie, i to bardzo. Nie mozesz miec auta z Indochin (lol), czy tez innego panstwa, niz dunskie, jezeli nie podjales zadnych krokow "rejestracyjnych". Przeczytaj uwaznie podwieszony post, badz tez post picardi`ego i zwroc uwage, ze mozesz takie autko miec przez 2 tygodnie, po przekroczeniu granicy. Zatem jesli policja zapuka do Twoich dni i beda mieli jakies materialy operacyjne z obserwacji, ze auto stoi dluzej niz 2 tygodnie, to czeka Cie mandat. A ostatnio kraza sluchy, ze te mandaty zaleza takze od dlugosci przebywania w Panstwie dunskim. Im dluzej jestes w Danii tym wiecej zaplacisz mandatu.




spokojnie, posiadanie to co innego niż używanie. To co napisał picardi się zgadza, to co napisałeś o podatku tez się zgadza i temu wogólę nie zapczecze. Jednak Policja może ci zabrać co jedynie tablice rejestracyjne za nie zapłacenie podatku innych rzeczy na twojej posesji nie mogą uczynić. Co innego jeżeli auto przebywa na parkingu jakimś tutaj co najwyżej może być informacja naklejona urzędowa ze auto zostanie odcholowane w ciągu dwóch tygodni bodajże.

Sprawa jest bardzo ciężka i póki coś się nie wydarzy każdy będzie bronił swojego. To co pisał picardi to powtórka już pewnego posta więc żadna nowość.

Jedynie moge przyznać rację ze jak mnie złapia na ulicy to mogę zapłacić , ile?? nie wiem.

Druga sprawa co mnie męczy zasadniczo to to ze pracując w danii nie stać człowieka na porządną furę (na blachach DK). :(

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #141 dnia: 30 Cze 2008, 09:22:46 »
a propo kupna auta  w Danii!orientuje się ktoś czy tutaj też są giełdy aut używanych?czy tylko prasa internet i "znajomy znajomemu"?

poloniainfo.dk

Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #141 dnia: 30 Cze 2008, 09:22:46 »

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #142 dnia: 30 Cze 2008, 09:56:01 »
proponuję auto kupić z miejsca przy salonowego. Auta może kapkę droższe ale są obsłużone przed zakupem. Oczywiście czasami zdarzają się okazje w sprzedażach ale to jak znajomym naszym znajomym coś sie przydazy złego. Wystrzegałbym się kupowania auta spod domu mechanika, auta są zasadniczo tanie lub na to wyglądają. Są one jednak kompletnie nie sprawdzane, za to trzeba dodatkowo sypnąć kasą. Kolejnie to jest dobrze pojezdzić po salonach sprzedazy aut i wyczaić czy ktoś nie chce zostawić auta w rozliczeniu.

Popytaj znajomych, niektórym ludziom się tak przewraca po podniesieniu wartości ich domów ze zaczynają szaleć z furami i sprzedaja stare  ;D

Myslacy Czlowiek

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #143 dnia: 30 Cze 2008, 11:55:23 »
vera zauwaz, ze oni mowia o 14 dniach po przekroczeniu granicy, a nie 14 dniach uzywania auta. Ty, granice dunska, tym autem przekroczyles juz dawno temu - zapewne minelo wiecej czasu niz 14 dni :P Tu nie chodzi o to, ze ja chce Ciebie straszyc. To, ze auto stoi - nie ma najmniejszego znaczenia. Chodzi o moment wjazdu.

Zatem tak jak pisalem w 1-m komentarzu - poruszanie sie autem na dunskich blachach na pewno minimalizuje ryzyko zlapania przez policje auta na blachach polskich, ale nie ma zadnego wplywu na to, ze nie dostanie sie mandatu. Jak juz sie przyczepia i beda wiedzieli o co chodzi ("zwykla" POLITI za bardzo nie wiem jak to jest z autami na zagranicznych blachach) to mandat, tak i tak, Cie nie ominie.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #144 dnia: 30 Cze 2008, 13:00:21 »
vera zauwaz, ze oni mowia o 14 dniach po przekroczeniu granicy, a nie 14 dniach uzywania auta. Ty, granice dunska, tym autem przekroczyles juz dawno temu - zapewne minelo wiecej czasu niz 14 dni :P Tu nie chodzi o to, ze ja chce Ciebie straszyc. To, ze auto stoi - nie ma najmniejszego znaczenia. Chodzi o moment wjazdu.

Zatem tak jak pisalem w 1-m komentarzu - poruszanie sie autem na dunskich blachach na pewno minimalizuje ryzyko zlapania przez policje auta na blachach polskich, ale nie ma zadnego wplywu na to, ze nie dostanie sie mandatu. Jak juz sie przyczepia i beda wiedzieli o co chodzi ("zwykla" POLITI za bardzo nie wiem jak to jest z autami na zagranicznych blachach) to mandat, tak i tak, Cie nie ominie.


wiem, nie podważam tego co napisałeś, jednak chęć posiadania LEPSZEGO auta wymaga wszystkiego (każdej interpretacji) aby się tego trzymać.
Wiem że kiedyś będzie ten dzień ze zaczną się kartofle pocić :D. Póki co jak widze ze inni śmigają to śmigam i ja na PL blachach ale oczywiscie czesciej na DK.

Offline picardi

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #145 dnia: 30 Cze 2008, 19:01:30 »
Witam.
Słuchajcie nie ma się o co sprzeczać, poprostu posta wkleiłem bo uznałem, że jest to dodatkowa informacja dla tych którzy codziennie pytają się o jakiekolwiek informacje na czacie. A to kto jakim autem i na jakich blachach jeździ to jest wydaje mi się jego prywatna sprawa i jego ryzyko. Większość użytkowników aut na polskich numerach wie co ich czeka jak ich namierzą. Po co się denerwować bo ty czy ty masz racje. Każdy może inaczej sobie interpretuje to co napisali na stronie ambasady Polskiej, ale należy zwrócić uwage na ostatni wiersz w moim poprzednim poście cyt : " Każdorazowo informacje winny być ostatecznie potwierdzone w duńskim SKAT www.skat.dk (tel. centrali SKAT :72-22-18-18).
Co do cen aut na duńskich numerach to każdy widzi jakie są - wysokie. W poslce za te pieniądze można kupić czasami dwa takie same samochody, ale niestety tak duńczycy skonstruowali prawo aby nie dać nam np. polakom mozliwości jeżdzenia takim samochodzikami zakupionymi w polsce, bo podatek jest tak ogromny że mija sie raczej z celem opłacanie go.

Pozdrawiam serdecznie.


ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO ROZMÓW NA CZACIE OD 20.00 (można i wcześniej)

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #146 dnia: 01 Lip 2008, 07:59:21 »
Oj, CI wstretni Dunczycy, uwzieli sie na biednych Polaczkow. Nie ladnie, oj, nie ladnie.....


heheheheh


btw, kiedyś jak napisałem "Polaczków" to była wielka afera........

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #147 dnia: 01 Lip 2008, 09:21:12 »
Ale ja tym razem Polaczkow uzylam zdrobniale, Polaczkow - znaczy biednych Misiow-Pysiow, ktorych drecza wstretne DUny.....

Zasadniczo chodzi mi o to, ze przepisy nie zostaly sforumulowane specjalnie przeciw biednym Polakom. Sa takie same dla wszystkich. Sami DUnczyczy tez narzekaja na drogie samochody.

Dlatego mnie rozbawila te "spiskowa teroa dziejow".

ja tez pisałem wtedy zdrobniale. A co do twojej wypowiedzi to masz w 100% racje i nie jest przeciwko żadnej nacji a ze duńczycy narzekaja to prawda zwłaszcza jak widza ogłoszenia z niemiec to im się krew gotuje. Pomarudzą ale dalej jest OK.

Klingon

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #148 dnia: 01 Lip 2008, 11:03:08 »
ze duńczycy narzekaja to prawda zwłaszcza jak widza ogłoszenia z niemiec to im się krew gotuje. Pomarudzą ale dalej jest OK.
Trudno znalezc Dunczyka ktoremu krew sie gotuje tak samo jak trudno znalezc Polaka ktoremu krew sie nie gotuje. ;D

Dunczycy mowia ze podatki sa za wysokie ale zarazem wiekszosc woli placic wysokie podatki i nadal miec spoleczenstwo dobrostanu (velfærdssamfund).

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #149 dnia: 02 Lip 2008, 10:53:45 »
Trudno znalezc Dunczyka ktoremu krew sie gotuje tak samo jak trudno znalezc Polaka ktoremu krew sie nie gotuje. ;D

Dunczycy mowia ze podatki sa za wysokie ale zarazem wiekszosc woli placic wysokie podatki i nadal miec spoleczenstwo dobrostanu (velfærdssamfund).

dokładnie.

Jak pisałem, pomarudzą pomarudzą ale trwa to może 2-3 minuty  ;D

poloniainfo.dk

Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #149 dnia: 02 Lip 2008, 10:53:45 »

 

Czerwony MALUSZEK 126 p na polskich blachach w Aarhus

Zaczęty przez Ania i JustynaDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 22280
Ostatnia wiadomość 09 Sie 2013, 18:50:16
wysłana przez piotr1
Pożyczony samochód na polskich blachach.

Zaczęty przez nilaDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 26185
Ostatnia wiadomość 10 Mar 2010, 14:05:29
wysłana przez zozolek
Opodatkowanie polskich oszczędności

Zaczęty przez liliaDział Podatki

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 23433
Ostatnia wiadomość 24 Cze 2010, 07:45:51
wysłana przez neletop
o polskich dzieciach deportowanych do Rosji

Zaczęty przez neletopDział Kultura

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8855
Ostatnia wiadomość 13 Lut 2010, 15:28:30
wysłana przez neletop
Praca na POLSKICH warunkach w Danii - Co to jest ??

Zaczęty przez willyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 84
Wyświetleń: 41143
Ostatnia wiadomość 12 Kwi 2010, 21:00:42
wysłana przez turbo