poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: WYBORY 2007  (Przeczytany 12668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline caramints

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Moje fotki
WYBORY 2007
« dnia: 18 Paź 2007, 14:44:38 »
Jestem oburzony, tym ekskluzywnym Kopenhadzkim klubem zwanym Ambasada Polski w Danii. Ponownie Polonia Jutlandii i Fionii została ominięta jak decydowano o umiejscowieniu urn wyborczych. Moim obywatelskim prawem i obowiązkiem jest członkostwo w demokratycznym glosowaniu, ale niestety jedyna mozliwoscia jest zużycie calego dnia na transport do Kopenhagi i z powrotem i koszt z tym związany. Tysiące ludzi zostaje w ten sposób wykluczonych z tegorocznych wyborów,z powodu fizycznych lub ekonomicznych barier. Czy to jest demokracja? Czy obowiązkiem ambasady nie jest dbanie o polonie w danym kraju? Czy Ambasada w Kopenhadze naprawdę nie ma większej geograficznej wiedzy, żeby sobie wbić do głowy, ze Dania to nie tylko Kopenhaga? Nie rozumiem dlaczego Polacy w 2007 roku nadal nie mogą glosować listownie? Z ta problematyka zglosilem się do ambasady i do MSZ, oby dwie placówki mnie splawily, odpowiadając, ze to jest mój obowiązek zgłoszenia tego typu problemów w dobrym czasie.To co oni w takim razie robią w Ambasadzie, na co nam przedstawiciele konsularni w całej Danii, jak o taka podstawowe prawo demokratyczne nie potrafia zadbać. Zglosilem to wszystko dalej do gazet oraz strony glosuj.pl zachecajacej Polaków do glosowania, oni podali problem dalej do poszczególnych partii, a gazeta wyborcza opublikowała blog na ten temat wlaczajac moje słowa na  http://17wojewodztwo.blox.pl/html . Może to coś zmieni do następnych wyborów.  Może dla niektórych wydaje się to śmieszne, ale mi robi się przykro, patrząc na to, ze kraj dotknięty tak masowa migracja, nic sobie z tego nie robi. A co wy na to?

Pozdrowionka!

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Paź 2007, 16:07:02 »
Tak samo bylo 2 lata temu oraz na wyborach prezydenckich. Spokojnie moge stwierdzic ze na samej Fionii w Odense i okolicach mieszka ponad 1000 polakow uprawnionych do glosowania. Domyslam sie ze jak 10 osob zainwestuje 500 DKK w pociag lub most by pojechac do KBH to bedzie dobrze.

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Paź 2007, 16:11:29 »
Uważam, że masz rację. To fatalne zaniedbanie. A tak btw - czy rzeczywiście na Jutlandii nie ma żadnego polskiego konsulatu, gdzie to głosowanie mogłoby się odbyć?
Moja córka jest niepocieszona. W sobotę rano wylatuje z powrotem do Danii, więc w kraju nie zagłosuje, a za daleko znowu w niedzielę jechać z Herning do Kopenhagi. Wszyscy jej znajomi studenci są źli, że nigdzie bliżej nie da się zagłosować.

Offline caramints

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Moje fotki
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Paź 2007, 18:01:37 »
Konsulat jest, ale nie mozna u nich glosowac, dlatego tez sie wsciekam, bo co oni w takim razie tu robia!

Offline winide

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +5/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Paź 2007, 18:12:43 »
Wtrącę tylko jedno krótkie spostrzeżenie. Rządzącym do tej pory w Polsce (wszystkich opcji z lewa do prawa) nie zależało nigdy na małych skupiskach Polonii. Nie widzicie, przecież im zależy tylko na Polakach mieszkających w USA lub Wielkiej Brytanii, bo nawet tam prowadzą kampanię.

Pozdrawiam
Lubię "Przystanek Alaska"

Offline boniek

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 95
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Paź 2007, 18:20:14 »
W samym Hammerum k.Herning jest nas ponad 30 osob uprawnionych do glosowania ale do Kopenhagi nie ma nawet kiedy pojechac...nawet gdyby bylo za co....
Boniek

piatka

  • Gość
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Paź 2007, 20:04:43 »
Nie przesadzajcie z ta polskoscia, nie przesadzajcie z checia glosowania :P
Zblizaja sie wybory  w Danii, zobaczymy ilu z nas pojdzie i zaglosuje na Polakow.
Chyba dwa lata temu, do Amtu w Aarhus kandydowal Polak.
Glosowalismy z mezem na niego, dostal 15 glosow i nie wszedl do Rady miejskiej, a Turek mial glosow 2000...........
Polacy majacy pozwolenie na prace i pobyt maja prawo wyborow samorzadowych.
Do wyborow parlamentarnych, tylko obywatele dunscy.

poloniainfo.dk

Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Paź 2007, 20:04:43 »

Klingon

  • Gość
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Paź 2007, 20:32:05 »
Zblizaja sie wybory  w Danii, zobaczymy ilu z nas pojdzie i zaglosuje na Polakow.
Nie patrzę tylko na własny czubek nosa, dlatego na pewno nie głosowałbym na kogoś tylko dlatego że jest Polakiem. ???

Tula

  • Gość
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Paź 2007, 21:01:07 »
Nie patrzę tylko na własny czubek nosa, dlatego na pewno nie głosowałbym na kogoś tylko dlatego że jest Polakiem. ???
Dokladnie. I tak jest z wieloma rzeczami -- jestem wegetarianka, ale nie zamierzam glosowac na profesor Szyszkowska na przyklad... Narodowosc, wyznanie, orientacja seksualna itp. to nie sa dla mnie jedyne kryteria wyborcze.

Offline caramints

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Moje fotki
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Paź 2007, 00:28:34 »
Wtrącę tylko jedno krótkie spostrzeżenie. Rządzącym do tej pory w Polsce (wszystkich opcji z lewa do prawa) nie zależało nigdy na małych skupiskach Polonii. Nie widzicie, przecież im zależy tylko na Polakach mieszkających w USA lub Wielkiej Brytanii, bo nawet tam prowadzą kampanię.

Pozdrawiam

Dlatego, czy nie najwyższy czas, by zaczęli sobie z tego coś robić? Nasze słowa i nasza krytyka tych dotychczasowych procedur może w Końcu coś zmieni. Nie możemy zaakcepcetowac tego typu wykluczania. Z tego co czytam na internecie Dania nie jest żadnym paradoksem, w Niemczech, Kanadzie i Norwegii jest podobnie. Dlatego jedynym paradoksem jakim w tym widze jest to, ze rząd zachęca Polaków do większej aktywności wyborczej, jednoczenie nie dając jej mozliwosci oddania głosu. Dlatego jestem za tym, by jak najszybciej w Polsce wprowadzono mozliwosc glosowania listowego. Jest to system sprawdzony w wielu krajach, i powinien także znalezc swoje miejsce w polskiej procedurze wyborczej.

Nie przesadzajcie z ta polskoscia, nie przesadzajcie z checia glosowania :P
Zblizaja sie wybory  w Danii, zobaczymy ilu z nas pojdzie i zaglosuje na Polaków.
Chyba dwa lata temu, do Amtu w Aarhus kandydowal Polak.
Glosowalismy z mezem na niego, dostal 15 glosow i nie wszedl do Rady miejskiej, a Turek mial glosow 2000...........
Polacy majacy pozwolenie na prace i pobyt maja prawo wyborow samorzadowych.
Do wyborow parlamentarnych, tylko obywatele dunscy.



Nie wiem czy zrozumialas o co w mym watku chodzi, ale widocznie nie za bardzo. Jeżeli chodzi o DUNCZYKOW polskiego pochodzenia (nie można być obywatelem innego kraju i zglaszac sie do wyborów samorządowych) to tak jak przedmowcy uważam, ze nie chodzi kim jesteś tylko co masz na sercu, i co chcesz z tym zrobić. Dla mnie obojetnie czy to Duńczyk tureckiego,polskiego pochodzenia,chłop z Troldhede, czy pani nauczycielka. Jeżeli jego myśli i ideologia jest podobna mojej to bede na niego glosowal.W moim wątku chodzi o mozliwosc członkostwa w demokratycznym prawie i obowiązku.
Wydaje mi się, ze powinniśmy zebrać podpisy i wyslac do MSZ i Ambasady w Kopenhadze, by im oczy troszeczkę otworzyc i by podobna sytuacja już nigdy nie zaszła. W Końcu to my reprezentujemy nasz kraj tu w Danii, prawda?

Klingoon

  • Gość
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Paź 2007, 07:46:14 »
Dlatego jestem za tym, by jak najszybciej w Polsce wprowadzono mozliwosc glosowania listowego. Jest to system sprawdzony w wielu krajach, i powinien także znalezc swoje miejsce w polskiej procedurze wyborczej.
Dzisiaj internet daje inne mozliwosci i tak w Estland byly pierwsze na swiecie e-wybory.
Zobacz Danmark skal bruge erfaringer fra e-valg i Estland

piatka

  • Gość
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Paź 2007, 08:09:15 »
Ja wciaz uwazam, ze rozdmuchujecie sprawe wyborow. Ciekawe czy poszlibyscie na nie bedac w Polsce, a tak jest powod zeby wywolac troche zamieszania.
Dlaczego frekfencja w Polsce jest wciaz taka niska? Przeciez to mlodzi nie chodza glosowac.
Patrioci z Jutlandii zdaza jeszcze dojechac do kraju, zaglosowac i wrocic w poniedzialek do pracy :P

Offline caramints

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Moje fotki
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Paź 2007, 09:40:19 »
Piatka,nie ma problemu jak zapłacisz za mój bilet.  ;)  Zawsze glosuje, jeżeli jest mozliwosc, a jeżeli nie glosuje to pozniej nie narzekam na tych co rzadza,bowiem , ze bedac pasywny miałem na to wpływ. A takie typowe polskie rozkładanie rak, już dawno mi przeszlo....kto wie,może akurat w tym się zdunczylem..  :)

Offline winide

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +5/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Paź 2007, 10:09:41 »
Co Ty gadasz caramints, przecież nawet głosujący nie ma żadnego, ale to żadnego wpływu na rządzących. Ani nawet na tego kandydata na którego głosował, a który został posłem. A później dajmy na to, ów poseł okazał się np. draniem i olał wyborców "uprawiając swoje gierki", co się często zdarza. Jak masz wpływ na to ? Czy możesz go odwołać lub zrobić coś aby go "wyrzucić na zbity pysk" ?   

Pozdrawiam
Lubię "Przystanek Alaska"

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Paź 2007, 10:11:21 »
Ja w Polsce jade 300 km do rodzinnej miejscowosci specjalnie by zaglosowac :)

poloniainfo.dk

Odp: WYBORY 2007
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Paź 2007, 10:11:21 »

 

Wybory

Zaczęty przez karolDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 8938
Ostatnia wiadomość 18 Lis 2009, 14:41:39
wysłana przez jamjurand
wybory w polsce koresponencyjnie

Zaczęty przez robert73Dział Hydepark

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 34775
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2011, 16:26:23
wysłana przez Bluszcz
Wybory 2011 w Polsce

Zaczęty przez JutaDział Informacje

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 21155
Ostatnia wiadomość 24 Wrz 2011, 16:21:41
wysłana przez Juta
wybory 2010

Zaczęty przez yoursoulDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 35061
Ostatnia wiadomość 18 Lip 2010, 22:01:19
wysłana przez jeni
Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014

Zaczęty przez vordingborgDział Hydepark

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5845
Ostatnia wiadomość 07 Mar 2014, 16:58:34
wysłana przez vordingborg