Ogólne > Kultura

Polska emigracja "kulturalna" ;)

<< < (2/4) > >>

mala_z_Aarhus:
Iwaszkiewicz nigdy nie kryl swoich sympatii politycznych.
Opisy wyspy Møn sa porywajace, historia Skagen i dawnego zycia kulturalnego w Kopenhadze sa ciekawe.
Jestem pelna podziwu dla zdan wielokrotnie podrzednie zlozonych....
Zapoczatkowal Seria Skandynawska w Wydawnictwie Poznanskim oraz tlumaczyl Andersena, Kierkegaarda.

Jomir:
Tak, tak... dlatego chce to przeczytac, aczkolwiek mam swiadomosc na co sie narazam :)

A tak na marginesie, wlasnie czytam ksiazke o Kierkegaardzie :) po dunsku, do egzaminu

willy:
Od czasu kiedy zostałem zmuszony do przeczytania 'Nad Niemnem' (i tak nie skończyłem) mam uraz do książek innych niż Popularno naukowe itp.

roga:
Emigracja marca 1968 r. to jeden z niechlubnych rozdzialow w historii naszego kraju. Wiele tysiecy osob opuscilo/bylo zmuszonych opuscic nasz kraj tylko ze wzgledu na identyfikowanie sie z inna narodowoscia lub wyznaniem religijnym. Nalezy jednak nie zapominac, ze wielu z tych osob bylo goracymi zwolennikami systemu komunistycznego, zajmowalo wysokie pozycje w zyciu politycznym i spolecznym kraju w latach powojennych i przyczynilo sie do wprowadzenia ucisku, rezymu umacniajac wladze ludowa. Kiedy nagle system Gomulki z takich czy innych powodow (przede wszystkim czystka w Partii) skabusewal swoje ostrze przeciwko nim, osoby te "korzystajac" ze swego pochodzenia wyjechaly kraju poniewaz odebrano im stanowiska i przywileje. Oczywiscie wyjechala tez duza grupa nie zaangazowana w dzialanosc polityczna.  Duza liczba emigrantow/czlonkow partii przyjechala do Skandynawii, poniewaz USA jako jeden z nielicznych krajow odmawial im wjazdu z powodu ich dzialalnosci w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Telewizja Polonia kilkakrotnie omawiala te czesc emigracji marcowej, wskazujac konkretne osoby zamieszkujace obecnie na terenie Szwecji, ktore w czasach swojej swietnosci w Polsce dzialaly na szkode wlasnego spoleczenstwa. Szwecja, pod plaszczykiem neutralnosci (nie byla czlonkiem NATO) wpuscila tysiace emigrantow/komunistow na podstawie dokumentu podrozy nie kwestionujac ich dzialanosci na rzecz systemu w Polsce. Kiedy inni emigranci zostali banitami (bez obywatelstwa) bez mozliwosci przyjazdu do swojego kraju, emigranci w neutralnej Szwecji mogli jezdzic sobie do Polski. Dania, chociaz w mniejszej ilosci, rowniez przyjella bylych dzialaczy komunistycznych. Chwiejne stanowiskoDanii i Szwecji z drugiej wojny swiatowej powtorzylo sie wiec w latach powojennych   


         

Tula:

--- Cytat: MargaretMitchell w 22 Maj 2008, 18:18:27 ---"Pucki"
--- Koniec cytatu ---
"Pucka" sie ta ksiazka nazywa :).
O pani Katz jeszcze jest tu:
http://www.dik.org.pl/pl/JaninaKatz.htm

[Dodane: 23 Maj  2008, 14:41:09]

--- Cytat: mala_z_Aarhus w 22 Maj 2008, 23:48:25 ---polskich ksiazkach o Danii
--- Koniec cytatu ---
;D Absolutnie wszyscy moi polscy znajomi Danie kojarza z jedym nazwiskiem -- Joanna Chmielewska ;).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej