poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przynależność do Związków Zawodowych 3F  (Przeczytany 21683 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MICHAŁ

  • Gość
Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« dnia: 09 Gru 2007, 18:07:12 »
Witajcie,
Od jakiegoś czasu należe do związków 3F i opłacam comiesięcznoą składkę na A-KASSE.
Mam pytanie:
Jakie dokładnie muszą być powody utraty pracy aby skorzystać ze świadczenia w związkach. Nie jestem pewien czy opłaca się płacić tą składkę i czy kiedykolwiek skorzystam z tego świadczenia.
Proszę o fachową odpowiedź.
Dziękuję i pozdrawiam!

piatka

  • Gość
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Gru 2007, 18:37:17 »
Przynaleznosc do zwiazkow daje ochrone pracownika przed niewlasciwym traktowaniem przez pracodawce i pare innych korzysci jak zbiorowe ubezpieczenie i takie tam rozne.
A-kasse jest to ubezpieczenie przed bezrobociem, przyslugujacym osobom majacym staly, varig, pobyt w Danii.
Pobyt ten mozna uzyskac najwczesniej po 5 latach pobytu i pracy w Danii, a normalnie po 7 latach.
Jesli wiec planujesz osiedlic sie w Danii na kilka lat i otrzymac pobyt staly,  to warto placic skladke na A-kasse po jakichs dwoch trzech latach bo, zeby uzyskac prawo do zasilku, nalezy nalezec do a-kasse przez minmum 12 miesiecy i przepracowac  wymagana ilosc godzin, z tym, ze licza sie godziny z ostatnich trzech lat.
Jesli planujesz osiedlic sie tu na stale, to jeszcze powinienes placic skladki na efterlon, jest to tez ubezpieczenie, ktore pozwala isc na bardzo dogodnych warunkach na wczesniejsza emeryture piec lat wczesniej. Zeby miec prawo od efterlon trzeba oplacac skladki minimum 25 lat.
 Kazdy musi wiec rozwazyc czy oplaca mu sie placic ubezpieczenie czy nie.
Skoro masz umowe na czas okreslony i masz zamiar wrocic do Polski, mozesz pojsc do Akasse i zadac zwrotu nienaleznie pobranych skladek, bo ktos cie wprowadzil w blad, informujac, ze cos ci to daje.
Ale musisz wszystko rozwazyc sam.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Gru 2007, 18:51:02 »
Na stronie http://forsiden.3f.dk/apps/pbcs.dll/artikkel?Dato=20070129&Kategori=POLSK&Lopenr=70129012&Ref=AR&profile=2555  sa informacje po polsku. Wynika z nich, ze warunek posiadania stalego pobytu w Danii juz nas nie obowiazuje  :) .

piatka

  • Gość
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Gru 2007, 18:58:31 »
Na polskich stronach tak sie pisze.
Ja to przerabialam w dunskich zwiazkach zawodowych.
Staly, choc ograniczony,  pobyt maja zony lub mezowie dunskich obywateli, ktore sa tutaj na podstawie laczenia rodzin. Przyjezdzajacy do pracy.....nie.
 Mozecie to sprawdzic, choc w zwiazkach nie chca o tym mowic, dopabuse jak wypelniasz wniosek o bezrobocie, to tam jest rubryka dotyczaca pobytu.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Gru 2007, 19:12:23 »
No to do sadu z nimi. Wygrana na 100%.

MICHAŁ

  • Gość
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Gru 2007, 20:30:45 »
Dzieki "piatka" za odpowiedz!

Mam pracę na czas nieokreślony i sądzę, że moja praca będzie trwała dłużej niż 12 m-cy i teraz pytanie:
Jakie okoliczności muszą dokładnie zaistnieć aby otrzymać zasiłek?

Wiem, że nie mogę utracić pracy z własnego powodu, zwolnić się itd., bo wtedy nie przysługuje. Czyli co pozostaje? Na moją logikę to albo zwolnienie z pow. np. redukcji etatów, czego się nie spodziewam, lub jeśli wygaśnie umowa. A na to marne szanse, gdyż jest na czas nieokreślony. Jaki z tego wniosek?

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Gru 2007, 22:18:12 »
Nie wiem, jaki z tego wniosek. Ale pamietaj, ze pracodawca moze Cie po prostu zwolnic, tak zwyczajnie, powodem nie musi byc redukcja etatow. Moze byc niezadowolony z Ciebie (Twojej pracy, Twojego zachowania itp.), to wystarczy.
Wiesz co, mysle ze mozesz smialo skontaktowac sie z 3f i wypytac ich o szczegoly. To jest ich robota i ich odpowiedzialnosc, laski nie robia, musza Ci udzielic informacji.

poloniainfo.dk

Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Gru 2007, 22:18:12 »

Klingon

  • Gość
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Gru 2007, 22:40:43 »
Piątka pisze, aby otrzymać zapomogę dla bezrobotnych, trzeba mieć stały pobyt który najwcześniej otrzymasz po 5 latach. Jeżeli to prawda, to bez sensu jest płacenie składki na A-kasse już teraz, wystarczy płacić składkę na związki. Ewentualnie możesz zapytać się o konieczność pobytu stałego w związkach i napisać co się dowiedziałeś.  :)

piatka

  • Gość
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Gru 2007, 22:50:58 »
Chyba, ze ktos planuje zostac tu do emerytury, ale wtedy obowiazkowo efterlon i a-kasse

Offline rutek1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Lis 2009, 11:25:33 »
Witam wszystkich!!! Mam pytanie odnosnie ZZ 3f. Od czterech miesiecy oplacam skladke wysokosci 800 koron dwa dni temu zostalem zwolniony z pracy czy moge liczyc na jakas pomoc jezeli tak to na co moge liczyc i jakie dokumenty trzeba przedstawic??? z gory dzieki :)

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Lis 2009, 12:12:55 »
Na pewno możesz liczyć na pomoc prawną np. w wypadku gdy zwolniono cię bezpodstawnie. Na wypłatę z A-kasse raczej nie możesz liczyć bo nie przepracowałeś odpowiedniej liczby godzin.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline rutek1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lis 2009, 12:39:13 »
przyczyna zwolnienia jest to,ze niechcialem zgodzic sie na polskie warunki to pewnie trzeba tez jakos udowodnic??? orientujesz sie jaka to moze byc pomoc czy ktos juz mial pdobna sytulacje??

rokas

  • Gość
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Lis 2009, 12:59:46 »
Chlopie, zadzwon do nich i zapytaj, przeciez mowia w 3F po polsku i na pewno udziela Ci najdokladniejszych informacji...

u...

  • Gość
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Lis 2009, 13:05:16 »
Witam nie wiem wprawdzie jak to jest w 3f ale w KRIFIE żeby mieć wypłacaną a kasse wcale nie trzeba być w Danii 5 lat,koleżanka jest tu 3 lata niestety w maju straciła pracę była zapisana do a kassy w KRIFIE i dostaje normalnie zasilek

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Lis 2009, 13:15:52 »
Witam nie wiem wprawdzie jak to jest w 3f ale w KRIFIE żeby mieć wypłacaną a kasse wcale nie trzeba być w Danii 5 lat,koleżanka jest tu 3 lata niestety w maju straciła pracę była zapisana do a kassy w KRIFIE i dostaje normalnie zasilek
dokładnie nie czytasz ,
Cytuj (zaznaczone)
Wysłany przez: rutek1985
Umieść cytat
Witam wszystkich!!! Mam pytanie odnosnie ZZ 3f. Od czterech miesiecy oplacam skladke wysokosci 800 koron dwa dni temu zostalem zwolniony z pracy czy moge liczyc na jakas pomoc jezeli tak to na co moge liczyc i jakie dokumenty trzeba przedstawic??? z gory dzieki Uśmiech
Wysłane: 09 Grudzień 2007, 22:50:58
Wysłany przez: piatka
rutek1985  pisze że opłaca składkę od 4 miesięcy , by dostać pomoc należy opłacać 3 miesiące czyli się załapał , ale by dostać zasiłek trzeba opłacać e-kasse przez rok i przepracować odpowiednią liczbę godzin ,
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

poloniainfo.dk

Odp: Przynależność do Związków Zawodowych 3F
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Lis 2009, 13:15:52 »

 

Kontakt do zwiazkow 3f

Zaczęty przez zielona1113Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2887
Ostatnia wiadomość 29 Paź 2011, 11:10:56
wysłana przez zielona1113
pilny kontakt do zwiazkow

Zaczęty przez zielona1113Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3373
Ostatnia wiadomość 05 Lis 2011, 11:04:57
wysłana przez kitty
Wybor związków!!

Zaczęty przez MAXFITDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 64
Wyświetleń: 38046
Ostatnia wiadomość 07 Lis 2011, 07:23:00
wysłana przez fiskeren30
Zmiana zwiazkow

Zaczęty przez BluszczDział Pomoc!

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 8745
Ostatnia wiadomość 01 Wrz 2011, 21:48:32
wysłana przez parabola2
Zmiana związków i a-kasse na dagpenge

Zaczęty przez BluszczDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3277
Ostatnia wiadomość 29 Sty 2013, 19:32:43
wysłana przez clubdk