poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT  (Przeczytany 11178 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline koli

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« dnia: 17 Mar 2012, 20:40:53 »
Witam wszystkich serdecznie!
W tym roku, po raz pierwszy(i ostatni:p)bedizmey sie rozliczac ze Skatem, tzn.  w maju checmy wrócic. Ja pracuję od sierpnia,a moja dziewczyna od maja. Mieszkamy w MAlmo,a  oboje pracujemy w Kopenhadze. Od tego roku (2012) mamy kwote bez odciagania podatku 7000dk, niby teraz dobrze, bo mamy wliczone te dojazdy...jednak w 2011, moja dziewczyna miała tylko ok.2000dk , a ja 4000dk...Pani w Skacie powiedziała,że nam to zwrócą...teraz moje pytanie...mówiła,ze musimy to ujac  w tym rozliczeniu podatkowym, możecie mi tylko powiedziec jak? tzn. gdzie to wpisac i jak?
Drugie pytanie dotyczy podatku,który mi naliczyli w grudniu (55%), bo nie  byłem zgłosic,ze dostaęłm nową umowę...babka powiedizała,ze zwrócą wsyztsko po rozliczeniu, a znajoma szwedka mojej kumpeli,powiedziała,że juz zwracają to z pensjami w ratach...tylko na kwitku miesiecznym nigdzie nie widnieje,że coś mi odaja...
Trzecie i ostatnie...trzeba wpiasac w rozliczeniu ile sie wykorzystało urlopu...bylismy 12dni w Polsce,jednka nie jako urlop,tylko nie płacili nam poprostu za te dni...czy powinniśmy w takim razie wpisywac jakies dni w rubryce "Wakacje"?

już normalnie mam bóle głowy, jak myśle o tym Skacie...bardzo proszę życzliwe osoby o odpowiedz na moj pytanai.
Z góry dziękuje za odpowiedzi!
Pozdrwiam;)

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Mar 2012, 22:39:46 »
Hej, sorry ale jesteś bardzo chaotyczny w tym twoim problemie i po przeczytaniu tego nie wiem o co chodzi. Jeśli nie czujesz tematu podatku w DK lepiej znajdź kogoś kto potrafi poruszać się w tym temacie i pomoże Ci w tym rozliczeniu.
Nikt bez zaznajomienia się ze szczegółami Waszej sytuacji podatkowej nie doradzi Wam rzetelnie.
........ BTW jeśli pracujecie jeszcze w tym roku to czeka Was rozliczenie za 2012 rok w marcu 2013.

Offline koli

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Mar 2012, 11:19:29 »
To spóbuję krócej:) :
1)W jaki sposób Skat zróci mi 55% zabrane w grudniu?
2)JAk zostaną zwrócone pieniązki i jak sie o nie ubiegac, które Skat zle od nas pobierał (Skatefreedrag)?

PS.Wiem,ze bedzie sie trzeba rozliczyc za 2013...co zrobic:)

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Mar 2012, 11:32:48 »
1)W jaki sposób Skat zróci mi 55% zabrane w grudniu?
Poprostu wpłaciłeś więcej zaliczek na podatek więc przy rozliczeniu rocznym wszystko się okaże.

2)JAk zostaną zwrócone pieniązki i jak sie o nie ubiegac, które Skat zle od nas pobierał (Skatefreedrag)?

Nie rozumię co źle od Was pobierał??? Skatefreedrag???

Offline koli

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Mar 2012, 12:14:35 »
Dziękuje za odpowiedz..
Tak,w 2012 mamy Skatefreedrag 7000dk(bo niby dojazdy z Malmo Do Kopenhagi są w to wliczone), a w 2011 moja dziewczyna miałą 2000dk,a ja 4000dk...Pani w Skacie powiedziała,że te pieniążki bda zwrócone

varszafiak

  • Gość
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Mar 2012, 12:24:25 »
System podatkowy Danii w wielkim skrócie dziala tak:
    Rozpoczynajac prace ustalasz/wypelniasz zaliczkowa deklaracje podatkowa, na podstawie ktorej "Skat" (dunski urzad podatkowy) bedzie pobieral od Twoich wyplat  ZALICZKI na podatek, ktory musisz zaplacic przy rozliczeniu rocznym.
    Jezeli zle wypelnisz "Zaliczkowa deklaracje" (wyżywienie , zakwaterowanie dojazdy itp...)Skat bedzie blednie pobiera zaliczki podatkowe, w rezultacie mozesz miec nadpłatę lub niedopłatę podatku w rocznym sprawozdaniu.
    W Twoim przypadku, pierwszy okres rozliczeniowy opodatkowany byl 55% ponieważ Skat nie wiedzial ile zarobisz rocznie i czy przypadkiem nie przekroczysz 1 progu podatkowego, wiec pobral tak wysoki procent (normalna i logiczna praktyka).
    W rezultacie na rocznym rozliczeniu widnieje wieksza suma zaliczek niz powinieneś zapłacić (nadpłata).



Offline koli

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Mar 2012, 14:19:00 »
Dziękuje bardzo za odpowiedzi i pozdrawiam!:)

poloniainfo.dk

Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Mar 2012, 14:19:00 »

Offline kama

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Mar 2012, 16:11:00 »
    skoro nie ma na kwitku to dostaniesz te i reszte pieniedzy od 26 marca czyli juz za tydzień  ;) na nemkonto ,a samemu możesz poprostu korygować czeste "nieumyślne " błedy skatu  :D
Witam, skąd masz takie info że od 26 marca będą wpłacane ne NemKonto, dotyczy to całej Danii, czy co rejon to inny termin??
Pytam bo na mojej teczce nie ma jeszcze info o tym, kiedy będą przelewać :)

Pozdrawiam

Krakers

  • Gość
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Mar 2012, 16:58:43 »
Witam, skąd masz takie info że od 26 marca będą wpłacane ne NemKonto, dotyczy to całej Danii, czy co rejon to inny termin??
Pytam bo na mojej teczce nie ma jeszcze info o tym, kiedy będą przelewać :)

Pozdrawiam

U mnie, na rozliczeniu jest taka zakładka:

Du skal have penge tilbage xxxxxx kr.
a pod nią:
Vi sætter pengene ind på din NemKonto, så du har dem den 26.3.2012.

I niestety, te x nie oznaczają, że SKAT mi przeleje kwotę sześciocyfrową ;)

Offline kama

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Mar 2012, 20:12:22 »
U nas jeszcze takiego info nie ma....A w żadnych offentlige nie mamy zadłużeń....
Poczekamy spokojnie, dzieki za info .
pozdrawiam

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Mar 2012, 23:44:02 »
Witam, skąd masz takie info że od 26 marca będą wpłacane ne NemKonto, dotyczy to całej Danii, czy co rejon to inny termin??
Pytam bo na mojej teczce nie ma jeszcze info o tym, kiedy będą przelewać :)

Pozdrawiam

Widocznie nie masz nadpłaty podatku.

U mnie, na rozliczeniu jest taka zakładka:

Du skal have penge tilbage xxxxxx kr.
a pod nią:
Vi sætter pengene ind på din NemKonto, så du har dem den 26.3.2012.


Dokładnie jak Krakers pisze, jeśli jest zwrot nadpłaty pojawia się dokładnie taka adnotacja. Nie ma tu rejonizacji itp. - jest jeden SKAT. Coś jest nie tak u Ciebie.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Mar 2012, 00:56:12 »
Dziękuje za odpowiedz..
Tak,w 2012 mamy Skatefreedrag 7000dk(bo niby dojazdy z Malmo Do Kopenhagi są w to wliczone), a w 2011 moja dziewczyna miałą 2000dk,a ja 4000dk...Pani w Skacie powiedziała,że te pieniążki bda zwrócone
Koli - zapomnij wszystko co Pani w Skat powiedziala czy nie. Normalnie rozpoczynajac prace powinienies zlozyc deklaracje zaliczkowa w ktorej powinienies podac spodziewany dochod do konca rolu 2011 i spodziewane ulgi (kilometraz zajazde wedlug ustalonej przez Skat stawki: za pierwsze 24 km 0, za nastepne 76 km 2,00 kr. i za kilometry powyzej 100 km 1,00 kr.opne  + stawka za przejazd mostem. Tak pownienies obliczyc sobie dzienna ulge za dojazd do pracy i x ilosc dni roboczych. Prawdopodobnie nie zrobiles zaliczkowej karty podatkowej (=karta podatkowa 2011). Pracodawca nie otrzymal ze Skatu informacji jakakwote ma zwolnic od podatku i ile ma odprowadzic do Skatu od pozostalek kwoty podatku, jest zobowiazany potracic 55% od calosci dochodu. Ale nic sie nie stalo. Teraz po zakonczeniu roku, skat ma podane od pracodawcy Twoje dochody. Twoim obowiazkiem jest sprawdzic propozycje rozliczenia sporzadzonego przez Skati naniesc poprawki, np. brakujaca ulge zadojazdy do pracy. Wowczas automatycznie bedzieszmiaj nowe rozliczenie. Na podstawie tego nowego rozliczenia bedziesz wiedzial ile Skat obliczyl podatku od twojego uzyskanego dochodu minus ulgi a ile zaplaciles zaliczkowo. Roznica to albo nadplata podatku dla ciebie albo doplata podatki dla Skatu. Nic w przyrodzie nie ginie jak mowi przyslowie. A teraz dobra rada: pamietaj sprawdzic swoja nowa karte podatkowa na 2012.
1. Czy dochod ktory wpisal Skat jest w przyblizeniu taki jakiego sie spodziewasz w 2012 i czy ulgi podatkowe (dojazdy do pracy a moze i inne nalezace sie ulgi) sa wprowadzone do karty podatkowej. Ulge za dojazdy, jezeli potrafisz obliczyc (tzw. kilometrowka + most) mozesz sam wniesc/poprawic w karcie podatkowej.

Offline kama

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Mar 2012, 17:35:39 »
Widocznie nie masz nadpłaty podatku.

Dokładnie jak Krakers pisze, jeśli jest zwrot nadpłaty pojawia się dokładnie taka adnotacja. Nie ma tu rejonizacji itp. - jest jeden SKAT. Coś jest nie tak u Ciebie.
Mamy zwrot oboje, i podobnie jak w zeszlym roku najpierw jest info na temat ze sprawdzaja czy w offentlige jestesmy zadluzeni...potem info kiedy zwrot..Tylko troche to dlugo trwa, ale dokladnie nie pamietam ile dni przed przelewem pojawila sie informacja o dniu przelewu...
pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi.

Offline clubdk

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 158
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Mar 2012, 18:08:39 »
Witam, skąd masz takie info że od 26 marca będą wpłacane ne NemKonto, dotyczy to całej Danii, czy co rejon to inny termin??

Pozdrawiam

Kazdemu kto ma zwrot podatkowy wyplacaja 26 marca i dotyczy to calej dk

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Mar 2012, 18:42:08 »
Witam, skąd masz takie info że od 26 marca będą wpłacane ne NemKonto, dotyczy to całej Danii, czy co rejon to inny termin??
Pytam bo na mojej teczce nie ma jeszcze info o tym, kiedy będą przelewać :)

Pozdrawiam

Jeśli jest info o sprawdzaniu czy nie macie długów to z tego co wiem nigdy potem nie ma daty przelewu. Kasa po prostu po jakimś czasie wpływa, jeśli nie ma długów, i tyle  ;D.

poloniainfo.dk

Odp: Bardzo proszę o udzielenie pomocy..SKAT
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Mar 2012, 18:42:08 »

 

proszę o przetłumaczenie

Zaczęty przez robi2007Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6744
Ostatnia wiadomość 23 Lut 2010, 20:20:24
wysłana przez Manior
C.V po angielsku prosze o pomoc

Zaczęty przez nutka1984Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9587
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2012, 13:17:19
wysłana przez galernik
prosze o przetłumaczenie

Zaczęty przez jonasDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 10439
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2008, 21:16:51
wysłana przez willy
Prosze o przetlumaczenie

Zaczęty przez Tomek1Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9709
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2009, 17:18:06
wysłana przez Tomek1
proszę o pomoc

Zaczęty przez goścDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9029
Ostatnia wiadomość 17 Wrz 2008, 16:29:23
wysłana przez Jomir