poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dania na 14 miejscu  (Przeczytany 9240 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Dania na 14 miejscu
« dnia: 27 Lis 2007, 20:30:24 »
ONZ podało wyniki badania "W którym Państwie najlepiej żyć" Brano pod uwagę takie rzeczy jak: długość życia, edukacja, zarobki. itd.
Ze 177 państw wziętych pod uwagę, Dania zajęła 14 miejsce.
Najlepiej żyje się w
1. Islandia
2. Norwegia
3. Australia.
Najgorsze państwo - Sierra Leone.
Wyniki powstały na podstawie danych za rok 2005.

Pozdrawiam

PS.   source: Human Development Index

Klingon

  • Gość
« Ostatnia zmiana: 27 Lis 2007, 20:57:57 wysłana przez Klingon »

Thunder86

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lis 2007, 21:42:14 »
ONZ podało wyniki badania "W którym Państwie najlepiej żyć" Brano pod uwagę takie rzeczy jak: długość życia, edukacja, zarobki. itd.
Ze 177 państw wziętych pod uwagę, Dania zajęła 14 miejsce.
Najlepiej żyje się w
1. Islandia
2. Norwegia
3. Australia.
Najgorsze państwo - Sierra Leone.
Wyniki powstały na podstawie danych za rok 2005.

Pozdrawiam

PS.   source: Human Development Index


W polskiej prasie ukazuje się mnóstwo artykułów o migracji właśnie na Islandie,pracy tam i zyciu.Piszą takie rzeczy,że trudno jest w to uwierzyc,troche jak w "Utppi"-T.Morusa,nie ma biednych,bo wszyscy zyją na równym poziomie.Tylko,że wg autorów publikacji jest on bardzo wysoki.Ludzie nie zamykają samochodów,bo każdy jest bogaty,że mu się nieoplaci kraśc itp. itd....Hehe ;D
Ale wątpie by nawet tak łatwowierny naród jak Polacy masowo tam wyemigrował-sklepy z alkoholem czynne są tylko godzine lub dwie :(

Klingon

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lis 2007, 22:38:35 »
Pracuję z kobietą z Islandii, jest z mężem w Danii 9 lat. Jej nazwisko składa się z imienia ojca+dóttir (córka).

Nazwisko patronimiczne - to nazwisko utworzone na podstawie imienia ojca.
"Przetrwały one w swojej pierwotnej postaci jedynie na Islandii, gdzie nadal tworzone są zgodnie z podanymi wyżej zasadami (końcówki -son lub -dóttir w zależności od płci)."

Poza tym Islandia była kiedyś duńską:
"Islandia pozostała niezależna przez 300 lat, by w XIII wieku popaść w zależność norweską, a potem duńską. Pewną autonomię uzyskała w roku 1874. W 1918 odzyskała niepodległość, z królem duńskim jako tytularną głową państwa. Islandia ogłosiła się republiką w 1944."

Thunder86

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lis 2007, 22:52:27 »
Bradzo to ciekaw co napisałeś.Mam nadzieje,że kiedyś uda mi się ten kraj odwiedzic.Gejzery i brak kolei żelaznej-tyle wiem o tym panstwie.Pare lat temu w TVP był jakiś "Dzień Islandii"czy coś w tym stylu.W studiu na Woronicza byli ludzie z ambasady tego państwa,a także pzredstawiciele Polonii tam mieszkającej.Moją uwagę zwróciła jedna rzecz-mała liczba przestępstw o charakterze kryminalnym.Człowiek,który o tym opowiadał twierdził,że wpływ na to ma liczba mieszkańców,w sumie każdy każdego zna ;D

K3

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Lis 2007, 23:03:45 »
Ja też zamierzam tam pojechać....

Islandia, Grenlandia i Australia... to moja trójka, gdzie chcę pojechać ;D

Thunder86

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lis 2007, 23:13:30 »
Ja też zamierzam tam pojechać....

Islandia, Grenlandia i Australia... to moja trójka, gdzie chcę pojechać ;D

Widzę,że mamy podobne plany ;D ale akurat o Australii nigdy nie myślałem.Dla mnie wakacje na Islandii byłby to milej spędzony czas niż plaża w St.Tropez :)

poloniainfo.dk

Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lis 2007, 23:13:30 »

Tula

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Lis 2007, 08:31:33 »
Islandia to ciekawy kraj :). I jest tam bardzo duzo Polakow, zdaje sie od otwarcia rynku stali sie najwieksza mniejszoscia narodowa. Z Kopenhagi mozna doleciec do Keflaviku tanimi (relatywnie) liniami Iceland Express, lot trwa troche ponad dwie godziny. Uprzedzam natomiast wszystkich zainteresowanych, ze to najdrozszy kraj moze nie na swiecie, ale na pewno w scislej czolowce. Przyklad -- sredniej wielkosci pizza wegetarianska kupiona w budzie na wynos kosztowala mnie, w przeliczeniu na dunskie korony, 186. W 2005 roku.

Moj nick wzial sie wlasnie z mojej fascynacji Islandia :). Ultima Thule -- tak nazywano wyspe w lacinskich pismach, "koniec swiata" :).

Klingoon

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Lis 2007, 10:58:24 »
Tworzenie nazwiska na podstawie imienia ojca+syn/córka jest ciekawe ale niepraktyczne gdy ojcem nie jest mąż. ;D

Tula

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Lis 2007, 13:04:23 »
Nie w kazdym kraju po slubie kobieta przybiera nazwisko meza, Islandia nie jest tu wyjatkiem. Tak jest tez np. we Wloszech. Znajoma z mezem Wlochem ma polski paszport z wloskim nazwiskiem, a wloski z polskim panienskim ;D.

Klingoon

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Lis 2007, 13:40:44 »
Nie w kazdym kraju po slubie kobieta przybiera nazwisko meza, Islandia nie jest tu wyjatkiem.
Islandia jest wyjątkiem gdzie kobieta nigdy nie przybiera nazwisko meza (nie moze nazywac sie -syn). Dzieci moga tez miec rozne nazwiska np. syn Jana bedzie nazywal sie Janasyn, a corka - Janacorka. Ewentualnie matka moze nazwac dziecko od swojego imienia (np. Irenysyn). Oczywiscie nikt nie nazywa dziecka Listonoszasyn. ;D

PS. Wiele domow w Islandii jest ogrzewana woda z cieplych zrodel podziemnych - nawet maja podgrzewane wjazdy do garazu.

Thunder86

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Lis 2007, 14:00:06 »
Jeżeli dobrze rozumiem na Islandii może życ jednocześnie z tysiac ludzi o tym samym nazwisku-dajmy na to Gustafsson,którzy wogóle nie mają ze sobą nic wspólnego ;D.

O ogrzewaniu domow słyszałem już keidyś dawno temu.Mają w końcu dobre ku temu warunki-źródła termalne.Kiedy czytałem dwutygodnik "Praca za granicą"to pisano tam właśnie to co moi poprzednicy:zycie jest bardzo drogie.Z tym,że ponoc tam każdegona wszystko jest a wszyscy żyja na jednakowo wysokim poziomie.Nawet mieli się dziwic tam mieszkającym Polakom,ze oszczedzamy albo,że w Polsce tyle lat tzreba odkladac pieniądze na zakup mieszkania.Nie wiem czy to prawda,nie wiem czy moze....Pani Lucyna nie pisze artykułów dla tego czasopisma,które wymieniłem ;D

Tula

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Lis 2007, 14:42:07 »
Duzo informacji na temat Islandii znajduje sie na portalu www.iceland.pl  Nie zrazajcie sie starymi informacjami na stronie glownej, aktualnie jest ona nieco zaniedbana, bo admini szykuja sie do wielkiego przeobrazenia, ale te najbardziej podstawowe informacje nie stracily na aktualnosci.

Klingoon

  • Gość
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Lis 2007, 15:44:28 »
Jeżeli dobrze rozumiem na Islandii może życ jednocześnie z tysiac ludzi o tym samym nazwisku-dajmy na to Gustafsson,którzy wogóle nie mają ze sobą nic wspólnego ;D.
Tak, chociaż w ksiazce telefonicznej (www.simaskra.is) jest tylko 3 Gustafsson.
W innych krajach jest podbnie (w Danii poszukaj np. Jensen - http://www.krak.dk/Person.aspx).

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lis 2007, 18:50:46 »
A co z byłymi krajami rosyjskojęzycznymi ??? Jeśli ojciec ma na imię iwan, to syn nazywa się Sasza IwanowiczJjakiśtam ;)
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

poloniainfo.dk

Odp: Dania na 14 miejscu
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lis 2007, 18:50:46 »

 

Dania podczas II wojny światowej

Zaczęty przez PolasikDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 14004
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2009, 19:25:00
wysłana przez Marlena30
2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS

Zaczęty przez HistorykDział Kultura

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 35240
Ostatnia wiadomość 28 Lis 2009, 15:58:41
wysłana przez Zwykłyktoś
Dania czy Polska, kto zbankrutuje pierwszy

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 22250
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2019, 10:51:37
wysłana przez kpio47
Dania 3 Irlandia?

Zaczęty przez Where?Dział Hydepark

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9709
Ostatnia wiadomość 14 Lip 2007, 14:22:12
wysłana przez aemigrate
PRACA W Q VIKAR Horsens, Dania

Zaczęty przez ARTI6867Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 13930
Ostatnia wiadomość 21 Kwi 2014, 14:30:04
wysłana przez ARTI6867