poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: proszę o poradę  (Przeczytany 20142 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maggieczna

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
proszę o poradę
« dnia: 12 Sty 2010, 17:08:06 »
Witam Was serdecznie,

 Mam pewien dylemat, otóż z chłopakiem od ponad roku mieszkamy w małym miasteczku niedaleko Silkeborga. Jest to bardzo mała mieścina w której praktycznie oprócz kilku sklepów nic niestety nie ma:( strasznie przytłacza mnie tu życie, tym bardziej że straciłam jeszcze pracę. Nie posiadamy też samochodu, ze względu na drogie przerejestrowanie,ale przyszłości planujemy zakupić samochód w Danii.Z chłopakiem zastanawiamy się nad przeprowadzką do jakiegoś większego miasta, gdzie można by żyć jak cywilizowani ludzie, wyjść na miasto, basen, siłownie czy porządne zakupy. Myśleliśmy o Aarhus ale za bardzo nie znamy tego miasta, proszę osoby które tam mieszkają o poradę czy warto mieszkać w Aarhus? czy w dalszym ciągu możliwe jest znalezienie pracy, wiadomo w czasie "kryzysu" jest to bardzo ciężkie ale czy w ogóle jeszcze możliwe? a jeśli nie Aarhus to co polecacie? z góry ślicznie dziękuję za każdą mam nadzieję miłą odpowiedź tutaj bądź na priv.

 Pozdrawiam Rodaków:)
 Maggie

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sty 2010, 17:32:36 »
Widzisz, Maggie, mieszkam w nieco większej miejscowości ( około 50-60 tys.mieszkańców), a cierpię dokładnie tak samo.
W Århus pracowałam przez ponad pół roku, więc znam to miasto. I wiesz co..? Nadal było mi mało..nadal widziałam puste ulice (poza najściślejszym centrum), "jarmark"świąteczny to była kompletna porażka,ponure mury (mnóstwo budynków ze starej,czerwonej cegły) i dalej ten sam... ja wiem...? "Duński klimat", w którym nie odnajduję "biegu i bycia w centrum świata", takiego życia, jakie znam i jakie kocham, z Polski.
I nie jest mi lekko..:(   Chyba tylko w Kopenhadze poczułabym ten "wir" którego tak brakuje na sennej Jutlandii.

Pisz na priv, jeśli potrzebujesz się wygadać. Trzymaj się  :) !

Offline kasienka198

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sty 2010, 20:43:25 »
Witajcie. Z tego co wiem od znajomych którzy są na emigracji to ciężko jest się gdziekolwiek zaklimatyzować, jednak gdybym miała szanse mieszkać w Dani to postawiłabym też na Kopenhage. Byłam tam u męża 2 razy i niewiem dlaczego ale to miasto mnie urzekło(wszędzie blisko). Też prawie same cegły ale naprawde  było świetnie . Szkoda tylko że tak krótko. Pozdrawiam wszystkich na emigracji.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sty 2010, 11:13:38 »
A ja z ulga wyprowadzilam sie z Kopenhagi.
Mowisz wszystko blisko? W kilometrach tak, ale biorac pod uwage korki, blisko zmienia swoje znaczenie.
Mieszkam teraz w malym miasteczku-gminie. Mam tu wszystko - kilka silowni, basen, kino, szeroka oferte zajec dodatkowych, supermarkety i podstawowe sklepy - wszystko w promieniu 800 metrow od mojego domu. Do duzych centrow handlowych niby 10 kilometrow, ale droga bez korkow, wiec 8-10 minut i jestem (w Kopenhadze nie bylo to mozlwie).

Za to mam snieg, gdy w Kopenhadze jest bloto, swiergot ptakow miast odglosu pociagow, ruchu ulicznego i karetek...
Mam garstke obcokrajowcow, w miejsce roznokolorowego tlumu, najmniejsza w Danii przestepczosc...
A jak mi sie zateskni za smrodem i gwarem ulicznym, to wsiadam w autko lub S-tog i w ciagu pol godziny jestem w samym centrum...
Chociaz :) jak mieszkam w "moim raju" juz pol roku, jeszcze ani razu nie jechalam do Kopenhagi z tesknoty :)


Niestety moje miasteczko lezy w okolicach Kopenhagi, czyli daleko od rejonu, o ktorym myslisz, ale moze uda Ci sie znalezc podobny raj na ziemi na Jutlandii. Czego CI zycze.

Ps. Niedlugo zima sie skonczy, a swietle slonecznym wioseczki i miasteczka pieknieja w oczach.
« Ostatnia zmiana: 13 Sty 2010, 18:33:42 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Sty 2010, 12:18:56 »
Mirra, w tym wątku kompletnie nie o to chodzi- czytaj więc ze zrozumieniem,bo myślę, że jednak to potrafisz..
Tylko dlaczego to ukrywasz..?  ::)

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Sty 2010, 13:55:33 »
Ale kazda okazja jest dobra, zeby kogos zaatakowac i sie przyczepic ;)

Offline maggieczna

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Sty 2010, 21:21:29 »
dziękuje za dotychczasowe wypowiedzi, mam nadzieję że napiszą jeszcze jacyś chętni forumowicze:) pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Sty 2010, 21:21:29 »

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Sty 2010, 22:54:56 »
Jaaasne, Juta..ciekawe dlaczego więc pani Jomir usunęła ostatnią swoją wypowiedź..?  ;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Sty 2010, 22:59:37 »
Juz tlumacze - usunelam bowiem, bylam pewna, ze napisalam ja w innym watku, gdy zobaczylam, ze widnieje w tymze, uznalam ja za nieadekwatna.

Chyba masz Lilio zly dzien.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Sty 2010, 23:06:36 »
Chyba trochę tak  :( :(

Offline Pankracy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 4
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Sty 2010, 13:40:57 »
Mi osobiście Kopenhaga odpowiada. Korki nie są żadnym problemem. Tutaj jeździ się n rowerach, a jeśli za wolno to można przesiąść się na skuter :P W Polsce mieszkałem w dużej aglomeracji, więc kocham takie życie, zapach spalin i ten wszechobecny gwar. Jedynym problemem jest praca, której poprostu nie ma w samej Kopenhadze. Na każdy wakat jest strasznie duża konkurencja. Podobnie rzecz się ma z mieszkaniami. Na spóldzielcze czy komunalne, czeka się po kilka lat. Reasumując jestem tu bardzo szczęśiwy, chociaż zdaję sobie sprawę, że niektórym życie tutaj nieodpowiada. Życzę udanych wyborów.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Sty 2010, 17:42:17 »
O dziwo, autorka watku podziekowala mi osobiscie za moje informacje. Wiec bardzo mnie zastanawia, ze niektorzy wiedza lepiej co autor mial na mysli  ;D

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline maggieczna

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Sty 2010, 21:18:30 »
Tak właśnie! dziękuję za wszystkie informacje, jak mówię nie jestem na 100% nastawiona na Århus także każda wypowiedź wydaje mi się trafna, no.. oprócz tych dokuczliwych,które na pewno są zbędne w tym wątku :P proszę mi się nie sprzeczać, wolność słowa i wypowiedzi preferuję. Pozdrawiam

 Autorka;)

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Sty 2010, 18:13:19 »
Tylko Jutlandia  ;D

Offline souli

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Sty 2010, 18:52:21 »
ja zakochałam sie w Vejle...:)Nie mieszkam w samym centrum ale mam do niego nie spełna 2 km.Osobisce nie lubie tłumu i wrzawy miejskiej,spalin,korkow i calego tego "uroku" miasta,ale jak juz cisza zaczyna mi doskwierac lubie przejsc sie uliczkami miasta,poprzepychac sie lokciami ,zjesc cos na szybko z budki Tulipa i wrocic do domu gdzie znowu moge sie wsluchac w cisze .

Vejle nie jest wielką miescina ale mamy tu kina,muzea,basen,kregielnie wszystko bardzo blisko,zima jest lodowisko ogolnodostepne-bezplatne a deptak w okresie swiatecznym wyglada cudnie.

poloniainfo.dk

Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Sty 2010, 18:52:21 »

 

bardzo proszę o przetlumaczenie

Zaczęty przez dar_czarDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 8992
Ostatnia wiadomość 24 Lip 2007, 12:41:29
wysłana przez dar_czar
proszę o przetłumaczenie

Zaczęty przez robi2007Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6379
Ostatnia wiadomość 23 Lut 2010, 20:20:24
wysłana przez Manior
C.V po angielsku prosze o pomoc

Zaczęty przez nutka1984Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9195
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2012, 13:17:19
wysłana przez galernik
prosze o przetłumaczenie

Zaczęty przez jonasDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9858
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2008, 21:16:51
wysłana przez willy
Prosze o przetlumaczenie

Zaczęty przez Tomek1Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8922
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2009, 17:18:06
wysłana przez Tomek1