poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: czy mogę zmienić podatek  (Przeczytany 6732 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zosia

  • Gość
czy mogę zmienić podatek
« dnia: 18 Gru 2007, 12:40:46 »
Witam,

proszę pomóc mi rozwikłać mój problem, otóż dostałam umowę o pracę na czas nieokreślony i w związku z tym płacę 40%podatku!!! wiem pracuje w dani powinnam się przystosować i przywyknąć, ale jeśli jest sposób i prawna możliwość aby skorzystać z ulgi to dlaczego nie.

i moje pytanie brzmi czy teraz mogę poprosić pracodawcę aby zmienił mi umowę na rok (pracuje tu prawie 2 miesiące) czy będę mogła skorzystać z tej ulgi?
jak się nazywa ta ulga tzn jak mam przekonać Bossa żeby zmienił umowę (chyba w formie aneksu, nie wiem jak to powinno wyglądać), czy ie każdy o tym wie czy może oni się delikatnie mówiąc denerwują że my płacimy takie grosiki.

jeśli nie czy mogę chociaż skorzystać z innej formy ulgi np delegacyjne czy prowadzenie domu w Polsce.

bardzo proszę o sugestie

zosia

  • Gość
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Gru 2007, 13:22:01 »
uzupełnienie do wcześniejszego pytania.

Jeśli jest ktoś kto w miarę posługuje się językiem duńskim i mógłby zadzwonić do skat i zapytać u celu, byłoby super. (jeśli zbyt śmiała prośba to sory)
nie chciałabym być postrzegana jako kombinatorka w oczach szefa, jeśli potem okaże się że nic w mojej sprawie nie da się zrobić.

wielkie dziękuję
pozdrawiam

piatka

  • Gość
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Gru 2007, 13:51:21 »
W skacie, w komunie i chyba we wszystkich urzedach udziela sie informacji po podaniu cpr.
 Nikt tu tak sobie nie strzepi jezyka :P :)

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Gru 2007, 14:31:33 »
Podatku nie można zmienić ale można skorzystać z ulg gdzie są na kazdym kroku.

np

- prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego (PL i DK) - żona, mąż dzieci
- dojazd do pracy
- kupno mieszkania kolejny raz mozna skorzystac z ulgi

nie wiem co jeszcze......... :)

Zasadniczo kazdy powinien porozmawiac z ksiegowym, to jego obowiązek dopilnować tematu aby byc dobrze rozliczonym......, nawet Bank prosi o skata w celu kolejnej korekty. Jak płacisz duzy podatek to nie staraj się zejsc na 8% bo to nikomu nie słuzy długoplanowo. Płacąc jak Dun korzystasz z wszystkiego co oni, wystarczy zapytac......

 ;)

Internetowy Slowik

  • Gość
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Gru 2007, 15:16:45 »
.. ale jeśli jest sposób i prawna możliwość aby skorzystać z ulgi to dlaczego nie.
No wlasnie. :)

Ulga za koszty podróży (delegacyjne) lub za podwójne prowadzenie domu wymaga tymczasowego miejsca pracy np. bedac zatrudnionym w okresie probnym lub na czas okreslony. Zobacz Pozostałe koszty pracownika (powyżej 5.200 kr.). Zmiana umowy o prace aby otrzymac ulgi, jest kombinowaniem. ;D

Ulga za dojazd do pracy jest aktualna przy dojazdach powyzej 24 km dziennie.

Nie ma ulgi za kupienie mieszkania ale jest ulga za koszty odsetek, bez wzgledu na co jest wzieta pozyczka.

Zasadniczo kazdy powinien porozmawiac z ksiegowym, to jego obowiązek dopilnować tematu aby byc dobrze rozliczonym......, nawet Bank prosi o skata w celu kolejnej korekty. Jak płacisz duzy podatek to nie staraj się zejsc na 8% bo to nikomu nie słuzy długoplanowo. Płacąc jak Dun korzystasz z wszystkiego co oni, wystarczy zapytac......
Niewiele z tego rozumiem. Jezeli chodzi o ksiegowego w zakladzie pracy to firme nie interesuja prywatne rozliczenia podatkowe pracownikow. Wysokosc podatku tez nie ma wplywu na to, z czego mozesz korzystac.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Gru 2007, 15:41:33 »
No wlasnie. :)

Ulga za koszty podróży (delegacyjne) lub za podwójne prowadzenie domu wymaga tymczasowego miejsca pracy np. bedac zatrudnionym w okresie probnym lub na czas okreslony. Zobacz Pozostałe koszty pracownika (powyżej 5.200 kr.). Zmiana umowy o prace aby otrzymac ulgi, jest kombinowaniem. ;D

Ulga za dojazd do pracy jest aktualna przy dojazdach powyzej 24 km dziennie.

Nie ma ulgi za kupienie mieszkania ale jest ulga za koszty odsetek, bez wzgledu na co jest wzieta pozyczka.
Niewiele z tego rozumiem. Jezeli chodzi o ksiegowego w zakladzie pracy to firme nie interesuja prywatne rozliczenia podatkowe pracownikow. Wysokosc podatku tez nie ma wplywu na to, z czego mozesz korzystac.

Słowik zawsze mylisz pojęcia czy tylko tym razem.......

- mam umowe na czas nieokreslony i dodatekz za podwójne gospodarstwo się należy (zadzwon do SKAT'a). Jak kombinowaniem nazywasz zdolność orientacji sie w przepisach to powodzenia.........
- dojazd do pracy, w powiazaniu z miejscem zamieszkania, poczytaj dokładnie FORSKUDSOPGORELSE - słownik ci wystaczy
- co do mieszkanie to jedno i to samo jest tylko jedna rubryka w FORSKUDSOPGORELSE  dotycząca tego punktu.

Fakt ksiegowego to moze nie interesuje ale pierwsze rozliczenie on wprowadza, tak samo bank wykona korekte jezeli jest potrzebna.

Co do podatku to sie mylisz, zalezy ile płacisz to masz odpowiedni zakres ulg, przywilejów itp itd........

Klingon

  • Gość
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Gru 2007, 17:41:57 »
- mam umowe na czas nieokreslony i dodatekz za podwójne gospodarstwo się należy (zadzwon do SKAT'a).
Największą ulgą jest delegacyjne które wymaga tymczasowego miejsca pracy (do 2 lat chociaż nie ma stałej granicy).
Przy uldze za podwójne prowadzenie domu rozłąka musi być tymczasowa (do 2 lat). Ulga przysługuje przez 2 lata ale możliwe że w przypadku obcokrajowców długość rozłąki nie jest brana pod uwagę - dobrze usłyszeć jaka jest praktyka.

Jak kombinowaniem nazywasz zdolność orientacji sie w przepisach to powodzenia.........
Napisałem że zerwanie i podpisanie nowej umowy o pracę aby otrzymać ulgi jest kombinowaniem.

- dojazd do pracy, w powiazaniu z miejscem zamieszkania, poczytaj dokładnie FORSKUDSOPGORELSE - słownik ci wystaczy
Jest tak jak napisałem powyżej (tak też jest napisane na Forskudsopgørelsen). Dla obcokrajowców jest dodatkowo ulga za przejazdy do domu, chyba raz na miesiąc (nigdy nie widziałem zasad przyznawania tej ulgi).

- co do mieszkanie to jedno i to samo jest tylko jedna rubryka w FORSKUDSOPGORELSE  dotycząca tego punktu.
To nie jest to samo - można kupić mieszkanie za gotówkę i można wziąć pożyczkę bez kupowania mieszkania.

Fakt ksiegowego to moze nie interesuje ale pierwsze rozliczenie on wprowadza, tak samo bank wykona korekte jezeli jest potrzebna.
Księgowy odprowadza podatek obliczony przez SKAT i podany na karcie podatkowej. Bank nie koryguje wpłacanego podatku.

Co do podatku to sie mylisz, zalezy ile płacisz to masz odpowiedni zakres ulg, przywilejów itp itd........
Płacę duże podatki - jakie przywileje mi przysługują? ???

poloniainfo.dk

Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Gru 2007, 17:41:57 »

K3

  • Gość
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Gru 2007, 18:51:52 »

Jest tak jak napisałem powyżej (tak też jest napisane na Forskudsopgørelsen). Dla obcokrajowców jest dodatkowo ulga za przejazdy do domu, chyba raz na miesiąc (nigdy nie widziałem zasad przyznawania tej ulgi).


pytanie: w listopadzie sie przeprowadzilem, i od 1,5 miesiaca mam ponad 24km do pracy.... jak podatek skorygowac wstecz ??
i rozumiem, ze aby dostac ta ulge za przejazdy do domu, to trzeba znow karte podatkowa zmienic ??

Klingon

  • Gość
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Gru 2007, 19:10:29 »
Zobacz Oblicz ulgę za dojazd do pracy 2006 - u góry jest link do kalkulatorka na stronie SKAT. Przy małych zmianach możesz poczekać na PIT na wiosnę, przy dużych możesz zmienić kartę podatkową aby otrzymać pieniądze już teraz. Zapytaj w SKAT o ulgę za przejazdy do Polski (np. przez internet) i ewentualnie napisz co się dowiesz.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Gru 2007, 19:33:20 »
Największą ulgą jest delegacyjne które wymaga tymczasowego miejsca pracy (do 2 lat chociaż nie ma stałej granicy).
Przy uldze za podwójne prowadzenie domu rozłąka musi być tymczasowa (do 2 lat). Ulga przysługuje przez 2 lata ale możliwe że w przypadku obcokrajowców długość rozłąki nie jest brana pod uwagę - dobrze usłyszeć jaka jest praktyka.
Napisałem że zerwanie i podpisanie nowej umowy o pracę aby otrzymać ulgi jest kombinowaniem.
Jest tak jak napisałem powyżej (tak też jest napisane na Forskudsopgørelsen). Dla obcokrajowców jest dodatkowo ulga za przejazdy do domu, chyba raz na miesiąc (nigdy nie widziałem zasad przyznawania tej ulgi).
To nie jest to samo - można kupić mieszkanie za gotówkę i można wziąć pożyczkę bez kupowania mieszkania.
Księgowy odprowadza podatek obliczony przez SKAT i podany na karcie podatkowej. Bank nie koryguje wpłacanego podatku.
Płacę duże podatki - jakie przywileje mi przysługują? ???


hehehe
nie wiem gdzie jestes bo cos nie zabardzo. Nie ma znaczenia za co kupujesz dom/mieszkanie. Bank a wlasciwie twoj człowiek w banku koryguje SKAT'a. I to norma moze poprostu nie umiesz sie dogadac albo jestes za krótki i nie chca dla ciebie tego robic.
Pozostałe twoje dewagacje bez komentarza , szkoda czasu, napisałem jak jestw  praktyce.... wiele wczesniej

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Gru 2007, 19:34:33 »
Zobacz Oblicz ulgę za dojazd do pracy 2006 - u góry jest link do kalkulatorka na stronie SKAT. Przy małych zmianach możesz poczekać na PIT na wiosnę, przy dużych możesz zmienić kartę podatkową aby otrzymać pieniądze już teraz. Zapytaj w SKAT o ulgę za przejazdy do Polski (np. przez internet) i ewentualnie napisz co się dowiesz.

Ja nie wystepuje o ulge na dojazdy do polski.

K3

  • Gość
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Gru 2007, 21:37:21 »
Zobacz Oblicz ulgę za dojazd do pracy 2006 - u góry jest link do kalkulatorka na stronie SKAT. Przy małych zmianach możesz poczekać na PIT na wiosnę, przy dużych możesz zmienić kartę podatkową aby otrzymać pieniądze już teraz. Zapytaj w SKAT o ulgę za przejazdy do Polski (np. przez internet) i ewentualnie napisz co się dowiesz.

okej, wyszlo mi, ze robie dziennie 58km w obydwie strony....
calosc tak:
Cytuj (zaznaczone)
Befordringsfradrag
     
Beregnet således    Km    Sats pr. km    Fradrag
Daglig befordring indtil 24 km      24    0,00 kr.    0,00 kr.
Daglig befordring fra 25 - 100 km      34    1,78 kr.    60,52 kr.
Daglig befordring over 100 km      0    0,89 kr.    0,00 kr.
Befordringsfradrag pr. arbejdsdag    60,52 kr.
Befordringsfradrag for 41 arbejdsdage (oprundet til hele kroner)    2.482,00 kr.

rozumiem, ze to bede mogl sobie wpisac w odpowiednim polu do "pita" ktory dostane ze skatu za rok ubiegly ??
wiesz moze ktore pole ??

piatka

  • Gość
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Gru 2007, 21:49:41 »
Bedziesz mogl wpisac, ale w ten sposob od 58 km odejmiesz 24 i pozostala kwote pomnozysz przez wspolczynnik, ktory bedzie przy selvangivelse i przez wszystkie dni w ktorych pracowales. Wpiszesz to w rubryke chyba 53 , bedzie pisalo: befodring, jesli nalezysz do zwiazkow to tez wpiszesz skladki placone

K3

  • Gość
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Gru 2007, 21:54:00 »
Bedziesz mogl wpisac, ale w ten sposob od 58 km odejmiesz 24 i pozostala kwote pomnozysz przez wspolczynnik, ktory bedzie przy selvangivelse i przez wszystkie dni w ktorych pracowales. Wpiszesz to w rubryke chyba 53 , bedzie pisalo: befodring, jesli nalezysz do zwiazkow to tez wpiszesz skladki placone

to "Befordringsfradrag pr. arbejdsdag    60,52 kr." to obliczone juz po odjeciu pierwszych 24km
dokladnie  34km x 1,78 kr. = 60,52 kr.

piatka

  • Gość
Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Gru 2007, 22:01:18 »
jak tak policzyles to ok, pamietaj, ze jest to kwota, ktora odlicza sie od dochodu przed opodatkowaniem, a nie kwota do zwrotu

poloniainfo.dk

Odp: czy mogę zmienić podatek
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Gru 2007, 22:01:18 »

 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17940
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11907
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28837
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 9240
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir
Czy jest to mozliwe???

Zaczęty przez agunDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 16559
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2008, 19:49:23
wysłana przez karolcia19877