poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??  (Przeczytany 263188 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pytajnik

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #75 dnia: 26 Paź 2008, 19:50:31 »
Jestem w Danii od kwietnia 2007r. Wszystkie formalności dopełnione (żółta karta, zameldowanie itd). Przez pierwsze pol roku pracowałem dla pośrednika; od listopada 2007 pracuje dla normalnej firmy w normalnym wymiarze godzinowym. Przy przechodzeniu "od pośrednika" do "normalnej firmy byłem w urzedzie gdzie dostałem:
opholds - og arbejdstilladelse
(czyli pozwolenie na pracę z określonym stanowiskiem i firmą w której mogę pracować) które jest ważne do 21 listopada 2008r.Pytanie: czy w świetle tych nowych przepisów znów muszę udać sie do urzędu w celu przedłużenia tego pozwolenia? (jesli tak to do którego urzedu; jeśli nie to czy na 100% i czy w związku z tym mogę w ogołe o tym ophols og arbejdstilladelse

Tula

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #76 dnia: 26 Paź 2008, 19:57:52 »
Musi sie Pan wypelnic formularz o przedluzenie Panskiego pobytu i pozwolenia; jest on na stronie www.statsforvaltningen.dk Teraz juz powinien Pan dostac tzw. europejskie pozwolenie na pobyt i prace, bez okreslonego pracodawcy.

pytajnik

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #77 dnia: 26 Paź 2008, 20:55:52 »

Dzieki.
Czyli nic sie nie zmienilo (a raczej jesli znalazlem dobry formularz to nawet skomplikowalo gdyz formularz nie ma 3-4 stron tylko 14.. ;) ) i znowu musze wypelnic formularz i jechac z nim 30km do urzedu w innym miescie? (za pierwszym razem wypelnialem 4 stronicowy formularz i musialem dac 2 zdjecia; jak przechodzilem od pośrednika do "normalnej" firmy juz bez zdjęć musiałem wypełnić formularz 3 stronicowy, a teraz czy na 100% musze wypelnic ten formularz:

http://www.nyidanmark.dk/NR/rdonlyres/27021B54-73CD-45DC-B53D-B6D57CF01F9F/0/ar6_ansoegning_arbejds_opholdstilladelse_nye_eu_lande_endelig.pdf

)
Czy tak?

Tula

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #78 dnia: 26 Paź 2008, 21:16:00 »
Nie, nie ten formularz. Pisalam, ze na stronie statsforvaltningen, nie immigration office.
Ten:
http://www.nyidanmark.dk/resources.ashx/Resources/Blanketter/Ansoegningsskemaer/2008/OD1_ansoegning_eu_opholdsdokument_statsforvaltningen.pdf

pytajnik

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #79 dnia: 26 Paź 2008, 21:31:05 »
no tak ale wedle tej strony:
http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/borgere_fra_eu_og_norden/statsborgere_nye_eu_lande/

cytuje:
Forlængelse af registreringsbevis og arbejdstilladelse
Registreringsbevis skal ikke forlænges.

Arbejdstageren kan ansøge om at få sin arbejdstilladelse forlænget ved at benytte ansøgningsskemaet, som er nævnt ovenfor (AR6).

Hvis den oprindelige arbejdskontrakt er tidsbegrænset og er ved at udløbe, og ansøgeren ønsker at fortsætte hos den samme arbejdsgiver, skal ansøgeren sammen med ansøgningen medsende kopi af den nye arbejdskontrakt.

Hvis den oprindelige arbejdskontrakt ikke er tidsbegrænset, er det tilstrækkeligt at medsende en skriftlig bekræftelse fra arbejdsgiveren om, at ansøgeren siden, tilladelsen blev givet, har været og fortsat er ansat det pågældende sted.

Mens Udlændingeservice behandler forlængelsesansøgningen, har ansøgeren ret til at opholde sig i Danmark og arbejde ved samme arbejdsgiver som hidtil - også selvom den oprindelige opholds- og arbejdstilladelse nu er udløbet.

Hvis ansøgeren ønsker at starte hos en ny arbejdsgiver, skal ansøgeren søge om arbejdstilladelse ved at benytte ansøgningsskemaet, som er nævnt ovenfor (AR6).

koniec cytatu - powinienem wypełnić ten formularz który podałem...
Wypelnie chyba oba (na wszelki wypadek) wezme znowu pol dnia wolnego i przejade 30 km - zapisze sie "w kolejce" - odczekam 2-3 godziny i wroce.  Nie da sie tego zalatwic internetowo? Ach ta biurkracja...


malyfizol

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #80 dnia: 28 Paź 2008, 21:33:49 »
Czołem utrapieńcy
Tak sobie czasami czytam jak to co poniektórzy strasznie lamentują że ciężko i długo się czeka na CPR to ja chciałbym uprzejmie zakomunikować że cała akcja zdobycia CPR zaczynając od złożenia podania o zezwolenie na pobyt i prace dla mnie i rodziny do otrzymania tegoż właśnie CPR oraz żółtej karty zajęło 12 SŁOWNIE DWANAŚCIE  dni roboczych a jestem świeżym, przeciętnym żuczkiem emigracyjnym, który nikogo tutaj nie zna. Reasumując niech mi to ktoś w końcu wytłumaczy w czym problem, może jednak bardzo mijacie się z prawdą???

Szczęśliwy FIZOL bo zaewidencjonowany w tym pięknym kraju.
Życzę powodzenia innym Żuczkom  :D

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #81 dnia: 29 Paź 2008, 23:07:11 »
Czołem utrapieńcy
Tak sobie czasami czytam jak to co poniektórzy strasznie lamentują że ciężko i długo się czeka na CPR to ja chciałbym uprzejmie zakomunikować że cała akcja zdobycia CPR zaczynając od złożenia podania o zezwolenie na pobyt i prace dla mnie i rodziny do otrzymania tegoż właśnie CPR oraz żółtej karty zajęło 12 SŁOWNIE DWANAŚCIE  dni roboczych a jestem świeżym, przeciętnym żuczkiem emigracyjnym, który nikogo tutaj nie zna. Reasumując niech mi to ktoś w końcu wytłumaczy w czym problem, może jednak bardzo mijacie się z prawdą???

Szczęśliwy FIZOL bo zaewidencjonowany w tym pięknym kraju.
Życzę powodzenia innym Żuczkom  :D


Coz, Panu sie udalo, to super, gratuluje   :)    Jest Pan szczesliwcem , ale nie kazdy ma tak samo. Zamiast sugerowac, ze inni uzytkownicy forum klamia, prosze przyjac do wiadomosci, ze nie kazdy ma tyle szczescia co Pan.
« Ostatnia zmiana: 30 Paź 2008, 08:33:52 wysłana przez Juta »

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #81 dnia: 29 Paź 2008, 23:07:11 »

Offline Poli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #82 dnia: 29 Lis 2008, 13:42:21 »
Coz  prawo zmienia sie pozytywnie w dani, a myslalam, ze ta cholerna folkepartii tylko bedzie nas pogrążała w papierach.
Po 12 miesiacach pracy w dani nie musze juz przedłużać pobytu czasowego  ;D :), wiec nastepnym razem zawitam w biurze z papierami o pobyt staly  8).

Co do cpr, ja otrzymalam moj numer od razu w komunie, pan urzednik napisal mi na papierze moj nowy numer, pozniej czekalam  juz na wyrobienie karty i to bylo chyba tydzien  albo dwa  :P. Wiec raczej wszystko zalezy od dobrej woli urzędasów  :).

Tula

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #83 dnia: 29 Lis 2008, 16:21:15 »
Po 12 miesiacach pracy w dani nie musze juz przedłużać pobytu czasowego  ;D :), wiec nastepnym razem zawitam w biurze z papierami o pobyt staly  8).

Nie sadze, zebys dostala:
http://wiki.poloniainfo.dk/index.php/Sta%C5%82y_pobyt


« Ostatnia zmiana: 29 Lis 2008, 19:37:37 wysłana przez Tula »

Offline Poli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #84 dnia: 29 Lis 2008, 19:24:23 »
Po 12 miesiacach pracy w dani nie musze juz przedłużać pobytu czasowego  ;D :), wiec nastepnym razem zawitam w biurze z papierami o pobyt staly  8).
Cytuj (zaznaczone)
Nie sadze, zebys dostala:
http://wiki.poloniainfo.dk/index.php/Sta%C5%82y_pobyt


Alez sadze,  ;D, osobniscie babka poinformowala mnie w urzedzie ;).

Tula

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #85 dnia: 29 Lis 2008, 19:38:44 »
Alez sadze,  ;D, osobniscie babka poinformowala mnie w urzedzie ;).
Oklamala Cie paskudnie, bowiem na stronie imigracyjnego jest dokladnie to, co w naszej wikipedii.
Ewentualnie mylisz pobyt staly z EU-ophold.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #86 dnia: 29 Lis 2008, 19:43:17 »
Wiele osob myli te 2 rzeczy. Na stronie Urzedu Imigracyjnego stoi wyraznie "EU-statsborgere og deres familiemedlemmer har mulighed for efter særlige regler at få opholdstilladelse på ubegrænset tid efter 5 års lovligt ophold i Danmark."

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #87 dnia: 29 Lis 2008, 19:52:11 »
Tula ma racje, a pani w urzedzie na pewno nie oklamala Poli, tylko moze nie calkiem zrozumiala o co Poli chodzi, bo pozwolenie na pobyt staly w Danii to zupelnie inny rozdzial niz staranie sie o prace tyczasowa lub na okres nieograniczony.

Offline Poli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #88 dnia: 30 Lis 2008, 12:31:30 »
A co wam chodzi z tymi 5 latami , czy ja pisalam , kiedy nalezy mi sie staly pobyt  ???

Pisalam, ze nie musze juz przedluzac pobytu czasowego, dopabuse zawitam w urzedzie jak bede mogla starac sie o pobyt staly :
permanent opholdstilladelse, najwczesniej po trzech latach pobytu w danii i pracy oczywiscie.

Prosze bardzo wszystko wytlumaczone czarno na bialym:

http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/familiesammenfoering/forlaengelse.htm

Edit

Jeszcze sprawe blizej wytlumacze , aby pomoc innym.

Ja po 12 miesiacach pobytu w danii i pracy przez ten sam okres obecnie dostalam "pobyt nieograniczony" -  tidubegrænset.
Po dwoch latach  czyli 3 latch pobytu w danii i jednoczesnej pracy , zdanym egzamin DP 3 ,moge starac sie o pobyt staly - permanent.

Wiec naprawde nie oplaca sie przyjeżdżać do dani na warunkach laczenia rodzin, lepiej zalatwic sobie prace , w taki sposob jest obecnie o wiele szybciej i bezproblemowo ;)
 
« Ostatnia zmiana: 30 Lis 2008, 13:41:25 wysłana przez Poli »

jurek.dk

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #89 dnia: 30 Lis 2008, 20:02:20 »
Wypowiedzi mnóstwo a ja ciągle nie wiem Czy jak skończyło mi się terminowe pozwolenie na pobyt to musze się ubiegać o ponowne czt nie???

Pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #89 dnia: 30 Lis 2008, 20:02:20 »

 

airshow 2008

Zaczęty przez maggie23Dział Hydepark

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 13055
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2008, 23:14:16
wysłana przez kahma
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 21673
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3
Podatki w 2008????

Zaczęty przez dorotaa22Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6747
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2007, 10:44:38
wysłana przez Zurich
korekta za 2008

Zaczęty przez tazzolDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4953
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2010, 23:58:37
wysłana przez Artar
JSC a ferie penge za 2008

Zaczęty przez SJC searchDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 10161
Ostatnia wiadomość 01 Cze 2009, 17:12:30
wysłana przez Gość