poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: związek z Duńczykiem?  (Przeczytany 17462 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline magnolia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
związek z Duńczykiem?
« dnia: 21 Lut 2008, 12:07:53 »
witam wszystkich!

Planuję zamieszkać z Duńczykiem od lipca tego roku zabieram ze sobą córkę 8- letnią. Będzie to związek nie zalegalizowany.Mam od niego sporo informacji, ale też chciałabym porozmawiać z rodakami na ten temat:-)Jesli ktoś jest w podobnej sytuacji dajcie znać....Jakie mam prawa, czy bedę pobierać zasiłek na dziecko, co z opieką medyczną, gdzie powinnam przetłumaczyć wyrok rozwodowy i akt urodzenia córki(czy w ambasadzie Duńskiej w Polsce?)Czy potrzebne są dokumenty mojej córki z obecnej szkoły?

pozdrawiam serdecznie :)

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lut 2008, 14:44:48 »
Temat omawiany.
http://poloniadenmark.info/index.php?option=com_smf&Itemid=78&topic=3913.0
Ale może ktoś jeszcze zabierze głos.

Ja z mojej strony życzę Wam powodzenia bo łatwo nie będzie ale przy dobrej woli obu stron,można ułożyć sobie dobre życie. :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lut 2008, 15:23:12 »
Jesli zwiazek nie zalegalizowany, a Ty nie masz pracy, to serdecznie odradzam. Z prostego powodu - bedziecie tu na czarno, bez jakichkolwiek swiadczen - chocby opieka medyczna czy szkola dla malej. W przypadku osob bezdzietnych przechodzily jeszcze sprawy pobytu turystycznego, opartego na posiadanych na koncie pieniadzach, ale w przypadku dziecka to wszytsko odpada.
Dokumenty przetlumaczyc musiasz na wlasna reke, najlepiej w Polsce (10 razy taniej), moga byc rowniez na angieslki, choc lepiej na dunski, tlumacz oczywiscie przysiegly.Dokumenty ze szkoly nie potrzebne. Wazne bys miala dokument potwierdzajacy sprawowowanie wladzy rodzicielskiej nad mala. Wystarczt w orzeczeniu rozwodowym zapis ze mala ma zamieszkiwac z Toba, nawet jesli wladza rodzicielska pozostaje w gestii obojga rodzicow. Jesli nie masz czegos taiego - na przyklad dowody wplat alimentow plus potwierdzenie zameldowania malej razem z Toba. To bedzie potrzebne do laczenia rodzin.
Aczkolwiek niestety, to wszystko dopabuse po slubie.
SLub i laczenie rodzin laczy sie z wplata kaucji 56.000 koron na 7 lat.

Przykro, ze nie mam dobrych wiesci.

Moze sprobujcie znalezc prace dla CIebie???
Wtedy wszystko bedzie duzo latwiejsze i obedzie sie bez wplaty kaucji.
« Ostatnia zmiana: 21 Lut 2008, 17:02:32 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline alto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lut 2008, 16:24:33 »
A nie masz mozliwosci najpierw pomieszkac z nim sama? Chodzi mi o to , zebys sprawdzila , narazie bez dziecka, czy to bedzie funkcjonowac.
 W Danii jestem dostatecznie dlugo i to nie jest mieszanie sie , to jest dobra rada. Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lut 2008, 17:01:40 »
Pomieszkania???? bez dziecka???
Po pierwsze, a co  z dzieckiem???
Po drugie, co z tesknota dziecka???
Po trzecie, nigdy sie nie dowiedza jak sie uklada, bo ma sie ulozyc w calej rodzinie, a nie pomiedzy nimi.
Po czwarte, Mala pozostawiona w imie pobytu mamy w Danii z jej dunskim partnerem, moze z tego powodu zrazic sie do Danii, a przede wszytskim do mamy partnera.

MOIM !!! zdaniem, nie jest to najlepszy pomysl.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline alto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lut 2008, 19:16:38 »
Jak zrozumialam to dziewczyna przyjezdza  bez znajomosci  jezyka ,bez pracy, wyglada ze w nieznane. Inaczej nie zadawalaby takich pytan. Zapytala o zdanie na forum no to pozwolilam sobie wyrazic moja opinie. Nie powiedzialam  ale podpowiedzialam  co byc moze powinna zrobic. Rozumiem , ze twoje pytanie  " a co z dzieckiem"  mialo na celu uswiadomienie mnie ze je zlekcewazylam. Wlasnie o to chodzi , ze to dobro  DZIECKA w pierwszej kolejnosci powinno byc   wziete pod uwage. Jak zrozumialam to jest szkolne dziecko z grupa znanych sobie rowiesnikow, tata, babcia . I nagle mama, nawet jezeli w najlepszej wierze,  zabiera ja do swiata , ktorego sama nie zna, do czlowieka , ktorego  jak rozumiem dziecko nie zna lub zna bardzo slabo. Na to chciialam zwrocic uwage ale oczywiscie sama zainteresowana postapi jak bedzie uwazala za sluszne.  Kazdy ma wlasne priorytety.  A tak przy okazji pytanie do "magnolii" jezeli to nie tajemnica , bedziesz mieszkac na Sjelland  , na Fyn czy na Jutlland ? Pozdrawiam

Offline magnolia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Lut 2008, 20:15:13 »
dziękuję za Wasze rady :)
za nic się nie obrażam, to są Wasze rozmyślania na temat mojej sytuacji i zresztą trafne...
organizuję sobie kaucję 40.000 tys. pl zł i będę pracować w Danii( praca fizyczna) trzy dni w tygodniu , gdyż średnio znam angielski, a  j. duński odpada.
Mirra ma rację zabieram córke ze sobą, bo tylko w ten sposób jestem w stanie ocenić czy stworzymy normalna rodzinę, bez akceptacji mojej córki przez  mojego przyszłego partnera zwiazek nie ma sensu.Jestem juz po duzych doświadczeniach z byłym , dalatego nie pozwolę sobie na kolejna porażkę, przedewszystkim akceptacja dziecka Jestesmy dorosłymi ludzmi.
A co do moich alimentów od ojca mojej córki ściąga je komornik na moje konto, wiec nie wiem jakie??? W MOIM WYROKUJ ROZWODOWYM JEST ZAPISANE:wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnia córką urodz. dn...... Sad pozostawia matce ..Julicie Marii Zasempie........
Czy kaucja i praca w Danii w niepełnym wymiarze wystarczy aby spokojnie zamieszkać?

poloniainfo.dk

Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Lut 2008, 20:15:13 »

yoursoul

  • Gość
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Lut 2008, 20:32:19 »
hm.... bedziesz pracowac 3 dni w tygodniu , czyli po 10 godzin dziennie ??  Aby miec legalna prace (kontrakt ) musisz miec min. 30 godzin tygodniowo .
Masz 100% gwarancje , ze dostaniesz pozwolenie na pobyt i prace tylko na podstawie wplaconej kaucji ?

Offline magnolia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lut 2008, 20:44:13 »
A z tą kaucją jest jakaś śmieszna sytuacja??
Mam mieć wydruk z konta- saldo,ze kwota 40.000tyś zł jest w moim posiadaniu w Polsce na moim osobistym koncie , jade z tym do Danii , zawidamiam ich o tym fakcie plus inne dokumenty nie mniej ważne, czekam trzy tygodnie, po czym oni wzywaja mnie, po trzech tygodniach dają mi pozwolenie na pobyt , a ja wracam do Polski  i zwracam pieniadze znajomym lub kredyt do Banku....płace nieszczęsny procent i koszty manipulacyjne....ciekawe? takie mam wiadomości, czy to prawda?nie wierzę w to

taką mam informcję od mojego partnera,że kaucja wystarczy, ale bardzo dziękuję za tą informację ,ze minimum 30 godz. w tygodniu, to jest dla mnie bardzo ważne

pozdrawiam Wszystkich  :)dziękuję za informacje

Offline magnolia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Lut 2008, 21:11:10 »
Jeśli możecie pomóc mi radą  ZAPRASZAM będę bardzo wdzięczna :)
bo nie ukrywam,że jadę do kraju którego nie znam, a na dodatek zabieram  dziecko, dlatego tym bardziej lepiej wiecęj wiedzieć niż mało



za wszystkie dotychczasowe informacje bardzo dziekuję
 :-* :-*

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Lut 2008, 21:18:35 »
Magnolio, pomieszalo sie to wszystko.

1. jesli znajdziesz prace, na minimum 30 godzin tygodniowo, przyjezdzasz z mala bez problemow, dostajecie pobyt na podstawie pracy i jest wszystko ok.

2. gotowka na koncie (ok. 50.000 koron na rok pobytu) odpada. Mozna tak zrobic, wykazac sie gotowka na koncie i dostac pozwolenie na przyklad na rok, ale bez prawa pracy. POodstawowy MINUS w ten sposob nie dostaniesz pozwolenia dla Malej.

3. Kaucja jest zwiazana z laczeniem rodzin (slub), jest to 56.000 koron, ktore sa zlozone na koncie urzedu imigracyjnego na 7 lat. Polowa jest zwracana, gdy zdasz egzamin z dunskiego (PD2 lub PD3). Sa to pieniadze dla zabezpieczenia Ciebie, gdyby doszlo do rozwodu. Bo w przypadku laczenia rodzin, pansstwo w przypadku rozwodu musi zadbac o Ciebie. Wowczas oni pokryja te koszt z tej kaucji.

CO do wyroku sadowego: jesli jest w nim napisane, ze wladza rodzicielska po Twojej stronie, nic wiecej juz nie potrzebujesz.

Kurcze trudna masz sytuacje. Nie wiem jak dlugo sie znacie, ale moze warto zaryzykowac ze slubem???  lub znalezc prace.... jakakolwiek na poczatek....
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Lut 2008, 21:27:15 »
Prosze sie nie obrazic, ale wydaje mi sie to dosc optymistycznym zalozeniem: zawiadamiam ich (mam nadzieje, ze wiem pani kogo i gdzie i z jakimi drukami), dostaje pozwolenie i juz.

Ogolnie interpretujac przepisy dunskie, to musi pani uzasadnic jakos swoja nagla potrzebe przebywania w Danii.
Posiadanie gotowki jest wiecej niz pomocne, ale prosze dokladnie sprawdzic, czy majac na utrzymaniu malotelniego nie powinna sie pani wykazac wyzsza kwota oraz miec naprawde, jakis plan dzialania.

Praca 3 razy w tygodniu po ile godzin? Gdzie? Jak zaklimatyzuje sie dziecko? Wie pani cos o szkole, kursie dla dziecka?
O jakim w ogole regionie kraju mowimy? (ponawiam te pytanie)
 
Czy na okres czekania na pozwolenie na pobyt i prace wykupi pani ubezpieczenie dla siebie i corki?

Jest tu mnostwo niuansow...

Ogolnie radzie uwaznie przewertowac Froum, zwlaszcza wszelkiego rodzaju poradniki i linki.

To, ze przyjezdza pani do Dunczyka, nie zmienia faktu, iz musi pani posiadac chociazby podstawowa wiedze o Danii.

Offline alto

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Lut 2008, 05:57:33 »
Mirra. Czy Ty czytasz co piszesz? Czy Ty wogole wiesz dlaczego jest kaucja ? A zalozenia  tej kaucji sa takie zeby to Panstwo zabezpieczylo sie przed konsekwencjami finansowymi w stosunku do  ewentualnych " porzuconych/porzucajacych  wspolmalzonkow obcokrajowcow "  a nie na odwrot.Kobieta ma wpalcic kaucje ze swoich pieniedzy bo razie np rozwodu Panstwo ma zadbac o nia i pomoc jej  " z jej kaucji". Poza tym co za pomysl ze "slubem  przynajmniej na poczatek ". A co to : jakas przymiarka, proba greneralna ?
 Jestem w Danii 17 lat wiec moja rada dla dziewczyny : najpierw pozwolenie na pobyt i prace , znalezienie pracy i w ten sposob uniezaleznianie sie finansowe a pozniej reszta. W dalszym ciagu zycze powodzenia

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Lut 2008, 08:38:02 »
Tak czytam i wiem. Za to to czytasz bez zrozumienia.
Niestety to czesta bolaczka znacznej czesci spoleczenstwa.

AHa.... nieprawda jest, ze kaucje placi kobieta, ze swoich pieniedzy.
Urzedu nie interesuje, kto kaucje placi.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline marta_malgorzata

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: +9/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Lut 2008, 08:50:07 »
Ja rowniez bylabym za opcja znalezienia pracy i na tej podstawie staranie sie o pozwolenie na prace i pobyt, w ten sposob bedziesz troche niezalezna finansowo, szybciej odnajdziesz sie w nowym otoczeniu. ;)

Powodzenia. :)

poloniainfo.dk

Odp: związek z Duńczykiem?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Lut 2008, 08:50:07 »

 

Związek zawodowy 3F, pytanie

Zaczęty przez robi2007Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3325
Ostatnia wiadomość 20 Paź 2008, 23:05:25
wysłana przez Klingon
związek partnerski czy ślub?

Zaczęty przez Mili27Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4013
Ostatnia wiadomość 12 Lip 2006, 06:22:49
wysłana przez Grzegorz_Odense
Zwiazek Polakow w Danii, Fionia

Zaczęty przez neletopDział Odense

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3917
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2008, 10:39:54
wysłana przez neletop
Zwiazek Zawodowy 3F

Zaczęty przez emil1234Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 9247
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 15:00:38
wysłana przez Klingon
Rejestrowany związek partnerski

Zaczęty przez zendkDział Pomoc!

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 8132
Ostatnia wiadomość 01 Lis 2012, 13:48:10
wysłana przez Jomir