poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: praca oraz ceny w danii  (Przeczytany 19703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Maj 2008, 14:24:27 »
Cytuj (zaznaczone)
Podpowiem Ci.
Tula sukces - zaczynasz pisac jak ja :)

Cytuj (zaznaczone)
Czy jezeli zrzekne sie obywatelstwa polskiego otrzymam dunskie bede nadal Polka
Tak, wdg mnei dalej bedziesz Polka.

Co do tego dlaczgeo napisalem w poprzendim poscie.
Nie chc emi sie teraz rozgrzbeywac tego tematu gdyz zaraz wychdoze i czasu nei mam na wiecej odpowiedzi ale kto wie moze lepiej zalozyc kolejny watek, moze znowu powymienaimy sie punktem widzenia.

Szkoda ze wybywam do Polski wkrotce bo chetnei bym dalej podyskutowal :( ale nic, zobaczymy po powrocie w jakim temacie znowu ktos uzna ze powiedzialem cos zle. W sumei zaczyna to sie robic smeiszne i interesujace, gdziebym nie napisal to i tak zle hmmm chyba zaczne prowadzic statystyki :)

Z powazaniem

Svaria
« Ostatnia zmiana: 20 Maj 2008, 14:37:11 wysłana przez Svaria »
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Maj 2008, 15:01:30 »
Tresc w poprzednim poscie dopisales post factum, wiec daruj sobie tego typiu uwagi.

Hmm..
Z punktu widzenia przynaleznosci panstwowej - juz nie bede.
Z punktu widzenia kulturalno-historycznej - to mocno dyskusyjne, gdyz kultury nasze zbytnio sie nie roznia, a w domu celebrujemy zarowno dunska jak i polska tradycje, ale raczej na zasadzie przenikania, a nie celbrowania danej... punkt historyczny.... czesc zycia zwiazana z historia jednego kraju, czesc z drugiego....
Jezyk uzywany w domu: polski, dunski, angielski
Paszport: zakladamy opcje zrzecznia sie polskiego, czyli dunski
Pochodzenie rodzicow: teoretycznie polskie.... tylko dlaczego mam skosne oczy, wystajace kosci policzkowe i ciemnobrazowe wlosy????

No, Panie Svario!!!
Kim ja bede za kilka lat wedlug Ciebie????

Bo wedlug mnie samej dobrze wiem....
Naprawde nie ma sensu zapewnianie sobie monopolu na wiedze o innych ludziach...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Klingon

  • Gość
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Maj 2008, 15:17:51 »
Identyfikowac sie ze mna nie musisz. Niemniej jednak nei zapominaj jednego - oboje jestesmy Polakami i tego sie nigdy nei zmieni, nei wazne czy bedziesz mial paszport dunski, niemiecki czy amerykanski, zawsze ja i ty bedziemy Polakami.
Zgadza sie. Jaka jest twoja pointa? ???

Identyfikacja
5. utożsamianie się jednostki lub grupy z przekonaniami albo wartościami innych ludzi lub innej grupy

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Maj 2008, 15:57:05 »
Mirro, widzisz wdg mnie dalej bedziesz Polka tylko ze z dunskim paszportrem i naprawde nie rozumiem po co takie obuzenie.
Monopolista na wiedze nie jestem, wrecz przeciwnie - wiele mi brakuje do bycia omnibusem.

Klingonie pointa juz byla

Pan Svaria doszedl do wniosku ze wycofuje sie z tematu. Poddaje sie gdyz nie widzi dalszego sensu dyskusji na ten temat. :)

Z powazaniem

Svaria
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

Offline Patrycja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Maj 2008, 17:13:08 »

Dzis w Netto mialam niezwykla  przyjemnosc spotkania rodakow.
Uslyszalam ich juz z drugiego konca sklepu.... Ze jak juz k... sa w tym sklepie, to kupia ten pier.... papier.... A wogole te Dunki, k... to one sie tak ubieraja... takiej jednej to mowie ci k.... cala piz...bylo widac....
Na nieszczescie w kolejce mialam ich za plecami... winko se chlopaki kupowali.... i sie bardzo k.... spieszyli bo to k... juz wpol do czwartej bylo...



 :o :o :o :o :o
Żenada...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Maj 2008, 17:43:55 »
Mirro, widzisz wdg mnie dalej bedziesz Polka tylko ze z dunskim paszportrem i naprawde nie rozumiem po co takie obuzenie.

... a z czego to bedzie wynikalo????
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Fireman

  • Gość
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Maj 2008, 13:53:14 »
Hmm...Moze z tego, ze przynajmniej jeden z Twoich rodzicow jest Polakiem i plynie w Tobie polska krew, Twoi dziadkowie moze byli gorliwymi patriotami, a pra pra dziadkowie przelewali swoja krew, aby ich pra pra wnuczeta nie narodzily sie np.w Rosji zamiast w Polsce??
Ale wiesz, ja jako Polak, nie wywyzszam sie nad innymi narodami, ale jestem dumny z powodu mojej narodowosci.I bardzo Ciesze sie(nie obrazajac), ze takie osoby jak Ty z Polski wyjechaly. Co do Slazakow to moze i nie wszyscy tacy sa, jednak wypowiadam sie na podstawie tego co sam doswiadczylem, co doswiadczyl moj brat pracujac za granica i na podstawie informacji ktore wymienilem z Polka(starsza osoba) mieszkajaca od wielu lat w Niemczech. Niestety na podstawie owych doswiadczen, mozna sobie wyrobic pewna opinie, bo niestety osob pozytywnych nie doswiadczylem, choc wcale nie twierdze ze takowych nie ma. A co do stereotypu Polaka jaki posiadacie, to jest to tylko zenujacy stereotyp.Az przykro cos takiego sie czyta...Bo jest oparty chyba tylko o robotnikow wyjezdzajacych za granice z powodu braku jakichkolwiek perspektyw, bedacego czesto skutkiem nieuctwa i alkohollizmu. niestety bardzo czesto wlasnie takie osoby wyjezdzaja do pracy i tworza taka, a nie inna opinie o sobie, a tym samym niestety o narodzie. Ale osoby ktore w ten sposob oceniaja caly narod i mysla stereotypowy, wykazuja sie pewnego rodzaju plytkoscia intelektualna...W tv bardzo czesto sie slyszy o Niemcach- wyrodnych rodzicach, maltretujacych albo gwalcacych swoje dzieci.To tak jakbysmy mieli sobie wyrabiac taka opinie o calym narodzie..chociaz moze przyklad nie najlepszy, to jednak   chyba daqjacy przyklad plytkiego myslenia...Zastanowcie sie troche i poznajcie wiecej osob, faktow, nie tylko z jednego srodowiska, a dopabuse pozniej oceniajcie wieksze zbiorowisko ludnosci...

poloniainfo.dk

Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Maj 2008, 13:53:14 »

Tula

  • Gość
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Maj 2008, 14:03:37 »
W tv bardzo czesto sie slyszy o Niemcach- wyrodnych rodzicach, maltretujacych albo gwalcacych swoje dzieci.
No ostatnio to akurat Austriak byl... Polska ma zreszta tez swoje dzieci w beczkach z kapusta, Belgia swojego Marcela Dutrux itp. Zbrodnia nie zna granic i narodowosci.

W kontekscie rozwazan o przynaleznosci do Narodu, mysle sobie o mojej kolezance z klasy. Jest Litwinka urodzona w Wilnie (ma litewski paszport); rodzice sa Polakami, ich rodzice po II wojnie zostali w Wilnie, ktore stalo sie czescia ZSRR. W domu mowia po polsku, w szkole kolezanka mowila po rosyjsku, na ulicy po litewsku, ma wiec trzy jezyki od dziecinstwa. Zna jeszcze angielski i niemiecki (te jezyki studiowala) i wlasnie podeszla do PD3. Dania jest kolejnym z wielu krajow, w jakich mieszkala i pracowala. Kim wiec ona jest? Sama o to pytana, mowi, ze nie wie i nie czuje potrzeby takiego sie okreslania, czasami czuje sie bardziej Polka, czasami Litwinka, na co dzien zas czuje sie Europejka, bo w niemal wszystkich krajach kontynentu czuje sie jak "u siebie".

marysha

  • Gość
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Maj 2008, 14:25:48 »
Kiedyś zastanawiałam się nad zmianą obywatelstwa, ale tylko ze względów praktycznych-staranie się o wizę przy wyjazdach do USA. Jednak w trakcie załatwiania wszystkiego, a trwa to jednak chwilkę, zrezygnowałam z tego. Może i ułatwiłoby mi to życie, ale nie na tyle by było to konieczne. Listonoszem też nie chciałam zostać. Zawsze, gdy mnie wysyłano zagranicę prostowałam informacje o narodowości. Nie dlatego, że czułam się lepsza czy też z przekory. Mimo tylu lat tutaj czuję swoja odrębność i to zarówno kulturowo- historyczną, jak i różnicę temperamentu. Lubię Duńczyków, żyję wśród nich, pracuję z nimi i dla ich rządu, ale czuję się Polką. To jest tak podskórne, że trudno wytłumaczyc. Że się wzruszam, gdy słyszę nawet ,,Szła dzieweczka do laseczka", choć nie jestem ze Sląska, że o hymnie nie wspomnę. Irracjonalne?, sentymentalne? Trudno, tak po prostu jest.

marysha

  • Gość
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Maj 2008, 14:35:42 »
No ostatnio to akurat Austriak byl... Polska ma zreszta tez swoje dzieci w beczkach z kapusta, Belgia swojego Marcela Dutrux itp. Zbrodnia nie zna granic i narodowosci.

W kontekscie rozwazan o przynaleznosci do Narodu, mysle sobie o mojej kolezance z klasy. Jest Litwinka urodzona w Wilnie (ma litewski paszport); rodzice sa Polakami, ich rodzice po II wojnie zostali w Wilnie, ktore stalo sie czescia ZSRR. W domu mowia po polsku, w szkole kolezanka mowila po rosyjsku, na ulicy po litewsku, ma wiec trzy jezyki od dziecinstwa. Zna jeszcze angielski i niemiecki (te jezyki studiowala) i wlasnie podeszla do PD3. Dania jest kolejnym z wielu krajow, w jakich mieszkala i pracowala. Kim wiec ona jest? Sama o to pytana, mowi, ze nie wie i nie czuje potrzeby takiego sie okreslania, czasami czuje sie bardziej Polka, czasami Litwinka, na co dzien zas czuje sie Europejka, bo w niemal wszystkich krajach kontynentu czuje sie jak "u siebie".
Świat się skurczył, ludzie są bardziej mobilni i coraz bardziej otwarci. Zresztą, nie oburza mnie gdy koleżanka mówi, że czuje się Niemką. Każdy odczuwa inaczej, ja widzę człowieka, który mysli i czuje. Ważne jakim jest człowiekiem. Bo czy  to, że jestem Polką, oznacza automatyczną sympatię do wszystkich Polaków? Z pewnością nie do tych rozśpiewanych w ,,łacinie"...Ale nie ma to nic wspólnego z tym , że rujnują opinię o Polakach tutaj. Tego się tak nie obawiam. Jest to raczej niechęć do ludzi każdej narodowości zachowujących się w ten a nie inny sposób...Tylko tyle

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Maj 2008, 15:06:46 »
Marysha.
Zgadzam sie calkowicie z Pani wypowiedzia i ocena. Spostrzezenia i przekonania, ktore przychodza z czasem. 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Maj 2008, 20:24:46 »
A czym sie rozni polska krew od rosyjskiej, niemieckiej, dunskiej????

Chcialabym w tym momencie zaznaczyc, iz cala dyskusje prowadze z czysto akadmickiego punktu widzenia.
Nie mam problemow z okresleniem kim jestem, kim bede. Oczywiscie, ze urodzilam sie Polka i Polka zoastane, ale czasem irytuje mne patetyczne gloszenie populizmow.
Tak naprawde pewne wartosci ma sie w sobie i dla siebie, dla mnie taka wartoscia jest rowniez patriotyzm.
Zamiast wznoszenia okrzykow patriotycznych, wole po prostu wstac, gdy slysze hymn, dbac o czystosc jezyka uczyc dzieci polskiej historii, czytac im i z nimi polskie ksiazki.
Ponad wszytsko jednak jest dla mnie najwazniejsze bycie po prostu dobrym czlowiekiem. Bo chyba kazdy przyzna, ze tak naprawde to lepiej byc dobrym Niemcem niz zlym Polakiem.
Bowiem ani dobro, ani zlo, nie wyplywaja z narodowosci, a wartosci, wsrod ktorych sie wychowalo...
Juz w XVI wieku Zamoyski powiedzial: "Takie beda Rzeczypospolite, jakie mlodziezy chowanie... "
Mimo uplywu pieciu wiekow, nic sie nie zmienlio....
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Fireman

  • Gość
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #42 dnia: 21 Maj 2008, 20:44:15 »
Nie chodzi o to, czym sie roznia, jesli sie roznia (Choc roznic miedzy genami ludow slowianskich, germanskich i skandynawskich jest sporo).Chodzi o zachowanie swiadomosci, jaka krew plynie w naszych zylach i nie wstydzeniu sie z tego powodu...
Ogolnie oczywiscie w calosci zgadzam sie z Mirra oraz dziekuje Svarii  za udzielenie szczegolowej odpowiedzi na moje poczatkowe pytania, a takze za udzielenie pewnego rodzaju wsparcia w gloszeniu pogladow na forum.
Pozdrawiam wszystkich wspolrozmowcow:)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #43 dnia: 21 Maj 2008, 20:47:56 »
A ja dziekuje wszytskim za mila dyskusje, ktora chyba po raz pierwszy na tym forum, a przynajmniej od czasu kiedy ja je obserwuje (czyli od roku) byla po prostu wymiana pogladow.
Bez wzajemnego obrazania i obrzucania sie blotem.

Pozdrawiam
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

K3

  • Gość
Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Maj 2008, 21:58:28 »
A czym sie rozni polska krew od rosyjskiej, niemieckiej, dunskiej????



kolorem... polska jest niebieska  ;D ;D ;D

poloniainfo.dk

Odp: praca oraz ceny w danii
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Maj 2008, 21:58:28 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 252113
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 615
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27400
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33665
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30805
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand