poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jakie są kryteria kwalifikowania osób na DU2 i DU3 w szkołach językowych?  (Przeczytany 14224 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bloom

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Witam, Mam pytanie, czy ktoś z Was może się orientuje czym kieruje się głównie osoba kwalifikująca na DU2 lub DU3 nowego kandydata do szkoły językowej? Moje pytanie wynika z tego, że czytając na stronie sprogcenter zasady są jasne że do 10 lat nauki w kraju ojczystym jest DU2 a powyżej 10 DU3 - dlaczego zatem wiele osób po studiach kwalifikowanych jest tez na DU2?? O co tu chodzi, czemu tak jest ???

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Bloom, studenci kwalifikują się na DU3. Jeżeli vejleder kwalifikuje ich do DU2, robi to przeważnie po to, by "załatać dziurę" - czy li wolne miejsca w klasach DU2. Bardziej się opłaca, niż utworzyć nową klasę DU3, jeśli w dotychczasowych nie ma miejsc..

Warto się upomnieć o swoje, żeby nie marnować czasu.. :)


Offline bloom

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Dzięki Lilia za odpowiedź :) Własnie tak zrobię! ;)

[Posted on: 10 Gru 2010, 09:20:47]

Czy jest bardzo duza roznica w samym cyklu ksztalcenia miedzy DU2 a DU3?

Offline rey2000

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 22
  • Wiadomości: 273
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Jeżeli vejleder kwalifikuje ich do DU2, robi to przeważnie po to, by "załatać dziurę" - czy li wolne miejsca w klasach DU2. 
To dziady !!!tak myslałem !!

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Zerknij na obrazek, tłumaczy bardzo dobrze różnicę w poziomie :)
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Osoba, ktora ukonczyla studia wyzsze, teoretycznie powinna isc na DU3. Jednak gdy wykonuje ona ciezka prace fizyczna, ma dlugoletnia przerwe w edukacji lub nie zna zadnego jezyka obcego, wtedy kieruje sie ja na poziom DU2. Nieoficjalnie wiek oraz charakter zwiazku z Dania tez wplywa skabusewanie do danego poziomu.
Dla kazdej szkoly jezykowej poziom DU2 jest drozszy w prowadzeniu, gdyz w zalozeniu jest dluzszy oraz ma wiecej egzamin wewnetrznych. Tanszy jest DU3, ktory mozna pokonac w rok, poltora.

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Owszem, jest duza roznica a moze nawet nazwalabym to przepascia miedzy DU2 i DU3.

Ja przeszlam przez DU 3 ...ufff i pamietam jeszcze pocztaki pierwszego modulu. Rylam caly tydzien, zajecia 2 razy w tygodniu wieczorami. Hjemearbejde az po sufit, bywaly i niedziele spedzone przy ksiazkach,tylko ze ja naprawde sie chcialam nauczyc wiec poswiecalam duzo wolnego czasu. Po za tym szkola to nie wszystko, duzo rzeczy trzeba tez samemu robic. Jezyk to nie tylko 2 ksiazki i gramatyka, to takze codzienny udzial w rozmowach, sluchaniu radia,wiadomosci, ogladania programow telewizyjnych, biblioteki, prasa codzienna no i kontakt z zywym jezykiem czyli dunczykami. Mialam i wlasciwie mam do dzisiaj taki zwyczaj, ze jak czegos nie wiem jak sie poprwanie wymawia to zawsze pytam sie dunczykow, oni wiedza najlepiej.

Nigdy sie niekrzywilam jak mnie poprawiali  ;) A wiekszosc uczacych sia na DU 2 raczej ma luz i nie ma takiej presji w nauczaniu. Ktos kiedys chwalil ze Niemcy sobie swietnie radza, ale sie okazuje ze wiekszosc z nich przeskakuje z 3.2, 3.3 na DU 2, na przyklad 2.4 i zdaje egzamin bo nie daja rady na DU3. No wiec tak, aha jesli chodzi o przydzielanie to na DU3 to ja tez jestem po studiach, no i angielski bardzo dobry wiec raczej tak jest, i w moich roznych grupach wiekszosc jak sie poznawalo ludzi byli po studiach, no i w Danii mieli juz jakies fajne zawody i fajna prace. Wiec jak sie konczy 3 etapy edukacji to wychodzi jakies 18 lat nauki – podstaw.8 – srednia moja- 5 – studia -5 .

 cytat
"Tanszy jest DU3, ktory mozna pokonac w rok, poltora."

z tym sie raczej nie zgodze, chyba ze nie pracujesz i masz szkole  3 dni w tygodniu po 4 godziny, normalnie fizycznie rok jest tak podzielony ze nie jestes w stanie wyrobic 5 modulow. Przerwy, ferie, wakacje, swieta i tak dalej...


poloniainfo.dk


Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
cytat
"Tanszy jest DU3, ktory mozna pokonac w rok, poltora."

z tym sie raczej nie zgodze, chyba ze nie pracujesz i masz szkole  3 dni w tygodniu po 4 godziny, normalnie fizycznie rok jest tak podzielony ze nie jestes w stanie wyrobic 5 modulow. Przerwy, ferie, wakacje, swieta i tak dalej...

Da sie, ja i pare innych osob jestesmy przykladem. Ale mysmy chodzili do bardzo intensywnej szkoly, gdzie najlepsi mogli skonczyc w 9 miesiecy. Orka byla nieziemska :)
Ja przy tym caly czas pracowalam na niemal caly etat, a zajecia mialam popoludniowe dwa razy w tygodniu po 4 godziny.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Dla kazdej szkoly jezykowej poziom DU2 jest drozszy w prowadzeniu, gdyz w zalozeniu jest dluzszy oraz ma wiecej egzamin wewnetrznych. Tanszy jest DU3, ktory mozna pokonac w rok, poltora.

Jest dokładnie odwrotnie od tego, co piszesz, chyba, że to "literówka".

DU2 kończy się szybko - poziom jest znaaacznie niższy, a nacisk kładziony jest głównie tylko na mówienie. Jeśli są jakieś prace do odrobienia, to nie wymagają szczególnego przygotowania. Właśnie DU można pokonać "szybciutko" - spotkałam się z osobami, które zostały "przepchane" po egzaminach w mniej, niż rok.

Tymczasem, tak jak pisze Juta - na DU3 często bywa "orka nieziemska", kucie reguł, dłuuugaśne wypracowania, poprawianie błędów ( DU3 ma za zadanie umożliwić - przynajmniej teoretycznie, do podjęcia studiów wyższych w języku duńskim*), zatem dla każdej szkoły jest znacznie droższy. Praca nauczyciela jest znacznie cięższa, bardziej mozolna, oraz dłuższa. Trzeba więc to sobie jakoś "zrekompensować", prawda..?

I na koniec - szkoła jest szkole nierówna, Juta pisze o szkole, którą można było skończyć w rok. Rewelacja! Natomiast ja trafiłam do szkoły, gdzie już na wstępie mi powiedziano, że, cytuję: "egzaminy są co 4-5 miesięcy - szkołę ukończyć można najwcześniej po dwóch latach".

Zniechęciłam się- ze sprogcenter się wypisałam, zabrałam za pracę samodzielną i... bardzo dobrze na tym wyszłam  ;) ;D

*małe wyjaśnienie dotyczące przygotowania do studiów, ponieważ podniosą się głosy, że niezbędne jest "studieprøve". Nie, nie jest, chyba, że są to studia tak wymagające jak medycyna, czy prawo.
W wielu innych szkołach wyższych, kształcących pielęgniarki, pedagogów, markedsføringøkonomów, inżynierów itd.,itp. - często nawet nie pytają o ukończone egzaminy, czy szkołę ( znam z autopsji ).

Pozdrawiam  :)

Offline bloom

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Dzięki Wam wszystkim ogromne za te odpowiedzi i podpowiedzi :) Jesteście niesamowici i kompetentni, ponieważ uzyskałam te informacje o które prosiłam w temacie. Bo czytając sporo innych postów na wiele innych tematów na tym forum zauważyłam, że wiekszość wątków to dokuczliwe i obrażające treści. Cieszę się że tym razem udało mi się trafić na życzliwych Ludzików :)
Dzięki raz jeszcze i serdecznie Was wszystkich pozdrawiam :)

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Pozwole sobie niezgodzic sie z niektorymi uwagami. DU2 jest tanszy dla szkoly - kommune. Nie chodzilo mi o uczniow.
Latwiej jest sie przeniesc z DU3 na DU2. W koncu DU2 nie ma podobnych zalozen, jak DU3 w przypadku wypowiedzi pisemnych, tematyki itp.

Motywacja ucznia  jest najwazniejsza, zas w przypadku niektorych uczniow z DU2 jej nie widac; niezaleznie od kraju pochodzenia. Znam osobe, ktora przesiedziala w DU2mo.2 wiecej niz 1,5 roku i uwaza, ze przeciez sie uczy.

Oczywiscie w wielu szkolach mozna rozpoczac nauke po DP2 lub DP3. Sa tez takie ktore akceptuje inne egazminy, a nawet wyniki z egzaminow modulowych, jednak warto to ustalic przed zakonczeniem nauki w Sprogcenter. Mozna przeciez zawsze sprawdzic ucznia w czasie grundforløb lub pierwszej sesji egzaminacyjnej. 

Offline Bluszcz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Witam
Ja mam pytanie trochę z innej beczki, aczkolwiek dotyczy to nauki języka duńskiego i poszczególnych poziomów tej nauki. Otóż zaczęłam naukę języka na DU2 i tak dotarłam na moduł 4. Po zmianie nauczyciela, który mi zupełnie nie odpowiadał, poprosiłam o przeniesienie na ten wyższy poziom DU3 (od samego początku moja nauczycielka proponowała mi DU3, gdyż język "wchodził mi" łatwo i szybko). Jestem teraz na DU3 moduł 3. Niestety za rok kończy mi się "mój czas" nauki od kommuny i na pewno nie uda mi się dojść do modułu 6 w tym czasie. Ja jednak chciałabym zakończyć naukę normalnie, bez pośpiechu i kombinacji. Czy istnieje taka możliwośc, że gdy skończy mi się ten czas darmowej nauki - 3 lata - to czy mogę tę naukę kontynuować opłacając sobie sama za szkołę, bądź też prosząc  związki zawodowe o pomoc w opłacaniu nauki, jako "podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych"?
W razie gdyby to było możliwe, to ile taka nauka może kosztować? Płaci się za moduł czy za miesiąc nauki?

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
małe wyjaśnienie dotyczące przygotowania do studiów, ponieważ podniosą się głosy, że niezbędne jest "studieprøve". Nie, nie jest, chyba, że są to studia tak wymagające jak medycyna, czy prawo.
W wielu innych szkołach wyższych, kształcących pielęgniarki, pedagogów, markedsføringøkonomów, inżynierów itd.,itp. - często nawet nie pytają o ukończone egzaminy, czy szkołę ( znam z autopsji ).

Pozdrawiam  :)
To moze zalezec od szkoly i od gminy. We Frederiksbergu szkola ksztalcaca pielegniarki wymaga studieprøve, podobnie seminarium pedagogiczne w Kopenhadze, a takze uniwersytet kopenhaski i uniwersytet w Roskilde; swojego czasu to posprawdzalam. Nie wymaga szkola techniczna czy sosu-skolen.

Bluszcz, oczywiscie ze mozesz sama placic za szkole; wysokosc pewnie jest uzalezniona od intensywnosci, zapytaj w szkole. Czy zwiazki Ci pomoga, nie wiem, nie slyszalam, by komus placily za szkole, jedyna sytuacja, z jaka sie spotkalam, to kolega na dagpenge, ktoremu a-kasse zafundowala kurs jezykowy, by go szybko wypchnac na rynek pracy.

Offline MZ

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Witam,
Ja po uplywie 3 lat darmowej nauki jezyka dunskiego wybralam sie do Jobcenter z pytaniem czy moge dalej kontynuowac darmowa nauke jezyka dunskiego. Nie bylo z tym nigdy problemu. Po kazdym ukonczonym module wybieralam sie do Jobcenter po skabusewanie na nowy modul.
Tydzien temu zakonczylam nauke egzaminem panstwowym.
Mozliwe ze jednak zalezy to od miejscowosci w ktorej mieszkasz i od osoby na ktora trafisz.
Serdecznie pozdrawiam.

Offline Bluszcz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Witam,
Ja po uplywie 3 lat darmowej nauki jezyka dunskiego wybralam sie do Jobcenter z pytaniem czy moge dalej kontynuowac darmowa nauke jezyka dunskiego. Nie bylo z tym nigdy problemu. Po kazdym ukonczonym module wybieralam sie do Jobcenter po skabusewanie na nowy modul.
Tydzien temu zakonczylam nauke egzaminem panstwowym.
Mozliwe ze jednak zalezy to od miejscowosci w ktorej mieszkasz i od osoby na ktora trafisz.
Serdecznie pozdrawiam.
MZ, w jakiej kommunie mieszkasz, jeśli można zapytać?
I czy jesteś osobą pracującą? Pewnie to ma znaczenie, bo jeśli byłabym bezrobotną osobą, to myślę, że też nie byłoby problemu.
Pozdrawiam

poloniainfo.dk


 

Praca jako opiekun osób niepełnosprawnych lub starszych

Zaczęty przez OpiekunDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 26601
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 13:18:42
wysłana przez lilia
Oferta dla osob z Aarhus

Zaczęty przez caramintsDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10174
Ostatnia wiadomość 05 Lis 2007, 23:14:28
wysłana przez mawi
szukam osób...

Zaczęty przez Natalia80Dział Hydepark

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3639
Ostatnia wiadomość 19 Lis 2013, 18:44:48
wysłana przez Krakers
Interesujące linki dla wszystkich osób planujących wyjazd do Danii- po polsku

Zaczęty przez magrafDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7812
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 20:36:11
wysłana przez magraf
Dobre miejsce na obiad w Kopenhadze dla grupy 40 osób

Zaczęty przez JuztynkaDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 10500
Ostatnia wiadomość 01 Paź 2013, 13:54:04
wysłana przez Juztynka