poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Kwota wolna od podatku  (Przeczytany 4176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline veti

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelner z Kutna
Kwota wolna od podatku
« dnia: 20 Sty 2008, 16:06:52 »
Witam serdecznie,
Przerylem to forum troche ale nie znalazlem nigdzie odpowiedzi na nurtujaca mnie sprawe, otorz za kilka dni bede zalatwial sobie karte podatkowa i ciekaw jestem jaka kwote wolna od podatku bede mogl uzyskac.

Umowe o prace mam na czas nieokreslony, nie mam zony, dzieci. W Polsce mam troche ziemi (nie wykorzystywanej w celach komercyjnych) troche akcji i oszczednosci w funduszach inwestycyjnych. Poza tym jestem na stale zameldowany w PL.

Co waszym zdaniem powinienem przedstawic w SKAT aby uzyskac jakas ulge ? Oczywiscie bede placil "normalny" podatek, taki jak dunczycy (~38%). Do pracy mam 10 min pieszo (ok 1km).

Czy jeszcze o czyms powinienem pomyslec ?

Jestem tu dopabuse pare tygodni wiec przepraszam za zadaje takie moze oczywiste dla niektorych pytania

Klingon

  • Gość
Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Sty 2008, 17:05:49 »
  • Ulga za koszty podróży (Fradrag for rejseudgifter) - tylko jeżeli jesteś zatrudniony na okres próbny (np. 3 miesiące). Po upływie tego okresu już się nie należy przy zatrudnieniu na czas nieokreślony.
  • Podwójne prowadzenie domu (Dobbelt husførelse)  - nie należy się nie mając rodziny.
Inne ulgi (fradrag) będą wliczone automatycznie.

PS. Zwróć uwagę, że karta podatkowa jest tylko zaliczką na podatek i można otrzymać nową przy większych zmianach. Właściwe rozliczenie będzie wiosną 2009.
 

piatka

  • Gość
Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Sty 2008, 17:11:59 »
Oczywiscie, ze bedziesz placil normalny podatek, a poza tym  bedziesz musial wpisac procenty od tych akcji do swojego dochodu.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Sty 2008, 20:16:44 »
Ziemia i akcje, wskazuja na to, ze masz interes zyciowy w Polsce, bedziesz musial zlozyc rowniez zeznanie w Polsce.
Aczkolwiek nie martiwlabym sie na Twoim miejscu, gdyz tutejsze 39% i odmrozone progi podatkowe w Polsce spowoduja, ze raczej nie bedziesz musial doplacac, ale Pita zlozyc musisz.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline veti

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelner z Kutna
Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Sty 2008, 22:10:30 »
Tyle ze w polsce nigdy sie nie musialem rozliczac z tego, a do ziemie jeszcze musielm placic podatek od gruntu. Wiec procz groszowej dywidendy to realnego zysku nie odnosze z tytulu posiadanych akcji czy ziemi. Fundusze inwestycyjne same rozliczaja podatek wiec tez nie trzeba skladac osobnego rozliczenia.

A czy wypelnienie rocznego PITa w Danii jest tak samo skomplikowane jak w Polsce  (ja nie mialem nigdy problemu z PITem ale moge sobie wyobrazic, ze niektorym osobom moze on sprawic trudnosc)  ?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Sty 2008, 23:54:42 »
Tak mowi prawo.... i tak jest interpretowany interes zyciowy przez urzad skarbowy... a co z tym zrobisz to juz Twoja sprawa...
Dusnki Pit mozna juz wypelnic i wyslac przez internet jesli posiadasz swoj password. Nie wiem czy jest trudne, pierwszy raz bede wypelniac w tym roku.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Klingon

  • Gość
Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Sty 2008, 00:29:24 »
A czy wypelnienie rocznego PITa w Danii jest tak samo skomplikowane jak w Polsce  (ja nie mialem nigdy problemu z PITem ale moge sobie wyobrazic, ze niektorym osobom moze on sprawic trudnosc)  ?
Dasz sobie radę a rozliczenie dopabuse w 2009.

poloniainfo.dk

Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Sty 2008, 00:29:24 »

gość

  • Gość
Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Sty 2008, 19:14:14 »
W tamtym roku miałem 17000kr fradrału ,w tym roku dostałem 3200kr poszłem do skatu powiedzieli mi że nastąpila pomyłka przy wprowadzaniu tych ich wszystkich danych do systemu który wydaje karty, i że w tamtym roku miałem "odpis delegacyjny"a w tym tylko za prowadzenie dwóch domów i pszysłali mi nową kartę z kwotą 8800kr.

Offline veti

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kelner z Kutna
Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Sty 2008, 22:59:05 »
Dzis bylem w SKAT i bylem zaskoczony jak szybko poszlo mi zalatwienie wszystkiego (CPR i karty podatkowej). Podatek niestety dowalili mi 41% a wolna kwote cos kolo 4500, podobno tak maja wszyscy dunczycy.

Zapytalem sie jak wyglada sprawda z rejestracja samochodu, a wlasciwie z pozwoleniem na legalne poruszanie sie na polskich blachach na terenie DK ale panowie bezradnie rozlozyli rece i powiedzieli ze jestem pierwsza osoba ktora o to pyta (ciekawe, co ?) i nie maja pojecia, mimo ze sa za to odpowiedzialni (jako SKAT, od stycznia 2008). Dostalem jakies dwa numery tel. do jakiegos odzalu w okolicach Cph. Ciekawe czy policja uwierzylaby w takie moje tlumaczenia ? Niemniej rozwiklam ta sprawe do konca.

Klingon

  • Gość
Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Sty 2008, 23:25:17 »
Podatek niestety dowalili mi 41% a wolna kwote cos kolo 4500, podobno tak maja wszyscy dunczycy.
Najpierw potrącone jest 8 % a potem 41 %. ;D

nie maja pojecia, mimo ze sa za to odpowiedzialni (jako SKAT, od stycznia 2008). Dostalem jakies dwa numery tel. do jakiegos odzalu w okolicach Cph.
Tak jak piszesz, jest to nowe dla SKAT, poza tym nie każdy musi wiedzieć wszystko - skabusewali Ciebie do innego oddziału 8).

poloniainfo.dk

Odp: Kwota wolna od podatku
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Sty 2008, 23:25:17 »

 

Odliczenia od podatku

Zaczęty przez RomekDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4211
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2009, 19:32:21
wysłana przez K3
Kupilem dom w Danii, czy moge przywiezc materialy bud. z PL bez dodatk. podatku?

Zaczęty przez philDział Podatki

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 16300
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2013, 22:36:52
wysłana przez 1941
Rozliczenie podatku 2010 co i jak?

Zaczęty przez dziubasewoDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5542
Ostatnia wiadomość 04 Mar 2011, 00:07:05
wysłana przez roga
Pytania o rozliczenie podatku 2009

Zaczęty przez kokiDział Podatki

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 11094
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2010, 13:34:04
wysłana przez andyandy
Zwrot podatku z Danii

Zaczęty przez diinusDział Podatki

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 40237
Ostatnia wiadomość 02 Wrz 2009, 13:21:48
wysłana przez katka