poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: wypadek samochodowy  (Przeczytany 21834 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Vaclaw

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #45 dnia: 26 Cze 2012, 23:46:51 »
zgadzam sie z tym co napisales ,,podalam wczesniej cytat i linka do przepisow prawa drogowego i patrz... to dotyczy sytuacji w jakiej znalazla sie agnieszka,,,,bo skrecala z glownej w podporzadkowana i okazuje sie ze wyjatkowo mozna ja bylo wyprzedzac .....no dla mnie to jest to strasznie niebezpieczne i glupie prawo

Overhalingsforbud:

Før eller i vejkryds - Undtagelse: Sidevejene har ubetinget vigepligt og og der skal være frit udsyn, samt i lysregulerede kryds med flere vognbaner i samme retning.http://www.teoriundervisning.dk/artikel/overhaling

A co mówi duński kodeks drogowy o wyprzedzaniu na skrzyżowaniu pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo? Bo np. W Polsce można taki pojazd wyprzedzić, ale tylko z prawej strony.

nutka53

  • Gość
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #46 dnia: 26 Cze 2012, 23:56:47 »
A co mówi duński kodeks drogowy o wyprzedzaniu na skrzyżowaniu pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo? Bo np. W Polsce można taki pojazd wyprzedzić, ale tylko z prawej strony.


no mowi ze nie wolno wyprzedzac na skrzyzowaniu za wyjatkiem gdy drogi boczne sa podporzadkowane i gdy kabusewca ma dobra widocznosc zprzodu, i rowniez na skrzyzowaniach z sygnalizacja swietlna  i kilkoma pasami ruchu w ta sama strone
« Ostatnia zmiana: 27 Cze 2012, 00:09:07 wysłana przez nutka53 »

nutka53

  • Gość
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #47 dnia: 27 Cze 2012, 00:09:28 »
Emil, przy wyprzedzaniu nie wlaczamy kierunkowskazu.  Po prostu sprawdzamy w lusterkach, obracamy glowe (sprawdzamy martwe punkty) i jedziemy.

Tylko na autostradzie wyprzedzamy/zmieniamy pas ruchu z kierunkowskazami.

Przy skrecie oczywiscie tak, ale jest to zmiana kierunku ruchu.

dziwne,,,,bo tu pisze ze na innych drogach niz autostrada trzeba swietlnie sygnalizowac zmiane pasa ruchu jesli jest potrzeba ostrzerzenia  innych  uczestnikow ruchu ,,,,,po mojemu potrzeba jest wtedy gdy nie jestesmy sami na drodze a potrzeby nie ma gdy oprocz nas nikogo na niej nie ma
På andre veje end motorveje skal kørende give blink ved vognbaneskift, når det er nødvendigt for at advare den øvrige trafik
http://www.dr.dk/P4/Syd/Nyheder/Regionsyddk/2012/03/28/173918.htm

Offline Vaclaw

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #48 dnia: 27 Cze 2012, 00:16:37 »

no mowi ze nie wolno wyprzedzac na skrzyzowaniu za wyjatkiem gdy drogi boczne sa podporzadkowane i gdy kabusewca ma dobra widocznosc zprzodu, i rowniez na skrzyzowaniach z sygnalizacja swietlna  i kilkoma pasami ruchu w ta sama strone


Kurcze, ale to nie ma sensu, to jest tak niebezpieczny manewr, że głowa boli. Czy na pewno w innym miejscu kodeksu nie ma artykułu doprecyzowującego, że owszem wolno wyprzedzać, ale tylko z prawej strony? Jeśli nie ma, to ja wymiękam, jutro do pracy jadę rowerem ;) A poważniej, to widziałem kilka razy jak kabusewcy wyprzedzali na skrzyżowaniu auto skręcające w prawo, ale nigdy nie widziałem jak kabusewcy wyprzedzali (z lewej strony) na skrzyżowaniu auto jadące prosto, że o skręcającym w lewo nie wspomnę. Oczywiście widziałem jak wyprzedzano z prawej strony auta skręcające w lewo,ale to normalne więc nawet nie wspominam ;)

nutka53

  • Gość
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #49 dnia: 27 Cze 2012, 00:18:09 »
A co mówi duński kodeks drogowy o wyprzedzaniu na skrzyżowaniu pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo? Bo np. W Polsce można taki pojazd wyprzedzić, ale tylko z prawej strony.

przepraszam najmocniej bo przeoczylam ze napisales pojazd sygnalizujacy,,,,jutro poszukam dokladniej bo do roboty mam wczesnie wstac i musze pozegnac sie na dzisiaj

Offline Vaclaw

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #50 dnia: 27 Cze 2012, 00:22:43 »
To ja jeszcze dodam, że Duńczycy, których o to dziś w pracy pytałem robili wielkie oczy i mówili, że nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniach w sytuacji opisanej przez Agnieszkę1234. Nawet gdyby nie sygnalizowała ona zamiaru skrętu w lewo.


Offline Emill

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 19
  • Wiadomości: 236
  • Reputacja: +5/-3
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #51 dnia: 27 Cze 2012, 14:24:18 »
Z przepisami ruchu drogowego jest tak że jakieś 90% kabusewców nie ma o nich zbyt dużego pojęcia, nie ważne czy w Polsce czy w Danii  :)

A co mówi duński kodeks drogowy o wyprzedzaniu na skrzyżowaniu pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo? Bo np. W Polsce można taki pojazd wyprzedzić, ale tylko z prawej strony.


W takiej sytuacji jest tak samo jak u nas - tylko prawa strona.
Przed rozpoczęciem wyprzedzania musisz się też upewnić czy jadący przed tobą nie skręca w lewo.

Emil, przy wyprzedzaniu nie wlaczamy kierunkowskazu.  Po prostu sprawdzamy w lusterkach, obracamy glowe (sprawdzamy martwe punkty) i jedziemy.

Tylko na autostradzie wyprzedzamy/zmieniamy pas ruchu z kierunkowskazami.

Przy skrecie oczywiscie tak, ale jest to zmiana kierunku ruchu.



Pisałem o skręcie. Przy wyprzedzaniu MOŻNA używać kierunkowskazów i ja na przykład używam.

Też uważam że powinien byc zakaz wyprzedzania oprócz skrzyżowań z większą ilością pasów ale cóż...

poloniainfo.dk

Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #51 dnia: 27 Cze 2012, 14:24:18 »

Offline lebowski

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 12
  • -Otrzymane: 20
  • Wiadomości: 126
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #52 dnia: 27 Cze 2012, 15:35:18 »
Wreszcie wiadomo dlaczego duńczycy jeżdżą tak strasznie, skoro mają takie przepisy.
Kierunkowskazy po to zostały wymyślone, żeby ich używać. Jomir powtórzę pytanie, które już tutaj padło, a na które nie odpowiedzialas. Co z samochodami, w których są przyciemniane szyby, albo busami. Jak jadący z tylu może widzieć głowę kabusewcy przed nim? O tym, że delikwent chce wykonać manewr wyprzedzania albo skretu sygnalizuje kierunkowskazem A co z samochodami, w których są zamontowane lusterka łamane umożliwiające lepsze widzenie i nie trzeba az  tak obracać głowy...n

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #53 dnia: 28 Cze 2012, 19:27:46 »
Wreszcie wiadomo dlaczego duńczycy jeżdżą tak strasznie, skoro mają takie przepisy.
Kierunkowskazy po to zostały wymyślone, żeby ich używać. Jomir powtórzę pytanie, które już tutaj padło, a na które nie odpowiedzialas. Co z samochodami, w których są przyciemniane szyby, albo busami. Jak jadący z tylu może widzieć głowę kabusewcy przed nim? O tym, że delikwent chce wykonać manewr wyprzedzania albo skretu sygnalizuje kierunkowskazem A co z samochodami, w których są zamontowane lusterka łamane umożliwiające lepsze widzenie i nie trzeba az  tak obracać głowy...n
Powiem, tak, nie przyszlo mi do glowy pytanie o to nauczyciela. Ja nie nauczam, ja tylko na kursie tlumacze.
Natomiast, zapeniam, ze w kazdej sytuacji (omijanie przeszkod na drodze, omijanie samochodow zaparkowanych z boku drogi, wyprzedzanie) nie kaze sie wlaczac kierunkowskazu.

Nutko - te koniecznie sytuacje do zasygnalizowania to na przyklad natezony ruch uliczny, w ktorym trudno sie wlaczyc do ruchu. I tu znow nie robimy jak w Polsce, ze wlaczamy kierunkowskaz i czekamu na nasza kolej, a wlaczamy kierunkowskaz z ostatniej chwili. DLa DUnczyka wlaczenie kierunkowskazu jest jednoznacze z tym, ze jedziemy, wiec trzeba tez bardzo uwazac na to kiedy sie wlacza, by nie spowodowac wypadku.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

nutka53

  • Gość
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #54 dnia: 28 Cze 2012, 20:51:06 »
vaclaw sie nie odzywa,,,,,moze zamiast rowerem -autem pojechal do pracy i jak skrecal w lewo to cos w niego trafilo :(  albo moze i na rowerze pojechal to nawet jeszcze gorzej bo w dani rowery,skutery wyprzedza sie z lewej sytony i nie ma zakazow, -ktos mogl wyciagietej w lewa strone reke vaclawa nie zauwazyc,,,-mam jednak nadzieje ze to milczenie czyms innym spowodowane,,,no ale czytalam o tych przepisach co z autem skrecajacym w lewo -to w dani jest tak jak koledzy wczesniej opisali, nie wyprzedza sie z lewej strony tylko omija z prawej jesli jest taka mozliwosc,,,,czyli tak jak w polsce.
co by nie bylo to trzeba bardzo ostroznie jechac  a teraz wakacje i duzo z nas pojedzie do polski wiec zycze wszystkim zeby szczesliwie dojechali i szczesliwie do dani wrocili :)

Offline Vaclaw

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #55 dnia: 04 Lip 2012, 11:40:19 »
vaclaw sie nie odzywa,,,,,moze zamiast rowerem -autem pojechal do pracy i jak skrecal w lewo to cos w niego trafilo :(  albo moze i na rowerze pojechal to nawet jeszcze gorzej bo w dani rowery,skutery wyprzedza sie z lewej sytony i nie ma zakazow, -ktos mogl wyciagietej w lewa strone reke vaclawa nie zauwazyc,,,-mam jednak nadzieje ze to milczenie czyms innym spowodowane,,,no ale czytalam o tych przepisach co z autem skrecajacym w lewo -to w dani jest tak jak koledzy wczesniej opisali, nie wyprzedza sie z lewej strony tylko omija z prawej jesli jest taka mozliwosc,,,,czyli tak jak w polsce.
co by nie bylo to trzeba bardzo ostroznie jechac  a teraz wakacje i duzo z nas pojedzie do polski wiec zycze wszystkim zeby szczesliwie dojechali i szczesliwie do dani wrocili :)

Nie zwykłem powiadamiać o tym, że nie mam nic więcej do dodania więc nie pisałem w tym wątku. Czego oczekujesz ode mnie więcej?

Ponieważ w Danii można wyprzedzać na skrzyżowaniu (pod pewnymi warunkami), to moje dywagacje na temat winnego kolizji okazały się nieprawdziwe, tyle. Cieszę się, że powyższa dyskusja przyczyniła się do pogłębienia mojej wiedzy o przepisach ruchu drogowego w Danii. Będę mógł się bezpieczniej poruszać na skrzyżowaniach.
« Ostatnia zmiana: 04 Lip 2012, 12:02:56 wysłana przez Vaclaw »

poloniainfo.dk

Odp: wypadek samochodowy
« Odpowiedź #55 dnia: 04 Lip 2012, 11:40:19 »

 

wypadek

Zaczęty przez wypadekDział Pomoc!

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 11076
Ostatnia wiadomość 18 Paź 2011, 07:10:19
wysłana przez zybis
Mialem wypadek i mam zlamany obojczyk...Pomozcie

Zaczęty przez AdamDział Pomoc!

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 12282
Ostatnia wiadomość 19 Lip 2007, 15:02:15
wysłana przez K3
wypadek i co dalej ....

Zaczęty przez lenna063Dział Podatki

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3789
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2010, 23:43:52
wysłana przez roga
Wypadek, co dalej?

Zaczęty przez KowallloDział Pomoc!

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 12011
Ostatnia wiadomość 20 Wrz 2008, 15:28:06
wysłana przez Jomir
Wypadek problem z ubezpieczycielem Codan

Zaczęty przez alejandro000000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 12976
Ostatnia wiadomość 23 Maj 2011, 20:26:01
wysłana przez faja