poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Szkola podstawowa  (Przeczytany 16351 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JolaB

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Szkola podstawowa
« dnia: 07 Sty 2013, 13:47:09 »
Witam,
Przegladam watki zwiazane z edukacja. Zastanawia mnie kilka spraw (na poczatek). Czy rzeczywiscie szkola prywatna ma wyzszy poziom nauczania niz w publicznej ? Z tego co widze to chyba nalezy robic wszystko aby poslac dziecko do prywatnej. Ile to kosztuje ? Jakich przedmiotow dzieci sie ucza w kl. 1-3. ? Jakies zajecia poza lekcyjne, platne czy za darmo ? Kiedy zaczyna sie rok szkolny ? Jak jest z wyzywieniem dzieci w szkola publicznych jak w prywatnych.

Druga sprawa to interesuja mnie roznice kulturowe. W sensie jak nauczyciele odnosza sie do polskich uczniow, czy traktuja ich jak ``dunskie`` czy raczej jak mniejszosc ?. Jakie macie doswiadczenia ? Jaki jest stosunek nauczycieli do rodzicow ?
Pytam bo nie wiem na co sie nastawic. Chce sprowadzic rodzine, ale musze rozwazyc za i przeciw.

Dziekuje za wszelkie podpowiedzi

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Sty 2013, 17:38:58 »
mzesz tutaj sie spotkac z roznymi opiniami od rodzicow ktorzy sa zadowoleni i od osob ktorzy nie sa zadowoleni.my nalezymy do grupy tej 2.moja corka zaczela tutaj edukacje w wieku 8 lat,jak chodzila do szkoly jezykowej to tam nauczyciele byli wspaniali i wymagajacy i chec corki do nauki tez byla lepsza.potem trafila do dunskiej szkoly typowo dunskiej,chodzila tam 3 lata i to co tam sie dzialo to dla nas byl koszmar.poziom jej wiedzy bardzo niski ,dzieci tez ja nie najlepiej traktowali nawet bylo widac po rodzicach ze nie zabardzo nas lubili  ale niektorzy nawet doszlo do tego ze przez jakies zle zrozumienie sie przez dzieci,bariera jezykowa od kolezanki do rodzica i moglo dojsc do tego ze mogli by nam odebrac corka gdyby to bylo prawda co probowano nam wmowic,przezylismy koszmar.przenieslismy corka do innej szkoly jest mieszana rozne narodowosci.poziom nauki jest troszke lepszy ale i tak nas niezadawalajacy,jest ona w 6 klasie a jej wiedza na poziomie 3 klasy wiec martwimy sie o jej przyszlosc.w polsce byla dobra ale tutaj przez brak ocen i to ze nauczyciele niewymagaja zbyt wiele,to moja corka stala sie osoba bardzo leniwa i to sie pogarsza.tez chcielismy ja zapisac na jakies lekcje poza lekcyjne ale niby niema.corka chodzi tez do polskiej szkoly.nauczyciele roznie.w tamtej szkole niemieli nic przeciwko ze corka chodzi do polskiej szkoly a wtej obecnej maja aluzje.nie interesuje mnie ich zdanie,corka lubi tam chodzic.tez radzono mi zeby poslac ja do prywatnej szkoly sa o wiele lepsze ale dla niej to juz chyba za pozno niewiem.ale to tylko moj przyklad opisalam.ale wiem ze mlodsze dzieci nie pojda tutaj do szkoly boje sie o ich wiedze.pozdrawiam

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sty 2013, 19:52:44 »
Do JolaB - jest mnóstwo watków, wypowiedzi i dyskusji na temat szkól, ksztalcenia itp i td.

Poszukaj w archiwum i poczytaj.

Szkól prywatnych jest w Danii stosunkowo niewiele, to o czym sie tu czesto mówi i myli to friskole - to nie to samo co szkola prywatna.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline JolaB

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Sty 2013, 05:47:35 »
Jakos nie potrafie w historii znalezc informacji, ktore mnie interesuja. Czy ktos jest w stanie wyjasnic mi jaki jest system ksztalcenia dzieci w szkole podstawowej ?. Jaki wybor maja dzieci i ich rodzice ??? Chodzi mi o szkoly oraz jak wyzej roznice kulturowe, podejscie nauczycieli itp.
Pozdr.

Offline Domnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Sty 2013, 09:12:34 »
W podst jest taki poziom wiedzy że lepiej nie pytać. Porównując do Polski to tak jakbyś uczyła się 4 klasy niżej.. około. Czyli tu chodzisz do 8, to tak jakbyś w Polsce uczyła się w 4. Na prawdę słabo. Ale to jest chyba wspólne do wszystkich szkół w danii, bo podobnież - "Człowiek mądry człowiek zły", a z takim nauczaniem nie ma możliwości aby coś mądrego z tych dzieci wyrosło.. Taki oto sekret tego czemu duny są ciągle szczęśliwi :D
A tak na poważnie, to poziom szkolnictwa jest tragiczny, jeszcze jak tu jakoś zaczynasz (tzn dziecko) to może tego nie odczuje, może będzie myślało że 'tak miało być', i rozleniwi się tylko troszkę, ale jak już wcześniej chodziło w Polsce do szkoły, i zna ten 'tryb' nauczania, to tu będzie się dziecku wydawać że nic nie robi, - kompletnie.
Ale co tam, taki kraj, takie zasady, trzeba się przyzwyczaić.
Co do jawnej dyskryminacji to nie spotkałem się z takim czymś, zawsze było spoko pod wzgl personelu, za to dzieciaki.. no jak dzieciaki, zaczną się śmiać jak dziecko powie coś inaczej itp, ale nie ma się co przejmować, wystarczy śmiać się razem z nimi, i brać wszystko na pół poważnie, wtedy będzie luuuz ;)
Cytat od kogoś mądrego, stąd..
'Iraq, Afghanistan, to już było... Teraz odpoczynek...
Dlaczego? -Bo niewłaściwi ludzie dowodzą...
Kapitanie wrócisz?... -Wrócę jak oni odejdą...'

inna

  • Gość
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Sty 2013, 09:55:57 »
Nie mam pojecia jak tu jest w podst. ale dzieki Bogu szkole podst. skonczylam w Pl i tam tez chemia.biologia, matematyka,fizyka iwf byly moja mocna strona. Nastepnie wyjazd do Danii i szokkkkkkkkkkkkkkkk.

Dziekuje za to ze w Polsce zlapalam/wylapalam co dobre we mnie.

Skonczylam tu x ilosc skole  :-[ i poziom jest dosc niski.

Pamietam moja krotka kariere na medycynie. Egzamin grupowy- masakra .... szok watroba znjaduje sie po lewej stronie ...   :o :o :o :o Smialam sie jak nigdy i oczywiscie wylecialam z grupy, a pozniej los juz inczej pokabusewal .....

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Sty 2013, 17:01:52 »
Róznica w sposobie nauczania jest olbrzymia, nie w poziomie wiedzy a w sposobie.

W Polsce nadal obowiazuje sredniowieczna metoda "nauki faktów na pamiec", do tego ma sie pc i internet twierdzi sie w Danii.

Szkola w Danii ma nauczyc i wdrozyc umiejetnosc samodzielnego myslenia, znajdywania i rozwiazywania problemów, szukania zródel wiedzy, kontrolowania tychze zródel.

Inna róznica jest ze w Danii pracuje sie z dziecmi majac punkt wyjscia ze kazde dziecko nabywa wiedze w swój wlasny, idywidualny sposób. Dawno temu nazywano to chyba 7 inteligencji czy jakos tak.
Dlatego czestymi sposobami nauki sa dnie czy tydzien gdzie dzieci zajmuja sie jakims zagadnieniem, same wyszukuja problem który chca poznac blizej, same znajduja odpowiednia wiedze, same przedstawiaja projekt w sposób najlepiej im odpowiadajacy.
Czesto laczonych jest kilka przedmiotów - np. chemia, technika i angielski.

Mój syn chyba w 4-5 klasie nie zaliczyl jakiegos projektu bo uzywal jako zródla Wikipedii, a Wikipedia nie jest wiarygodnym zródlem.
Nauczyl sie krytycznego podejscia do zródel. Nie kazda stronka na internecie to wiarygodne zródlo. To bardzo wazna wiedza w gimnazjum, na uniwersytecie i w pracy.

Kazda praca na troche wyzszym poziomie wymaga samodzielnosci w znajdywaniu i rozwiazywaniu problemów. Nikt nie zatrudni pracownika/dlugo nie popracuje, ten który tylko czeka co mu szef powie bo sam nie potrafi myslec.
Gdzies byl artykul o pracownikach - na troche wyzszych stanowiskach niz klatki schodowe - ze wschodniej Europy, ze madrzy, wyksztalceni, ogromna wiedza ale samodzielnosc, inicjatywa, wspólpraca z innymi - nie mieli pojecia co to jest i z czym sie to je. Szkoda.

Polscy rodzice, majacy doswiadczenie tylko z polskich szkól i z wykuwania materialu z podanego, gotowego podrecznika - na pamiec - maja trudnosci ze zrozumieniem dunskiego systemu.

A jak sie czegos nowego nie rozumie to odrzuca sie nowe i twierdzi ze to stare jest lepsze - bo to jedyne co sie zna a nienauczono nas myslec samodzielnie.

Cytuje sama siebie bo nie chce mi sie jeszcze raz i jeszcze raz i znowu wyjasniac tych róznic.

Czasami zastanawiam sie - skoro polska szkola lepsza, polskie wykasztalcenie lepsze, nasi madrzejsi a dunskie szkoly do niczego - to dlaczego oni sobie radza o my pchamy sie do Danii dzwiami i oknami, cos chyba w tym systemie wsanialego szkolnictwa nawala skoro tak inteligentni i wyksztalceni ludzie nie moga tak pokabusewac bogatym w koncu krajem zeby obywatele nie musieli myc klatek schodowych w glupiej Danii...

Wykuta na pamiec wiedza o datach powstan, narodzin królów, ile kosci ma zaba do niczego w  21 wieku nie jest potrzebna. Bez umiejetnosci samodzielnego myslenia taka wiedza przydaje sie tylko do krzyzówek.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

poloniainfo.dk

Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Sty 2013, 17:01:52 »

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Sty 2013, 18:18:47 »
Dunscy uczniowie sa otwarci, chetnie zadaja pytania, podejmuja dyskusje, rowniez w jezyku angielskim. Nie boja sie, ze to, o co zapytaja  moze byc uznane za glupie lub dziecinne. Polscy uczniowie siedza stremowani, o nic nie pytaja, boja sie lub tez ich dyskusja nie interesuje. Rozmowa  w jezyku obcym?? Zapomnijcie! Ale polski uczen pierwiastkuje, rozniczkuje, zna doskonale gramatyke jezyka angielskiego oraz tworczosc  polskich wieszczow romantycznyych. Dunski ...wlasnie byl wczoraj na wycieczce w Lalandii, a juto pojdzie z klasa do kina... I co z tego wynika??  Istny paradox: nasi magistrowie i studenci czyszcza kible, oprozniaja smietniki oraz zap.... w magazynach dunskich! Powtorze: DUNSKICH! Nie odwrotnie. No, chyba nic wiecej na temat dunskich i polskich szkol mowic nie trzeba ...
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Niutek

  • Gość
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Sty 2013, 18:27:22 »
A czy to aby rodzice zatroskani o wyksztalcenie swoich dzieci, nie chca realizowac przez nie, swoich niespelnionych pragnien? Pozdrawiam Wszystkich.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Sty 2013, 19:40:26 »
Dunscy uczniowie sa otwarci, chetnie zadaja pytania, podejmuja dyskusje, rowniez w jezyku angielskim. Nie boja sie, ze to, o co zapytaja  moze byc uznane za glupie lub dziecinne. Polscy uczniowie siedza stremowani, o nic nie pytaja, boja sie lub tez ich dyskusja nie interesuje. Rozmowa  w jezyku obcym?? Zapomnijcie! Ale polski uczen pierwiastkuje, rozniczkuje, zna doskonale gramatyke jezyka angielskiego oraz tworczosc  polskich wieszczow romantycznyych. Dunski ...wlasnie byl wczoraj na wycieczce w Lalandii, a juto pojdzie z klasa do kina... I co z tego wynika??  Istny paradox: nasi magistrowie i studenci czyszcza kible, oprozniaja smietniki oraz zap.... w magazynach dunskich! Powtorze: DUNSKICH! Nie odwrotnie. No, chyba nic wiecej na temat dunskich i polskich szkol mowic nie trzeba ...
Twój post przypomniał mi historię, opowiadana mi przez moja przyjaciółke, która juz dość długo mieszka w Danii.
Gdy tu przyjechała z synem i on poszedł do szkoły (to było juz po kilku latach nauki w Polsce), to później nauczyciele przyznali, że mało brakowało, a zawiadomiliby odpowiednie służby socjalne, bo obawiali się, że  w domu dzieje się coś niedobrego- taki był cichy, grzeczny, nie odzywał sie nie pytany itp.- typowy dobry polski uczeń;). Ot, kolejna różnica kulturowa  ;).
I nie oburzajcie sie , prosze, na "durnych duńskich nauczycieli"- oni chcieli dobrze, byli po prostu zaniepokojeni ich zdaniem nienormalnym zachowaniem dziecka, nawet biorąc poprawkę na trudności adaptacyjne.

A tak w ogóle, to mam wrażenie, że niektórzy tu chcieliby zjeśc ciastko i nadal je mieć ;).

Skoro nie da się pogodzić "polskiego systemu nauczania" i realiów duńskich, trzeba je po prostu przyjąc i wykorzystać maksymalnie :).@ae@mądrze to wytłumaczyła, te różnice.
Nikt rodzicom nie zabrania dodatkowego rozwijania swoich dzieci...
Choć i tu nasuwa mi sie porównanie- w Polsce dzieci przeważnie uczą się angielskiego już w przedszkolu, bo większośc rodziców ma takie ambicje.Później, oczywiście,trzeba posłać dziecko na  dodatkowe zajęcia z języka.A efekty?Żałosne.
Jakoś tu, w Danii większość ludzi jednak po angielsku mówi.O czym to świadczy?
" Polak gorszego sortu"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Sty 2013, 19:49:14 »
Twój post przypomniał mi historię, opowiadana mi przez moja przyjaciółke, która juz dość długo mieszka w Danii.
Gdy tu przyjechała z synem i on poszedł do szkoły (to było juz po kilku latach nauki w Polsce), to później nauczyciele przyznali, że mało brakowało, a zawiadomiliby odpowiednie służby socjalne, bo obawiali się, że  w domu dzieje się coś niedobrego- taki był cichy, grzeczny, nie odzywał sie nie pytany itp.- typowy dobry polski uczeń;). Ot, kolejna różnica kulturowa  ;).
I nie oburzajcie sie , prosze, na "durnych duńskich nauczycieli"- oni chcieli dobrze, byli po prostu zaniepokojeni ich zdaniem nienormalnym zachowaniem dziecka, nawet biorąc poprawkę na trudności adaptacyjne.

A tak w ogóle, to mam wrażenie, że niektórzy tu chcieliby zjeśc ciastko i nadal je mieć ;).

Skoro nie da się pogodzić "polskiego systemu nauczania" i realiów duńskich, trzeba je po prostu przyjąc i wykorzystać maksymalnie :).@ae@mądrze to wytłumaczyła, te różnice.
Nikt rodzicom nie zabrania dodatkowego rozwijania swoich dzieci...
Choć i tu nasuwa mi sie porównanie- w Polsce dzieci przeważnie uczą się angielskiego już w przedszkolu, bo większośc rodziców ma takie ambicje.Później, oczywiście,trzeba posłać dziecko na  dodatkowe zajęcia z języka.A efekty?Żałosne.
Jakoś tu, w Danii większość ludzi jednak po angielsku mówi.O czym to świadczy?
Madre slowa happy  :). A przyklad z jezykiem angielskim mam z wlasnego podworka, jak pisalam w innym watku o edukacji, moj syn zaczal uczyc sie angielskiego w Polsce w przedszkolu, tak sie uczyl... bez mala 7-8 lat. I co??  No nic! Nic nie umial, juz myslalam, ze po prostu tepy do jezykow. Tu, po przybyciu do Danii zaczal mowic... po 3 miesiacach! To pewnie zasluga zdrowego powietrza, bo na pewno nie szkoly, heheh!
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Sty 2013, 19:57:15 »
Moi synowie angielskiego nauczyli się sami (przy niewielkiej pomocy mamy początkowo ;) ;D ), bo mieli motywację- chcieli grać w gry na PS ;D- dobre i to. I to na tyle dobrze, że jak starszy poszedł do liceum, to miał z angielskiego indywidualny tok nauczania- przerabiał program ze studiów.Za to z niemieckim, który mieli obaj "oficjalnie" w szkole od podstawówki- tragedia ::)...Nie chcieli się go uczyć , nie lubili i koniec. Więc faktycznie chyba wina leży w systemie nauczania...
Identyczna sytuacje obserwuje teraz u siostrzenicy.Uczy sie i uczy tego angielskiego od trzeciego roku zycia, siostra posyła ją na prywatne lekcje, a jak przyjechała tu do mnie na wakacje i chciałam, by sama cos powiedziała np. w sklepie, to -mur, milczenie, wstyd...przykre to... :-\
" Polak gorszego sortu"

nutka53

  • Gość
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Sty 2013, 20:10:08 »
nasi magistrowie i studenci czyszcza kible, oprozniaja smietniki oraz zap.... w magazynach dunskich! Powtorze: DUNSKICH! Nie odwrotnie. No, chyba nic wiecej na temat dunskich i polskich szkol mowic nie trzeba ...

takie sa niestety mozliwosc pracy dla tych co przyjechali i nie znaja jezyka -praca fizyczna ale podkresle, ze tak moze byc tylko na poczatku pobytu, bo jesli jakis magister po 5 latach pobytu nadal sprzata klatki schodowe to jest to tragedia .

czytalam duzo artykulow dotyczacych polskich wyksztalconych emigrantow w europie-prawie wszystko przebiegalo wedlug tego samego schematu: start w obcym kraju to praca fizyczna i nauka jezyka a potem zmana pracy na coraz to lepsze i kariera zawodowa... no i bez urazy kochani rodacy -ale dania nie jest tym krajem do ktorego emigruja swietnie wyksztalceni polscy specjalisci

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Sty 2013, 20:48:32 »
...bo być może w Danii nie ma zapotrzebowania na świetnie wykształconych polskich specjalistów?
Może mają swoich swietnie wykształconych duńskich specjalistów ;D?
" Polak gorszego sortu"

Niutek

  • Gość
Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Sty 2013, 21:08:21 »
A co z tego swietnie wyksztalconego fachowca jezeli stopien integracji 0, znajmosci dunskich realiow 0, a przerost formy nad trescia okrutny? lacznie z postawa typowo roszczeniowa? nie generalizuje rzecz jasna, sa ludzie i ludziska. Pozdrawiam Wszystkich Do Nutka53, tragedia to wlasnie ten magister.

poloniainfo.dk

Odp: Szkola podstawowa
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Sty 2013, 21:08:21 »

 

szkola angielskiego

Zaczęty przez krolikDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3283
Ostatnia wiadomość 30 Sie 2009, 21:30:12
wysłana przez krolik
Gdzie w Khh jest najlepsza szkola nauki dunskiego?

Zaczęty przez Nauka jezyka dunskiegoDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 13591
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2009, 11:43:44
wysłana przez jamjurand
Szkola j. duńskiego/Aarhus

Zaczęty przez anijahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 12066
Ostatnia wiadomość 10 Wrz 2007, 20:12:10
wysłana przez anijah
Szkola specjalna

Zaczęty przez HectorDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3815
Ostatnia wiadomość 12 Mar 2008, 08:13:52
wysłana przez Jomir
Polska szkola

Zaczęty przez Barbara CerazyDział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4008
Ostatnia wiadomość 18 Sie 2010, 16:27:29
wysłana przez Barbara Cerazy