poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: dunski savoir-vivre  (Przeczytany 229231 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bulinka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #75 dnia: 04 Wrz 2010, 18:02:44 »
Czy w Danii chłopak/mąż daje dziewczynie/żonie kwiaty z okazji np.:urodzin?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #76 dnia: 04 Wrz 2010, 22:44:44 »
Kwiaty. Jak najbardziejObowiazkowo.  czesto wstaje wczesnym rankiem aby zrobic lepsze niz na codzien sniadanie. Najczesciej (w moim srodowisku) maz/chlopak bierze wolne z pracy aby spedzic ten dziec z solenizantem. 

[Posted on: 04 Wrz 2010, 22:41:09]

Pracuje  juz  w  Danii     sporo   ponad  rok   , mialem  sasiadow   Dunczykow    ale  wybaczcie    w tej  chwili ide na  swoje    wynajmuje  dom   i bede  mial    2 sasiadow  , co wypada  a  co nie  , isc z  ciastem   sie  przywitac  , zaprosic na  grilla .  Nie wiem  doradzcie ..


Pozwolilam sobie na zmiane tematu. Juta

Z ciastem i grillem poczekaj az ich troche poznasz. Pojdz i przywitaj sie, powiedz, ze jestes nowym sasiadem i pare slow o sobie, ale nie za duzo i nie za prywatnie i nie zobowiazujaco. 

Offline Bulinka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #77 dnia: 05 Wrz 2010, 16:21:34 »
Dziękuję Roga.

Offline prawnik

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #78 dnia: 24 Sie 2012, 06:47:40 »
Witam
Wynająłem mieszkanie, wprowadzilem się i zacząłem rozpakowywać. Trwało to trochę bo i ja iżona dużo pracujemy, mamy dzieci, kupowaliśmy meble itd. po kilku tygodniach urządzania się , dostaliśmy list ze spółdzielni z uwagami, że należy zachowywać się cicho i dostosować do sąsiadów i panujących norm. Okazało się, że sąsiedzi pod nami zdążyli już napisać donos z pretensjami do spółdzielni. Do nas nie przyszli, nic nie powiedzieli...  :o Stąd wniosek: my nie zdążyliśmy się rozpakować, a oni już zdążyli napisać donos. Jakoś nie zamierzam się z kimś takim fraternizować. dystans mają zapewniony.
mkz

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #79 dnia: 24 Sie 2012, 16:19:43 »
A tu to taka narodowa tradycja sąsiad na sąsiada  ;D nic się nie łam i odpłać pięknym za nadobne najlepiej w spółdzielni albo w skat  :P wtedy zaczną cię szanować. 

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #80 dnia: 24 Sie 2012, 22:49:55 »
Prawniku, wszystko może mieć swoje wytłumaczenie. Nie napisałeś o której godzinie montowaliście meble, przybijaliście gwoździe, wierciliście dziury w ścianach. Piszesz, że oboje z żoną pracujecie - czyli robiliście to wieczorami. Może do późnej nocy.  Możliwe, ze w tej spółdzielni nie wolno wiercić i chałasować po godz. 19:00. Nie sądzę, żeby Wasz sąsiad był taki głupi, żeby robić sobie wrogów od samego początku sąsiadowania. Może obawiał się, że się z Wami nie dogada - i nie próbował. To oczywiście tylko moje gdybania. Ale ciekawie byłoby się odwiedzieć, dlaczego napisał skargę, zamiast z Wami porozmawiać. Pozdrawiam

Offline prawnik

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #81 dnia: 12 Paź 2012, 11:39:14 »
Obawiam się, że rację ma vordingborg. Manior postepuje tak jak ja. Najpierw szukam u siebie przyczyny lub wady, a potem u innych. Niestety nowacja postepowania sąsiada jest taka. Przyszedł w końcu do mnie / podszedł przed domem/ i poinformował mnie, że napisał na mnie drugi donos. W tym czasie moja żona z tłumaczką / dla pewności/ pojechała do spółdzielni. Tam jej powiedzieli , że u duńczyków w spółdzielni to standard, przeprosili i cześć. Cześć. Mam tylko cichą nadzieję, że moja żona nie powiedziała co wyprawiają nasi sąsiedzi. zeszła by do ich poziomu. Moja lodowata uprzejmość i brak reakcji na donosy jest dla nich nie dozniesienia. Moja żona.. cóż: chce mieć spokój. Tak, że problem jest i to raczej w glowach duńczyków. Tutaj mógłbym napisać opowiadanie o tym co oni wyprawiają ale my to już przerabialiśmy po wojnie. Napiszę tylko, że ci z parteru budują płoty wokół swoich placyków do grilla, chociaż spółdzielnia posadziła wszystkim indywidualne żywopłoty... W wioskach naokoło też tak jest a mieszkańcy tej spółdzielni jak i 90% tego kraju to wieśniacy. W Polsce kiedyś wieszali pranie na linie rozpiętej od bloku do bloku, zostawiali kalosze przed klatką schodową a w nowej hucie trzymali świnie na balkonie...
pozdrawiam
mkz

poloniainfo.dk

Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #81 dnia: 12 Paź 2012, 11:39:14 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #82 dnia: 12 Paź 2012, 20:56:13 »
W wioskach naokoło też tak jest a mieszkańcy tej spółdzielni jak i 90% tego kraju to wieśniacy. W Polsce kiedyś wieszali pranie na linie rozpiętej od bloku do bloku, zostawiali kalosze przed klatką schodową a w nowej hucie trzymali świnie na balkonie...
pozdrawiam
mkz
Nie generalizuj. Ci wiesniacy wiedza jak sie zachowac, jak wychowywac dzieci, jak prowadzic taktowna rozmowe, maja kulture osobista, spoleczna i polityczna, maja wiedza i sa doinformowani, czego niestety nie mozna powiedziec nie tylko o wiesniakach w kraju z ktorego przyjechales ale rowniez o "miastowych".

inna

  • Gość
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #83 dnia: 12 Paź 2012, 21:21:41 »
Roga ty chyba po dusnku robiony byles skoro uwazasz ze:
maja kulture osobista spoleczna i polityczna maja wiedza i sa doinformowani duza ilosc nawet nie wie gdzie lezy PL a pytania czy macie papier toaletowy i czy sa samochody w Pl to tylko nieliczne glupawe pytania zadali twoim zdaniem "hero super " dunole  :o


Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #84 dnia: 13 Paź 2012, 05:58:40 »
Roga ty chyba po dusnku robiony byles skoro uwazasz ze:
maja kulture osobista spoleczna i polityczna maja wiedza i sa doinformowani duza ilosc nawet nie wie gdzie lezy PL a pytania czy macie papier toaletowy i czy sa samochody w Pl to tylko nieliczne glupawe pytania zadali twoim zdaniem "hero super " dunole  :o

...hm...ciekawa jestem, jaką wiedzą przeciętny Polak może się pochwalić na temat Danii...?Że Andersen?Ale gdzie to Odense leży?Że jakaś syrenka w Kopenhadze?
Proponuję prosty test- przy okazji wizyty w Polsce przeprowadzić "sondę uliczną" i zapytać przypadkowych przechodniów, co wiedzą o Danii...zdziwiłabyś się pewnie, jak "głęboka" jest nasza, polska wiedza o świecie, w którym żyjemy...

Jakoś mnie nigdy nikt nie zapytał, czy mamy w Polsce papier toaletowy....hm....może swoim zachowaniem dałaś powód, by takie pytanie zadać 8) :P ;D
Znajomi Duńczycy , owszem, pytają, jak każdy człowiek ciekawy świata, o Polskę.O nasze zwyczaje, o miasta, które warto zobaczyć, o filmy, które warto obejrzeć...

Mieszkam na Fynie, sielskiej wysepce :), w małej wiosce.Gdy rano odprowadzam córeczkę do dagpleje, zagadują nas takie babciny o balkonikach...Gdy przepraszam, że nie rozumiem po duńsku, natychmiast przechodzą na angielski. Podaj mi , proszę, podobną sytuacje z Polski.Ułatwię- nawet nie z małej wioski, tylko z dużego miasta.
« Ostatnia zmiana: 13 Paź 2012, 06:17:50 wysłana przez happybeti »
" Polak gorszego sortu"

inna

  • Gość
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #85 dnia: 13 Paź 2012, 09:29:31 »
hm....może swoim zachowaniem dałaś powód, by takie pytanie zadać bylam za potrzeba.Tobie proponuje moze zacznij uczyc sie dunskiego to moze zrozumiesz pewne sprawy i poznasz ten kraj z innej strony.

Offline EUZEBINA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta

Offline EUZEBINA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #87 dnia: 13 Paź 2012, 10:02:23 »
to tak dla tych ,co pisza ze dbaja o dzieci!!!!!!!!!!!!

Offline EUZEBINA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #88 dnia: 13 Paź 2012, 10:04:02 »
chodzi oczywiscie o nienagannych dunskich rodzicow!

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #89 dnia: 13 Paź 2012, 10:06:52 »
Bedac ostatnim razem w Polsce, na poczcie glównej w jednym z najwiekszych naszych miast: panienka z okienka zapytala mnie A ta Dania to gdzie lezy? Panienka nie wiedziala czy sprzedac mi znaczek do Azji czy do Afryki  ;D

Czy to dowód ze  wszyscy Polacy to debile, idioci, glupie polaczki co nie wiedza do czego sluzy papier toaletowy?

P.S Wielu "starszych" dunczykow do tej pory pamieta reportaze z Polski kryzysowej i kilometrowe kolejki po papier toaletowy, szkoda ze sami Polacy o tym zapomnieli.

Do Euzebina - takich samych linków z Polski tez moge znalezc dziesiatki i o czym to bedzie swiadczyc?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

poloniainfo.dk

Odp: dunski savoir-vivre
« Odpowiedź #89 dnia: 13 Paź 2012, 10:06:52 »

 

Czy moglby ktos przetlumaczyc zalaczony dunski tekst?

Zaczęty przez core82Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8230
Ostatnia wiadomość 10 Mar 2016, 19:51:30
wysłana przez Emill
gdzie wymienic polski certyfikat na dunski ( wozki widlowe )

Zaczęty przez kumcokDział Hydepark

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 19400
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2022, 20:01:03
wysłana przez wafl
jezyk dunski

Zaczęty przez FuzzeDział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8316
Ostatnia wiadomość 21 Wrz 2017, 13:32:12
wysłana przez Jomir
Ktos pomoze mi przetlumaczyc na jezyk dunski

Zaczęty przez slawomir111Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 9067
Ostatnia wiadomość 28 Gru 2016, 14:26:19
wysłana przez slawomir111
Duński odpowiednik polskiego BIK

Zaczęty przez GośćDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10086
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2008, 17:10:55
wysłana przez lolo