poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: obywatelstwo  (Przeczytany 67037 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jasia83

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #60 dnia: 11 Lis 2009, 20:24:33 »
Do Juty:

Ja nigdzie nie napisalam, ze sie czepiasz :)

Nie skladalam papabusew o obywatelstwo na policji, ale w Amt (Amcie  :)), dlatego ze nie skonczylam jeszcze 21 lat (mozna sie bylo starac od 18 do 21 lat). Obywatelstwo - papierek, na ktorym DOKLADNIE pisze po dunsku, ze mam DWA obywatelstwa i MOGE zrzec sie polskiego gdybym chciala - ale nie jest przymusem, dostalam w ciagu dwoch tygodni.  :) Dlatego tez mnie dziwi, ze Pani Mirra napisala date 1997 - bo logicznie patrzac to ja tez powinnam sie zrzec polskiego obywatelstwa. Ja nie bylam politycznym uciekinierem z Polski - przyjechalam tutaj na zwyklym, tak zwanym, paszporcie konsularnym.

Wiec chyba jestem wyjatkiem ;) ;D


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #61 dnia: 12 Lis 2009, 12:09:03 »
Pani Jasiu, data pochodzi zo informacji zawartych na stronie Urzed Imigracyjnego - prosze sobie sprawdzic.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #62 dnia: 12 Lis 2009, 15:25:19 »
Do Juty:

Ja nigdzie nie napisalam, ze sie czepiasz :)

Nie skladalam papabusew o obywatelstwo na policji, ale w Amt (Amcie  :)), dlatego ze nie skonczylam jeszcze 21 lat (mozna sie bylo starac od 18 do 21 lat). Obywatelstwo - papierek, na ktorym DOKLADNIE pisze po dunsku, ze mam DWA obywatelstwa i MOGE zrzec sie polskiego gdybym chciala - ale nie jest przymusem, dostalam w ciagu dwoch tygodni.  :) Dlatego tez mnie dziwi, ze Pani Mirra napisala date 1997 - bo logicznie patrzac to ja tez powinnam sie zrzec polskiego obywatelstwa. Ja nie bylam politycznym uciekinierem z Polski - przyjechalam tutaj na zwyklym, tak zwanym, paszporcie konsularnym.

Wiec chyba jestem wyjatkiem ;) ;D


Moze i jestes wyjatkiem, ale w sprawach przyznawania obywatelstwa obowiazuja okreslone przepisy; obywatelstwo przyznaje sie
przez danske indenrigsministerium (ministerstwo spraw wewnetrznych) "oglaszane" na sesji folketingu. Czy mozesz opisac troche szczegoloweiej ten "Obywatelstwo - papierek" z Amtu (obecnie chyba Statsforvaltningen), gdzie jest mowa o tym ze przyznaje sie tobie dunskie obywatelstwo z prawem zatrzymania polskiego ???.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #63 dnia: 12 Lis 2009, 16:41:23 »
A ja juz chyba wiem o co chodzi w przypadku Pani JASI.

PASZPORT KONSULARNY jest kluczem do tego, ze Pani Jasia zachowala dwa obywatelstwa, oraz to, ze przyjachala do Danii jako dziecko, tudziez urodzila sie tu.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

jasia83

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #64 dnia: 12 Lis 2009, 21:28:51 »
Wydaje mi sie, ze paszport konsularny nie ma tu nic do rzeczy, dlatego ze:

Nie pamietam do ktorego roku - prawdopodobnie to prawo bylo do konca roku 2000. Wtedy mozna bylo sie starac o obywatelstwo w Amcie jezeli sie mieszkalo w Dani przez 10 lat i sie mialo miedzy 18 a 21 (moze 23 lata) jak sie prosilo o obywatelstwo.  Jedyne co musialam zrobic to: wypelnic papierek, zrobic kopie z paszportu (dlatego, ze w ciagu ostatnich lat nie mozna bylo przebywac w innym kraju dluzej niz rok). I oto cala historia. Wiem tez, ze inni, ktorzy dostali obywatelstwo na tych zasadach tez maja DWA obywatelstwa - obojetnie czy polak, rosjanin czy iranczyk, wiec raczej paszport konsularny nie ma tu nic do rzeczy.

Do p. Roga:
A wiec papierek ktory dostalam, wyglada mniej wiecej jak "dyplom" szkolny na ktorym pisze:

Fyns Amt meddeler at Jasia Jasia af Svendborg der er født den 7.1.1980 i Polen har erhvervet dansk indfødsret (statsborgerret) med virkning fra den 30 december, 1999 i henhold til §3 i lov om dansk indfødsret jf. bekendtgørelse nr. 28 af 15. januar 1999

Stempel i podpis pracownika Fyns Amt'u.

I dodatek: Det bemærkes, at De efter det for statsamtet oplyste nu har dobbelt indfødsret, idet De bevarer Deres polske indfødsret.

I to wszystko!

Wiec mam DWA obywatelstwa.

Nonia

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #65 dnia: 12 Lis 2009, 21:46:25 »
Tu chodzi o mlody wiek p.Jasi. Dzieciaki do 21 roku mogą miec podwójne obywatelstwo a potem to tak zostaje i nikt sie nie czepia

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #66 dnia: 12 Lis 2009, 21:48:02 »
Tak jak napisalam wyzej, § 3 wlasnie mowi wlasnie o nadaniu dusnkiego obywatelstwa osobom, ktore przyjechaly do Danii jako dzieci.

§ 3. 3) En udlænding, som er ustraffet og ikke er idømt foranstaltninger efter straffelovens kapitel 9, og som har haft bopæl her i riget i sammenlagt mindst 10 år, heraf sammenlagt mindst 5 år inden for de sidste 6 år, erhverver dansk indfødsret ved efter det fyldte 18. år, men inden det fyldte 23. år, over for et statsamt, Københavns Overpræsidium, Rigsombudsmanden på Færøerne eller Rigsombudsmanden i Grønland at afgive erklæring herom.

Na jego podstawie otrzymalas obywatelstwo dusnkie.

Natomiast paszport konsularny mogl umozliwic CI zachowanie podwojnego obywatelstwa. Bo paszport konsularny byl dokumentem wydawanaym w czasach PRL dla osob obywatelstwa polskiego, zamieszkujacych na stale za granica. BYl tak jakby paszportem w jedna strone - bo na przyjazd do Polski, trzeba bylo miec zgode.
Tak wiec niewykluczone, ze wlasnie posiadanie takiego paszportu w jakis sposob uprawnialo do zachowania dwoch obywatelstw.


[Posted on: 12 Listopad  2009, 21:47:12]

NONIA!!! I to chyba najprawidlowsze wytlumaczenie  :D Znaczy Twoje :) , a nie moje :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #66 dnia: 12 Lis 2009, 21:48:02 »

jasia83

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #67 dnia: 12 Lis 2009, 21:57:18 »
"BYl tak jakby paszportem w jedna strone - bo na przyjazd do Polski, trzeba bylo 2miec zgode."

Na pewno NIE! Jezdzilismy do Polski co roku od 1985 - NIGDY rodzicie nie prosili o zadna zgode, i NIGDY tez nie mielismy problemow na granicy. Wiec NAPRAWDE musze byc wyjatkiem ;D

Inne narodowosci TEZ maja DWA obywatelstwa - jednak nie wydaje mi sie, ze mieli oni paszport konsularny. ;)   


:-\

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #68 dnia: 12 Lis 2009, 22:13:30 »
Tu chodzi o mlody wiek p.Jasi. Dzieciaki do 21 roku ..
Rozumiem że pisząc "dzieciaki" masz na myśli osoby niedojrzałe.

I tak Pani Jasia dopiera była dzieciakiem i już od przyszłego roku będzie staruchem. Ale wyjątkowa to będzie całe życie. :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #69 dnia: 12 Lis 2009, 22:15:14 »
Pani Jasiu, w tym biuletynie prosze sobie poczytac na temat historii paszportow, a przy okazji o paszporcie konsularnym.

http://www.efwf.pl/pl/pict/tm/2007/tm_2007_05.pdf

Swoja droga zapraszam wszystkich do przejrzenia biuletynu, moim zdaniem ciekawe i przystepnie przygotowane informacje.

A swoja droga Jasiu, Ty przyjechalas tutaj jako dziecko, wiec fatycznie Ty nie bylas ucieknierem... ale uwierz mi na slowo, ze w latach 80 nie mozna bylo tak po prostu sobie pojechac za granice i zostac, jak czynimy teraz.
Byc moze rodzice nie byli ucieknierami politycznymi, ale na pewno nie zostali w Danii zgodnie z owczsnym polskim prawem.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

jasia83

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #70 dnia: 12 Lis 2009, 22:27:28 »
Pani Jasiu, w tym biuletynie prosze sobie poczytac na temat historii paszportow, a przy okazji o paszporcie konsularnym.

http://www.efwf.pl/pl/pict/tm/2007/tm_2007_05.pdf

Swoja droga zapraszam wszystkich do przejrzenia biuletynu, moim zdaniem ciekawe i przystepnie przygotowane informacje.


Dziekuje za artykul. :) Ciekawe.  Przeczytalam.
Zadzwonilam tez do rodzicow, zeby sie upewnic na sto procent z tym pozwoleniem, wyciaglam tez ten stary przedziurkowany paszport - zadnych zgod.  ??? ??? ???


Juz naprawde nic nie rozumie ??? ??? ???



Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #71 dnia: 13 Lis 2009, 12:11:09 »
Se tak mysle, po co rozumiec? Jasiu, ciesz sie zyciem i mlodoscia, jakie znaczenie maja papiery, czy forumowe madrosci???

Dajmy se spokoj...
Kazdy przekazal co wiedzial, a reszta zainteresowanym w praniu wyjdzie...

Wlasnie bede doslownie kombinowac z obywatelstwem dla corki, by moc jej umozliwic studia w wymarzonej szkole...
Lapie sie prawie na dwa paragrafy, na ktorych podstawie mogla by dostac obywatelstwo po stosunkowo krotki pobycie w Danii...
Problem w tym, ze PRAWIE sie lapie :)
A PRAWIE (jak wiemy z reklamy pewnego piwa) czyni wielka roznice. Jak wielka okaze sie pewnie za kilka miesiecy.
Jezeli sie uda, to tez za jakis czas pewnie moja corka na jakim forum napisze, ze wcale nie trzeba byc w Danii minimum 7 lat, by starac sie o obywatelstwo, bo ona dostala wczesniej... Ot żyzń..

Ps. dla "przyjaciol" kombinowac w moim znaczeniu, to wykorzystanie odpowiednich paragrafow, dopasowanie do nich dokumentow i odpowiednia umotywowanie podania... Bo jak znam specyfike forum, to zaraz kilkoro "madrych" wskoczy mi na plecy.
« Ostatnia zmiana: 13 Lis 2009, 16:15:42 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

jasia83

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #72 dnia: 13 Lis 2009, 13:23:43 »
Do Pani Mirry,

Zycze powodzenia z "kombinowaniem"  :) (nie pisze zlosliwie). 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #73 dnia: 13 Lis 2009, 16:18:51 »
 :D dziekuje

Se "Gwiazda" wymarzyla wyzsza szkole policyjna...
No i masz Ci los, trzeba miec dusnkie obywatelstwo do takowej...
Wiec mamusia musi kombinowac, ech...
No i czegoz sie nie robi, by spelnic marzenia swojego dziecka :)

Bedziemy tez "kombinowac" w druga strone, piszac o przyjecie wbrew zasadzie :)
Zobaczymy...
Kto nie gra, nie wygrywa :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

inna

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #74 dnia: 08 Wrz 2012, 08:58:36 »
Mhhhh zastanawiam sie czy warto zmieniac obyw. na dk. i czy warto. W czym sie przyda itd. Czekam na coment.  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

poloniainfo.dk

Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #74 dnia: 08 Wrz 2012, 08:58:36 »

 

jakie obywatelstwo?

Zaczęty przez polsko-dunskie ob.Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 27563
Ostatnia wiadomość 04 Kwi 2008, 20:23:24
wysłana przez dragonki
duńskie obywatelstwo

Zaczęty przez robotnikDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 8705
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2008, 21:56:59
wysłana przez Jomir
Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.

Zaczęty przez willyDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 18252
Ostatnia wiadomość 10 Wrz 2014, 14:10:08
wysłana przez roga
Podwojne obywatelstwo - juz od wczoraj - 1/9-2015

Zaczęty przez JomirDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10190
Ostatnia wiadomość 19 Wrz 2015, 13:17:28
wysłana przez Emill
Czy dziecko po urodzeniu dostanie Duńskie obywatelstwo , a Ja przy dziecku??

Zaczęty przez Kasiula14726Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 27502
Ostatnia wiadomość 03 Maj 2017, 11:42:13
wysłana przez Jomir