poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??  (Przeczytany 263578 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #90 dnia: 30 Lis 2008, 20:43:49 »
Kazdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Najlepiej napisac/zadzwonic do Urzedu Imigracyjnego i dokladnie opisac swoja sytuacje. Chyba, ze chcesz sobie tylko teoretycznie pogadac, to mozesz tutaj   :)

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #91 dnia: 30 Lis 2008, 21:08:29 »
Poli, piszesz, Że "nie opłaca się przyjeżdzać w ramach dojazdu do współmałżonka,a lepiej ZAŁAtwić sobie tu pracę"...
Naprawdę myślisz, że wszyscy przyjeżdzają tu po to ,żeby PRACOWAĆ i każda żona i matka, która dojeżdza do drugiej połówki tylko o tym marzy?  ???

yoursoul

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #92 dnia: 30 Lis 2008, 21:27:48 »
Poli - musisz byc  bardzo wyjatkowa, poniewaz nawet na dunskiej stronie Urzedu Emigracyjnego na ktora sie powolujesz , pisze wyraznie , ze tylko w pojedynczych wypadkach mozliwe jest przyznanie cudzoziemcowi pobytu stalego zaledwie po 3 latach ...
To samo uslyszal moj maz dzwoniac i wypytujac sie  w w/w urzedzie o opcje 3, 5 i 7 letnie ...

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #93 dnia: 01 Gru 2008, 12:42:29 »
Czasowo nieograniczone prawo pobytu:

Obcokrajowcy, ktorzy posiadaj prawo pobytu na zasadzie laczenia rodzin (malzenstwo lub inny zwiazek) z osoba w Danii, moga
uzyskac prawo pobytu stalego (permanent) normalnie po 7 latach pobytu w Danii. Jest mozliwosc wczesniejszego uzyskania prawo stalego pobytu (po 5 lub 3 latach), ale sa to raczej wyjatki od ww zasady.

Normalnie, osoby przebywajace w Danii na zasadzie laczenia rodzin, moga/musza starac sie o przedluzenie zezwolenia. Pierwszw zwzwolenie na pobyt jest 2-letnie. Nastepne rowniez 2-letnie, i w koncu 3-letnie. Razem wiec 7 lat. Po tym okresie mozna starac sie o pobyt staly.

Wazne: nalezy samemu zatroszczyc sie o przedluzenie. Spozniony wniosek moze spowodowac grzywne lub odmowe udzielenia pobytu albo
potraktowania wniosku jako pierwszy wniosek o pobyt (utrata ciaglosci pobytu).

Jest rowniez mozliwosc uzyskania pobytu po 5 lub nawet 3 latach pod warunkiem, ze wszystkie wymagania podane na stronie Emigration
Office zostaly spelnione + spelnienie nastepujacych warunkow:

Wnioskodawca - zanim uzyskal pozwolenie na pobyt na zasadzie laczenia rodzin - mial prawo pobytu z innych wzgledow, np. praca, studia itp.

Wnioskodawca nie otrzymywal pomocy wg prawa socjalnego lub prawa integracyjnego w ciagu ostatnich 3 lat (nie wiem jak np. traktowac
kursy jezyka/czesciowo oplacane przez panstwo)

Wnioskodawca w duzym stopniu ma "tilknytning til det danske samfund". Nie sadze, ze tylko same malzonstwo/wspolzycie z osoba zamieszkujaca i posiadajaca w Danii (polak, polka pracujaca w Danii) traktowane jest jako "tilknytning" til det danske samfund.   

Offline Poli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #94 dnia: 01 Gru 2008, 15:02:18 »

Naprawdę myślisz, że wszyscy przyjeżdzają tu po to ,żeby PRACOWAĆ i każda żona i matka, która dojeżdza do drugiej połówki tylko o tym marzy?  ???

Takze ,nie kazda zona i matka , marzy aby byc kura domowa uzalezniona od faceta , niemogąca usamodzielnić sie.
Moim marzeniem nie jest siedzenia w domu calymi dniami tylko rozwijać sie zawodowo i miec jakis inny cel z zyciu oprocz dzieci.

Zreszta, ja podalam tylko przyklad, ktory moze komus pomoc w podjeciu decyzji, przed przyjazdem do danii, ze ta strona ( pobyt pracowniczy) jest latwiej  :).

ÆROZOL

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #95 dnia: 11 Gru 2008, 18:01:10 »
Jestem ciekaw czy mozna przedluzyc sobie pobyt, aplikujac o EU ophold na podstawie edukacji w CBSI Sprogcentret nie bedac nigdzie zatrudnionym i jako zrodlo dochodow podac kontanthjælp. Jak myslicie? ktos zetknal sie z taka sytuacja? Urzednicy niestety nie znali na to odpowiedzi i odsylaja z miejsca na miejsce.... jak to zwykle bywa. Aczkolwiek udalo mi sie na tej podstawie zlozyc wniosek OD1, na którego rozpatrzenie muszę poczekać jeszcze 3tyg. i nie daje mi to spokoju. Cala moja sprawa jest ze soba sprzeczna i nie wiaze sie wedle prawa. W momencie zwolnienia (to mnie spotkalo) teoretycznie moja karta pobytu i pozwolenia na prace stracilo moc prawna. Dlaczego wiec, byla ona glownym dokumentem na podstawie ktorego zalatwilem sobie zasilek, ktory bedzie mi wyplacany do konca marca ( z ta data konczy mi sie stare pozwolenie na pobyt, ktore teoretycznie juz jest niewazne gdyz zostalem zwolniony)?
Tego pytania jak sie domyslacie.... urzednikom nie zadalem  ;)
Apeluje do Was zebyscie sie nie bali walczyc o sprawy, o ktore teoretycznie nie macie prawa walczyc. Dunskie prawo jest bardzo waskie i elastyczne. Nie jeden raz w sposob dyplomatyczny udalo mi sie je nagiac, niekoniecznie szybko i przyjemnie ale w finale zawsze usciskujac dlon zmeczonemu urzednikowi  :)

Tula

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #96 dnia: 11 Gru 2008, 21:47:38 »
Jestem ciekaw czy mozna przedluzyc sobie pobyt, aplikujac o EU ophold na podstawie edukacji w CBSI Sprogcentret nie bedac nigdzie zatrudnionym i jako zrodlo dochodow podac kontanthjælp. Jak myslicie?
Bardzo bym sie zdziwila, dlatego, ze teoretycznie EU ophold przysluguje po 12 miesiacach nieprzerwanego zatrudnienia.

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #96 dnia: 11 Gru 2008, 21:47:38 »

Klingon

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #97 dnia: 11 Gru 2008, 22:01:14 »
.. Cala moja sprawa jest ze soba sprzeczna i nie wiaze sie wedle prawa. W momencie zwolnienia (to mnie spotkalo) teoretycznie moja karta pobytu i pozwolenia na prace stracilo moc prawna. Dlaczego wiec, byla ona glownym dokumentem na podstawie ktorego zalatwilem sobie zasilek, ktory bedzie mi wyplacany do konca marca ( z ta data konczy mi sie stare pozwolenie na pobyt, ktore teoretycznie juz jest niewazne gdyz zostalem zwolniony)?
Tego pytania jak sie domyslacie.... urzednikom nie zadalem  ;)
Apeluje do Was zebyscie sie nie bali walczyc o sprawy, o ktore teoretycznie nie macie prawa walczyc.
Jak wyjdzie to na jaw to Dunczycy nie beda widzieli tego jako walke tylko tym czym jest - oszustwem. Jak sam myslisz, dlaczego Polacy nie maja zbyt dobrej opinii w krajach zachodnich?

PS. Opieralem sie na powyzszej wypowiedzi i nie mam pojecia czy nalezy sie zasilek z gminy (kontanthjælp).

ÆROZOL

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #98 dnia: 11 Gru 2008, 23:57:55 »
Chcesz przez to powiedziec, ze jestem oszustem i robie Polakom opinie taka jaka jest? Dlatego, ze dostalem zasilek bo zwolniono mnie z pracy? Nie mam zamiaru pouczac "Madrzejszych urzednikow" rzucajac sobie klod pod nogi przy okazji.
Oni konczyli dunskie prawo nie ja. Ja jako Polak madry, nie cwany, widze mase niescislosci, ktorych widocznie inni nie zauwazaja. Np. po przepracowaniu 12mc. mamy prawo do zasilku dla bezrobotnych. Kiedy  Polak w Danii jest bezrobotny, po prostu tutaj nie istnieje, ma 6mc na utrzymanie sie sam i znalezienie pracy, po 6mc. jedzie na wycieczke do Malmo i ma kolejne 6mc. Czyli prawo do zasilku dla bezrobotnych mamy wtedy kiedy pracujemy, kiedy tracimy prace tracimy prawo pobytu i tym samym prawo do zasilku dla bezrobotnych. A jednak ten zasilek przyznaja na okres  waznosci karty pobytu, ktora juz jest niewazna.  Czy to nie jest idiotyczne?  Mysle, ze kwestii prawnych dzialajacych na niekorzysc panstwa po prostu nie udostepnia sie publicznie badz o nich sie glosno nie mowi. Zabezpieczaja sie w ten sposob a jednak wnioski przyjmuja mowiac, ze nie maja pojecia co bedzie dalej... I nikt tu nikogo nie oszukuje. A jak "Wyjdzie na jaw" to beda mieli nauczke, zeby doksztalcic swoja kadre urzednicza.

K3

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #99 dnia: 12 Gru 2008, 00:02:39 »
Chcesz przez to powiedziec, ze jestem oszustem i robie Polakom opinie taka jaka jest? Dlatego, ze dostalem zasilek bo zwolniono mnie z pracy? Nie mam zamiaru pouczac "Madrzejszych urzednikow" rzucajac sobie klod pod nogi przy okazji.
Oni konczyli dunskie prawo nie ja. Ja jako Polak madry, nie cwany, widze mase niescislosci, ktorych widocznie inni nie zauwazaja. Np. po przepracowaniu 12mc. mamy prawo do zasilku dla bezrobotnych. Kiedy  Polak w Danii jest bezrobotny, po prostu tutaj nie istnieje, ma 6mc na utrzymanie sie sam i znalezienie pracy, po 6mc. jedzie na wycieczke do Malmo i ma kolejne 6mc. Czyli prawo do zasilku dla bezrobotnych mamy wtedy kiedy pracujemy, kiedy tracimy prace tracimy prawo pobytu i tym samym prawo do zasilku dla bezrobotnych. A jednak ten zasilek przyznaja na okres  waznosci karty pobytu, ktora juz jest niewazna.  Czy to nie jest idiotyczne?  Mysle, ze kwestii prawnych dzialajacych na niekorzysc panstwa po prostu nie udostepnia sie publicznie badz o nich sie glosno nie mowi. Zabezpieczaja sie w ten sposob a jednak wnioski przyjmuja mowiac, ze nie maja pojecia co bedzie dalej... I nikt tu nikogo nie oszukuje. A jak "Wyjdzie na jaw" to beda mieli nauczke, zeby doksztalcic swoja kadre urzednicza.


idiotyczne jest to, że ty nie masz prawa do owego zasiłku.....

i powiem wprost: jesteś złodziejem, gdyż czyjaś niewiedza nie upoważnia cię do wykorzystywania tego...

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #100 dnia: 12 Gru 2008, 00:18:55 »
Nie mam zamiaru pouczac "Madrzejszych urzednikow" rzucajac sobie klod pod nogi przy okazji.
Oni konczyli dunskie prawo nie ja.(...)  A jak "Wyjdzie na jaw" to beda mieli nauczke, zeby doksztalcic swoja kadre urzednicza.

Hm, ciekawe. Czyzby w Polsce kazdy urzednik byl po prawie i administracji? Cos w to watpie.

ÆROZOL

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #101 dnia: 12 Gru 2008, 00:28:28 »
Idiotyczne jest to, ze mam prawo do tego zasilku, tylko nie ma na to odpowiedniej sankcji prawnej i nie jest to moja wina tylko panstwa. Zalatwiajac sprawe przedstawilem szereg dokumentow, niczego nie ukrywajac, bo i tak wszystko mieli w komputerach, kiedy cos im nie pasowalo przy mnie wykonywali telefony do roznych instytucji.
 
Powiem wprost nie zaczynajac zdania od "I"
Nazywajac mnie zlodziejem robisz z siebie idiote. Twoja niewiedza nieupowaznia cie do wyzwisk. 






K3

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #102 dnia: 12 Gru 2008, 00:35:02 »
Idiotyczne jest to, ze mam prawo do tego zasilku, tylko nie ma na to odpowiedniej sankcji prawnej i nie jest to moja wina tylko panstwa. Zalatwiajac sprawe przedstawilem szereg dokumentow, niczego nie ukrywajac, bo i tak wszystko mieli w komputerach, kiedy cos im nie pasowalo przy mnie wykonywali telefony do roznych instytucji.
 
Powiem wprost nie zaczynajac zdania od "I"
Nazywajac mnie zlodziejem robisz z siebie idiote. Twoja niewiedza nieupowaznia cie do wyzwisk. 


w przeciwieństwie do ciebie ja tylko nazwałem fakty, dowodów dostarczyłeś sam
prawa do zasiłku nabywasz po roku, gdy należysz do A-kasse, a po roku dostaje się wspomniany EU-ophold, którego nie masz....

ÆROZOL

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #103 dnia: 12 Gru 2008, 00:36:50 »
A Ty mala idac do lekarza wiesz np. z jakich glikoprotein zbudowany jest wirus grypy? Nie musisz tego wiedziec. To obowiazek lekarza. Tak samo jest z urzednikami, musza znac prawo wokol ktorego sie obracaja.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #104 dnia: 12 Gru 2008, 00:45:55 »
Nie interesuje mnie budowa wirusa grupy, ale jej glowne rodzaje/szczepy, ktore panuja w danym roku i na ktore byly opracowane szczepionki.

Tak, wiem pane Ærozol, o co pan pije, ale jak pan sam zauwazyl w pierwszym swoim poscie, za dwa tygodnie bedzie pan wiedzial, czy Dania nadal bedzie pana chciala goscic.

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #104 dnia: 12 Gru 2008, 00:45:55 »

 

airshow 2008

Zaczęty przez maggie23Dział Hydepark

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 13058
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2008, 23:14:16
wysłana przez kahma
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 21732
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3
Podatki w 2008????

Zaczęty przez dorotaa22Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6755
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2007, 10:44:38
wysłana przez Zurich
korekta za 2008

Zaczęty przez tazzolDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4954
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2010, 23:58:37
wysłana przez Artar
JSC a ferie penge za 2008

Zaczęty przez SJC searchDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 10163
Ostatnia wiadomość 01 Cze 2009, 17:12:30
wysłana przez Gość