poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Fradrag a płacenie podatku  (Przeczytany 2141 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Basic

  • Gość
Fradrag a płacenie podatku
« dnia: 06 Kwi 2008, 22:57:03 »
Witam, wiem, że pewnie już o tym było, jednak chciałbym się upewnić co do mojej sytuacji.
Czy mogę więc prosić kogoś, kto ma doświadczenie, o właściwą interpretację:

1. Pracuję w Danii na kontrakt 12 mc
2. Zamierzam być tu co najmniej kilka lat, obecnie z zamiarem na stałe
3. Aby otrzymać różnorakie odliczenia (Fradrag) pracodawca zaproponował mi kontrakt czasowy, (choć chce mnie na dłużej), i dał do wypełnienia przez US w Polsce dokument dla SKAT - mówiący, że podlegam pod Tax Liabliity w Polsce
4. Nie mam w Polsce żony, dzieci, pracy, i zamierzam być w DK więcej niż 185 dni w roku
5. Za pracę w PL w styczniu i lutym tego roku złożyłem już PIT, zawiadomiłem US o zmianie m. zamieszkania
6. W DK pracuję od 01.03

Moje pytanie brzmi:

- czy muszę na koniec 2008 rozliczyć się z fiskusem w PL, jeśli tak ile i od czego zapłace podatek
- czy dostanę od duńskiego SKAT Rezydencję Podatkową aby nie płacić podatku w PL w ogóle
- czy mam lepiej czekać na ustawę o Abolicji, która niejako jest u bram rozwiązania ?

z góry dziękuję za pomoc, to dla mnie b. ważne, chciałbym ucziciwie podejść do tematu,

pozdrawiam

Klingon

  • Gość
Odp: Fradrag a płacenie podatku
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Kwi 2008, 23:14:22 »
Wychodze z zalozenia ze pracujes od 1.3.2007, w przeciwnym wypadku zapomnij o abolicji.
Najlepiej jak otrzymalbys Ulga za koszty podróży (diety) i Polsce weszla abolicja za 2007 rok. ;D
Jezeli w 2007 roku miales rezydencje podatkowa w Polsce to tam tez musisz rozliczyc sie z dunskich dochodow.
W 2008 roku zmien rezydencje podatkowa do Danii i nie bedziesz musial rozliczac sie w Polsce. Powinienes to zglosic US w ciagu miesiaca.

PS. Mysle ze nie mozesz miec stalego miejsca zamieszkania w Polsce (aby otrzymac diety) i rezydencje podatkowa w Danii - gdzies podatek trzeba zaplacic.

Basic

  • Gość
Odp: Fradrag a płacenie podatku
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Kwi 2008, 14:08:57 »
Nie,

w Danii pracuję od 1.03.2008,
i najlepiej chciałbym dostać Rezydencję Podatkową od SKAT, czy jednak jest to możliwe jeśli wcześniej przyznano mi ulgi Fradrag z tytułu przebywania za granicą?

I jeśli nie dostanę rezydencji, to będe musiał rozliczyć się również ze skarbówką w Polsce, jak obliczyć taki wydatek i jak US w Polsce powiadomić o dochodach?

poloniainfo.dk

Odp: Fradrag a płacenie podatku
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Kwi 2008, 14:08:57 »

 

Odliczenia od podatku

Zaczęty przez RomekDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4196
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2009, 19:32:21
wysłana przez K3
Kupilem dom w Danii, czy moge przywiezc materialy bud. z PL bez dodatk. podatku?

Zaczęty przez philDział Podatki

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 16266
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2013, 22:36:52
wysłana przez 1941
Rozliczenie podatku 2010 co i jak?

Zaczęty przez dziubasewoDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5528
Ostatnia wiadomość 04 Mar 2011, 00:07:05
wysłana przez roga
Jaki jest podatek ????(procentowo) w Danii i czy jest wolna kwota od podatku??

Zaczęty przez Tomasz231Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10083
Ostatnia wiadomość 27 Sie 2010, 14:48:05
wysłana przez vred
Pytania o rozliczenie podatku 2009

Zaczęty przez kokiDział Podatki

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 11073
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2010, 13:34:04
wysłana przez andyandy