poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: is it legal??  (Przeczytany 3486 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sirotka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
is it legal??
« dnia: 16 Lip 2006, 21:23:13 »
Witam wszystkich!! Przyjechalam do Danii jakis miesiac temu, troche w ciemno ale udalo mi sie znalezc prace w restauracji. Pracowalam przez tydzien, wlascicielka restauracji powiedziala, ze ona na czarno nie przyjmuje ale ze skoro nie mam papabusew to ona sie wszystkim w trakcie zajmie ale prace juz moge zaczac. Po tygodniu pracy okazalo sie ze mnie juz nie potrzebuje, bo przyjela jakas osobe z dalszej rodziny. Jesli chodzi o wyplate za te godziny, ktore pracowalam(19) wlascicielka restauracji powiedziala mi, ze mi zostawi w przyszlym tygodniu pieniadze w kopercie z nazwiskiem i zebym jej podpisala papier, ze pieniadze wzielam i wpisala tutejszy adres. Ma mi zaplacic 95 koron za godzine(twierdzi, ze 105 to maja tylko w zwiazkach zawodowych a ona do takiego nie nalezy)pomniejszone o podatek czyli ok 45-50 koron na godzine. Prosi mnie tez przy tym, zebym jej dala znac jak znajde prace, to wtedy ona zglosi to do skat i nie bede miala problemow w przyszlosci, ze pracowalam nielegalnie. Ja natomiast zamierzam juz wyjechac do Polski, bo juz nie mam tu sily niczego innego szukac. W zwiazku z tym z tego co przeczytalam na forum, legalnie moge zaplacic tylko 8% podatku. Co mam w tej sytuacji zrobic? Powiedziec jej ze wyjezdzam? Czy moge odzyskac pieniadze jesli ona juz zaplaci podatek? Czy brac pieniadze w kopercie, bez kwitka? Czy ona faktycznie wszystko robi legalnie i czy to 95 koron min. dla niezrzeszonych w unii to jest prawda?? Wiem, ze to nie sa duze pieniadze ale ja mam jeszcze czas a chodzi o zasade. Jesli mi ktos moze odpowiedziec na pytania i powiedziec co powinnam w takiej sytuacji zrobic. (Grzesiu, dziekuje:)

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:is it legal??
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lip 2006, 23:04:30 »
.
A wiec po kolei .

Zatrudnienie bez uprzedniego otrzymania zezwolenia nie jest legalne ( zwane popularnie - na czarno ) .

Papier ze sie wzielo pieniadze podpisuje sie w momencie pobierania pieniedzy . Innej praktyki nigdzie nie ma . Jezeli ktos namawia Cie na cos takiego aby podpisac ze wzielas - a pieniadze beda pózniej - to ryzykujesz ze nic nie dostaniesz . No bo przeciez podpisalas ze juz dostalas .

Co do stawki to jezeli restauracja ma umowe zbiorowa ( ogromna wiekszosc ma ) to oczywiscie obowiazuja stawki w/g umowy zbiorowej . Problem w tym ze pracowalas bez zezwolenia a wiec nie bylas objeta umowa . Wtedy jest stawka \"na czarno\" która w restauracjach dochodzi do 100 kr za godzine .

O podatku ona opowiada bzdury - skoro nie mialas zezwolenia to zaden urzad podatkowy nie wystawi Ci karty podatkowej i w zwiazku z tym ona nie ma mozliwosci odprowadzenia podatku . Po prostu chce Ci zaplacic na czarno jak najmniej . Ale mozesz udawac glupia i powiedziec ze skoro miala wszystko zalatwic to uwazasz ze pracowalas legalnie i ze pójdziesz sie poskarzyc do zwiazku . I ze od tych obiecanych 95 kr na godzine placilabys tylko 8% arbejdsmarkedsbidrag bo osobom zameldowanym na stale za granica przysluguje odpis podatkowy delegacyjny w wysokosci 596 kr DZIENNIE za kazdy dzien pobytu tutaj ( a tych mialas na pewno wiecej niz dni pracy w restauracji ). I nic jej nie mów ze wyjezdzasz . Zobaczysz jaka sie zrobi malutka ....

Pieniadze mozesz smialo brac bez kwitka - byle suma byla do zaakceptowania .

Jakby byly jakies problemy to wal prosto do mnie :-)

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
PS.
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Lip 2006, 23:12:16 »
.
Jak dostaniesz pieniadze to moze spróbuj szczescia w Szwecji - no tam nie potrzeba zezwolen na prace i jest duzo latwiej . Najlepiej w Malmø gdzie mieszka kilka tysiecy Polaków - zglos sie do jakiegos ksiedza bo oni wiedza wszystko o wszystkich ;-)

Offline sirotka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
Odp:PS.
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Lip 2006, 23:27:35 »
Dziekuje serdecznie za pomoc. Mam nadzieje, ze jakos z nia pojdzie ta rozmowa. Ona twierdzi, ze zanim mnie legalnie zatrudni ma jakis okres jak gdyby do wyprobowania mnie czy sie nadaje, i z tego skorzystala. Poza tym twierdzi tez, ze jak znajde juz prace, bede miala wszystkie dokumenty i wtedy wplaci moj podatek. Pabusen zreszta ja wie, stara wyjadaczka. Ale skorzystam z rady i osrto z nia porozmawiam. Dzieki jeszcze raz. Dzieki tez za rade o Szwecji, moze skorzystam tylko jeszcze nie teraz. A tak na marginesie nie orientujesz sie jak wyglada praca w Norwegii?? Tam troche marzy mi sie pojechac.

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:PS.
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Lip 2006, 01:15:29 »
.
Nie ma zadnych okresów próbnych . Wszystko co Ci ta baba opowiada to klamstwa bo liczy na to ze sie nie orientujesz . Jak jej powiesz ze wiesz jak sie sprawy maja rozmowa bedzie calkiem inna . Oni jak widza przed soba niezorientowanego obcokrajowca potrafia byc nieslychanie bezczelni i lzec w zywe oczy - ale jak uslysza ze ten chce isc na skarge do zwiazków zawodowych - to ogon pod siebie ....

W Norwegii potrzebne sa zezwolenia na prace wiec mozesz miec ten sam problem co w Danii . Lepiej zacznij w Szwecji - a jak sie troche odkujesz to ewentualnie próbuj szczescia w Norwegii . Mówili w TV ze tam w rolnictwie pracuje 30% ludzi z nowych krajów EU - glównie z Polski . Wiec moze i dla jednej wiecej znajdzie sie miejsce :-)

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
PPS.
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Lip 2006, 01:33:07 »
.
Pamietaj ze nie placisz w Danii zadnego podatku - tylko 8 % arbejdsmarkedsbidrag . Pokaz tej babie ten link ( na pewno ma komputer w miejscu pracy ) :

http://www.skat.dk/Vejledninger/Personserien/Pnr_08_ver10_0.pdf

Tam pisze pod \"Kost og logi pæ rejse\" ( jedzenie i zakwaterowanie przy podrózach ) ze nalezy sie DZIENNIE odpis podatkowy 417 kr na jedzenie i 179 kr na mieszkanie - razem 596 kr za kazdy dzien pobytu w Danii jezeli przyjechalas tu w celu pracy . Wiec nie moze nawet byc mowy o podatku . Moze Ci tylko potracic 8% z tych umówionych 95 kr za godzine ( a i tak ich na pewno nigdzie nie wplaci ) .

poloniainfo.dk

PPS.
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Lip 2006, 01:33:07 »

 

Praca dla studentow - full legal

Zaczęty przez GoTTieDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4770
Ostatnia wiadomość 26 Wrz 2006, 19:29:53
wysłana przez GoTTie