poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??  (Przeczytany 262537 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline teddy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #60 dnia: 22 Cze 2008, 12:51:55 »
Dziekuje,wiem teraz troche wiecej.Czyli jezeli moja przyjaciolka ma umowe na czas nieokreslony,i pracodawca jest zrzeszony to po CPR i "zolta karte"musimy isc do komuny.Tak przy okazji jak jestem na forum,czy Ktos z Was Kochani zna Kogos ,kto za jakas tam oplata wprowadzilby Nas w te zawile problemy proceduralno-finansowe.Chcialbym nadmienic ze sa to nasze poczatki w Danii,uczymy sie dunskiego,ja posluguje sie w urzedach niemieckim ale roznie to bywa.Mieszkamy w Middelfart.Lacze pozdrowienia

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #61 dnia: 13 Sie 2008, 10:14:25 »
Wydział Konsularny Ambasady informuje, że 17 kwietnia Duński Parlament zdecydował o zmianach w prawie imigracyjnym.
Obywatele 10 nowych państw członkowskich UE, w tym Polacy, którzy po 1 maja 2008 roku zostali zatrudnieni w firmach mających podpisane umowy zbiorowe ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym, nie muszą już występować o prawo pracy i prawo pobytu w Danii i obowiązują ich już ogólne przepisy UE.

Oznacza to, że w takiej sprawie nie jest już potrzebne zgłoszenie do Duńskiego Urzędu Imigracyjnego. Zamiast tego, osoby podejmujące pracę w ramach umów zbiorowych muszą zgłosić się do lokalnego urzędu administracyjnego - Statsforvaltning - w celu rejestracji, w okresie 3 miesięcy od daty przyjazdu do Danii.

Patrz procedura: linki 1. http://www.kopenhaga.polemb.net/files/komunikaty/uklad%20zbiorowy.doc 
2. http://www.kopenhaga.polemb.net/files/komunikaty/formularz%20OD1.pdf

Należy odnotować, że

- na samym początku zatrudnienia, pracodawca musi wydać dokumentację pisemną w sprawie zatrudnienia w ramach umowy zbiorowej;
- dla zatrudnienia na okres krótszy niż 3 miesiące, rejestracja nie jest konieczna;
- zatrudnienie może rozpocząć się przed rejestracją, bezpośrednio po przyjeździe do Danii;
- ten rodzaj rejestracji zatrudnienia odnosi się tylko do umów zbiorowych na poziomie krajowym;
- zgłoszenia w sprawie zatrudnienia wysłane już do Duńskiego Urzędu Imigracyjnego będą traktowane według nowego prawa (nie ma potrzeby ponownego zgłaszanie w lokalnym urzędzie administracyjnym);
- nie ma już wymaganego wcześniej obowiązku minimum 30 godzin pracy tygodniowo;
- zatrudnienie nie objęte umową zbiorową na poziomie krajowym nadal wymaga prawa pracy i pobytu wydanego przez Duński Urząd Imigracyjny.

Bliższe szczegóły można uzyskać na stronie http://www.nyidanmark.dk/da-dk lub kontaktując się z lokalnym urzędem administracyjnym Statsforvaltning.

Adresy Urzędów Regionalnych http://www.kopenhaga.polemb.net/files/komunikaty/formularz%20OD1.pdf

Pracownicy podejmujący pracę w firmach nie objętych zbiorowymi układami pracy powinni starac się o wydanie zezwolenia na pobyt i pracę według dotychczasowych procedur.

Patrz procedura: Linki 1. http://www.kopenhaga.polemb.net/files/komunikaty/poza%20ukl%20zbiorowym.doc 
2. http://www.kopenhaga.polemb.net/files/komunikaty/AR6.pdf



Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #62 dnia: 17 Paź 2008, 10:57:01 »
Spis wiekszosci firm posadajacych podpisana umowe zbiorowa z 3F - branza gastronomiczna:
http://www.3f.dk/3f.dk/Main.External.aspx?path=%2f3f.dk%2fspisesteder&layout=

gość

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #63 dnia: 19 Paź 2008, 09:34:14 »
Interesuje mnie czy mając pozwolenie na pracę i pobyt w firmie,gdzie pracuję 32 godz tygodniowo jest możliwe aby dorobić w innej firmie np.raz lub dwa razy w miesiącu i przedstawiając tylko bikort.Dodam że jest to praca w soboty za stawkę 100% wiecej.Ta druga praca nie jest objeta układem zbiorowym(tak myślę).Może ktoś zna odpowiedź.

Offline ladygreen

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Paź 2008, 10:49:44 »
witam,
mam kontrakt od 01/10 ale restauracja w ktorej pracuje nie ma ukladu zbiorowego a zawod kucharza nie podlega(chyba?????)pod specjalizacje objete nowym prawem. I co teraz?Rozumiem jaka procedure powinnam przejsc ale czy to rowniez oznacza ze do czasu dostania decyzji nie moge pracowac?Wczesniej juz pracowalam na terenie DK ale przez agencje a kontrakt byl na 3 miesiace do konca wrzesnia.Mam CPR i mam na podstawie obecnego kontraktu nowa karte podatkowa(to tez mnie zadziwia-nie mam prawa pobytu ale karte podatkowa mam)W århus  urzedzie jak przyszlam zlozyc papiery o pozwolenie na pobyt i prace z kontraktem na ktorym bylo zaznaczone , ze firma nie podlega pod uklad zbiorowy pani stwierdzila, ze pracuje nielegalnie ??? szybko wyszlam.
I co dalej..........dzieki

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #65 dnia: 22 Paź 2008, 11:05:10 »
Wydaje mi sie, ze zawod kucharza "podpada" pod 3F.
Moze warto sie zapytac pracodawcy lub sprawdzic w zwiazkach czy dana firma ma podpisany uklad zbiorowy.

Jesli nie, to nalezy podazac tzw"stara sciezka" w ubieganiu sie o pozwolenie na pobyt i prace. I, rzeczywiscie nie mozna w miedzyczasie pracowac.

Offline ladygreen

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #66 dnia: 23 Paź 2008, 11:33:59 »
Firma nie ma podpisane ukladu...jest zaznaczone na kontrakcie i pytalam szefowej....
a gdzie moge sprawdzic czy dane zawody podlegaja pod 3F??

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #66 dnia: 23 Paź 2008, 11:33:59 »

Klingon

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #67 dnia: 23 Paź 2008, 11:56:03 »
Normalnie NNF podpisuje uklady zbiorowe z firmami zatrudniajacymi ludzi przy zywnosci ale twoja firma nie ma podpisanej umowy zbiorowej.

marek777

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #68 dnia: 23 Paź 2008, 13:22:38 »
Zaraz..warunkiem uzyskania pozwolenia na prace (gdy firma nie ma podpisanego ukladu zbiorowego) jest staranie sie o takowe w Imigration Office. Niemniej aby w ogole aplikowac, trzeba miec podpisany juz kontrakt z pracodawca (czyli pracowac w tym czasie) Czy okres pracy w takiej firmie do czasu uzyskania pozwolenia jest praca "na czarno". Toz to sie kupy nie trzyma. A co z lista firm posiadajacych "pozwolenia z gory" ? Pozdrawiam

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #69 dnia: 23 Paź 2008, 15:00:34 »
Juz nie ma takiej listy - stracila waznosc po 18. maja br.
Mozna miec podpisany tzw: kontrakty intencyjny lub zwykly z data zatrudnienia od X - otrzymania zezwolenia. Pozostaje potem przypominac o sobie w Kbh.

marek777

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #70 dnia: 23 Paź 2008, 18:11:47 »
To troche dziwne, pierwszy raz slysze o umowie intencyjnej, to chyba wcale nie funkcjonuje w praktyce. Zglaszam sie do pracodawcy, czyli odpowiadam na jego oferte pracy np. z dn. 23.10 a on zatrudnia mnie z data np. miesiac pozniejsza (bo tyle trwa zalatwienie spraw w Imigration Office, jezeli nie duzo dluzej) i czeka na mnie ten miesiac??? Bzdura. Jezeli mu odpowiadam, podpisuje ze mna kontrakt od dnia nastepnego i juz. Reasumujac, do czasu otrzymania pozwolenia na prace i pobyt pracuje "nielegalnie" (majac kontrakt, karte podatkowa i konto w banku, sic!!!) To swiadczy dobitnie o totalnej niespojnosci dunskiego systemu wymiany informacji w tej kwesti..  A podobno w Danii wszystkie urzedy wiedza wszystko o pracowniku/obywatelu..

K3

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #71 dnia: 23 Paź 2008, 18:14:45 »
To troche dziwne, pierwszy raz slysze o umowie intencyjnej, to chyba wcale nie funkcjonuje w praktyce. Zglaszam sie do pracodawcy, czyli odpowiadam na jego oferte pracy np. z dn. 23.10 a on zatrudnia mnie z data np. miesiac pozniejsza (bo tyle trwa zalatwienie spraw w Imigration Office, jezeli nie duzo dluzej) i czeka na mnie ten miesiac??? Bzdura. Jezeli mu odpowiadam, podpisuje ze mna kontrakt od dnia nastepnego i juz. Reasumujac, do czasu otrzymania pozwolenia na prace i pobyt pracuje "nielegalnie" (majac kontrakt, karte podatkowa i konto w banku, sic!!!) To swiadczy dobitnie o totalnej niespojnosci dunskiego systemu wymiany informacji w tej kwesti..  A podobno w Danii wszystkie urzedy wiedza wszystko o pracowniku/obywatelu..

czekając na pozwolenie nie możesz pracować, jest to nielegalne... zarówno firma jak i ty możecie załapać ładnych kilka tysięcy DKK kary...

a powinno to funkcjonować właśnie tak, jak napisałeś: umowa z terminem zatrudnienia "za dwa miesiące", wniosek o pozwolenie, czekamy, pozwolenie i zaczynamy pracę...

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #72 dnia: 24 Paź 2008, 19:40:53 »
To swiadczy dobitnie o totalnej niespojnosci dunskiego systemu wymiany informacji w tej kwesti..  A podobno w Danii wszystkie urzedy wiedza wszystko o pracowniku/obywatelu..

To poproś swojego pracodawcę na czarno żeby ci zrobił przelew czarnych pieniędzy na konto ZANIM dostaniesz pozwolenie do ręki. :D
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #73 dnia: 24 Paź 2008, 19:51:08 »
To poproś swojego pracodawcę na czarno żeby ci zrobił przelew czarnych pieniędzy na konto ZANIM dostaniesz pozwolenie do ręki. :D


Jak rozumiem, to jest zart???!!! Czy mam zacytowac regulamin?

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #74 dnia: 24 Paź 2008, 20:10:13 »
Tak to jest żart który ma na celu uświadomienie jak ten system jednak działa.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #74 dnia: 24 Paź 2008, 20:10:13 »

 

airshow 2008

Zaczęty przez maggie23Dział Hydepark

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 13045
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2008, 23:14:16
wysłana przez kahma
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 21541
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3
Podatki w 2008????

Zaczęty przez dorotaa22Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6733
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2007, 10:44:38
wysłana przez Zurich
korekta za 2008

Zaczęty przez tazzolDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4943
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2010, 23:58:37
wysłana przez Artar
JSC a ferie penge za 2008

Zaczęty przez SJC searchDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 10142
Ostatnia wiadomość 01 Cze 2009, 17:12:30
wysłana przez Gość