poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Artykuly o Danii w prasie polskiej  (Przeczytany 355945 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tula

  • Gość
Artykuly o Danii w prasie polskiej
« dnia: 14 Kwi 2008, 19:13:53 »
Tytulem wstepu -- szukalam takiego tematu w Hydeparku, bo mi sie majaczy, ze kiedys byl, ale wymieklam na 13 stronie, jedyne, co znalazlam, to artykul o dunskiej polityce, a to nie to samo. Ale jesli przeoczylam, niech mnie Margaret przeniesie ;).

http://przekroj.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3694&Itemid=58
« Ostatnia zmiana: 21 Maj 2008, 15:12:33 wysłana przez Tula »

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwi 2008, 20:12:40 »
Szczególnie jak wypisują bzdury typu: jest tu łatwiej o pracę niż w Irlandii, zapominając dodać, gdy zna się język duński.
I potem przyjeżdża taki P. Kowalski do szwagra brata za ostatnie pieniądze ... i na miejscu okazuje się wielkie rozczarowanie.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Tula

  • Gość
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Kwi 2008, 20:17:10 »
Szczególnie jak wypisują bzdury typu: jest tu łatwiej o pracę niż w Irlandii, zapominając dodać, gdy zna się język duński.
I potem przyjeżdża taki P. Kowalski do szwagra brata za ostatnie pieniądze ... i na miejscu okazuje się wielkie rozczarowanie.
Mnie najbardziej zdziwilo, ze informatycy pracuja w gazetach :o. Chyba jak angielskiego nie znaja...

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Kwi 2008, 20:33:52 »
Artykul jak kazdy inny o Danii. Kusza wysokimi stawkami (ok 160-200 DKK) co moim zdaniem jest nieporozumieniem. Nie wspominaja o zaplaceniu podatku, czy tu czy w Polsce. Stawki takie sa osiagalne dla bezposrednio zatrudnionych specjalistow. Osoby startujace u posrednika moga liczyc na ok 80 DKK po odjeciu "haraczu". Mam mieszane uczucia co do naplywu fali polakow do Danii...

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Kwi 2008, 20:36:58 »
Wprowadzają w błąd kolejnych, którzy w to uwierzą: Język polski dominuje też w hotelach, kasach w supermarketach oraz kawiarniach.

P.S. Tula jest kilka tematów, ale każdy raczej sprowadza się do konkretnego artykułu. Niech zostanie tak jak jest 8)

Zniesmaczona

  • Gość
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Kwi 2008, 21:09:40 »
Eh ... coraz gorzej sie dzieje :( A bylo tak fajnie.

Ostatnio do sklepu - netto - wpadla ekipa "polskich" pracownikow, zakupili 3 butelki o pojemnosci 0,75l + kilka puszek o pojemnosci 0,33l ... do tego miedzy soba uzywali bardzo wielu wyrazow na k...., ch.... i odjechali bmw z piskiem opon.

Zaluje, ze znam jezyk polski. A ze znajomymi bede chyba juz tylko rozmawiala po niemiecku badz angielsku.

Klingon

  • Gość
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Kwi 2008, 22:33:35 »
Zaluje, ze znam jezyk polski.
A ja widziałem całkiem przyzwoitego Polaka.  :) Widziałem go rano w lusterku. ;D

poloniainfo.dk

Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Kwi 2008, 22:33:35 »

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Kwi 2008, 23:27:35 »
A ja widziałem całkiem przyzwoitego Polaka.  :) Widziałem go rano w lusterku. ;D

Wierze Ci na slowo, masz racje :)

Klingon

  • Gość
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Kwi 2008, 09:04:44 »
Wierze Ci na slowo, masz racje :)
Nie wierz mi na slowo, sam zobacz. Jezeli nie mam racji to zamow wizyte u psychologa. ;D

lilianka

  • Gość
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Kwi 2008, 09:33:03 »
ja osobiścia jakis czas temu widziałam w samym centrum Vejle leżącego na ławce młodego Polaka,leżącego i dosłownie wymiotujacego pod siebie....zwracał uwage starsztch Dunczyków , którzy mysleli że jest chory... słychac było : wyp... K...   itd . ..no świadczy o nas ...

lilianka

  • Gość
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Kwi 2008, 09:40:24 »
aaa na pocieszenie : nie kazdy taki jest, sa młodzi Polacy( i nie tylko mlodzi) którzy sie umieja zachowac, i robią pozytywna opinie :)))

K3

  • Gość
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Kwi 2008, 09:47:41 »
aaa na pocieszenie : nie kazdy taki jest, sa młodzi Polacy( i nie tylko mlodzi) którzy sie umieja zachowac, i robią pozytywna opinie :)))
Tylko, ze potrzeba dziesieciu takich na jednego idiote

Tula

  • Gość
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Maj 2008, 15:16:35 »
Dotad POLITYKA nie miala szczescia do artykulow o Danii; co czytamy wzmianke, zzymamy sie, bo informacje czesto sa niescisle lub po prostu bledne. A tu niespodzianka, mila:

http://www.polityka.pl/archive/do/registry/secure/showArticle?id=3359133

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Maj 2008, 10:27:53 »
Duńczycy kłócą się o chusty

Rząd chce zakazać noszenia chust w sądach. - Co będzie dalej? Ustalą jak długą mogę mieć brodę?! - irytuje się Zubair Butt Hussain, rzecznik Rady Duńskich Muzułmanów.



Duńskie organizacje muzułmańskie są oburzone na rząd Andersa Fogha Rasmussena, który chce zakazać noszenia islamskich chust przez sędziów i innych urzędników sądowych. Ferment może przenieść się za granicę, bo od czasów opublikowania w gazecie "Jyllands Posten" karykatur Mahometa Dania ma w świecie islamu łatkę kraju niechętnego muzułmanom.

Tym razem Kopenhaga chce się przygotować na każdą ewentualność. Dyplomaci z duńskich placówek na świecie dostali już instrukcje na wypadek antyduńskich demonstracji.

Wycofanie się z pomysłu nie wchodzi w grę. Przygotowywana ustawa dotycząca zakazu noszenia symboli religijnych w sądach ma poparcie większości partii, w tym opozycyjnych socjaldemokratów. Minister sprawiedliwości Lene Espersen tłumaczy, że nie chodzi w niej o dyskryminowanie jakiejkolwiek religii, ale o zagwarantowanie neutralności sądów.

Niebawem sędziowie czy prokuratorzy z Danii nie będą mogli pojawiać się na sali obrad nie tylko w muzułmańskich chustach, ale i żydowskich jarmułkach, turbanach czy z innymi noszonymi w widocznym miejscu symbolami religijnymi, np. krzyżykami.

Muzułmańscy działacze przekonują, że pod płaszczykiem walki o neutralność światopoglądową odbywa się ordynarna dyskryminacja. - Co będzie dalej? Ustalą jak długą mogę mieć brodę - irytuje się Zubair Butt Hussain, rzecznik Rady Duńskich Muzułmanów. Z kolei Sabba Mirza, 25-letnia studentka prawa w Danii przekonuje, że nosi chustę nie z powodów religijnych, ale osobistych. - Chusta to część mojego stylu życia - tłumaczyła duńskim mediom.

W liczącej 5,5 mln ludzi Danii żyje niecałe 200 tys. wyznawców islamu, który jest drugą religią w tym luterańskim kraju.

Przeciw zakazowi opowiada się Birthe Ronn Hornbech, minister ds. integracji. Także sami sędziowie mają zastrzeżenia. - Lata nauki, szkolenia i praktyka gwarantują, że działamy zgodnie z prawem i nie kierujemy się swymi przekonaniami czy religią - przekonywał BBC przewodniczący jednego z sądów Torben Goldin.

Wielu Duńczyków drażni to, że zakaz wprowadzany jest pod dyktando ksenofobicznej i antyimigranckiej Duńskiej Partii Ludowej (DF). Pomysł ustawy narodził się bowiem po kontrowersyjnej antymuzułmańskiej kampanii reklamowej populistów. Kilka tygodni temu Duńska Partia Ludowa pokazała plakat przedstawiający młodą muzułmankę w burce z sędziowskim młotkiem. Pod sugestywnym zdjęciem znalazł się podpis: "Giv os Danmark tilbage", czyli "Oddajcie nam Danię".

Choć przeciw kampanii wystąpili publicyści, autorytety i grupa intelektualistów, to populiści skutecznie przestraszyli Duńczyków. Z sondaży wynika, że większość popiera zakaz. Na dodatek, choć Duńska Partia Ludowa pozostaje poza rządem, wspiera go w parlamencie. Dlatego premier Rasmussen musi liczyć się z ksenofobicznym sojusznikiem.

DF domagała się wprawdzie szerokiego zakazu - obejmującego także szkoły, uczelnie, szpitale i miejsca publiczne - ale nawet przeforsowanie go w sądach jest jej sukcesem. Zbijający kapitał na duńskiej niechęci do imigrantów populiści i ich słynąca z niewyparzonego języka szefowa Pia Kjarsgaard rozdają karty w sprawie polityki imigracji nie od dziś. Ich zasługą jest m.in. to, że Dania prowadzi dziś bardzo restrykcyjną politykę wobec imigrantów. Działacze Duńskiej Partii Ludowej portretują przeciętnego azylanta jako "Alego z osiemnaściorgiem dzieci na karku, który nadużywa duńskiego systemu opieki społecznej, wyciągając milion koron zasiłków rocznie".

Dania jest kolejnym po Holandii krajem, w którym rząd planuje wprowadzenie częściowego zakazu noszenia strojów muzułmańskich. We Francji i w kilku niemieckich landach obowiązuje zakaz noszenia muzułmańskich chust w szkołach. Francuskie urzędniczki nie mogą też nosić chust w pracy. We Włoszech istnieje zakaz zasłaniania twarzy, co ma zapobiegać aktom terroryzmu.


Źródło: Gazeta Wyborcza

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Cze 2008, 14:30:16 »
Duńscy nauczyciele boją się uczniów

TERAZ NAUCZĄ SIĘ BRONIĆ
Kursy samoobrony dla nauczycieli - taki pomysł walki z narastającą przemocą w duńskich szkołach mają władze oświatowe w Kopenhadze.
Inicjatywa władz oświatowych została przyjęta z dużym zadowoleniem przez Kopenhaski Zwiazek Nauczycieli. Jego przedstawiciel Ole Hein Cristensen uznał kursy za niemal najważniejszy element tzw. pakietu bezpieczeństwa, wprowadzanego w celu zwalczania szkolnej przemocy.

Kursy obejmują ponadto naukę dawania sobie rady ze stresami i obciążeniami psychicznymi będącymi skutkiem agresji słownej ze strony uczniów, a także naukę prowadzenia mediacji oraz rozwiązywania konfliktów.

Pierwsi absolwenci szkolenia mają pojawić się w kopenhaskich szkołach już w listopadzie.



źródło: http://www.tvn24.pl/0,1552115,0,1,wiadomosc.html

poloniainfo.dk

Odp: Artykuly o Danii w prasie polskiej
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Cze 2008, 14:30:16 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 250989
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 611
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26962
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33272
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30318
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand