poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?  (Przeczytany 27580 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Sty 2010, 21:35:21 »
Lilia nie powstrzymuj sie ;)
Mnie tez tu znaja,a gdy jest cos pilnego to zawsze przyjmie jakis lekarz.
Kazdy ma swoje zdanie. Mnie sie podoba  :)

[Posted on: 20 Styczeń 2010, 21:28:33]

kropka1 mnie taki bol kiedy zlapal w Polsce bo zawialo mnie na promie. A w tam dali mi zaszczyk przeciwbolowy, nic nie pomogl, ale bralam tez leki przeciwbolowe. Doleczylam sie w DK, na fizykoterapie mnie wyslano. Oczywiscie po tym jak stwierdzili, ze leki nie pomagaja.  :)
Nikogo z tego powodu nie przeklinalam...

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Sty 2010, 22:13:52 »
powiem krótko - jest gitara. Jakby było źle to by połowa z nas się dawno stąd wyniosła  ;D

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #32 dnia: 21 Sty 2010, 12:28:09 »
MASAKRA to bardzo delikatnie powiedziane nie wspomne co w ich zaszczytnych domach opieki sie dzieje tam jest dopabuse przej...
A widziales/byles w domach opieki w Polsce ?

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #33 dnia: 21 Sty 2010, 12:32:41 »
ja miałam praktykę w Dziennym Domu Pomocy Społecznej - jak i w szpitalu powiatowym - powiem krótko - uuuuuuuuuu

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Sty 2010, 12:41:47 »
Czy mozesz powiedziec cos konkretniej w tym temacie? Czyzby tu bylo tak samo jak w polskich domach opieki?
W mojej rodzinie mamy osobe, ktora jest w domu opieki (plejehjæm). Zasada ogolna jest taka, jestes nadal osoba "prywatna", masz swoje mieszkanie (zazwyczaj ok. 40 m2), oplacasz uslugi (jedzenie, pranie sprzatanie itp.). Sam decydujesz czy np. chcesz spozywac posilki z innymi czy w swoim mieszkaniu. Jezeli masz tylko folkepension, to nie ma znaczenia ile to wszystko kosztuje. Musisz zawsze miec kieszonkowe w granicach okolo 800 kr. miesiecznie. Przeprowadzka z mieszkania, kaucja na mieszkanie i inne wydatki na zagospodarowanie finansuje sie (jezeli nie masz srodkow) pozyczka z komuny, ktora zazwyczaj i tak nie zdazy sie splacic (podeszly wiek), a splacanie jej wchodzi w koszty pobytu (i tak musisz miec kieszonkowe). Najgorzej jest jezeli posiadasz wlasne srodki (oszczednosci itp.). Wtedy pokrywasz sam koszty pobytu. To tak w skrocie. Aha, sam decydujesz z jakich uslug plehjehjæmu chcesz korzystac. Bezplatnie: gimnastyka, fizjoterapia, koncerty itp. Opieka lekarska - to nadal twoj lekarz domowy. Jezeli ktos jest zainteresowany i chcialby sie przekonac jak wyglada w Danii taki plejehjæm to wystarczy zadzwonic, umowic sie i przekonac sie na wlasne oczy. Nie wiem jak to funkcjonuje w Polsce ?

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Sty 2010, 12:48:31 »
Roga to prawie jak w Polsce. Ludzie narzekacie na Duńską służbe zdrowia, a co wy TV polskiej nie oglądacie ? nie widzicie co się dzieje ? codziennie trąbią ,wszędzie cięcia , kolejki do specjalisty po 6 msc , brak szczepionek dla wcześniaków , łapówki , umierające dzieci bo dyspozytorce nie chciało sie karetki wysłac...można by wiele mówić , włacznie sobie czasami wiadomosci , bo codziennie są jakieś newsy .
no i chyba nie byliście w szpitalu, duńskim i polskim, ja miałam okazje tutaj i tam , i wiecie co ? Polska jest 1000 lat za murzynami, zatłoczone sale , pacjenci traktowani przez personel jak"mięso", gówniane żarcie , często tylko chleb z masłem i zupa mleczna na sniadanie ,no lekarz leczy jak  dostanie bąbonierke ( oby tylko ) przejrzyjcie na oczy

Offline weronicisiunia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Sty 2010, 13:52:14 »
w Polsce jest żle i to bardzo. Mieszkam w Danii od 7 miesięcy. Mój mąż pracuje tutaj od dwóch lat. Jesteśmy razem, synek w końcu może być razem z tatą. Z tego powodu się bardzo cieszę. Ale i tak tęsknie za Polską i to tak strasznie. Brakuje mi przyjaciół, rodziców, rodzeństwa. W Polsce mieszkam w małej wiosce gdzie każdy się zna. W Danii, tak mi się przynajmniej wydaje, każdy ma swój świat. W Polsce wyjde na ulice i jest pełno ludzi, jest z kim porozmawiac tutaj  wszyscy siedzą w domach. Brakuje mi tej mentalności Polaków. Chciałabym wrócić do Polski do swoich bliskich, ale z drugiej strony jak żyć w Polsce godnie??

poloniainfo.dk

Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Sty 2010, 13:52:14 »

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Sty 2010, 14:37:29 »
A co sie dzieje? Bo ja z bardzo wiarygodnych zrodel wiem, ze dzieje sie 1000 razy lepiej niz w Polsce.


pracowalam w domu starcow w Dani  ladnych pare lat i akurat w tym temacie nie jest zle ... sa pielegnowani, zabawiani, gorzej z leczeniem.oczywiscie bylam swiadkiem perelek jak np kapiele starcow rano i wystawianie ich za niedlugo w miesiacu lutym na balkon okrytch  tylko pledem w wozku inwaklidzkim ale jakos im nie szkodzilo!!! nawet kataru nie dostali , oni sa inaczej chowani.jak mialam male dziecko , zapytalam poloznej czy mozna kupic ochraniacz na butelke zeby trzymala cieplo np na spacerze.znalam takie od lat 70 tych w PL.kazala mi wlozyc butelke za pazuche na spacerze a wtedy mleko utrzyma temperature.ich rozwiazania sa zawsze dyktowane ekonomia zeby bylo jak najtaniej.  ogolnie sluzba zdrowia tutaj stawia na nature tzn organizm sam zwalcza chorobe ???(znowu ekonomia sie klania)niechetnie wypisuja tabletki bo to kosztuje panstwo(dotuja leki) a lekarz ma limity.za to Panodil ktory sam kupujesz mozesz brac garsciami , jest na wszystko ;D

Offline Liwia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Sty 2010, 15:19:34 »
Do autorki :)
Od półtora roku studiuję w Danii. Wcześniej skończyłam studia na uniwerku warszawskim (wydział prawa i administracji). I powiem Ci tak. Jeżeli masz możliwość studiowania w DK to nawet się nie zastanawiaj. Studia tutaj są nastawione na praktyczne nauczanie i dają o wiele większe możliwości rozwoju. W trakcie 5 lat studiów masz możliwość odbycia 3 praktyk zagranicznych. Ja za tydzień jadę do Kapsztadu a za 2 lata do Nowego Jorku. Na ostatnim roku do Kuala Lumpur. Czy w Polsce masz taką możliwość?? Hehe :) mój uniwerek oferował staż w urzędzie pracy albo skarbowym hmmm ::) Po prostu super możliwości rozwoju  ;D
Teraz napiszę Ci dlaczego zdecydowałam się na studia za granicą. Po otrzymaniu dyplomu UW zaczęłam szukać pracy. 1500 netto to był max i nie chciałam pracować za takie pieniądze. Chciałam podszlifować angielski i zdobyć doświadczenie. Tym bardziej teraz, kiedy w Polsce skończyć studia to nie jest żaden problem. Teraz każdy ma studia. Szału nie zrobisz dyplomem. Liczy się doświadczenie, a możesz je zdobyć studiując za granicą i odbywając zagraniczne praktyki. Potem pewnie lepiej jest znaleźć dobrą pracę, jak nie w Polsce to gdzie indziej. Jasne, że jest ciężko, bez rodziny, starych przyjaciół itd, ale przetrzymaj i poświęć te kilka lat a w przyszłości Ci zaprocentuje.
Powedzenia i trzymaj się :)

[Posted on: 21 Styczeń  2010, 15:16:05]

Mogę Ci przesłać fajne zdjęcie :) pokazujące jak kończą ludzie w PL po studiach. Btw czy ktoś mi może powiedzieć jak dodać zdjęcie?? Klikam na okienko nad emotikonami "umieść obrazek" i co dalej???

Offline neletop

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 681
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Sty 2010, 16:32:08 »
Dalej:
Nacisnij na opcje dodatkowe
gennemse pod zalacz

wybierasz obrazek z komputera

no i wyslij wiadomosc

[Posted on: 21 Styczeń  2010, 16:30:00]

Do autorki :)
 Jeżeli masz możliwość studiowania w DK to nawet się nie zastanawiaj. Studia tutaj są nastawione na praktyczne nauczanie i dają o wiele większe możliwości rozwoju.

Mam znajomych w Danii, ktorzy maja podobne zdanie. Studiowali w Polsce, pozniej w Danii. I bardzo sobie chwalili dunski system, bo nie jest nastawionu na wkuwanie, lecz samodzielne myslenie.

Offline madzialenasz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 479
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Sty 2010, 16:33:46 »
Janie nie pisalam ze tu jest gorzej niz w PL. Wrecz przeciwnie uwazam ze tu jest 1000 razu lepiej, ale sorry( moze sa i dobrzy lekarze) ja sie naciela juz pare razy na takie porady lekarskie ze smiac mi sie chialo. W Polsce dermatolog po pierwszej wizycie nie przepisuje najciezszych tabletek(na pare wagrow) po ktorych organizm sie wyniszcza, jest sie bezplodnym itd(Roaccutan, pisalam wczesniej). Nie wiem  moze sa i inni dermatolodzy, ja po dwoch juz nie probuje.
I nie zapieram sie bo moze Innym z Was przytrafily sie same dobre rzeczy od strony lekarzy.
Raz kiedys Moj maz byl chory, bardzo chory, mial osyra grype, goraczka 40 stopni , kaszel, doslownie sila namowilam zeby poszedl do lekarza, wiec zadzwonil  zeby umowic sie na wizyte, a lekarz kazal zakaszlec mu przez sluchawke... i powiedzial ze ma sie napic herbatki z rumen....
Mo to i normalne tutaj, w sumie ok ze nie faszeruja tabletami od razu... ale jak sie jest bardzo chorym... to juz smieszne.
Uwazam ze jest ciezko z uznaniem szkoly z Polski. Studia mi uznali, ale ni jak nie moge ich uzyc, musze latac od szkoly do szkoly. I ta biurokracja....Na wszystko trzeba czekac tygodniami. Albo ciagle gdzies odsylaja, albo ktos ma wolne, albo jst na feriach albo na kursie itp.... nie znaja slowa " zastepstwo" czy co.
Ale narzekam, chyba mam dzis zly dzien ;D
Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Sty 2010, 16:44:05 »
MAdziu, nie chce mi sie pisac calego elaboratu na temat sluzby zdrowia, bo juz nie raz to uczynilam. Jednak zapewniam Cie, ze poki co na grype nie ma lekarstwa! Wiec lekarz tak naprawde nie mogl nic innego polecic. Goraczka 40 stopni, tez nie jest niczym nienormalnym przy tej chorobie. A ze kazal kaszlec przez sluchawke, tak by po dzwieku kaszlu mozna rozpoznac czy jest mokry czy suchy i wywnioskowac co sie dzieje w plucach. Tak wiec sano umowienie sie z lekarzem nic by nie zmienilo.
Zreszta, jak widzisz... maz przezyl  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline madzialenasz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 479
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #42 dnia: 21 Sty 2010, 17:06:14 »
Tak, tak wiem. Masz racje, no i przezyl ;). Tak grypa to virus i sam ma przejsc, ale wiesz w Polsce to dostaje sie zastrzyk albo jakies tabletki i po 2 godzina  wypocenia jest lepiej....i nikt nie kaszle przez sluchawke, dla mnie to bylo smieszne tutaj.
Tak na marginesie czy to prawda ze lekarz ogolny moze tez badac jak ginekolog?
Pytam sie bo jak kiedys bylam tu u ogolnego to widzialm tam fotel ginekologiczny i na poczekalni siedziala tez kobieta w ciazy.....na to wyglada ze moze badac


[Posted on: 21 Styczeń  2010, 16:56:36]

Wszyscy pamietaja o Dniu Babci?
Jutro Dzien dziadka. Zaraz musze obdzwonic, bo mam wszystkich dziadkow i wszystkie babcie ;D
Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #43 dnia: 21 Sty 2010, 17:11:15 »
Tak, bowiem w ramach specjalizacji na rodzinnego maja tez ginekologie.
Lekarz rodzinny rowniez zszywa rany i gipsuje w razie potrzeby.
Tutaj specjalizacja na rodzinnego trwa znacznie dluzej niz w Polsce i ma znacznie szerszy zakres.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Sty 2010, 17:19:47 »
No i wszystkie szczescia i nieszczescia zostaly opisane, sluzby zdrowia brutalnie ocenione, brakuje nam jeszcze cos o polskich blachach no i...jakis komentarz od autorki watka, 19 letniej Rozy :)

poloniainfo.dk

Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Sty 2010, 17:19:47 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 250774
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 609
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33187
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30200
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 10929
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa